Pěstujte kapradí i v bytě

Ne každý má štěstí na světlý byt, i v domku se najde místnost, zastíněná větvemi stromů. I tady ale můžete pěstovat pokojové rostliny, ne všechny totiž trvají na množství slunce a přímého světla. Kapradí v zahradě se nejlépe daří ve vlhku a stínu pod větvemi stromů a keřů. V bytě bude tedy mít stejné nároky.

Pěstujte kapradí i v bytě
Pěstujte kapradí i v bytě (Zdroj: shutterstock.com)

Kapradiny patří k nejstarším rostlinám na naší planetě. Z mohutných stromů se sice proměnily v zelený podrost lesů a pralesů, ale podařilo se jim přežít a adaptovat se nejrůznější klimatické podmínky. Najdeme je tedy od lesů chladného pásma až tropické pralesy na všech kontinentech. U nás se hojně vyskytuje například kapraď samec, kapraď rozložená, kapraď bahenní, naopak některé druhy najdeme jen ve vymezených lokalitách a patří k ohroženým rostlinám – kapradina Braunova, kapradina hrálovitá nebo kapradina laločnatá. Najdete-li jim na zahradě správné místo – některé totiž preferují vlhký humus pod stromy, jiné kamenité prostředí mezi kosodřevinami – o jejich růst se nemusíte starat. Podzemní oddenky přečkají snadno naše zimy a výtrusy se postarají i o růst nových rostlinek. Jiné je to ovšem s kapradinami dovezenými z exotických krajů. Většině z nich sice svědčí letnění na zahradě, právě tak ale mohou celoročně zdobit interiér domu.

Do haly, do koupelny i do terária

Chcete obra nebo trpaslíka? Mezi pokojovými kapradinami najdete obojí. Jestli máte prostornou vstupní halu nebo chladnější zimní zahradu, vyzdobí vám ji dicksonie antarktická. Zakoupíte nejspíš rostlinu s pár listy vyrůstajícími přímo ze substrátu, nedejte se ale zmýlit. Za dobrých podmínek má rychlý přírůstek i několik desítek centimetrů za rok a v bytě se z ní vyvine až třímetrový strom s vějířem i dvoumetrových listů. Mohutný vzrůst mají také žebrovice hrbatá a tečkovka zlatá, jako pokojové rostliny ale většinou nevytvoří kmínek, jen bohatý trs dlouhých a širokých listů, u tečkovky zajímavě namodralých. Obě potřebují stálou vyšší teplotu, takže ideálně prosperují v teplých zimních zahradách i v moderním velkém obytném prostoru, kde je kuchyně spojená s jídelnou a obývacím pokojem. Rozložité listy vypadají dobře i ve velkých závěsných nádobách.

Chcete rostlinu do koupelny? Netypicky podlouhlé nečlenité listy má sleziník hnízdovitý, kapradina vděčná za skutečně vysokou vzdušnou vlhkost, snášející přitom i příšeří osvětlené jen malým oknem, na jehož parapetu se vám rozroste do krásného modrozeleného vějíře. Jedna z mála kapradin, které naopak snesou i sušší vzduch je ledviník ztepilý, který se najdeme v řadě šlechtěných odrůd s různými dekorativními tvary třepení listů, vzpřímených i převislých. Pro své efektně tvarované listy, připomínající parohy losa, je mezi pěstiteli pokojových rostlin velmi oblíbená parožnatka. I ona dobře prospívá i v místnostech s méně světlem, takže může být ozdobou vaší koupelny. Skrývat ji je ale škoda, patří mezi právem obdivované pokojové krásky.
Jako milovnice vlhkého vzduchu jsou kapradiny vhodný doprovod k orchidejím pěstovaným v paludariích s jezírkem nebo v teráriích s želvami či mloky. Je ovšem potřeba najít drobnější druhy. Dobře se tu bude dařit různým peleámnetíkům.

