Kouzelné hyacinty – hra vůní a barev

Rychlené hyacinty nám mohou přinést kousek něhy uprostřed zimy, stejně tak nás však mohou rozveselit jako jedny z prvních jarních cibulovin na našich zahradách.

Kouzelné hyacinty – hra vůní a barev
Kouzelné hyacinty – hra vůní a barev (Zdroj: shutterstock.com)

Hyacinty jsou velmi specifické svou intenzivní vůní. Jejich těžko napodobitelná vůně jako by signalizovala již rozmrzající půdu a ožívající první jarní výhonky. Hyacinty okouzlují nejen svou vůní, ale i nádhernou paletou barevných květů. Od čistě bílé, přes jemně lososovou, růžovou až po nepřehlédnutelně temně modrou nebo tóny lila. Stále více se v posledních letech prosazuje i barva žlutá. Tato rostlina jako by přímo marnotratně hýřila svou krásou a snažila se ji všechnu naráz vydat ze sebe ještě dříve, než se přiblíží její neodvratný zánik.

Hyacint pochází ze západní Asie. Hyacinthus je latinská obdoba řeckého Huakinthos, jména mladíka, kterého miloval bůh slunce Apollon a jehož zabil letící disk. Z krve zabitého vyrostla květina a Apollón ji nazval po svém příteli.

Hyacint má mezi početnými vonnými květinami významné místo. Jeho sladká a silná vůně je nepostradatelná ve voňavkářském průmyslu. Šlechtěné odrůdy Hyacinthus orientalis mají vůni nejvýraznější.

Cibule, jejich zásobní orgány jsou pro ně zdrojem téměř veškerých živin a tekuti, které potřebují.  Vody potřebují velmi málo. A tak, pokud máte ve váze rostliny s cibulkami. Nechte jen trochu vody na dně. Ti, kdo se o hyacinty zajímají, vědí, že barvu budoucího květu hyacintu lze poznat už u zeleného poupěte, a to tak, že z bílé cibulky bude vždy jen bílý květ, z načervenalé červený květ a z modré samozřejmě květ modrý.

Z hyacintů lze přichystat a upravit nespočet nejrůznějších aranžmá. Pamatujete na to, že někdy méně je více. Kombinujte raději nejvýše dvě barvy, nebo volte květy v jednom tónu, aby celek nepůsobil příliš přeplácaně. Hyacinty působí dobře i v početnější skupině. Květy odlišných barev různě voní. Nejaromatičtější jsou však květy modré. Nejen pěkná rostlina, ale i vhodně zvolený květináč dotvoří celkový dojem. Zeminu v něm můžete zamaskovat třeba mechem nebo malým proutěným věnečkem.  Nikdy však nesázejte rostliny do nového hliněného květináče, který jste nejdříve důkladně nenamočili.  Naplňte umyvadlo vodou a do ní ponořte nový květináč na tak dlouho, dokud z něj nepřestanou unikat bublinky ke hladině.  Pokud byste tak neučinili, všechna vlhkost z počáteční zálivky by byla pohlcena porézními stěnami a ne rostlinou.

K výsadbě si pořizujte pouze ty největší cibule hyacintů. Čím větší je cibule, tím větší květ rostlina bude mít.  Dříve než odumírající květy hyacintů odstřihnete, nechejte je nejprve zcela uschnout. Suchou cibuli pak uložte. Kromě běžného způsobu, kdy hyacinty ponecháme v květináči nebo je umístíme do truhlíku, je ještě jedna možnost. Substrát můžeme nahradit pouze vodou s přídavkem živin. Pokud chcete, aby vám kvetoucí hyacint ozdobil vánoční stůl, musíte počítat s jeho vysazeními v říjnu. Trvá totiž 6-8 týdnů, než hyacint vyraší. Pak by se měl uložit do temna a chladu.

Prhlédněte si naši fotogalerii a vyberte si, jaký hyacint bude zdobit tu vaši zahradu.

Text: Zuzana Bohdalová

ČTĚTE DÁLE

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Jak se zbavit pařezů na zahradě
Jak se zbavit pařezů na zahradě

Zahrada

Potřebujete-li odstranit ze zahrady pařezy, po přestárlých nebo nemocných stromech, které jste museli porazit, máte několik možností. Můžete je zdolat pomocí těžké techniky, nebo je umně zamaskovat a využít jako neotřelé dekorace. Kterou variantu zvolíte?

Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?
Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?

