Hydroponie pro ozdobu a čistotu

Pěstování rostlin bez zeminy je stále oblíbenější zejména v interiérech. Nepráší se z hlíny, nerozhrabe vám ji domácí mazlíček a pro ty, kdo trpí alergiemi na plísně ze hlíny je hydroponie pravý zázrak. Ze samotné vody by vám ale pokojovky nerostly.

Hydroponie pro ozdobu a čistotu
Hydroponie pro ozdobu a čistotu (Zdroj: shutterstock.com)

Mnoho pokojových rostlin se dá namnožit tak, že uříznete kus stonku nebo list a dáte ho do sklenice (raději tmavé) s vodou. Za pár týdnu máte bohaté kořeny a můžete rostlinu usadit do květináče nebo truhlíku. To je také nejvhodnější chvíle přejít na kompletní hydroponické pěstování.

Čisté kořeny potřebují oporu

V samotné vodě by rostliny po čase začaly chřadnout, protože i když ve vodě z kohoutku nějaké živiny jsou, nestačí pro zdárný růst. Z půdy si rostliny ale berou jen asi 5 procent minerálních a organických látek, vše ostatní dokážou přijímat ze vzduchu a přetvořit působením světla. Pokud jim tedy do vody přidáte živný roztok obsahující vápník, draslík, dusík, fosfor, hořčík, síru a železo s nepatrným množstvím dalších stopových prvků, vystačí si s tím. Kořeny ovšem nesmějí být trvale ve vodě namočené celé, protože potřebují také kyslík, který si jinak berou také z půdy. Pro hydroponické pěstování je tedy důležité, aby alespoň dvě třetiny kořenového systému byly nad hladinou vody s živinami. Ideální je poskytnou rostlině oporu v květináči nějakým minerálním substrátem, obecně u nás obvykle nazývaný keramzit, který se za žádných okolností nerozpouští ve vodě, přitom ale vodu absorbuje a udržuje pro kořeny vlhké prostředí. Skulinky mezi částečkami substrátu pak dávají kořenům bohaté provzdušnění, dokonce lepší než v půdě.

Speciální květináče

Není problém si hydroponický květináč udělat z jakékoliv pěstební nádoby, keramické, plastové i skleněné. V ní bude voda s živným roztokem, do kterého usadíte vnitřní nádobu s otvorem ve spodní části. V té pak v minerálním substrátu bude umístěna květina. Takový květináč je ovšem spíš hydroponické provizorium, špatně se hlídá, jestli je vody ve spodku nádoby dost. Obvykle se vyměňuje jednou za dva až tři týdny, ale záleží na tom, jak je v místnosti teplo, jak velké jsou rostliny, zda jsou zrovna v období bujného růstu nebo klidu. Pokud chcete skutečně dlouhodobě přejít na hydroponické pěstování pokojových rostlin, pořiďte si raději speciální květináče. Jejich okrasná vnější nádoba je zcela vodotěsná. Může být z ušlechtilého kamene, plechu, plastu, keramiky, dokonce i z uvnitř impregnovaného dřeva. Rostliny se pak osazují do vnitřních pěstebních nádob, kde rostou v keramzitu a živném roztoku. V této nádobě je prohlubeň na připojení měřiče stavu vody (vodoznak), který vás přesně informuje o výšce hladiny vody s hnojivem. Sofistikované hydroponické květináče pak mají ještě jedno vnitřní perforované dno, pod ním je živný roztok, a nad ním v minerálním substrátu usazená rostlina. Pěstební vložku snadno vyjmete, prostor pro vodu s hnojivem tak můžete vyčistit a znovu doplnit. Pro osvěžení rostlin se doporučuje na dva až tři dny dát po výměně jen čistou vodu a poté teprve přidat hnojivo.

Jaké květiny dobře porostou  

Především ty, které jsou už jako hydroponické předpěstované. Přesazení z půdy bývá u většiny druhů obtížné. Musíte kořenový bal dokonale opláchnout od všech zbytků zeminy. Poškozené kořeny odstřihnout, protože jinak by uhnívaly a kazily vodu. Pak je třeba rostlinu zvyknout na tento způsob růstu, nejlépe tak, že ji na pár dnů dáte jen do čisté vody. Kořínky se tak zbaví posledních zbytků půdy, ty poškozené dobře objevíte a můžete odstranit. Pak teprve rostlinu usadíte do keramzitu. Když si květinu nařízkujete nebo oddělíte od mateřské rostliny nové aplégry a předpěstujete je rovnou jen ve vodě, budou se ujímat v hydpronických nádobách lépe. Některé druhy – azalka, asparagus, begonie, bromeliovité, vřes, koleus, kolumnea, rozchodníky, pepřinec, tradeskancie, crassula, fuchsie, chlorofytum, cineraria, ale také prakticky všechny kaktusy – prospívají jako pokojovky při hydroponickém pěstování mnohem lépe než pěstované v půdním substrátu. Jinak můžete takto vysadit prakticky jakoukoliv rostlinu. Rozdílné budou jen požadavky na druh hnojiva pro přípravu živného roztoku, zde je dobré se poradit s odborníkem, které rozpustné nebo tekuté hnojivo použít právě pro vámi pěstovaný druh.

