Pěstujte kapradí i v bytě

Ne každý má štěstí na světlý byt, i v domku se najde místnost, zastíněná větvemi stromů. I tady ale můžete pěstovat pokojové rostliny, ne všechny totiž trvají na množství slunce a přímého světla. Kapradí v zahradě se nejlépe daří ve vlhku a stínu pod větvemi stromů a keřů. V bytě bude tedy mít stejné nároky.

Pěstujte kapradí i v bytě
Pěstujte kapradí i v bytě (Zdroj: shutterstock.com)

Kapradiny patří k nejstarším rostlinám na naší planetě. Z mohutných stromů se sice proměnily v zelený podrost lesů a pralesů, ale podařilo se jim přežít a adaptovat se nejrůznější klimatické podmínky. Najdeme je tedy od lesů chladného pásma až tropické pralesy na všech kontinentech. U nás se hojně vyskytuje například kapraď samec, kapraď rozložená, kapraď bahenní, naopak některé druhy najdeme jen ve vymezených lokalitách a patří k ohroženým rostlinám – kapradina Braunova, kapradina hrálovitá nebo kapradina laločnatá. Najdete-li jim na zahradě správné místo – některé totiž preferují vlhký humus pod stromy, jiné kamenité prostředí mezi kosodřevinami – o jejich růst se nemusíte starat. Podzemní oddenky přečkají snadno naše zimy a výtrusy se postarají i o růst nových rostlinek. Jiné je to ovšem s kapradinami dovezenými z exotických krajů. Většině z nich sice svědčí letnění na zahradě, právě tak ale mohou celoročně zdobit interiér domu.

Do haly, do koupelny i do terária

Chcete obra nebo trpaslíka? Mezi pokojovými kapradinami najdete obojí. Jestli máte prostornou vstupní halu nebo chladnější zimní zahradu, vyzdobí vám ji dicksonie antarktická. Zakoupíte nejspíš rostlinu s pár listy vyrůstajícími přímo ze substrátu, nedejte se ale zmýlit. Za dobrých podmínek má rychlý přírůstek i několik desítek centimetrů za rok a v bytě se z ní vyvine až třímetrový strom s vějířem i dvoumetrových listů. Mohutný vzrůst mají také žebrovice hrbatá a tečkovka zlatá, jako pokojové rostliny ale většinou nevytvoří kmínek, jen bohatý trs dlouhých a širokých listů, u tečkovky zajímavě namodralých. Obě potřebují stálou vyšší teplotu, takže ideálně prosperují v teplých zimních zahradách i v moderním velkém obytném prostoru, kde je kuchyně spojená s jídelnou a obývacím pokojem. Rozložité listy vypadají dobře i ve velkých závěsných nádobách.

Chcete rostlinu do koupelny? Netypicky podlouhlé nečlenité listy má sleziník hnízdovitý, kapradina vděčná za skutečně vysokou vzdušnou vlhkost, snášející přitom i příšeří osvětlené jen malým oknem, na jehož parapetu se vám rozroste do krásného modrozeleného vějíře. Jedna z mála kapradin, které naopak snesou i sušší vzduch je ledviník ztepilý, který se najdeme v řadě šlechtěných odrůd s různými dekorativními tvary třepení listů, vzpřímených i převislých. Pro své efektně tvarované listy, připomínající parohy losa, je mezi pěstiteli pokojových rostlin velmi oblíbená parožnatka. I ona dobře prospívá i v místnostech s méně světlem, takže může být ozdobou vaší koupelny. Skrývat ji je ale škoda, patří mezi právem obdivované pokojové krásky.
Jako milovnice vlhkého vzduchu jsou kapradiny vhodný doprovod k orchidejím pěstovaným v paludariích s jezírkem nebo v teráriích s želvami či mloky. Je ovšem potřeba najít drobnější druhy. Dobře se tu bude dařit různým peleámnetíkům.

Nebojte se pěstování kapradin

Mnoho začínajících pěstitelů si stěžuje, že se u nich kapradinám nedaří, listy jim žloutnou, zasychají, rostliny rychle odumírají. Ano, kapradiny potřebují svou specifickou péči, jakmile ji ale dostanou, rostou ochotně a rychle. Základem je koupit kvalitní sazenice – miniaturním květináčkům za pár korun se raději vyhněte, ty jsou určené spíše jako náhrada řezaných květin, když chcete někoho obdarovat chvilkovou krásou. Kupujte rostliny větší, se zdravým vějířem listů a pokud možno s rozvíjejícími se novými přírůstky uprostřed trsu. Dokladem dobré péče prodávajícího je i vlhký substrát vonící rašelinou – kapradiny nesnášejí vyschnutí, dokonce ani občasně. Pokud je přesazujete, kupte speciální substrát. Ideální je osadit květináč do větší nádoby nebo na misku, naplněnou perlitem nebo jinými kamínky, které natáhnou vlhkost a kolem rostliny ji pak stále uvolňují. Kapradinám se bude výborně dařit také v pokojovém miniskleníčku, ve skleněné polouzavřené kouli nebo prostě ve velké zavařovací lahvi osázené rostlinami – vytvoříte tak mimořádně zajímavou dekoraci, kde se vlhkomilným rostlinám bude dobře dařit. Zeminu udržujte vlhkou, ale ne přemokřenou – v bažině kapradina rychle uhnije. Většina druhů má ráda rosení, ale nesnáší otírání listů, které jim poruší jemná vlákna na jejich povrchu, kterými přijímají vzdušnou vlhkost. Pokojové kapradiny, které jsme vám doporučili, jsou vesměs teplomilné, mají rády rozptýlené světlo, nesnášejí přímé slunce (spálí jim listy) a neporadí si ani s průvanem. A to je vše. Když najdete některému kapradí v bytě dobré místo a budete na něj pamatovat pravidelnou zálivkou (stačí dvakrát týdně) a občasným přihnojením pro tvorbu listů, bude vám určitě dělat radost.