Zahrada

Zařizujete dílnu a nevíte, co všechno do ní pořídit, aby sloužila jako dobré zázemí pro dům či zahradu? Poradíme vám!

Malý balkón jako mini relaxační zóna
Malý balkón jako mini relaxační zóna

Zahrada

Vlastníte malý balkón, který téměř nevyužíváte? Můžete si z něj vytvořit příjemné místo na relaxaci. Stačí několik málo úprav a vhodná zeleň.

Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť
Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť

Zahrada

Klíšťata nežijí pouze v lesích, ale vyskytují se i na našich zahradách. Zde se však můžeme chránit a vysadit na pozemku rostliny odpuzující klíšťata.

Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady
Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady

Zahrada

Kromě zahradního domku na nářadí, který opravdu využije každý, kdo na zahradě rád pracuje a vlastní zahradní techniku či nářadí, využije každý milovník zahradničení také pařník nebo skleník. Právě skleník může mít mnoho podob a na výběr máme z mnoha materiálů, rozhodně není k mání pouze tradiční sklo. Vůbec dokonce není pravda, že se skleník vejde jen na velkou zahradu, i na malých pozemcích totiž můžete zvolit stavbu o půdorysu několika málo metrech čtverečních nebo dokonce variantu přistavěnou ke stěně domu nebo jiné zahradní stavby.

Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu
Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu

Zahrada

V lesích zůstávají doupné stromy ponechány přesto, že bývají napadené, odumřelé, skácené atd. Existují nejrůznější projekty na ochranu doupných stromů, které jsou podporovány hlavně společností Lesy České republiky. I my však na našich zahradách můžeme ptactvo podporovat právě tím, že jim zde nějaké stromy k hnízdění a přebývání ponecháme.

Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?
Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?

Zahrada

Jaro zaklepe na dveře ani ne za měsíc a s ním ožijí naše chaty, chalupy a zahradní kolonie. Na zimu jste jistě víkendové domy důkladně zazimovali, ale i tak vás na jaře čeká hromada práce, než se budete moci usadit od křesla a užívat si venkovský klid. Vyhrňte si rukávy, jdeme na to!

Indiánský banán: exotické ovoce i do našich zahrad. Vyzkoušejte!
Indiánský banán: exotické ovoce i do našich zahrad. Vyzkoušejte!

Zahrada

Tak jako většina exotických rostlin i Asimina triloba získala mnoho odlišných názvů. U nás se dá tento poměrně málo známý exotický strom pěstovat také. Zajímavé je, že kvalita a chuť plodů je přitom naprosto srovnatelná s plody, které rostou v tropickém prostředí.

Výsadba vodních rostlin, a tentokrát už bez substrátu
Výsadba vodních rostlin, a tentokrát už bez substrátu

Zahrada

Každý majitel okrasného nebo koupacího jezírka sní o čisté a až na dno průzračné vodě, která se bude čistit pomocí technologie a vodních rostlin. Ne vždy děláme vše pro to, aby fungovaly všechny přirozené čistící procesy ve vodě. Ba naopak těmto přírodním procesům doslova házíme klacky pod nohy. Vodu si totiž často zamoříme živinami a organickými látkami již při samotné výsadbě vodních rostlin a tím dáme řasám a sinicím zelenou pro vstup do vodního ekosystému.

Jehličnany mohou být pro zahradu záchrana i zkáza
Jehličnany mohou být pro zahradu záchrana i zkáza

Zahrada

Jen málokterá skupina dřevin je tolik opředená různými mnohdy i nesprávnými domněnkami, jako jsou jehličnany. Jejich použití je ovšem spojeno s celou řadou specifik, a pokud se nechcete dočkat celoročně téměř neproměnné zahrady, určitě byste to s nimi neměli moc přehánět. Přesto tato skupina dřevin může z vaší zahrady udělat překrásnou kompozici okrasných rostlin, ale její použití je závislé na mnoha ohledech.

Krása a tradice vřesovištních rostlin na rodinné zahradě
Krása a tradice vřesovištních rostlin na rodinné zahradě

Zahrada

Vřesovištní rostliny nás zaujmou svou nevšední krásou nejen na podzim, ale i během zimy či na jaře. Pokud vám na zahradě chybí barevný ohňostroj, který na sebe připoutá veškerou pozornost, vřesovištními rostlinami určitě neprohloupíte. Jak samotné vřesoviště, tak i výsadby kyselomilných azalek a pěnišníků vám do zahrady přinesou nezapomenutelnou atmosféru, která stojí opravdu za to.