Leden v zahradě – co dělat a na co se připravit

Zima je u nás proměnlivá, jeden rok v lednu přinese tuhé mrazy a závěje sněhu, jindy se jen tak proměnlivě střídá déšť a mokrý sníh. Záleží samozřejmě také na tom, jestli máte zahradu na horách nebo v nížinách. Leden je zkrátka tak trochu nevyzpytatelný měsíc.

Leden v zahradě – co dělat a na co se připravit
Leden v zahradě – co dělat a na co se připravit (Zdroj: shutterstock.com)

Příroda si přesto udržuje svůj rytmus, jen musíme být trochu víc ve střehu. Zvláště letos, kdy je na většině našeho území nepřiměřené teplo a sucho, může se zahrada začít předčasně probouzet. Jenže do skutečného jara je ještě daleko, mrazy téměř s určitostí přijdou, takže se musíme postarat o to, aby rašící rostliny byly dobře chráněné.

Dostatek vody, ochrana před mrazem a sněhem

Pokud se o vláhu nepostará sníh, který přikryje vlhkou pokrývkou záhony i kořeny stromů a keřů, nezbývá než i v zimě pravidelně zalévat. Neopadavé keře, zelené trvalky, okrasné trávy, dokonce i trávník se bez závlahy neobejdou. Jedna z lidových pranostik říká, že když roste tráva dobře v lednu, poroste špatně v červnu. To je ale způsobeno hlavně tím, že trávník vyčerpá podzemní vláhu a na jaře mu pak už nestačí síly a začne uvadat. Samozřejmě nezaléváme tolik, jako v období plné vegetace, vyschnout však zmíněné rostliny nechat nesmíme. Protože v noci teplota přece jen klesá pod nulu, nejlépe je zalévat před polednem, kdy je teplota povrchu země nad bodem mrazu a voda se stačí do večera vsáknout ke kořenům. Když hrozí, že udeří mráz, pečlivě zkontrolujeme přikrývky a obaly na choulostivých rostlinách. Když se stane, že objevíme předčasně vyrašené pupeny na keřích a stromech, pokusíme se je zachránit tím, že je přikryjeme slámou, jehličím nebo senem. Tak chráníme kořeny, aby dřeviny nepromrzly v zemi, ale také kmen a korunu, aby nezmrzly pupeny listů a poupat. Choulostivé ovocné stromy, hlavně broskvoně a meruňky, natíráme vápenným mlékem, které ochrání kmen před promrznutím. Když sníh napadne, čeká nás také pravidelná kontrola zahrady. Z větví setřásáme mokrý sníh, aby stromy a keře nepolámal. A raději dříve, než napadne vysoká pokrývka, pročistíme a případně posypeme pískem nebo štěrkem (na zahradě nikdy solí!) cestičky, po kterých potřebujeme chodit. To zas, abychom si my nepolámali nohy.

Co nás potěší

Zahrada žije i v zimě nejen rostlinami. Přilétají ptáci, zabloudí k nám hladový zajíc, někde i vysoká. Opeřenci nám v zimě škodu nenadělají, naopak jsou radostnou ozdobou. Připravte jim tedy zastřešená krmítka, aby jim zrní a lůj nezapadal sníh a nezapomeňte v mrazivých dnech také na nějaké pítko s čerstvou vodou. Se zvířaty je to horší, keře a stromy je potřeba před okusem ochránit obalem. Jistě ale nechcete, aby v okolí vaší zahrady hladověla, dopřejte jim tedy nějaké ty košťály zelí, jablka, suchou trávu nebo větvičky keřů, které jste před zimou ostříhali. Zvířata se přibližují z polí a luk, takže jim potravu doneste někam za plot, na kraj pole nebo k lesu, kde se k ní v klidu dostanou. V teplém lednu jako letošní na mnoha zahrádkách najdeme i první květy čemeřice a talovínu, vykvétají kaliny vonná a bodnantská, krásně růžové kvítky lýkovce, žluté, oranžové a červené vilíny, brzy se mohou objevit i žluté kvítky na jasmínu nahokvětém. Všechny tyto keře vám nejen krásně ozdobí zahradu, ale těsně před rozkvětem poupat je můžete také nařezat do vázy, budou postupně rozkvétat a na mnoho dnů vám vyzdobí pokoj.

