Zlatice a zlatý déšť

Trochu se to v představách motá, protože zlatici – forsytii, se také říká zlatý déšť. Spíše je však toto pojmenování spojeno s keřem s botanickým názvem štědřenec odvislý. Tak si vyberte. V každém případě oba keře vyzdobí vaši zahradu záplavou jarních květů.

Zlatice a zlatý déšť
Zlatice a zlatý déšť (Zdroj: shutterstock.com)

Zlaticeštědřence jsou v našich zahrádkách evergreeny, nepodléhají módě a hodí se ke každému architektonickému stylu. Efekt prvních květů zlatice, probouzejících se s prvním jarním sluncem, se v kombinaci se štědřenci krásně prodlužuje. Když zlatice dokvete, štědřenec na ni naváže a vydrží pak zlatý až do června. Navíc se vedle sebe keře dobře snášejí, nekonkurují si a nemají rozdílné nároky na půdu. Zatímco odolná zlatice nepotřebuje žádnou zvláštní úpravu a daří se jí prakticky všude, štědřenec má raději zásaditější výživnou půdu, což mu snadno zajistíte mírným provápněním okolí keře a přihnojením kvalitním kompostem.

Zlatice přináší jaro

Zatímco sněženkybledule se krčí při zemi ve zbytcích sněhu skoro přehlédnutelné, zlatici rozhodně nepřehlédnete. Na žlutých pružných větvičkách vyrazí stovky květů a lépe než meteorologická stanice ohlásí – jaro je opravdu tady. V zahradě máte na výběr z mnoha možností, jak si tuto zlatou krásu dopřát. Nejčastěji se pěstuje zlatice prostřední (Forsythia x intermedia), kříženec původních druhů zlatice převislé (F. suspensa) a zlatice zelené (F. viridissima). Byla vyšlechtěna dlouhá řada kultivarů pro nejrůznější umístění. Jako solitér vynikne Goldraush, vysoký široký 1-2 metry, vyhánějící větve od země do tvaru V. Má mimořádně velké zlatožluté květy. Pro volně rostoucí živé ploty se hodí jak až 3,5 metru vysoké kultivary Karl Sax nebo Lynwood, tak i nižší, jen do metru a půl narůstající Maluch nebo Minigold, všechny vytvoří husté neprostupné keře. Do skalek a jako trvalkový pilíř malého záhonku můžete vysazovat jen asi 40 cm vysoký kulatý kultivar zlatice zelené Bronxensis. Tento druh byl vyšlechtěn i do kultivarů s pestrými listy, které prodlužují a násobí dekorativní efekt zlatice na zahradě. Citrus Swizzle má listy s citrónově zeleným středním žebrem, časem jsou až krémově bílé, na podzim jasně vínové, listy Variegaty jsou bílé tečkované. Pokud chcete vznosný solitérní keř s převislými „smutečními“ větvemi, pak můžete sáhnout po původním druhu zlatice převislé například v kultivaru Atrocarpa, ozdobnému i v zimě tmavě purpurovými větvičkami. Přestože zlatice u nás zdomácněly a často je najdeme růst i planě na mezích a stráních, jejich původním domovem je Dálný Východ. Pouze jediný druh – zlatice evropská (F. europanea) pochází z Balkánu. Kontejnerové prokořeněné sazenice můžete brzy z jara, snadno se uchytí a u vyšších druhů mají roční přírůstek 20 – 30 cm. Potřebují důkladně seřezávat a zmlazovat, na starším dřevě totiž nekvetou.

Štědřenec předchází létu

Keře s nádhernými hrozny zlatožlutých květů zdobí zahradu v květnu a v červnu, tedy hned po zlaticích. Na rozdíl od nich mohou ale vytvářet i polokmeny a vyženou rychle do velké výšky, po pár letech mohou mít i sedm metrů, staré vypadají více jako stromy a mají až třináct metrů. Máte tedy dvě možnosti – buď budete tvarovat štědřenec do kmene, ořezávat spodní větve a pěstovat si atraktivní strom, nebo naopak budete podporovat mladé výhony od země a seřezávat vrcholové větve, aby se rozvětvil keř. V této podobě bývá ve výsadbě keřů vysazován nejen vedle zlatic, které vystřídá v kvetení, ale také v sousedství šeříků, s nimiž kvete zároveň a doplňuje je o žlutou barvu, která u nich není zastoupena. Pěstuje se převážně štědřenec obecný neboli odvislý (Laburnum anagyroides) v mnoha šlechtěných kultivarech. Erect dobře vytváří kmen, Pendulum má výrazně převislé větve, Serotinum je zajímavý tím, že vykvétá ještě jednou v září až říjnu, Variegatum má žlutě panašované listy. V zahradách je oblíbený kříženec mezi druhy odvislým a alpským (L. alpinum) štědřenec Watererův (L. x watereri), který má kompaktnější nižší vzrůst okolo tří metrů výšky a dvou metrů šířky a vykvétá až 50 cm dlouhými sladce vonícími hrozny květů.

