I práce se sněžnou frézou vyžaduje bezpečnostní opatření

Stejně jako při práci s jakýmkoliv (motorovým) strojem i práce se sněžnou frézou vyžaduje dodržování určitých bezpečnostních pravidel, která vás i vaše okolí ochrání před možným zraněním či škodami na majetku. Odborníci radí používat při práci zejména zdravý rozum, který však úzce souvisí s dodržováním několika základních pravidel.

I práce se sněžnou frézou vyžaduje bezpečnostní opatření
I práce se sněžnou frézou vyžaduje bezpečnostní opatření (Zdroj: shutterstock.com)

Čtěte manuál!

Možná to zní otřepaně, ale než se postíte do práce, vždy si přečtěte manuál k danému stroji, což platí samozřejmě i u sněžných fréz. „Divili byste se, kolik zákazníků si návod před prvním použití nepřečte a pak se diví, když je něco špatně“ hovoří ze zkušenosti Radovan Bureš. Nespoléhejte se na to, že už jste s „podobným strojem“ zacházeli a raději obětujte pár minut pečlivé přípravě. V manuálu na konkrétní typ frézy se dozvíte také konkrétní funkce stroje a jeho požadavky na správnou funkci.

Používejte vhodný oděv

Ačkoliv je celkem logické, že v zimě se při práci venku teple oblékneme, přesto bychom měli věnovat zvýšenou pozornost svému oděvu. Důležité je ochránit se před mrazem (zvláště pokud je pod nulou, případně když se chystáte trávit prací delší dobu), a to zejména okrajové části těla jako nos, uši, prsty apod. „Vždy noste čepici a vhodné rukavice, které vás zahřejí a zároveň neomezují v bezpečném ovládání stroje. Oděv by neměl mít plandající rukávy a nohavice, respektive části, které by se mohly zamotat do běžícího stroje, což se týká i dlouhých vlasů, které raději schovejte pod čepici,“ radí Bureš. Neméně důležitá je pevná, izolovaná obuv s protiskluzovou podrážkou, která zabrání případným pádům na náledí.

Benzín byl, je a bude hořlavý

A stejně tak jeho výpary, které se mohou vznítit i díky překvapivě vzdáleným zdrojům tepla. Naplňujte proto nádrž motoru venku, na dobře odvětraném místě, a to pouze po spodní část hrdla nádrže tak, aby mělo palivo místo pro rozpínání. „Nikdy palivo nelijte do horkého či běžícího motoru. Nejdříve jej vypněte a nechte vychladnout alespoň dvě minuty, než vůbec otevřete víčko od nádrže,“ varuje Radovan Bureš. Pokud se vám palivo vylije mimo, co nejdříve místo očištěte a počkejte, než se případné zbytky benzínu vypaří do vzduchu. Teprve pak motor nastartujte.

Palivo skladujeme ve schválených nádobách s těsnícím víčkem, mimo dům a dostatečně daleko od zdrojů tepla (bojler, plynový kotel, apod.). Pokud frézu přemisťujete, zabezpečte ji ve vzpřímené poloze, s prázdnou nádrží a s uzavřeným ventilem paliva (pokud je jím stroj vybaven). Pravidelně kontrolujte uzávěry, případné prasklinky či únik paliva.

Pozor na pohyblivé části frézy

„Statisticky nejčastější zranění při práci s frézou vznikají při čištění frézy od zbytků sněhu” tvrdí Radovan Bureš. Než se do toho pustíte, vždy vypněte motor a ujistěte se, že ostří se přestalo točit. Nikdy vnitřek frézy nečištěte přímo rukou, použijte raději delší smetáček. Moderní frézy jsou vybaveny bezpečnostním opatřením, které kontroluje přítomnost obsluhy.

Pracujte opatrně a za dobré viditelnosti
Při odhazování sněhu může fréza také zachytit a poté mrštit například led či kamínky. Z bezpečnostních důvodů tedy směřujte výhozový komín pryč od kolemjdoucích či přihlížejících osob a čehokoli, co by se mohlo poškodit.pohyblivé části frézy.  Sněhovou frézu také nepoužívejte na strmých svazích. Při odklízení sněhu na mírných svazích buďte extrémně opatrní, zejména při změně směru. Sněhovou frézu nikdy nepoužívejte za snížené viditelnosti nebo při nedostatku světla.

Při dodržování výše zmíněných pravidel snížíte riziko úrazu či škody na majetku na minimum a současně tak zajistíte správnou funkci vaší frézy.

Autor: Redakce
Zdroj: Briggs & Stratton

Publikováno: 30.03.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Jak vybrat omítku

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Jak vybrat omítku

Výběr sněhové frézy

Představení různých typů a velikostí sněhových fréz.

Jak řezat s horní frézkou

Práce s horní frézkou není jednoduchá. Pepa ukáže, jak s ní vyříznout otvor.

Stavba sněžné frézy

Toužíte po sněžné fréze, ale nemáte potřebnou hotovost? Postavte si jí ze součástek z Trabanta.

Domácí fréza, jakou svět neviděl

Domácí vychytávka z kovošrotu v podobě frézky.

ČTĚTE DÁLE

Jak zjistit a ovlivnit kvalitu vody?
Jak zjistit a ovlivnit kvalitu vody?

Zahrada

Voda je nezbytná pro veškeré formy života. Bohužel, znečištění vody je stále rostoucím problémem, který ohrožuje jak ekosystémy, tak lidské zdraví.

Použití rostlin se zajímavou texturou
Použití rostlin se zajímavou texturou

Zahrada

Rostliny s jedinečnou texturou přinášejí do zahradního designu a interiérů zcela nový rozměr. Dokážou okouzlit a přidat do prostoru zajímavý vizuální prvek.

Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma
Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma

Zahrada

Pěstování chilli papriček je zábavné a přináší řadu výhod – budete mít po ruce čerstvé domácí papričky a můžete si vybrat z široké škály odrůd.

Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou
Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou

Zahrada

Porozumění procesům gutace a transpirace je zásadní pro pochopení, jak rostliny regulují svou vodní bilanci a jak reagují na různé environmentální podmínky.

Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady
Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady

Zahrada

Vytvoření relaxační zahrady ve vašem malém venkovním prostoru může být úžasným způsobem, jak si užít klid a pohodu bez ohledu na velikost vašeho pozemku.

Co dělat s nerovnou plochou trávníku
Co dělat s nerovnou plochou trávníku

Zahrada

Trávník je základní prvek mnoha zahrad a venkovních prostorů i místo pro odpočinek. Co dělat, když se naše zahrada nebo dvůr potýká s nerovnou plochou?

I balkon můžete zalévat pohodlně
I balkon můžete zalévat pohodlně

Zahrada

I závlaha na balkoně může být snadná. Můžete si sem pořídit šikovné pomocníky, kteří vám pomůžou s tím, abyste s konví nemuseli běhat moc často.

Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči
Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči

Zahrada

Samozavlažovací květináč je skvělým pomocníkem při pěstování na balkonu i terase, ale i doma či na zahradě. Jaké výhody vám tyto speciální nádoby přinesou?

Vyberte rostlinám nádoby na míru
Vyberte rostlinám nádoby na míru

Zahrada

Víte, jaká je vhodná velikost nádoby na rostliny? Užitkové rostliny na balkoně či terase vyžadují vhodně velké nádoby, které jim dodají vše, co potřebují.

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu
Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu

Zahrada

Svíčkovec na zahradě patří mezi nenáročné trvalky, které kvetou po celé léto až do prvních mrazů. Jeho kvítky připomínají drobné motýlky.