Šáchor – pokojovka, která roste jako z vody

Však je tahle teplomilná pokojovka také milovnice pořádné zálivky. Oblíbíte si ji, protože rychle naroste a její roztřepené květy jsou pěkná dekorace. Pokud máte doma kočičího mazlíčka, raději si šáchory množte do zásoby, kočky si na nich rády pochutnávají.

Šáchor – pokojovka, která roste jako z vody
Šáchor – pokojovka, která roste jako z vody (Zdroj: shutterstock.com)

Rostlin rodu šáchor (Cyperus) je po světě roztroušeno na 600 druhů, hlavně v tropech a subtropech, ale i v našem mírném pásmu. V Čechách a na Moravě jsou původní tři druhy, všechny jsou bahenní a vyrážejí z mokrých břehů nebo z vypuštěného dna rybníků. Nejběžnější je šáchor hnědý (Cyperus fuscus). Vzácné a kriticky ohrožené jsou u nás šáchor žlutavý (Cyperus flavescens) a šáchor Micheliův neboli trojřadka Micheliova (Cyperus michelianus). Ve svém zahradním jezírku, lépe řečeno v jeho mokrém břehu, můžete s úspěchem pěstovat také například šáchor hlíznatý (Cyperus rotundus), miličkový (Cyperus eragrostis), klubkatý (Cyperus glomeratus) nebo jedlý (Cyperus esculentus).

Do pokoje se nejlépe hodí papyrus

Ano, jeden z druhů šáchoru je také rostlina, ze které staří Egypťané lisovali papyrové svitky, které používali jako my papír. Právě druh šáchor papírodárný (Cyperus papyrus) je hojně pěstován jako pokojová rostlina. Listy této jednoděložné rostliny jsou štíhlé a dlouhé, připomínají trávu. Zajímavě je doplňují stvoly s deštníkovitým trsem tenkých větviček, zakončených klasy kvítků. Protože šáchor kvete hojně, vysloužil si u nás lidové přízvisko deštníkovník. Jeho pěstování je snadné, nejlépe mu vyhovuje stálá pokojová teplota okolo 20 °C, dostatek světla, ale ne plné slunce. Protože pravý šáchor papírodárný narůstá do dvou až pětimetrové výšky, hodí se jedině do velkých teplých zimních zahrad. Jako pokojová rostlina se obvykle pěstuje jeho blízký příbuzný šáchor zakrslý (Cyperus involucratus) s nižším vzrůstem. Prošlechťováním bylo dosaženo řady variet, některé mají listy téměř žluté, jiné tmavě zelené s proužkem, rostou v mohutných trsech i jen s řídkým olistěním se silnými stonky s květy, tvořícími nad listy deštík. Co je všem společné je potřeba vody. Rostlinu můžete klidně vysadit i do otevřeného akvária a nechat jen stonky s květy vyrůstat nad hladinu. V květináči se šáchoru ale bude dařit také, pokud bude mít půdu stále mokrou. Nejlépe mu bude, když květináč bude stát v hluboké misce stále plné vody a ještě ho budete pravidelně rosit na listy. Je to zkrátka vodomil.

Jak udržet vláhu

Šáchoru opravdu nikdy nesmí zemina vyschnout, okamžitě na to reaguje seschnutím listů a dá se jen obtížně zachránit. Když odjíždíte na delší dobu, postavte květináč s rostlinou do kbelíku s vodou. Když si nejste jistí, že na šáchor některý den se zálivkou nezapomenete, můžete si vypomoci vytvořením zajímavé kombinace. Kolem stvolů šáchoru vysaďte některou drobnolistou půdokryvnou rostlinku. Krásně vypadá v takové kombinaci třeba Helxine (Soleirolia soleirolii) s hustým porostem listů a odnožemi spouštějícími se přes okraj květináče. Udrží pro šáchor půdu déle vlhkou, takže se jim spolu bude v jedné širší nádobě líbit.

Šáchor pro kočky i do kuchyně

Kočky okusují trávu, protože jim pomáhá čistit zažívací trakt od chlupů, které spolykají, když se myjí. Domácím kočkám byste tedy měly nějakou trávu dopřát, jinak se vám pustí do růží ve váze nebo otestují jakoukoliv pokojovku. Sice ji nezkonzumují, protože je zklame její chuť, ale dokážou ji zlostně okousat a zničit. Šáchor, zejména jeho mladé výhonky, ovšem milují. Výhodou je, že šáchor roste rychle a snadno ho namnožíte rozdělením trsu, takže ho pro svého mazlíčka můžete mít vždycky nachystaný. Je to ovšem pamlsek nejen kočičí. Zelnošáchor jedlý (Chlorocyperus esculentus) se hlavně v Orientu pěstuje ve velkém pro podzemní hlízky, chutí připomínající mandle. Říká se jim čufa nebo gomi a jsou nejen chutné, ale také zdravé. I u nás v teplejších oblastech můžete na jaře vysadit hlízky do lehčí písčité a teplé půdy. Jako každý šáchor potřebují vydatnou zálivku. Na podzim pak z vyrytých rostlin otrháte pomnožené „zemní mandle“. Hlízky se praží jako mandle, dají se konzumovat syrové jako pamlsek i vařené jako zeleninová příloha. Ve Španělsku často narazíte na „horchatu“, slazené šáchorové mléko z rozdrcených hlízek, podávané v horkých dnech s ledovou tříští místo zmrzliny.

