Kouzelné hyacinty – hra vůní a barev

Rychlené hyacinty nám mohou přinést kousek něhy uprostřed zimy, stejně tak nás však mohou rozveselit jako jedny z prvních jarních cibulovin na našich zahradách.

Kouzelné hyacinty – hra vůní a barev
Kouzelné hyacinty – hra vůní a barev (Zdroj: shutterstock.com)

Hyacinty jsou velmi specifické svou intenzivní vůní. Jejich těžko napodobitelná vůně jako by signalizovala již rozmrzající půdu a ožívající první jarní výhonky. Hyacinty okouzlují nejen svou vůní, ale i nádhernou paletou barevných květů. Od čistě bílé, přes jemně lososovou, růžovou až po nepřehlédnutelně temně modrou nebo tóny lila. Stále více se v posledních letech prosazuje i barva žlutá. Tato rostlina jako by přímo marnotratně hýřila svou krásou a snažila se ji všechnu naráz vydat ze sebe ještě dříve, než se přiblíží její neodvratný zánik.

Hyacint pochází ze západní Asie. Hyacinthus je latinská obdoba řeckého Huakinthos, jména mladíka, kterého miloval bůh slunce Apollon a jehož zabil letící disk. Z krve zabitého vyrostla květina a Apollón ji nazval po svém příteli.

Hyacint má mezi početnými vonnými květinami významné místo. Jeho sladká a silná vůně je nepostradatelná ve voňavkářském průmyslu. Šlechtěné odrůdy Hyacinthus orientalis mají vůni nejvýraznější.

Cibule, jejich zásobní orgány jsou pro ně zdrojem téměř veškerých živin a tekuti, které potřebují.  Vody potřebují velmi málo. A tak, pokud máte ve váze rostliny s cibulkami. Nechte jen trochu vody na dně. Ti, kdo se o hyacinty zajímají, vědí, že barvu budoucího květu hyacintu lze poznat už u zeleného poupěte, a to tak, že z bílé cibulky bude vždy jen bílý květ, z načervenalé červený květ a z modré samozřejmě květ modrý.

Z hyacintů lze přichystat a upravit nespočet nejrůznějších aranžmá. Pamatujete na to, že někdy méně je více. Kombinujte raději nejvýše dvě barvy, nebo volte květy v jednom tónu, aby celek nepůsobil příliš přeplácaně. Hyacinty působí dobře i v početnější skupině. Květy odlišných barev různě voní. Nejaromatičtější jsou však květy modré. Nejen pěkná rostlina, ale i vhodně zvolený květináč dotvoří celkový dojem. Zeminu v něm můžete zamaskovat třeba mechem nebo malým proutěným věnečkem.  Nikdy však nesázejte rostliny do nového hliněného květináče, který jste nejdříve důkladně nenamočili.  Naplňte umyvadlo vodou a do ní ponořte nový květináč na tak dlouho, dokud z něj nepřestanou unikat bublinky ke hladině.  Pokud byste tak neučinili, všechna vlhkost z počáteční zálivky by byla pohlcena porézními stěnami a ne rostlinou.

K výsadbě si pořizujte pouze ty největší cibule hyacintů. Čím větší je cibule, tím větší květ rostlina bude mít.  Dříve než odumírající květy hyacintů odstřihnete, nechejte je nejprve zcela uschnout. Suchou cibuli pak uložte. Kromě běžného způsobu, kdy hyacinty ponecháme v květináči nebo je umístíme do truhlíku, je ještě jedna možnost. Substrát můžeme nahradit pouze vodou s přídavkem živin. Pokud chcete, aby vám kvetoucí hyacint ozdobil vánoční stůl, musíte počítat s jeho vysazeními v říjnu. Trvá totiž 6-8 týdnů, než hyacint vyraší. Pak by se měl uložit do temna a chladu.

Prhlédněte si naši fotogalerii a vyberte si, jaký hyacint bude zdobit tu vaši zahradu.

Text: Zuzana Bohdalová

Publikováno: 30.03.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Pěstování hyacintu bez zeminy

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Tajemství domova

Odkvetlé cibuloviny

Každá cibulovina jinak odkvétá. Dozvíte se, nejen, jak rostliny naaranžovat a vysadit, ale také, že při odkvetení stačí odstřihnout pouze suchý květ a rostlinu se zdravými květy ponechat.

Jak rychlit cibuli hyacintu a narcisu

Ing. Ludmila Dušková ve studiu předvede jaké jsou možnosti rychlení cibulovin

Jaké jarní cibuloviny znáte a sázíte na svou zahrádku?

Méně známe druhy cibulovin jako je třeba řebčík nebo snědek úzkolistý

Originální květinové dekorace na vánoční stůl

Klasická červená vánoční hvězda je stálice v dekorování. Krásně ji doplní cesmína, hyacint a brambořík.

Velikonoční dekorace - inspirace

Velikonoce se v tomto roce nesou v pastelových barvách. Vytvořte si i vy nějakou dekoraci v těchto barvách.

ČTĚTE DÁLE

Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady
Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady

Zahrada

Vytvoření relaxační zahrady ve vašem malém venkovním prostoru může být úžasným způsobem, jak si užít klid a pohodu bez ohledu na velikost vašeho pozemku.

Co dělat s nerovnou plochou trávníku
Co dělat s nerovnou plochou trávníku

Zahrada

Trávník je základní prvek mnoha zahrad a venkovních prostorů i místo pro odpočinek. Co dělat, když se naše zahrada nebo dvůr potýká s nerovnou plochou?

I balkon můžete zalévat pohodlně
I balkon můžete zalévat pohodlně

Zahrada

I závlaha na balkoně může být snadná. Můžete si sem pořídit šikovné pomocníky, kteří vám pomůžou s tím, abyste s konví nemuseli běhat moc často.

Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči
Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči

Zahrada

Samozavlažovací květináč je skvělým pomocníkem při pěstování na balkonu i terase, ale i doma či na zahradě. Jaké výhody vám tyto speciální nádoby přinesou?

Vyberte rostlinám nádoby na míru
Vyberte rostlinám nádoby na míru

Zahrada

Víte, jaká je vhodná velikost nádoby na rostliny? Užitkové rostliny na balkoně či terase vyžadují vhodně velké nádoby, které jim dodají vše, co potřebují.

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu
Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu

Zahrada

Svíčkovec na zahradě patří mezi nenáročné trvalky, které kvetou po celé léto až do prvních mrazů. Jeho kvítky připomínají drobné motýlky.

Jak se zbavit pařezů na zahradě
Jak se zbavit pařezů na zahradě

Zahrada

Potřebujete-li odstranit ze zahrady pařezy, po přestárlých nebo nemocných stromech, které jste museli porazit, máte několik možností. Můžete je zdolat pomocí těžké techniky, nebo je umně zamaskovat a využít jako neotřelé dekorace. Kterou variantu zvolíte?

Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?
Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?

Zahrada

Zařizujete dílnu a nevíte, co všechno do ní pořídit, aby sloužila jako dobré zázemí pro dům či zahradu? Poradíme vám!

Přírodní zahrada může být i ta vaše
Přírodní zahrada může být i ta vaše

Zahrada

Chcete poznat principy přírodní zahrady? Jsou jednoduché a možná už některé z nich provádíte v praxi. Co je tedy přírodní zahrada a jak jí dosáhnout?

Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika
Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika

Zahrada

Dnešní uspěchaná doba nemusí znamenat nepořádek a chaos na pozemku kolem domu. Na zahradu patří technika. Ruční nářadí nahradily zahradní stroje.