Hydroponie pro ozdobu a čistotu

Pěstování rostlin bez zeminy je stále oblíbenější zejména v interiérech. Nepráší se z hlíny, nerozhrabe vám ji domácí mazlíček a pro ty, kdo trpí alergiemi na plísně ze hlíny je hydroponie pravý zázrak. Ze samotné vody by vám ale pokojovky nerostly.

Hydroponie pro ozdobu a čistotu
Hydroponie pro ozdobu a čistotu (Zdroj: shutterstock.com)

Mnoho pokojových rostlin se dá namnožit tak, že uříznete kus stonku nebo list a dáte ho do sklenice (raději tmavé) s vodou. Za pár týdnu máte bohaté kořeny a můžete rostlinu usadit do květináče nebo truhlíku. To je také nejvhodnější chvíle přejít na kompletní hydroponické pěstování.

Čisté kořeny potřebují oporu

V samotné vodě by rostliny po čase začaly chřadnout, protože i když ve vodě z kohoutku nějaké živiny jsou, nestačí pro zdárný růst. Z půdy si rostliny ale berou jen asi 5 procent minerálních a organických látek, vše ostatní dokážou přijímat ze vzduchu a přetvořit působením světla. Pokud jim tedy do vody přidáte živný roztok obsahující vápník, draslík, dusík, fosfor, hořčík, síru a železo s nepatrným množstvím dalších stopových prvků, vystačí si s tím. Kořeny ovšem nesmějí být trvale ve vodě namočené celé, protože potřebují také kyslík, který si jinak berou také z půdy. Pro hydroponické pěstování je tedy důležité, aby alespoň dvě třetiny kořenového systému byly nad hladinou vody s živinami. Ideální je poskytnou rostlině oporu v květináči nějakým minerálním substrátem, obecně u nás obvykle nazývaný keramzit, který se za žádných okolností nerozpouští ve vodě, přitom ale vodu absorbuje a udržuje pro kořeny vlhké prostředí. Skulinky mezi částečkami substrátu pak dávají kořenům bohaté provzdušnění, dokonce lepší než v půdě.

Speciální květináče

Není problém si hydroponický květináč udělat z jakékoliv pěstební nádoby, keramické, plastové i skleněné. V ní bude voda s živným roztokem, do kterého usadíte vnitřní nádobu s otvorem ve spodní části. V té pak v minerálním substrátu bude umístěna květina. Takový květináč je ovšem spíš hydroponické provizorium, špatně se hlídá, jestli je vody ve spodku nádoby dost. Obvykle se vyměňuje jednou za dva až tři týdny, ale záleží na tom, jak je v místnosti teplo, jak velké jsou rostliny, zda jsou zrovna v období bujného růstu nebo klidu. Pokud chcete skutečně dlouhodobě přejít na hydroponické pěstování pokojových rostlin, pořiďte si raději speciální květináče. Jejich okrasná vnější nádoba je zcela vodotěsná. Může být z ušlechtilého kamene, plechu, plastu, keramiky, dokonce i z uvnitř impregnovaného dřeva. Rostliny se pak osazují do vnitřních pěstebních nádob, kde rostou v keramzitu a živném roztoku. V této nádobě je prohlubeň na připojení měřiče stavu vody (vodoznak), který vás přesně informuje o výšce hladiny vody s hnojivem. Sofistikované hydroponické květináče pak mají ještě jedno vnitřní perforované dno, pod ním je živný roztok, a nad ním v minerálním substrátu usazená rostlina. Pěstební vložku snadno vyjmete, prostor pro vodu s hnojivem tak můžete vyčistit a znovu doplnit. Pro osvěžení rostlin se doporučuje na dva až tři dny dát po výměně jen čistou vodu a poté teprve přidat hnojivo.

Jaké květiny dobře porostou  

Především ty, které jsou už jako hydroponické předpěstované. Přesazení z půdy bývá u většiny druhů obtížné. Musíte kořenový bal dokonale opláchnout od všech zbytků zeminy. Poškozené kořeny odstřihnout, protože jinak by uhnívaly a kazily vodu. Pak je třeba rostlinu zvyknout na tento způsob růstu, nejlépe tak, že ji na pár dnů dáte jen do čisté vody. Kořínky se tak zbaví posledních zbytků půdy, ty poškozené dobře objevíte a můžete odstranit. Pak teprve rostlinu usadíte do keramzitu. Když si květinu nařízkujete nebo oddělíte od mateřské rostliny nové aplégry a předpěstujete je rovnou jen ve vodě, budou se ujímat v hydpronických nádobách lépe. Některé druhy – azalka, asparagus, begonie, bromeliovité, vřes, koleus, kolumnea, rozchodníky, pepřinec, tradeskancie, crassula, fuchsie, chlorofytum, cineraria, ale také prakticky všechny kaktusy – prospívají jako pokojovky při hydroponickém pěstování mnohem lépe než pěstované v půdním substrátu. Jinak můžete takto vysadit prakticky jakoukoliv rostlinu. Rozdílné budou jen požadavky na druh hnojiva pro přípravu živného roztoku, zde je dobré se poradit s odborníkem, které rozpustné nebo tekuté hnojivo použít právě pro vámi pěstovaný druh.