TIP

Bohatě kvetoucí africké fialky

Tyto oblíbené po celý rok vykvétající pokojové rostliny špatně snášejí namočené kořínky, velice snadno jim začnou uhnívat. Přitom ale nesmí ani zaschnout. Pokud si tedy přejete, aby se vám fialky rozrůstaly a kvetly vám řadu let, dopřejte jim pěstování v keramzitu, který jim udržuje u kořenového systému  pravidelnou mírnou vlhkost.

TIP

V užitkové zahrádce

Hydroponicky lze pěstovat také košťálové zeleniny, rajčata, papriky, bylinky i jahody. Ušetříte tak prostor, zeminu a rostliny porostou rychleji než v půdě. Systémy na hydroponické pěstování zeleniny a ovoce jsou různé, od trubek naplněných minerálním substátem, který je pomalu pravidelně zavlažován pomocí čerpadla, až po pěstební stoly. Podrobněji se k využití hydroponie v užitkové zahradě ještě někdy vrátíme.

Text: Gabriela Koulová

Publikováno: 30.03.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Akvaponie

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Co je to akvaponie? Tento termín zahrnuje pěstování rostlin a chov ryb v jednom systému.

Hydroponie - pěstování rostlin bez půdy

Hydroponie - pěstování rostlin bez půdy

Zelená stěna

Zelená stěna

Jak pěstovat květiny na stěně

Pan Martin Matouš ukazuje, jak pěstovat pokojové rostliny jako tzv. vertikální zahradu, tedy na kolmé stěně.

Pnoucí pokojové rostliny

Jaké konstrukce použít na pnoucí pokojové rostliny ví Dáša Kouřilová.

Množení pokojových rostlin

Množení pokojových rostlin

ČTĚTE DÁLE

I balkon můžete zalévat pohodlně
I balkon můžete zalévat pohodlně

Zahrada

I závlaha na balkoně může být snadná. Můžete si sem pořídit šikovné pomocníky, kteří vám pomůžou s tím, abyste s konví nemuseli běhat moc často.

Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči
Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči

Zahrada

Samozavlažovací květináč je skvělým pomocníkem při pěstování na balkonu i terase, ale i doma či na zahradě. Jaké výhody vám tyto speciální nádoby přinesou?

Vyberte rostlinám nádoby na míru
Vyberte rostlinám nádoby na míru

Zahrada

Víte, jaká je vhodná velikost nádoby na rostliny? Užitkové rostliny na balkoně či terase vyžadují vhodně velké nádoby, které jim dodají vše, co potřebují.

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu
Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu

Zahrada

Svíčkovec na zahradě patří mezi nenáročné trvalky, které kvetou po celé léto až do prvních mrazů. Jeho kvítky připomínají drobné motýlky.

Jak se zbavit pařezů na zahradě
Jak se zbavit pařezů na zahradě

Zahrada

Potřebujete-li odstranit ze zahrady pařezy, po přestárlých nebo nemocných stromech, které jste museli porazit, máte několik možností. Můžete je zdolat pomocí těžké techniky, nebo je umně zamaskovat a využít jako neotřelé dekorace. Kterou variantu zvolíte?

Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?
Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?

Zahrada

Zařizujete dílnu a nevíte, co všechno do ní pořídit, aby sloužila jako dobré zázemí pro dům či zahradu? Poradíme vám!

Přírodní zahrada může být i ta vaše
Přírodní zahrada může být i ta vaše

Zahrada

Chcete poznat principy přírodní zahrady? Jsou jednoduché a možná už některé z nich provádíte v praxi. Co je tedy přírodní zahrada a jak jí dosáhnout?

Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika
Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika

Zahrada

Dnešní uspěchaná doba nemusí znamenat nepořádek a chaos na pozemku kolem domu. Na zahradu patří technika. Ruční nářadí nahradily zahradní stroje.

Malý balkón jako mini relaxační zóna
Malý balkón jako mini relaxační zóna

Zahrada

Vlastníte malý balkón, který téměř nevyužíváte? Můžete si z něj vytvořit příjemné místo na relaxaci. Stačí několik málo úprav a vhodná zeleň.

Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť
Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť

Zahrada

Klíšťata nežijí pouze v lesích, ale vyskytují se i na našich zahradách. Zde se však můžeme chránit a vysadit na pozemku rostliny odpuzující klíšťata.