Pěstujte kapradí i v bytě

Ne každý má štěstí na světlý byt, i v domku se najde místnost, zastíněná větvemi stromů. I tady ale můžete pěstovat pokojové rostliny, ne všechny totiž trvají na množství slunce a přímého světla. Kapradí v zahradě se nejlépe daří ve vlhku a stínu pod větvemi stromů a keřů. V bytě bude tedy mít stejné nároky.

Pěstujte kapradí i v bytě
Pěstujte kapradí i v bytě (Zdroj: shutterstock.com)

Kapradiny patří k nejstarším rostlinám na naší planetě. Z mohutných stromů se sice proměnily v zelený podrost lesů a pralesů, ale podařilo se jim přežít a adaptovat se nejrůznější klimatické podmínky. Najdeme je tedy od lesů chladného pásma až tropické pralesy na všech kontinentech. U nás se hojně vyskytuje například kapraď samec, kapraď rozložená, kapraď bahenní, naopak některé druhy najdeme jen ve vymezených lokalitách a patří k ohroženým rostlinám – kapradina Braunova, kapradina hrálovitá nebo kapradina laločnatá. Najdete-li jim na zahradě správné místo – některé totiž preferují vlhký humus pod stromy, jiné kamenité prostředí mezi kosodřevinami – o jejich růst se nemusíte starat. Podzemní oddenky přečkají snadno naše zimy a výtrusy se postarají i o růst nových rostlinek. Jiné je to ovšem s kapradinami dovezenými z exotických krajů. Většině z nich sice svědčí letnění na zahradě, právě tak ale mohou celoročně zdobit interiér domu.

Do haly, do koupelny i do terária

Chcete obra nebo trpaslíka? Mezi pokojovými kapradinami najdete obojí. Jestli máte prostornou vstupní halu nebo chladnější zimní zahradu, vyzdobí vám ji dicksonie antarktická. Zakoupíte nejspíš rostlinu s pár listy vyrůstajícími přímo ze substrátu, nedejte se ale zmýlit. Za dobrých podmínek má rychlý přírůstek i několik desítek centimetrů za rok a v bytě se z ní vyvine až třímetrový strom s vějířem i dvoumetrových listů. Mohutný vzrůst mají také žebrovice hrbatá a tečkovka zlatá, jako pokojové rostliny ale většinou nevytvoří kmínek, jen bohatý trs dlouhých a širokých listů, u tečkovky zajímavě namodralých. Obě potřebují stálou vyšší teplotu, takže ideálně prosperují v teplých zimních zahradách i v moderním velkém obytném prostoru, kde je kuchyně spojená s jídelnou a obývacím pokojem. Rozložité listy vypadají dobře i ve velkých závěsných nádobách.

Chcete rostlinu do koupelny? Netypicky podlouhlé nečlenité listy má sleziník hnízdovitý, kapradina vděčná za skutečně vysokou vzdušnou vlhkost, snášející přitom i příšeří osvětlené jen malým oknem, na jehož parapetu se vám rozroste do krásného modrozeleného vějíře. Jedna z mála kapradin, které naopak snesou i sušší vzduch je ledviník ztepilý, který se najdeme v řadě šlechtěných odrůd s různými dekorativními tvary třepení listů, vzpřímených i převislých. Pro své efektně tvarované listy, připomínající parohy losa, je mezi pěstiteli pokojových rostlin velmi oblíbená parožnatka. I ona dobře prospívá i v místnostech s méně světlem, takže může být ozdobou vaší koupelny. Skrývat ji je ale škoda, patří mezi právem obdivované pokojové krásky.
Jako milovnice vlhkého vzduchu jsou kapradiny vhodný doprovod k orchidejím pěstovaným v paludariích s jezírkem nebo v teráriích s želvami či mloky. Je ovšem potřeba najít drobnější druhy. Dobře se tu bude dařit různým peleámnetíkům.