TIP

Bohatě kvetoucí africké fialky

Tyto oblíbené po celý rok vykvétající pokojové rostliny špatně snášejí namočené kořínky, velice snadno jim začnou uhnívat. Přitom ale nesmí ani zaschnout. Pokud si tedy přejete, aby se vám fialky rozrůstaly a kvetly vám řadu let, dopřejte jim pěstování v keramzitu, který jim udržuje u kořenového systému  pravidelnou mírnou vlhkost.

TIP

V užitkové zahrádce

Hydroponicky lze pěstovat také košťálové zeleniny, rajčata, papriky, bylinky i jahody. Ušetříte tak prostor, zeminu a rostliny porostou rychleji než v půdě. Systémy na hydroponické pěstování zeleniny a ovoce jsou různé, od trubek naplněných minerálním substátem, který je pomalu pravidelně zavlažován pomocí čerpadla, až po pěstební stoly. Podrobněji se k využití hydroponie v užitkové zahradě ještě někdy vrátíme.

Text: Gabriela Koulová

Publikováno: 30.03.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Akvaponie

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Co je to akvaponie? Tento termín zahrnuje pěstování rostlin a chov ryb v jednom systému.

Hydroponie - pěstování rostlin bez půdy

Hydroponie, neboli pěstování rostlin bez půdy je hygienická a jednoduchá. Rostlinám musíme jen poskytovat výživu v podobě hnojiva, nebo tekutého roztoku.

Zelená stěna

Zelená stěna

Jak pěstovat květiny na stěně

Pan Martin Matouš ukazuje, jak pěstovat pokojové rostliny jako tzv. vertikální zahradu, tedy na kolmé stěně.

Pnoucí pokojové rostliny

Jaké konstrukce použít na pnoucí pokojové rostliny ví Dáša Kouřilová.

Množení pokojových rostlin

Množení pokojových rostlin je velmi užitečné. Zjistíte, jaké možnosti existují, jaké jsou jejich výhody a jak funguje technika řízkování.

ČTĚTE DÁLE

Orchideje závislé na houbách
Orchideje závislé na houbách

Zahrada

Jsou nenápadné, nemají listy a ztratily zelené barvivo. Pokud žádné takové orchideje neznáte, pravděpodobně patříte k většině. O orchidejích je sice obecně známo, že naprostá většina z nich se ve svém životě bez hub neobejde, ale u některých druhů orchidejí tato závislost trvá po celý život.

Lobelky vnesou do zahrady záplavu barev a květů
Lobelky vnesou do zahrady záplavu barev a květů

Zahrada

Lobelky jsou jedny z nejoblíbenějších letniček vysazovaných do truhlíků a nádob. Skvěle vypadají v nejrůznějších závěsných nádobách.

Jak zjistit a ovlivnit kvalitu vody?
Jak zjistit a ovlivnit kvalitu vody?

Zahrada

Voda je nezbytná pro veškeré formy života. Bohužel, znečištění vody je stále rostoucím problémem, který ohrožuje jak ekosystémy, tak lidské zdraví.

Použití rostlin se zajímavou texturou
Použití rostlin se zajímavou texturou

Zahrada

Rostliny s jedinečnou texturou přinášejí do zahradního designu a interiérů zcela nový rozměr. Dokážou okouzlit a přidat do prostoru zajímavý vizuální prvek.

Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma
Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma

Zahrada

Pěstování chilli papriček je zábavné a přináší řadu výhod – budete mít po ruce čerstvé domácí papričky a můžete si vybrat z široké škály odrůd.

Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou
Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou

Zahrada

Porozumění procesům gutace a transpirace je zásadní pro pochopení, jak rostliny regulují svou vodní bilanci a jak reagují na různé environmentální podmínky.

Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady
Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady

Zahrada

Vytvoření relaxační zahrady ve vašem malém venkovním prostoru může být úžasným způsobem, jak si užít klid a pohodu bez ohledu na velikost vašeho pozemku.

Co dělat s nerovnou plochou trávníku
Co dělat s nerovnou plochou trávníku

Zahrada

Trávník je základní prvek mnoha zahrad a venkovních prostorů i místo pro odpočinek. Co dělat, když se naše zahrada nebo dvůr potýká s nerovnou plochou?

I balkon můžete zalévat pohodlně
I balkon můžete zalévat pohodlně

Zahrada

I závlaha na balkoně může být snadná. Můžete si sem pořídit šikovné pomocníky, kteří vám pomůžou s tím, abyste s konví nemuseli běhat moc často.

Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči
Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči

Zahrada

Samozavlažovací květináč je skvělým pomocníkem při pěstování na balkonu i terase, ale i doma či na zahradě. Jaké výhody vám tyto speciální nádoby přinesou?

Vyberte rostlinám nádoby na míru
Vyberte rostlinám nádoby na míru

Zahrada

Víte, jaká je vhodná velikost nádoby na rostliny? Užitkové rostliny na balkoně či terase vyžadují vhodně velké nádoby, které jim dodají vše, co potřebují.

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.