Nebojte se pěstování kapradin

Mnoho začínajících pěstitelů si stěžuje, že se u nich kapradinám nedaří, listy jim žloutnou, zasychají, rostliny rychle odumírají. Ano, kapradiny potřebují svou specifickou péči, jakmile ji ale dostanou, rostou ochotně a rychle. Základem je koupit kvalitní sazenice – miniaturním květináčkům za pár korun se raději vyhněte, ty jsou určené spíše jako náhrada řezaných květin, když chcete někoho obdarovat chvilkovou krásou. Kupujte rostliny větší, se zdravým vějířem listů a pokud možno s rozvíjejícími se novými přírůstky uprostřed trsu. Dokladem dobré péče prodávajícího je i vlhký substrát vonící rašelinou – kapradiny nesnášejí vyschnutí, dokonce ani občasně. Pokud je přesazujete, kupte speciální substrát. Ideální je osadit květináč do větší nádoby nebo na misku, naplněnou perlitem nebo jinými kamínky, které natáhnou vlhkost a kolem rostliny ji pak stále uvolňují. Kapradinám se bude výborně dařit také v pokojovém miniskleníčku, ve skleněné polouzavřené kouli nebo prostě ve velké zavařovací lahvi osázené rostlinami – vytvoříte tak mimořádně zajímavou dekoraci, kde se vlhkomilným rostlinám bude dobře dařit. Zeminu udržujte vlhkou, ale ne přemokřenou – v bažině kapradina rychle uhnije. Většina druhů má ráda rosení, ale nesnáší otírání listů, které jim poruší jemná vlákna na jejich povrchu, kterými přijímají vzdušnou vlhkost. Pokojové kapradiny, které jsme vám doporučili, jsou vesměs teplomilné, mají rády rozptýlené světlo, nesnášejí přímé slunce (spálí jim listy) a neporadí si ani s průvanem. A to je vše. Když najdete některému kapradí v bytě dobré místo a budete na něj pamatovat pravidelnou zálivkou (stačí dvakrát týdně) a občasným přihnojením pro tvorbu listů, bude vám určitě dělat radost.

Text: Gabriela Koulová

Publikováno: 24.03.2019

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

ČTĚTE DÁLE

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu
Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu

Zahrada

Svíčkovec na zahradě patří mezi nenáročné trvalky, které kvetou po celé léto až do prvních mrazů. Jeho kvítky připomínají drobné motýlky.

Jak se zbavit pařezů na zahradě
Jak se zbavit pařezů na zahradě

Zahrada

Potřebujete-li odstranit ze zahrady pařezy, po přestárlých nebo nemocných stromech, které jste museli porazit, máte několik možností. Můžete je zdolat pomocí těžké techniky, nebo je umně zamaskovat a využít jako neotřelé dekorace. Kterou variantu zvolíte?

Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?
Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?

Zahrada

Zařizujete dílnu a nevíte, co všechno do ní pořídit, aby sloužila jako dobré zázemí pro dům či zahradu? Poradíme vám!

Přírodní zahrada může být i ta vaše
Přírodní zahrada může být i ta vaše

Zahrada

Chcete poznat principy přírodní zahrady? Jsou jednoduché a možná už některé z nich provádíte v praxi. Co je tedy přírodní zahrada a jak jí dosáhnout?

Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika
Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika

Zahrada

Dnešní uspěchaná doba nemusí znamenat nepořádek a chaos na pozemku kolem domu. Na zahradu patří technika. Ruční nářadí nahradily zahradní stroje.

Malý balkón jako mini relaxační zóna
Malý balkón jako mini relaxační zóna

Zahrada

Vlastníte malý balkón, který téměř nevyužíváte? Můžete si z něj vytvořit příjemné místo na relaxaci. Stačí několik málo úprav a vhodná zeleň.

Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť
Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť

Zahrada

Klíšťata nežijí pouze v lesích, ale vyskytují se i na našich zahradách. Zde se však můžeme chránit a vysadit na pozemku rostliny odpuzující klíšťata.

Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady
Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady

Zahrada

Kromě zahradního domku na nářadí, který opravdu využije každý, kdo na zahradě rád pracuje a vlastní zahradní techniku či nářadí, využije každý milovník zahradničení také pařník nebo skleník. Právě skleník může mít mnoho podob a na výběr máme z mnoha materiálů, rozhodně není k mání pouze tradiční sklo. Vůbec dokonce není pravda, že se skleník vejde jen na velkou zahradu, i na malých pozemcích totiž můžete zvolit stavbu o půdorysu několika málo metrech čtverečních nebo dokonce variantu přistavěnou ke stěně domu nebo jiné zahradní stavby.

Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu
Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu

Zahrada

V lesích zůstávají doupné stromy ponechány přesto, že bývají napadené, odumřelé, skácené atd. Existují nejrůznější projekty na ochranu doupných stromů, které jsou podporovány hlavně společností Lesy České republiky. I my však na našich zahradách můžeme ptactvo podporovat právě tím, že jim zde nějaké stromy k hnízdění a přebývání ponecháme.

Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?
Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?

Zahrada

Jaro zaklepe na dveře ani ne za měsíc a s ním ožijí naše chaty, chalupy a zahradní kolonie. Na zimu jste jistě víkendové domy důkladně zazimovali, ale i tak vás na jaře čeká hromada práce, než se budete moci usadit od křesla a užívat si venkovský klid. Vyhrňte si rukávy, jdeme na to!