Křivatce, květy prvního sluníčka

Jen co opadne mráz a sníh začne odkrývat kousky země, vyrazí ke sluníčku první rostlinky z cibulek. Vedle bílých sněženek a bledulí nebo modrých ladoněk mezi ně patří i jasně žluté méně známé křivatce.

Křivatce, květy prvního sluníčka
Křivatce, květy prvního sluníčka (Zdroj: shutterstock.com)

V Evropě, Asii a severní Africe je křivatců (Gagea) rozptýlených na devadesát druhů, sedm z nich se vyskytuje i u nás, mimo jiné pouze v některých českých lokalitách se vyskytující křivatec český, zákonem chráněný silně ohrožený druh. Stejně jako křivatec luční, rolní, nizoučký vstřícnolistý dává přednost sušším výslunným stráním. Naproti tomu poměrně hojně rostoucí křivatec žlutý si libuje v zamokřené půděkřivatec nejmenší má rád přistíněná vlhká místa v listnatých lesích.

Žlutá záplava

Naprostá většina křivatců kvete žlutě, jen vzácně se objevují í bílé druhy, například křivatec řecký. Tomu by se ale u nás nedařilo, je to rostlina suchých vápenitých skalnatých strání pobřeží Středozemního moře od kontinentálního Řecka přes Egejské ostrovy až po Turecko. Naše křivatce se liší výškou vzrůstu, pokud se jim někde daří, vytvářejí všechny odnožováním podzemních cibulek jasně žluté rozlehlé skvrny na posledním jarním sněhu i v dosud nevzrostlých travnatých plochách.

Kam na zahrádku

Nejčastěji se jako zahradní druh pěstuje křivatec žlutý, kterému se dobře daří na slunci i v polostínu a snese i vlhký jarní trávník. Právě v něm je vedle ladoněkkrokusů výrazný svými na až 30 cm vysokých stoncích vykvétajícími liliovitými květy. Cibulky se vysazují na podzim, pak je můžete ponechat několik let v půdě, budou se rozmnožovat a vytvoří krásný jarní porost třeba pod stromykeři. Suchomilné druhy jsou ozdobou jarní skalky, cibulkám ale musíte zajistit dobrou drenáž, aby v zemi neuhnily.

Odpolední spáči

Lodyhy s těžkými hvězdicovitými květy mají svůj pravidelný denní řád. Odpoledne na sluníčku začnou ochabovat a poléhají, to ale neznamená, že se rostlině daří špatně. Odpočívá tak až do dalšího rána, kdy se začne napřimovat a během dopoledne se květy opět vzpřímené rozevřou vstříc slunci. Vydrží kvést dva až tři týdny, takže se nedejte jejich odpočinkem zmást a rozhodně je hned nestřihejte.

Zajděte k sousedům

Přestože drobné cibulky křivatců se v nabídce zahradnických firem příliš často neobjevují, v našich venkovských zahradách je najdete často. Protože se rozrůstají bujně, určitě vám soused pár cibulek ochotně poskytne. Z přírody si můžete odnést jedině křivatec žlutý, ale raději to nedělejte – záměna s vzácnými druhy je pro laika snadná a jistě nechcete přírodu poškodit.

Text: Gabriela Koulová

Publikováno: 30.03.2019

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

ČTĚTE DÁLE

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu
Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu

Zahrada

Svíčkovec na zahradě patří mezi nenáročné trvalky, které kvetou po celé léto až do prvních mrazů. Jeho kvítky připomínají drobné motýlky.

Jak se zbavit pařezů na zahradě
Jak se zbavit pařezů na zahradě

Zahrada

Potřebujete-li odstranit ze zahrady pařezy, po přestárlých nebo nemocných stromech, které jste museli porazit, máte několik možností. Můžete je zdolat pomocí těžké techniky, nebo je umně zamaskovat a využít jako neotřelé dekorace. Kterou variantu zvolíte?

Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?
Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?

Zahrada

Zařizujete dílnu a nevíte, co všechno do ní pořídit, aby sloužila jako dobré zázemí pro dům či zahradu? Poradíme vám!

Přírodní zahrada může být i ta vaše
Přírodní zahrada může být i ta vaše

Zahrada

Chcete poznat principy přírodní zahrady? Jsou jednoduché a možná už některé z nich provádíte v praxi. Co je tedy přírodní zahrada a jak jí dosáhnout?

Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika
Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika

Zahrada

Dnešní uspěchaná doba nemusí znamenat nepořádek a chaos na pozemku kolem domu. Na zahradu patří technika. Ruční nářadí nahradily zahradní stroje.

Malý balkón jako mini relaxační zóna
Malý balkón jako mini relaxační zóna

Zahrada

Vlastníte malý balkón, který téměř nevyužíváte? Můžete si z něj vytvořit příjemné místo na relaxaci. Stačí několik málo úprav a vhodná zeleň.

Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť
Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť

Zahrada

Klíšťata nežijí pouze v lesích, ale vyskytují se i na našich zahradách. Zde se však můžeme chránit a vysadit na pozemku rostliny odpuzující klíšťata.

Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady
Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady

Zahrada

Kromě zahradního domku na nářadí, který opravdu využije každý, kdo na zahradě rád pracuje a vlastní zahradní techniku či nářadí, využije každý milovník zahradničení také pařník nebo skleník. Právě skleník může mít mnoho podob a na výběr máme z mnoha materiálů, rozhodně není k mání pouze tradiční sklo. Vůbec dokonce není pravda, že se skleník vejde jen na velkou zahradu, i na malých pozemcích totiž můžete zvolit stavbu o půdorysu několika málo metrech čtverečních nebo dokonce variantu přistavěnou ke stěně domu nebo jiné zahradní stavby.

Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu
Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu

Zahrada

V lesích zůstávají doupné stromy ponechány přesto, že bývají napadené, odumřelé, skácené atd. Existují nejrůznější projekty na ochranu doupných stromů, které jsou podporovány hlavně společností Lesy České republiky. I my však na našich zahradách můžeme ptactvo podporovat právě tím, že jim zde nějaké stromy k hnízdění a přebývání ponecháme.

Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?
Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?

Zahrada

Jaro zaklepe na dveře ani ne za měsíc a s ním ožijí naše chaty, chalupy a zahradní kolonie. Na zimu jste jistě víkendové domy důkladně zazimovali, ale i tak vás na jaře čeká hromada práce, než se budete moci usadit od křesla a užívat si venkovský klid. Vyhrňte si rukávy, jdeme na to!