Dřín už brzy vykvete

Dřín neboli svída je rod keřů a stromů, hojně rozšířených v celém pásmu severní polokoule. Odedávna se pěstuje jako okrasný keř a z mnoha desítek druhů bylo vyšlechtěny další stovky kultivarů. Zahradu zdobí na jaře květy, zajímavé olistění a později barevné plody.

Dřín už brzy vykvete
Dřín už brzy vykvete (Zdroj: shutterstock.com)

U nás je domácí jediný druh, dřín obecný neboli svída obecná (Cornus mas), importovaným druhům se ale dobře daří prakticky na celém území naší republiky kromě horských studených oblastí. Jsou to keře odolné, nepotřebují žádnou zvláštní péči. Vybírat můžete z kultivarů s panašovanými listy, různou barvou květů a plody jedlými i nejedlými.

První jarní květy

Žluté střapaté květy dřínu obecného vykvétají často již koncem února na v té době bezlistých větvích a jsou to jedni z prvních poslů jara. U nás oblíbené okrasné druhy s trsy bílých květů na koncích větviček s pěknými oválnými jasně zelenými listy – svída bílá (Cornus alba) a svída krvavá (Cornus sanguinea) vykvétají v květnu. Jsou v květu i pozdějšími trsy bílých nebo modročernýchčerných bíle tečkovaných drobných peckovic velice dekorativní, svída krvavá má navíc k podzimu jasně červené listy a v zimě je ozdobná červenými mladými větvičkami. Jen pozor na umístění – zejména květy svídy krvavé nemají zrovna příjemnou vůni, blízko k oknům si keř tedy nedávejte. Ozdobné, tentokrát žluté, větve má také často pěstovaný kultivar svídy výběžkaté (Cornus sericea) Flaviramea, která je v dubnu až květnu obsypaná trsy bílých kvítků. Velice efektní jsou drobná zelená květenství dřínu japonského (Cornus kousa), obklopená čtyřmi nápadnými bílými listeny. Plody jsou peckovice, srůstající do růžově červených kulovitých a dlouze stopkatých plodenství, vypadají zkrátka jako zvláštní třešničky. Kultivar Gold Star má navíc ještě nápadné velké listy se žlutým středem a zelenými okraji. Květenství dřínu květnatého (Cornus florida), rozvíjející se ještě před plným rozvinutím listů, je složené z množství droboučkých žlutých kvítků a jeho oporou jsou bílé nebo sladce růžové čtyři nápadné listeny. Červené plody trochu připomínají šípky, vyrůstají ale v trsech na koncích větviček.

Solitér i živý plot

Pro zahrádkáře mají dříny mnoho výhod. Jsou nenáročné na půdu i zálivku, v přírodě rostou na suchých písčitých a kamenitých stráních, takže i v zahradě jim stačí skromná půda, spíše vápenitá. Jmenované druhy jsou keře, ale dají se snadno tvarovat, takže jim vytvoříte i kmínek s větvemi rozloženými do podoby koruny. Jinak se bujně zelenají již od země, když je nebudete prostřihávat, vytvoří hustý keř vhodný jako zelený plot nebo bariéra oddělující okrasnou a užitkovou zahradu. Řez nepotřebují, na druhou stranu jim nevadí, takže keře můžete upravovat, jak se vám líbí. Keře s červeně nebo žlutě probarvenými mladými větvemi jsou nápadné i v zimním období.

Nezapomeňte na tradiční ovoce

Dřín obecný se u nás odedávna pěstoval také jako užitkový keř. Jeho červené peckovice jsou sice hodně kyselé, ale dá se z nich připravit výborný džem, šťáva nebo víno. Znalci pálenek jistě znají mimořádně ceněnou „trnkovici“, připravenou právě z plodů dřínu obecného. Plody se sbírají koncem srpna i později, v plné zralosti. Jsou bohaté na kyselinu vinnou a jablečnou, pektiny, třísloviny, draslík, vápník, hořčík, provitamin A a vitamin C. Pro léčivé účinky se plody suší a užívají se ve formě drceného prášku nebo se z nich připravuje odvar. Droga tlumí některé typy závratí a hučení v uších, případně i s tím spojenou nedoslýchavost, ochablost v bederní oblasti a v kolenou, chorobné pocení, příliš hojné močení a některé formy močové inkontinence.  Pozor: nesmí se užívat při vysokých horečkách, průjmech a obtížném močení. Zato jsou ale vhodné pro posílení imunitního systému i při rekonvalescenci po chřipkách. Dřín obecný přitom nemusíte mít v užitkové zahrádce nebo v ovocném sadu, hodí se jako ozdobný solitér do trávníku, na hustý porost živého plotu i jako dominanta větší skalky ve svahu.

