Architekt radí: Trávníky a jejich péče

Trávník tvoří základ zahrady. Z pravidla svou celkovou rozlohou převažuje nad plochami záhonů s výsadbou, proto by měl být dostatečně reprezentativní, dobře udržovaný a kvalitně založený. Trávník se stává nejvyužívanější částí zahrady a na to je třeba pamatovat již při jeho zakládání i následné údržbě. Musí splňovat jak estetické hledisko, tak nároky na vysokou zátěž.

Architekt radí: Trávníky a jejich péče
Architekt radí: Trávníky a jejich péče (Zdroj: Lucie Peukertová)

Založit trávník lze buď výsevem travního osiva  nebo položením předpěstovaných travních koberců. Při zakládání trávníku výsevem je důležité kromě dobře připraveného podkladu správně zvolit druh travního osiva. Každá směs obsahuje více druhů travin v různém poměru, některé druhy jsou odolnější na zátěž – zejména traviny se širším listem, naopak jemné úzkolisté druhy jsou na zátěž méně odolné ale zase okrasnější. Vhodný výběr travní směsi určuje vlastnosti a charakter budoucího trávníku. Proto výběr travní směsi v žádném případě nepodceňujte a nechte si poradit od odborníků. Vysévat můžeme od jara až do konce října s přihlédnutím k půdně klimatickým podmínkám.

Trávníkový koberec je předem vypěstovaný trávník, který speciální stroj odřízne i s potřebným drnem a svine. Takto srolované pásy se dodávají k zákazníkovi a poté se pokládají na předem připravenou půdu. Pokládka travních koberců je možná mimo zimy během celého roku. Během několika málo dní lze trávník běžně používat a zatěžovat. Výhodou trávníkových koberců je okamžitý efekt – trávník je hotový během 24 hodin, bez čekání na vzejití osiva, je schopný plné zátěže do 2 až 3 týdnů od položení a  je mnohem odolnější vůči plevelům a chorobám. Nevýhodou je jeho cena, která je mnohonásobně vyšší oproti setému trávníku a jeho vysoká náročnost na závlahu v počátcích – travní koberce po položení nesmí prakticky zaschnout, je nutné udržovat je stále přiměřeně vlhké.

Péče o trávník

Anglický trávník je snem každého, krátký, hustý a rosničkově zelený pažit, který přímo vybízí k tomu projít se po něm, nebo se něj natáhnout. Není ale jednoduché kýženého výsledku dosáhnout, trávník je svou péčí dá se říct nejnáročnější z celé zahrady. Aby dobře vypadal  potřebuje být založený na kvalitním podkladu, potřebuje pravidelnou seč alespoň jedenkrát za týden, pravidelnou a vydatnou zálivku a přihnojování během vegetace. Častá a pravidelná seč podporuje odnožování travin – houstnutí trávníku a napomáhá v boji proti plevelům. Základem dokonalého trávníku je vyrovnaná a dostatečná výživa, která ovlivňuje kvalitu travního porostu a jeho odolnost vůči zátěži, chorobám, letním a zimním stresům. Především často kosené, okrasné či zátěžové trávníky jsou na výživu velmi náročné. Hnojení travníku provádíme zejména na jaře, případně i během celého následujícího vegetačního období v rozmezí cca 1x za 2-3 týdny hnojivem běžně na trhu dostupným (např:“Trávníkové hnojivo“(rychle rozpustný granulát od různých výrobců, „ Kristalon – trávník“ atd.) Můžeme použít také pomalu rozpustná hnojiva s dlouhodobým účinkem (např.„ Multigreen Univerzal“), která používáme cca 1x za 8-10 týdnů. Veškerá tato trávníková hnojiva dostupná na trhu používáme v dávkách dle návodu na obalech a dbáme předepsaných postupů a koncentrací. V letních měsících upřednostňujeme dusíkatá hnojiva s pomaleji uvolňovaným dusíkem. Nehnojíme čerstvě pokosený nebo vlhký trávník. K rozptylu hnojiva (granulátů) lze používat aplikační vozík, který zajistí rovnoměrný rozptyl granulátu.. V případě rozhozu granulátu hnojiva ručně pozor na rovnoměrný rozptyl po celé ploše, bez slepených hrudek, které by trávník popálily (příliš velká koncentrace hnojiva v jednom místě).

