Zakládáme skalku – zkuste to s námi!

V dnešní době má pojem skalka mnohem širší význam než v historii. Dříve se za skalku považovala skalnatá část v zahradě, v níž rostly tzv. alpínky. Tyto rostliny nedosahovaly větší výšky než 20-25 cm. Za určitou formu skalky bychom mohli brát i zvýšený záhon se skalničkami. Jak tedy vypadá taková opravdová skalka a jaké rostiny ji zkrášlí?

Zakládáme skalku – zkuste to s námi!
Zakládáme skalku – zkuste to s námi! (Zdroj: shutterstock.com)

Nesmíme zapomenout, že pravá skalka se vždy vyznačuje přítomností kamenů. Ty mohou být různých druhů, například vápence, pískovce nebo kamenivo sopečného původu. K celkovému kouzlu skalky neodmyslitelně patří koberce, polštářky i trsy nejrůznějších vhodných rostlinek, z nichž nejtypičtější jsou protěž, hořec, tařička, jaterník a lomikameny a netřesky.

Ten, kdo má štěstí na velkou zahradu, může založit ucelenou skalku se svahem, suchými zídkami a případně i jezírkemKvětiny pro svou skalku pak může zakoupit jak u profesionálních pěstitelů, na specializovaných výstavách, jarních trzích anebo zahradních centrech.  Při zakládání skalky musíme ale dbát i na zvláštní půdní nároky některých skalniček.  Proto není vůbec na škodu, pokud si předem prostudujeme některé z materiálů zaměřené na tuto tematiku.

Půda s větším množstvím písku je příliš propustná, půda jílovitá zase téměř vodu nepropouští. Čím více jílnatých částí půda obsahuje, tím více se utužuje.  Pro skalničky je velmi vhodná písčitohlinitá půda. Pro trvalky, které nesnášejí příliš velké sucho, můžeme půdu zlepšit přidáním kompostu.

Aby skalničky neuhnívaly, musí být ve skalce dobře zajištěn odtok srážkové vody od kořenů. Nejlépe toho docílíme, když na základ určený pro výsadbu uložíme vrstvu štěrku anebo stavební sutě. Odvádění tekutin ze skalky je přímo životně důležité hlavně pro suchomilné rostliny, jako jsou třeba pryšce a netřesky. Proto je vhodné tyto rostliny vysadit na horní jižní stranu skalky.

Nespornou výhodou každé skalky je, že až na občasné odplevelení nebude potřebovat žádnou zvláštní péči. Ani se totiž pravidelně nepřihnojuje.  Pouze v případě, že vaše skalka bude spíše písčitá, je potřeba přidat jí na podzim dávku univerzálního hnojiva. Mějte na paměti pravidelnou zálivku skalky, pokud bude umístěna na slunném místě.

Skalky na svahu vypadají velmi přirozeně stejně jako skalky s výškovými rozdíly jednotlivých částí. Pokud máte to štěstí a vlastníte zahradu ve svahu nebo alespoň její část je přirozeně svažitá, pak určitě využijte ke stavbě skalky právě toto místo. Svah musí být dostatečně dostupný pro odplevelování a pevný, aby byl bezpečně schůdný.

Všem, kdo se pustí do tohoto náročného, ale ve výsledku nádherného úkolu, přejeme hodně zdaru!

Text: Zuzana Bohdalová

Publikováno: 23.03.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Pohádková skalka

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Nápad na pohádkovou skalku.

Skalka na skále

Co dělá skalku skalkou kromě krásných kamenů? Jaké rostliny pro skalku použít a jak se o ni starat.

Suťoviště

Kateřina Dušková si povídá s odborníkem o pěstování skalniček v suťovišti.

Jak správně vybudovat skalky

Tip na vybudování nevšední skalky z dřevin.

Jak si vybudovat okrasnou skalku

Reportáž s Danou Hradeckou a ukázka okrasných skalek, které si na zahradě vytvořili.

Jak se postarat o skalku na jaře

Jiří Šourek popovídá o tom jak se postarat o skalku po zimě

ČTĚTE DÁLE

Lobelky vnesou do zahrady záplavu barev a květů
Lobelky vnesou do zahrady záplavu barev a květů

Zahrada

Lobelky jsou jedny z nejoblíbenějších letniček vysazovaných do truhlíků a nádob. Skvěle vypadají v nejrůznějších závěsných nádobách.

Jak zjistit a ovlivnit kvalitu vody?
Jak zjistit a ovlivnit kvalitu vody?

Zahrada

Voda je nezbytná pro veškeré formy života. Bohužel, znečištění vody je stále rostoucím problémem, který ohrožuje jak ekosystémy, tak lidské zdraví.

Použití rostlin se zajímavou texturou
Použití rostlin se zajímavou texturou

Zahrada

Rostliny s jedinečnou texturou přinášejí do zahradního designu a interiérů zcela nový rozměr. Dokážou okouzlit a přidat do prostoru zajímavý vizuální prvek.

Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma
Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma

Zahrada

Pěstování chilli papriček je zábavné a přináší řadu výhod – budete mít po ruce čerstvé domácí papričky a můžete si vybrat z široké škály odrůd.

Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou
Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou

Zahrada

Porozumění procesům gutace a transpirace je zásadní pro pochopení, jak rostliny regulují svou vodní bilanci a jak reagují na různé environmentální podmínky.

Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady
Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady

Zahrada

Vytvoření relaxační zahrady ve vašem malém venkovním prostoru může být úžasným způsobem, jak si užít klid a pohodu bez ohledu na velikost vašeho pozemku.

Co dělat s nerovnou plochou trávníku
Co dělat s nerovnou plochou trávníku

Zahrada

Trávník je základní prvek mnoha zahrad a venkovních prostorů i místo pro odpočinek. Co dělat, když se naše zahrada nebo dvůr potýká s nerovnou plochou?

I balkon můžete zalévat pohodlně
I balkon můžete zalévat pohodlně

Zahrada

I závlaha na balkoně může být snadná. Můžete si sem pořídit šikovné pomocníky, kteří vám pomůžou s tím, abyste s konví nemuseli běhat moc často.

Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči
Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči

Zahrada

Samozavlažovací květináč je skvělým pomocníkem při pěstování na balkonu i terase, ale i doma či na zahradě. Jaké výhody vám tyto speciální nádoby přinesou?

Vyberte rostlinám nádoby na míru
Vyberte rostlinám nádoby na míru

Zahrada

Víte, jaká je vhodná velikost nádoby na rostliny? Užitkové rostliny na balkoně či terase vyžadují vhodně velké nádoby, které jim dodají vše, co potřebují.

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.