Text: Gabriela Koulová

Publikováno: 24.03.2019

ČTĚTE DÁLE

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Jak se zbavit pařezů na zahradě
Jak se zbavit pařezů na zahradě

Zahrada

Potřebujete-li odstranit ze zahrady pařezy, po přestárlých nebo nemocných stromech, které jste museli porazit, máte několik možností. Můžete je zdolat pomocí těžké techniky, nebo je umně zamaskovat a využít jako neotřelé dekorace. Kterou variantu zvolíte?

Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?
Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?

Zahrada

Zařizujete dílnu a nevíte, co všechno do ní pořídit, aby sloužila jako dobré zázemí pro dům či zahradu? Poradíme vám!

Malý balkón jako mini relaxační zóna
Malý balkón jako mini relaxační zóna

Zahrada

Vlastníte malý balkón, který téměř nevyužíváte? Můžete si z něj vytvořit příjemné místo na relaxaci. Stačí několik málo úprav a vhodná zeleň.

Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť
Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť

Zahrada

Klíšťata nežijí pouze v lesích, ale vyskytují se i na našich zahradách. Zde se však můžeme chránit a vysadit na pozemku rostliny odpuzující klíšťata.

Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady
Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady

Zahrada

Kromě zahradního domku na nářadí, který opravdu využije každý, kdo na zahradě rád pracuje a vlastní zahradní techniku či nářadí, využije každý milovník zahradničení také pařník nebo skleník. Právě skleník může mít mnoho podob a na výběr máme z mnoha materiálů, rozhodně není k mání pouze tradiční sklo. Vůbec dokonce není pravda, že se skleník vejde jen na velkou zahradu, i na malých pozemcích totiž můžete zvolit stavbu o půdorysu několika málo metrech čtverečních nebo dokonce variantu přistavěnou ke stěně domu nebo jiné zahradní stavby.

Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu
Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu

Zahrada

V lesích zůstávají doupné stromy ponechány přesto, že bývají napadené, odumřelé, skácené atd. Existují nejrůznější projekty na ochranu doupných stromů, které jsou podporovány hlavně společností Lesy České republiky. I my však na našich zahradách můžeme ptactvo podporovat právě tím, že jim zde nějaké stromy k hnízdění a přebývání ponecháme.

Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?
Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?

Zahrada

Jaro zaklepe na dveře ani ne za měsíc a s ním ožijí naše chaty, chalupy a zahradní kolonie. Na zimu jste jistě víkendové domy důkladně zazimovali, ale i tak vás na jaře čeká hromada práce, než se budete moci usadit od křesla a užívat si venkovský klid. Vyhrňte si rukávy, jdeme na to!

Indiánský banán: exotické ovoce i do našich zahrad. Vyzkoušejte!
Indiánský banán: exotické ovoce i do našich zahrad. Vyzkoušejte!

Zahrada

Tak jako většina exotických rostlin i Asimina triloba získala mnoho odlišných názvů. U nás se dá tento poměrně málo známý exotický strom pěstovat také. Zajímavé je, že kvalita a chuť plodů je přitom naprosto srovnatelná s plody, které rostou v tropickém prostředí.

Výsadba vodních rostlin, a tentokrát už bez substrátu
Výsadba vodních rostlin, a tentokrát už bez substrátu

Zahrada

Každý majitel okrasného nebo koupacího jezírka sní o čisté a až na dno průzračné vodě, která se bude čistit pomocí technologie a vodních rostlin. Ne vždy děláme vše pro to, aby fungovaly všechny přirozené čistící procesy ve vodě. Ba naopak těmto přírodním procesům doslova házíme klacky pod nohy. Vodu si totiž často zamoříme živinami a organickými látkami již při samotné výsadbě vodních rostlin a tím dáme řasám a sinicím zelenou pro vstup do vodního ekosystému.

Jehličnany mohou být pro zahradu záchrana i zkáza
Jehličnany mohou být pro zahradu záchrana i zkáza

Zahrada

Jen málokterá skupina dřevin je tolik opředená různými mnohdy i nesprávnými domněnkami, jako jsou jehličnany. Jejich použití je ovšem spojeno s celou řadou specifik, a pokud se nechcete dočkat celoročně téměř neproměnné zahrady, určitě byste to s nimi neměli moc přehánět. Přesto tato skupina dřevin může z vaší zahrady udělat překrásnou kompozici okrasných rostlin, ale její použití je závislé na mnoha ohledech.

Krása a tradice vřesovištních rostlin na rodinné zahradě
Krása a tradice vřesovištních rostlin na rodinné zahradě

Zahrada

Vřesovištní rostliny nás zaujmou svou nevšední krásou nejen na podzim, ale i během zimy či na jaře. Pokud vám na zahradě chybí barevný ohňostroj, který na sebe připoutá veškerou pozornost, vřesovištními rostlinami určitě neprohloupíte. Jak samotné vřesoviště, tak i výsadby kyselomilných azalek a pěnišníků vám do zahrady přinesou nezapomenutelnou atmosféru, která stojí opravdu za to.