TIP

Lahodný zdravý sirup

Hodně zralé plody dřínu obecného (říká se, že nejlepší jsou, až když samy opadávají) propasírujte , hustou šťávu zahřejte na 70 °C (ne víc, abyste uchovali vitamin C) a kilo šťávy přidejte půl kila ovocného cukru. Když se úplně rozpustí, přelijte do vypařených lahví a dobře zazátkujte. Skladujte v chladničce nebo ve studeném sklepě. Sirup je příjemně nakyslý a výborně chutná jako limonáda nebo přidaný do čaje.

Text: Gabriela Koulová

Publikováno: 30.03.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Dřín a využití jeho plodů

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Dřín a využití jeho plodů

Rostliny kvetoucí v březnu

Co byste tomu řekli, kdybychom vás pozvali na jarní rozkvetlou procházku. Možná o tom pochybujete. Nám však náš dnešní host pan Pavel Chlouba slíbil, že nás vezme do březnové přírody a že tam i něco pokvete.

Jak pěstovat svídu

Pan Halama představuje svídu a její druhy a radí, jak na její pěstování.

Původní dřeviny do živých plotů

Živé ploty jsou nejen krásným doplňkem domu ale také velmi praktickou částí pro ochranu soukromí.

Trvalky kvetoucí v předjaří

Trvalky kvetoucí v předjaří

Květiny kvetoucí na jaře

Rozhovor s ředitelem botanické zahrady Václavem Větvičkou o květinách kvetoucích na jaře.

ČTĚTE DÁLE

Vyberte rostlinám nádoby na míru
Vyberte rostlinám nádoby na míru

Zahrada

Víte, jaká je vhodná velikost nádoby na rostliny? Užitkové rostliny na balkoně či terase vyžadují vhodně velké nádoby, které jim dodají vše, co potřebují.

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu
Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu

Zahrada

Svíčkovec na zahradě patří mezi nenáročné trvalky, které kvetou po celé léto až do prvních mrazů. Jeho kvítky připomínají drobné motýlky.

Jak se zbavit pařezů na zahradě
Jak se zbavit pařezů na zahradě

Zahrada

Potřebujete-li odstranit ze zahrady pařezy, po přestárlých nebo nemocných stromech, které jste museli porazit, máte několik možností. Můžete je zdolat pomocí těžké techniky, nebo je umně zamaskovat a využít jako neotřelé dekorace. Kterou variantu zvolíte?

Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?
Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?

Zahrada

Zařizujete dílnu a nevíte, co všechno do ní pořídit, aby sloužila jako dobré zázemí pro dům či zahradu? Poradíme vám!

Přírodní zahrada může být i ta vaše
Přírodní zahrada může být i ta vaše

Zahrada

Chcete poznat principy přírodní zahrady? Jsou jednoduché a možná už některé z nich provádíte v praxi. Co je tedy přírodní zahrada a jak jí dosáhnout?

Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika
Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika

Zahrada

Dnešní uspěchaná doba nemusí znamenat nepořádek a chaos na pozemku kolem domu. Na zahradu patří technika. Ruční nářadí nahradily zahradní stroje.

Malý balkón jako mini relaxační zóna
Malý balkón jako mini relaxační zóna

Zahrada

Vlastníte malý balkón, který téměř nevyužíváte? Můžete si z něj vytvořit příjemné místo na relaxaci. Stačí několik málo úprav a vhodná zeleň.

Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť
Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť

Zahrada

Klíšťata nežijí pouze v lesích, ale vyskytují se i na našich zahradách. Zde se však můžeme chránit a vysadit na pozemku rostliny odpuzující klíšťata.

Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady
Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady

Zahrada

Kromě zahradního domku na nářadí, který opravdu využije každý, kdo na zahradě rád pracuje a vlastní zahradní techniku či nářadí, využije každý milovník zahradničení také pařník nebo skleník. Právě skleník může mít mnoho podob a na výběr máme z mnoha materiálů, rozhodně není k mání pouze tradiční sklo. Vůbec dokonce není pravda, že se skleník vejde jen na velkou zahradu, i na malých pozemcích totiž můžete zvolit stavbu o půdorysu několika málo metrech čtverečních nebo dokonce variantu přistavěnou ke stěně domu nebo jiné zahradní stavby.

Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu
Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu

Zahrada

V lesích zůstávají doupné stromy ponechány přesto, že bývají napadené, odumřelé, skácené atd. Existují nejrůznější projekty na ochranu doupných stromů, které jsou podporovány hlavně společností Lesy České republiky. I my však na našich zahradách můžeme ptactvo podporovat právě tím, že jim zde nějaké stromy k hnízdění a přebývání ponecháme.