TIP

Pozor na otravu

Štědřenec je ve všech částech prudce jedovatý. V zahradách, kde se pohybují malé děti, si raději počkejte, až pochopí, co je jednlé a co ne. Květy štědřence totiž lákají k vysávání sladké šťávy a také plody – lusky, svádějí k ochutnání, stejně jako sladké mladší větvičky ke žvýkání. Otrava je však velmi nebezpečná, nastupuje rychle po požití a může být i smrtelná. Přitom na silnou otravu stačí dítěti šťáva asi z pěti kvítků.

Text: Gabriela Koulová

Publikováno: 30.03.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Dřeviny, které kvetou na jaře

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Ing. Petr Sus ukáže různé druhy dřevin, které je dobré mít na jaře na zahrádce

Vánoční květiny a jejich historie

Ing Dana Hradecká popovídá o vánočních květinách a jejich historii

Keře kvetoucí v zimě

Reportáž o keřích kvetoucích v zimním období, jak je pěstovat a jaké podmínky keře k růstu potřebují

Novinky mezi okrasnými dřevinami

Okrasné dřeviny vhodné pro všechny typy půd a pro majitele menších zahrad

Stříhání keřů

Stříhání keřů

Jarní keře v dendrologické zahradě

Jarní keře v dendrologické zahradě

ČTĚTE DÁLE

Vyberte rostlinám nádoby na míru
Vyberte rostlinám nádoby na míru

Zahrada

Víte, jaká je vhodná velikost nádoby na rostliny? Užitkové rostliny na balkoně či terase vyžadují vhodně velké nádoby, které jim dodají vše, co potřebují.

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu
Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu

Zahrada

Svíčkovec na zahradě patří mezi nenáročné trvalky, které kvetou po celé léto až do prvních mrazů. Jeho kvítky připomínají drobné motýlky.

Jak se zbavit pařezů na zahradě
Jak se zbavit pařezů na zahradě

Zahrada

Potřebujete-li odstranit ze zahrady pařezy, po přestárlých nebo nemocných stromech, které jste museli porazit, máte několik možností. Můžete je zdolat pomocí těžké techniky, nebo je umně zamaskovat a využít jako neotřelé dekorace. Kterou variantu zvolíte?

Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?
Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?

Zahrada

Zařizujete dílnu a nevíte, co všechno do ní pořídit, aby sloužila jako dobré zázemí pro dům či zahradu? Poradíme vám!

Přírodní zahrada může být i ta vaše
Přírodní zahrada může být i ta vaše

Zahrada

Chcete poznat principy přírodní zahrady? Jsou jednoduché a možná už některé z nich provádíte v praxi. Co je tedy přírodní zahrada a jak jí dosáhnout?

Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika
Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika

Zahrada

Dnešní uspěchaná doba nemusí znamenat nepořádek a chaos na pozemku kolem domu. Na zahradu patří technika. Ruční nářadí nahradily zahradní stroje.

Malý balkón jako mini relaxační zóna
Malý balkón jako mini relaxační zóna

Zahrada

Vlastníte malý balkón, který téměř nevyužíváte? Můžete si z něj vytvořit příjemné místo na relaxaci. Stačí několik málo úprav a vhodná zeleň.

Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť
Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť

Zahrada

Klíšťata nežijí pouze v lesích, ale vyskytují se i na našich zahradách. Zde se však můžeme chránit a vysadit na pozemku rostliny odpuzující klíšťata.

Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady
Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady

Zahrada

Kromě zahradního domku na nářadí, který opravdu využije každý, kdo na zahradě rád pracuje a vlastní zahradní techniku či nářadí, využije každý milovník zahradničení také pařník nebo skleník. Právě skleník může mít mnoho podob a na výběr máme z mnoha materiálů, rozhodně není k mání pouze tradiční sklo. Vůbec dokonce není pravda, že se skleník vejde jen na velkou zahradu, i na malých pozemcích totiž můžete zvolit stavbu o půdorysu několika málo metrech čtverečních nebo dokonce variantu přistavěnou ke stěně domu nebo jiné zahradní stavby.

Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu
Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu

Zahrada

V lesích zůstávají doupné stromy ponechány přesto, že bývají napadené, odumřelé, skácené atd. Existují nejrůznější projekty na ochranu doupných stromů, které jsou podporovány hlavně společností Lesy České republiky. I my však na našich zahradách můžeme ptactvo podporovat právě tím, že jim zde nějaké stromy k hnízdění a přebývání ponecháme.