Nebojte se pěstování kapradin

Mnoho začínajících pěstitelů si stěžuje, že se u nich kapradinám nedaří, listy jim žloutnou, zasychají, rostliny rychle odumírají. Ano, kapradiny potřebují svou specifickou péči, jakmile ji ale dostanou, rostou ochotně a rychle. Základem je koupit kvalitní sazenice – miniaturním květináčkům za pár korun se raději vyhněte, ty jsou určené spíše jako náhrada řezaných květin, když chcete někoho obdarovat chvilkovou krásou. Kupujte rostliny větší, se zdravým vějířem listů a pokud možno s rozvíjejícími se novými přírůstky uprostřed trsu. Dokladem dobré péče prodávajícího je i vlhký substrát vonící rašelinou – kapradiny nesnášejí vyschnutí, dokonce ani občasně. Pokud je přesazujete, kupte speciální substrát. Ideální je osadit květináč do větší nádoby nebo na misku, naplněnou perlitem nebo jinými kamínky, které natáhnou vlhkost a kolem rostliny ji pak stále uvolňují. Kapradinám se bude výborně dařit také v pokojovém miniskleníčku, ve skleněné polouzavřené kouli nebo prostě ve velké zavařovací lahvi osázené rostlinami – vytvoříte tak mimořádně zajímavou dekoraci, kde se vlhkomilným rostlinám bude dobře dařit. Zeminu udržujte vlhkou, ale ne přemokřenou – v bažině kapradina rychle uhnije. Většina druhů má ráda rosení, ale nesnáší otírání listů, které jim poruší jemná vlákna na jejich povrchu, kterými přijímají vzdušnou vlhkost. Pokojové kapradiny, které jsme vám doporučili, jsou vesměs teplomilné, mají rády rozptýlené světlo, nesnášejí přímé slunce (spálí jim listy) a neporadí si ani s průvanem. A to je vše. Když najdete některému kapradí v bytě dobré místo a budete na něj pamatovat pravidelnou zálivkou (stačí dvakrát týdně) a občasným přihnojením pro tvorbu listů, bude vám určitě dělat radost.

Text: Gabriela Koulová

Publikováno: 24.03.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Venkovní kapradiny

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Architekt radí jak by mohl vypadat dům za nízké náklady.

Novinky v pokojových rostlinách

Pan Kafka představuje divákům Receptáře novinky v pokojových rostlinách a popisuje, jak je pěstovat.

Pěstování parožnatky

Pěstování parožnatky

Jak pěstovat parožnatku

Parožnatka je okrasná kapradina, která se vyznačuje atraktivními listy a dá se pěstovat v našich bytových podmínkách. Jak se o ni správně starat poradíme v našem videu.

Pěstování náročných pokojových rostlin

Pěstování náročných pokojových rostlin

Aranže z vnitřních květin

Zdobení interiéru se nemusí odehrávat v úrovni neživých ozdob. Dekorace živými květinami a rostlinami celkově vnese do vašeho bytu krásu a eleganci.

ČTĚTE DÁLE

I balkon můžete zalévat pohodlně
I balkon můžete zalévat pohodlně

Zahrada

I závlaha na balkoně může být snadná. Můžete si sem pořídit šikovné pomocníky, kteří vám pomůžou s tím, abyste s konví nemuseli běhat moc často.

Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči
Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči

Zahrada

Samozavlažovací květináč je skvělým pomocníkem při pěstování na balkonu i terase, ale i doma či na zahradě. Jaké výhody vám tyto speciální nádoby přinesou?

Vyberte rostlinám nádoby na míru
Vyberte rostlinám nádoby na míru

Zahrada

Víte, jaká je vhodná velikost nádoby na rostliny? Užitkové rostliny na balkoně či terase vyžadují vhodně velké nádoby, které jim dodají vše, co potřebují.

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu
Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu

Zahrada

Svíčkovec na zahradě patří mezi nenáročné trvalky, které kvetou po celé léto až do prvních mrazů. Jeho kvítky připomínají drobné motýlky.

Jak se zbavit pařezů na zahradě
Jak se zbavit pařezů na zahradě

Zahrada

Potřebujete-li odstranit ze zahrady pařezy, po přestárlých nebo nemocných stromech, které jste museli porazit, máte několik možností. Můžete je zdolat pomocí těžké techniky, nebo je umně zamaskovat a využít jako neotřelé dekorace. Kterou variantu zvolíte?

Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?
Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?

Zahrada

Zařizujete dílnu a nevíte, co všechno do ní pořídit, aby sloužila jako dobré zázemí pro dům či zahradu? Poradíme vám!

Přírodní zahrada může být i ta vaše
Přírodní zahrada může být i ta vaše

Zahrada

Chcete poznat principy přírodní zahrady? Jsou jednoduché a možná už některé z nich provádíte v praxi. Co je tedy přírodní zahrada a jak jí dosáhnout?

Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika
Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika

Zahrada

Dnešní uspěchaná doba nemusí znamenat nepořádek a chaos na pozemku kolem domu. Na zahradu patří technika. Ruční nářadí nahradily zahradní stroje.

Malý balkón jako mini relaxační zóna
Malý balkón jako mini relaxační zóna

Zahrada

Vlastníte malý balkón, který téměř nevyužíváte? Můžete si z něj vytvořit příjemné místo na relaxaci. Stačí několik málo úprav a vhodná zeleň.

Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť
Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť

Zahrada

Klíšťata nežijí pouze v lesích, ale vyskytují se i na našich zahradách. Zde se však můžeme chránit a vysadit na pozemku rostliny odpuzující klíšťata.