Text: Gabriela Koulová

Publikováno: 30.03.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Jaké rosliny pěstovat, když chováme kočku

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Petr Herynek představuje rostliny, které jsou vhodné pro pěstování, pokud chováme v bytě kočku.

16. díl: Petr Skácel - loutkař - TV verze

Petr je loutkář světového formátu, který kromě svých dvou krámků v Nerudově ulici pomáhal založit také loutkovou univerzitu. Jeho výtvory používá ve svých filmech třeba i společnost Disney.

Upoutávka pořadu Řemeslo nenahradíš umělecká keramička

Keramice se věnuje již od školky, kdy začala s volnou tvorbou soch zvířat. Toto téma neopustila posléze ani v dospělosti.

4. díl: Karolína Bathory - umělecká keramička - TV verze

Keramice se věnuje již od školky, kdy začala s volnou tvorbou soch zvířat. Toto téma neopustila posléze ani v dospělosti.

4. díl: Karolína Bathory - umělecká keramička - prodloužená verze

Keramice se věnuje již od školky, kdy začala s volnou tvorbou soch zvířat. Toto téma neopustila posléze ani v dospělosti.

18. díl: Jiří Dvořák - nožíř - TV verze

S radostí můžu říct, že jsem teď nožířem na plný úvazek. Splnil se mi tím tak můj sen. Z klukovské zábavy se stalo mé povolání a pak vášeň. Kromě práce mě velmi naplňuje i vědomí, že si mých dovedností zákazníci váží. Na mé výrobky si pak rádi počkají.

ČTĚTE DÁLE

Lobelky vnesou do zahrady záplavu barev a květů
Lobelky vnesou do zahrady záplavu barev a květů

Zahrada

Lobelky jsou jedny z nejoblíbenějších letniček vysazovaných do truhlíků a nádob. Skvěle vypadají v nejrůznějších závěsných nádobách.

Jak zjistit a ovlivnit kvalitu vody?
Jak zjistit a ovlivnit kvalitu vody?

Zahrada

Voda je nezbytná pro veškeré formy života. Bohužel, znečištění vody je stále rostoucím problémem, který ohrožuje jak ekosystémy, tak lidské zdraví.

Použití rostlin se zajímavou texturou
Použití rostlin se zajímavou texturou

Zahrada

Rostliny s jedinečnou texturou přinášejí do zahradního designu a interiérů zcela nový rozměr. Dokážou okouzlit a přidat do prostoru zajímavý vizuální prvek.

Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma
Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma

Zahrada

Pěstování chilli papriček je zábavné a přináší řadu výhod – budete mít po ruce čerstvé domácí papričky a můžete si vybrat z široké škály odrůd.

Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou
Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou

Zahrada

Porozumění procesům gutace a transpirace je zásadní pro pochopení, jak rostliny regulují svou vodní bilanci a jak reagují na různé environmentální podmínky.

Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady
Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady

Zahrada

Vytvoření relaxační zahrady ve vašem malém venkovním prostoru může být úžasným způsobem, jak si užít klid a pohodu bez ohledu na velikost vašeho pozemku.

Co dělat s nerovnou plochou trávníku
Co dělat s nerovnou plochou trávníku

Zahrada

Trávník je základní prvek mnoha zahrad a venkovních prostorů i místo pro odpočinek. Co dělat, když se naše zahrada nebo dvůr potýká s nerovnou plochou?

I balkon můžete zalévat pohodlně
I balkon můžete zalévat pohodlně

Zahrada

I závlaha na balkoně může být snadná. Můžete si sem pořídit šikovné pomocníky, kteří vám pomůžou s tím, abyste s konví nemuseli běhat moc často.

Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči
Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči

Zahrada

Samozavlažovací květináč je skvělým pomocníkem při pěstování na balkonu i terase, ale i doma či na zahradě. Jaké výhody vám tyto speciální nádoby přinesou?

Vyberte rostlinám nádoby na míru
Vyberte rostlinám nádoby na míru

Zahrada

Víte, jaká je vhodná velikost nádoby na rostliny? Užitkové rostliny na balkoně či terase vyžadují vhodně velké nádoby, které jim dodají vše, co potřebují.

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.