Tvarujeme a připravujeme sadbu

Začátek zimy je také vhodný čas na kontrolu tvaru okrasných keřů a stromů. Šeříky a komule Davidovy s příliš vyhnanými vlky můžeme zkrátit až o třetinu, do jara stihnou ještě nasadit na nové výhony s pozdějšími květy. Takové zmlazení prospěje i břízám a vrbám. Zejména převislé odrůdy potřebují příliš dlouhé větve zkrátit, aby se nedotýkaly země a nebyly příliš propletené. U všech keřů najdeme občas nějaký zapomenutý šlahoun nebo usychající letorost, který potřebuje ostré nůžky, aby dřevina vypadala na jaře pěkně. Semenáčky muškátů už nám z půdy vykukují od prosince, teď je čas vysít také lobelky, begónie nebo petúnie – jejich růst je pomalý, takže pokud chceme mít v truhlíkách v květnu již pěkné nakvetlé rostliny, je třeba je předpěstovávat už nyní. Loňské muškáty uskladněné v chladné místnosti nyní seřízneme na polovinu a přeneseme ze tmy do světlé místnosti. Nasadí na nové výhony a pěkně se rozkošatí, ve tmě by stále hnaly holé větvičky do výšky. Zatímco ještě sklízíte zimní cibuli, růžičkovou kapustu a pórek, jistě již máte rozmyšleno, co bude pěstovat na užitkové zahrádce na jaře. V obchodech se už v lednu objevují semínka nejrůznějších druhů zeleniny a bylinek, neváhejte, a udělejte si čas na nákup, dokud je z čeho vybírat.

 

Text: Gabriela Koulová

Publikováno: 23.03.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Jak pomoci stromům překonat náročné období sucha?

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Měli bychom vědět, jak se zalévají mladé, z podzimu nebo z jara vysazené stromy a jak zalévat stromy již pevně zakořeněné nebo dokonce stromy staré.

Péče o staré stromy

Péče o staré stromy je velmi důležitá, obzvlášť proto, aby neohrožovaly okolí.

Péče o staré stromy

Péče o staré stromy

Sázení stromů do krajiny

Se zkušenou krajinářskou si budeme povídat o tom co a kam sázet, a proč.

Jak využít místa pod stromy

Guildy jsou společenství stromů a rostlin. A protože pod stromy bývá zbytečné prázdné místo, můžeme jej využít k osázení.

Jak si doma vyrobit svůj strom života?

Jak vypadají a k čemu slouží stromy života? Strom života je dekorace, připomínající strom, jímž se znázorňují příbuzenské vztahy mezi rodinami.

ČTĚTE DÁLE

Orchideje závislé na houbách
Orchideje závislé na houbách

Zahrada

Jsou nenápadné, nemají listy a ztratily zelené barvivo. Pokud žádné takové orchideje neznáte, pravděpodobně patříte k většině. O orchidejích je sice obecně známo, že naprostá většina z nich se ve svém životě bez hub neobejde, ale u některých druhů orchidejí tato závislost trvá po celý život.

Lobelky vnesou do zahrady záplavu barev a květů
Lobelky vnesou do zahrady záplavu barev a květů

Zahrada

Lobelky jsou jedny z nejoblíbenějších letniček vysazovaných do truhlíků a nádob. Skvěle vypadají v nejrůznějších závěsných nádobách.

Jak zjistit a ovlivnit kvalitu vody?
Jak zjistit a ovlivnit kvalitu vody?

Zahrada

Voda je nezbytná pro veškeré formy života. Bohužel, znečištění vody je stále rostoucím problémem, který ohrožuje jak ekosystémy, tak lidské zdraví.

Použití rostlin se zajímavou texturou
Použití rostlin se zajímavou texturou

Zahrada

Rostliny s jedinečnou texturou přinášejí do zahradního designu a interiérů zcela nový rozměr. Dokážou okouzlit a přidat do prostoru zajímavý vizuální prvek.

Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma
Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma

Zahrada

Pěstování chilli papriček je zábavné a přináší řadu výhod – budete mít po ruce čerstvé domácí papričky a můžete si vybrat z široké škály odrůd.

Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou
Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou

Zahrada

Porozumění procesům gutace a transpirace je zásadní pro pochopení, jak rostliny regulují svou vodní bilanci a jak reagují na různé environmentální podmínky.

Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady
Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady

Zahrada

Vytvoření relaxační zahrady ve vašem malém venkovním prostoru může být úžasným způsobem, jak si užít klid a pohodu bez ohledu na velikost vašeho pozemku.

Co dělat s nerovnou plochou trávníku
Co dělat s nerovnou plochou trávníku

Zahrada

Trávník je základní prvek mnoha zahrad a venkovních prostorů i místo pro odpočinek. Co dělat, když se naše zahrada nebo dvůr potýká s nerovnou plochou?

I balkon můžete zalévat pohodlně
I balkon můžete zalévat pohodlně

Zahrada

I závlaha na balkoně může být snadná. Můžete si sem pořídit šikovné pomocníky, kteří vám pomůžou s tím, abyste s konví nemuseli běhat moc často.

Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči
Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči

Zahrada

Samozavlažovací květináč je skvělým pomocníkem při pěstování na balkonu i terase, ale i doma či na zahradě. Jaké výhody vám tyto speciální nádoby přinesou?

Vyberte rostlinám nádoby na míru
Vyberte rostlinám nádoby na míru

Zahrada

Víte, jaká je vhodná velikost nádoby na rostliny? Užitkové rostliny na balkoně či terase vyžadují vhodně velké nádoby, které jim dodají vše, co potřebují.

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.