Eukalyptus – skrytá síla

Je jedním z nejúčinnějších léků a patří k nejkrásnějším stromům světa. Blahovičník neboli eukalyptus je velmi rychle rostoucí strom s modrošedými nebo zelenými listy, které jsou pokryty jakoby povlakem. Je jedinou potravou pro nádherné australské tvory – koaly a navíc má spoustu hojivých účinků.

Eukalyptus – skrytá síla
Eukalyptus – skrytá síla (Zdroj: shutterstock.com)

Každý z nás už někdy nejspíš využil i jeho léčivou sílu, byly mu předepsány eukalyptové kapky do nosu, koupil si cucavé bonbony s eukalyptem, anebo alespoň použil do aromalampy vonný eukalyptový olej.

Domovem blahovičníku je Austrálie a objeven byl teprve v roce 1857. Sláva eukalyptu jako léku se začala šířit ihned poté, co se zjistilo, jaký významný léčebný vliv má nejen na australské domorodce, ale i malé roztomilé vačnatce – koaly. Koalám totiž tento zázračný strom poskytuje snad vše, co ke svému životu potřebují.  Jejich denní stravou jsou totiž eukalyptové listy.

Eukalyptus má bělavé květy, které se však v našich podmínkách na rostlinách objevují pouze zřídka. Plodem rostliny je čtverhranná tobolka.  U nás se v pokojových podmínkách pěstují druhy Eukalyptus guniiEukalyptus citriodora. Jsou to pomalu rostoucí nevysoké stromky o výšce kolem 1,5 metru.  Patří mezi myrtovité rostliny.

Eukalyptus obsahuje látky, které ho ochladí ve vedru, nebo naopak zahřejí. Pronikavá vůně eukalyptu usnadňuje dýchání, přináší příjemné pocity.  Domorodci po vzoru koal vyzkoušeli výtažky z listů a zjistili, že působí blahodárně i na člověka, a to proti bolesti a také jako protijed při hadím uštknutí.

Esenciální olej, který se získává z jeho listů a kmene má antiseptické, tonizační a protizánětlivé vlastnosti. Mimo jiné pomáhá od nachlazení, zánětu dutin a hrtanu až po bronchitidu. Uvolní ucpaný nos a usnadní vykašlávání. Eukalyptové silice si díky své příjemné vůni získala své místo i v kosmetickém průmyslu a v parfumerii. Používá se do pánských přípravků po holení a do koupelových solí i do zubních past. Olej z eukalyptu lze také použít jako podpůrný prostředek při léčbě a hojení drobnějších ranek.

Každá rostlina má své osobité kouzlo a svou krásu. Pokud se k tomu přidá ještě její léčivý účinek, pak radost z jejího úspěšného pěstování nemůže být ničím překonána.

Text: Zuzana Bohdalová

Publikováno: 30.03.2019, Autor: 13.2.2012 4:00

ČTĚTE DÁLE

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Jak se zbavit pařezů na zahradě
Jak se zbavit pařezů na zahradě

Zahrada

Potřebujete-li odstranit ze zahrady pařezy, po přestárlých nebo nemocných stromech, které jste museli porazit, máte několik možností. Můžete je zdolat pomocí těžké techniky, nebo je umně zamaskovat a využít jako neotřelé dekorace. Kterou variantu zvolíte?

Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?
Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?

Zahrada

Zařizujete dílnu a nevíte, co všechno do ní pořídit, aby sloužila jako dobré zázemí pro dům či zahradu? Poradíme vám!

Malý balkón jako mini relaxační zóna
Malý balkón jako mini relaxační zóna

Zahrada

Vlastníte malý balkón, který téměř nevyužíváte? Můžete si z něj vytvořit příjemné místo na relaxaci. Stačí několik málo úprav a vhodná zeleň.

Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť
Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť

Zahrada

Klíšťata nežijí pouze v lesích, ale vyskytují se i na našich zahradách. Zde se však můžeme chránit a vysadit na pozemku rostliny odpuzující klíšťata.

Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady
Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady

Zahrada

Kromě zahradního domku na nářadí, který opravdu využije každý, kdo na zahradě rád pracuje a vlastní zahradní techniku či nářadí, využije každý milovník zahradničení také pařník nebo skleník. Právě skleník může mít mnoho podob a na výběr máme z mnoha materiálů, rozhodně není k mání pouze tradiční sklo. Vůbec dokonce není pravda, že se skleník vejde jen na velkou zahradu, i na malých pozemcích totiž můžete zvolit stavbu o půdorysu několika málo metrech čtverečních nebo dokonce variantu přistavěnou ke stěně domu nebo jiné zahradní stavby.

Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu
Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu

Zahrada

V lesích zůstávají doupné stromy ponechány přesto, že bývají napadené, odumřelé, skácené atd. Existují nejrůznější projekty na ochranu doupných stromů, které jsou podporovány hlavně společností Lesy České republiky. I my však na našich zahradách můžeme ptactvo podporovat právě tím, že jim zde nějaké stromy k hnízdění a přebývání ponecháme.

Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?
Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?

Zahrada

Jaro zaklepe na dveře ani ne za měsíc a s ním ožijí naše chaty, chalupy a zahradní kolonie. Na zimu jste jistě víkendové domy důkladně zazimovali, ale i tak vás na jaře čeká hromada práce, než se budete moci usadit od křesla a užívat si venkovský klid. Vyhrňte si rukávy, jdeme na to!

Indiánský banán: exotické ovoce i do našich zahrad. Vyzkoušejte!
Indiánský banán: exotické ovoce i do našich zahrad. Vyzkoušejte!

Zahrada

Tak jako většina exotických rostlin i Asimina triloba získala mnoho odlišných názvů. U nás se dá tento poměrně málo známý exotický strom pěstovat také. Zajímavé je, že kvalita a chuť plodů je přitom naprosto srovnatelná s plody, které rostou v tropickém prostředí.

Výsadba vodních rostlin, a tentokrát už bez substrátu
Výsadba vodních rostlin, a tentokrát už bez substrátu

Zahrada

Každý majitel okrasného nebo koupacího jezírka sní o čisté a až na dno průzračné vodě, která se bude čistit pomocí technologie a vodních rostlin. Ne vždy děláme vše pro to, aby fungovaly všechny přirozené čistící procesy ve vodě. Ba naopak těmto přírodním procesům doslova házíme klacky pod nohy. Vodu si totiž často zamoříme živinami a organickými látkami již při samotné výsadbě vodních rostlin a tím dáme řasám a sinicím zelenou pro vstup do vodního ekosystému.

Jehličnany mohou být pro zahradu záchrana i zkáza
Jehličnany mohou být pro zahradu záchrana i zkáza

Zahrada

Jen málokterá skupina dřevin je tolik opředená různými mnohdy i nesprávnými domněnkami, jako jsou jehličnany. Jejich použití je ovšem spojeno s celou řadou specifik, a pokud se nechcete dočkat celoročně téměř neproměnné zahrady, určitě byste to s nimi neměli moc přehánět. Přesto tato skupina dřevin může z vaší zahrady udělat překrásnou kompozici okrasných rostlin, ale její použití je závislé na mnoha ohledech.

Krása a tradice vřesovištních rostlin na rodinné zahradě
Krása a tradice vřesovištních rostlin na rodinné zahradě

Zahrada

Vřesovištní rostliny nás zaujmou svou nevšední krásou nejen na podzim, ale i během zimy či na jaře. Pokud vám na zahradě chybí barevný ohňostroj, který na sebe připoutá veškerou pozornost, vřesovištními rostlinami určitě neprohloupíte. Jak samotné vřesoviště, tak i výsadby kyselomilných azalek a pěnišníků vám do zahrady přinesou nezapomenutelnou atmosféru, která stojí opravdu za to.