Sečení nově založeného trávníku provádíme při výšce cca 60–80 mm . Výšku seče postupně snižujeme maximálně o jednu třetinu z celkové výšky. Po třetí seči nově založený trávník můžeme začít kosit již na požadovanou výšku, dle typu trávníku a přírůstku travní hmoty v průměru jedenkrát za týden. Na kosení trávníku je nutné používat sekačku s náležitě nabroušeným břitem, aby uťaté stéblo mělo co nejmenší řeznou plochu. tzn. aby nedocházelo k uražení a roztřepení stébla a následnému vysýchání a vysilování drnu. Další péči, kterou můžeme trávníku věnovat je vertikutace. Provádíme ji jedenkrát až dvakrát za rok, dle stáří trávníku ( jaro, podzim ). Cílem vertikutace je odstranění stařiny z trávníku a provzdušnění travního drnu. Dříve či později se nahromadí v trávníku množství plevelných druhů rostlin, které degradují travní drn. K jejich likvidaci dobře poslouží běžné selektivní herbicidy jako například: kombinace přípravků Lontrel + Starane, dále Bofix nebo  Dicotex. Aplikace herbicidů se provádí při teplotě 15 – 25 °C, podmínkou je dodržení koncentrace (dle návodu na obalu) a absence deště alespoň do 3 až 5 hodin od postřiku. Intenzita opakování těchto postřiků záleží na množství plevelů v trávníku, většinou se plevele likvidují dvakrát až třikrát za rok. Mech v trávníku je známkou převlhčení, kyselého Ph a  nedostatku slunce. Proti mechu můžeme zasáhnout přípravky kterými je například zelená nebo modrá skalice (síran železnatý a měďnatý). Aplikuje se počátkem jara v množství 5kg skalice/100m2. Další možností je použití přípravku ANTI-MECH. Vyčesávání ostrými hráběmi lze doporučit pouze v počáteční fázi mechové invaze. Pro zabránění opětovného výskytu mechů je nutné zajistit vhodné podmínky pro trávník – upravit pH (6-6,5), přihnojit a provést  vertikutaci.

Umělé travní povrchy

Umělé travní koberce jsou elegantní náhradou za živé travní plochy bez ztráty svěží zelené barvy. Tyto plochy se vyznačují především schopností udržet si přirozený vzhled, dlouhou životností a nízkými provozními náklady. Jedná se o kobercové pásy vyrobené ze speciálního vlákna, tyto pásy se pokládají na speciálně upravený podklad ze štěrkového lože. Umělá tráva představuje ideální řešení sportovního povrchu např. pro fotbalové stadiony, multifunkční hřiště, školní hřiště apod. Dají se ale také použít na ta místa v zahradě, kde přírodní trávník nemůže být použit. Jedná se například o často vyšlapávané cestičky, kde se nedaří udržet přírodní trávník díky zátěži nebo nevhodným podmínkám( stín, převlhčení apod.), do prostor okolo psích boud, nebo na zakrytí různých poklopů a deklů.

Flora Bohemica s.r.o.
Autor: Ing. Barbora Nahodilová
Projektant: Ing. Kristina Kolářská (Chaloupková)
www.stylovezahrady.cz/

Publikováno: 28.03.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Péče o trávník na jaře

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Péče o trávník na jaře

Péče o zahradu po horkém létě

Rady, jak se postarat o trávník, stromy a keře po velmi horkém létě.

Plevele v trávníku

Jak se zbavit plevelů v trávníku?

Jak na anglický trávník

Jak na anglický trávník

Úprava trávníku

Jak na jaře upravovat trávník?

ČTĚTE DÁLE

I balkon můžete zalévat pohodlně
I balkon můžete zalévat pohodlně

Zahrada

I závlaha na balkoně může být snadná. Můžete si sem pořídit šikovné pomocníky, kteří vám pomůžou s tím, abyste s konví nemuseli běhat moc často.

Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči
Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči

Zahrada

Samozavlažovací květináč je skvělým pomocníkem při pěstování na balkonu i terase, ale i doma či na zahradě. Jaké výhody vám tyto speciální nádoby přinesou?

Vyberte rostlinám nádoby na míru
Vyberte rostlinám nádoby na míru

Zahrada

Víte, jaká je vhodná velikost nádoby na rostliny? Užitkové rostliny na balkoně či terase vyžadují vhodně velké nádoby, které jim dodají vše, co potřebují.

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu
Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu

Zahrada

Svíčkovec na zahradě patří mezi nenáročné trvalky, které kvetou po celé léto až do prvních mrazů. Jeho kvítky připomínají drobné motýlky.

Jak se zbavit pařezů na zahradě
Jak se zbavit pařezů na zahradě

Zahrada

Potřebujete-li odstranit ze zahrady pařezy, po přestárlých nebo nemocných stromech, které jste museli porazit, máte několik možností. Můžete je zdolat pomocí těžké techniky, nebo je umně zamaskovat a využít jako neotřelé dekorace. Kterou variantu zvolíte?

Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?
Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?

Zahrada

Zařizujete dílnu a nevíte, co všechno do ní pořídit, aby sloužila jako dobré zázemí pro dům či zahradu? Poradíme vám!

Přírodní zahrada může být i ta vaše
Přírodní zahrada může být i ta vaše

Zahrada

Chcete poznat principy přírodní zahrady? Jsou jednoduché a možná už některé z nich provádíte v praxi. Co je tedy přírodní zahrada a jak jí dosáhnout?

Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika
Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika

Zahrada

Dnešní uspěchaná doba nemusí znamenat nepořádek a chaos na pozemku kolem domu. Na zahradu patří technika. Ruční nářadí nahradily zahradní stroje.

Malý balkón jako mini relaxační zóna
Malý balkón jako mini relaxační zóna

Zahrada

Vlastníte malý balkón, který téměř nevyužíváte? Můžete si z něj vytvořit příjemné místo na relaxaci. Stačí několik málo úprav a vhodná zeleň.

Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť
Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť

Zahrada

Klíšťata nežijí pouze v lesích, ale vyskytují se i na našich zahradách. Zde se však můžeme chránit a vysadit na pozemku rostliny odpuzující klíšťata.