Zakládáme skalku – zkuste to s námi!

V dnešní době má pojem skalka mnohem širší význam než v historii. Dříve se za skalku považovala skalnatá část v zahradě, v níž rostly tzv. alpínky. Tyto rostliny nedosahovaly větší výšky než 20-25 cm. Za určitou formu skalky bychom mohli brát i zvýšený záhon se skalničkami. Jak tedy vypadá taková opravdová skalka a jaké rostiny ji zkrášlí?

Zakládáme skalku – zkuste to s námi!
Zakládáme skalku – zkuste to s námi! (Zdroj: shutterstock.com)

Nesmíme zapomenout, že pravá skalka se vždy vyznačuje přítomností kamenů. Ty mohou být různých druhů, například vápence, pískovce nebo kamenivo sopečného původu. K celkovému kouzlu skalky neodmyslitelně patří koberce, polštářky i trsy nejrůznějších vhodných rostlinek, z nichž nejtypičtější jsou protěž, hořec, tařička, jaterník a lomikameny a netřesky.

Ten, kdo má štěstí na velkou zahradu, může založit ucelenou skalku se svahem, suchými zídkami a případně i jezírkemKvětiny pro svou skalku pak může zakoupit jak u profesionálních pěstitelů, na specializovaných výstavách, jarních trzích anebo zahradních centrech.  Při zakládání skalky musíme ale dbát i na zvláštní půdní nároky některých skalniček.  Proto není vůbec na škodu, pokud si předem prostudujeme některé z materiálů zaměřené na tuto tematiku.

Půda s větším množstvím písku je příliš propustná, půda jílovitá zase téměř vodu nepropouští. Čím více jílnatých částí půda obsahuje, tím více se utužuje.  Pro skalničky je velmi vhodná písčitohlinitá půda. Pro trvalky, které nesnášejí příliš velké sucho, můžeme půdu zlepšit přidáním kompostu.

Aby skalničky neuhnívaly, musí být ve skalce dobře zajištěn odtok srážkové vody od kořenů. Nejlépe toho docílíme, když na základ určený pro výsadbu uložíme vrstvu štěrku anebo stavební sutě. Odvádění tekutin ze skalky je přímo životně důležité hlavně pro suchomilné rostliny, jako jsou třeba pryšce a netřesky. Proto je vhodné tyto rostliny vysadit na horní jižní stranu skalky.

Nespornou výhodou každé skalky je, že až na občasné odplevelení nebude potřebovat žádnou zvláštní péči. Ani se totiž pravidelně nepřihnojuje.  Pouze v případě, že vaše skalka bude spíše písčitá, je potřeba přidat jí na podzim dávku univerzálního hnojiva. Mějte na paměti pravidelnou zálivku skalky, pokud bude umístěna na slunném místě.

Skalky na svahu vypadají velmi přirozeně stejně jako skalky s výškovými rozdíly jednotlivých částí. Pokud máte to štěstí a vlastníte zahradu ve svahu nebo alespoň její část je přirozeně svažitá, pak určitě využijte ke stavbě skalky právě toto místo. Svah musí být dostatečně dostupný pro odplevelování a pevný, aby byl bezpečně schůdný.

Všem, kdo se pustí do tohoto náročného, ale ve výsledku nádherného úkolu, přejeme hodně zdaru!

Text: Zuzana Bohdalová

Publikováno: 23.03.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Pohádková skalka

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Nápad na pohádkovou skalku.

Skalka na skále

Co dělá skalku skalkou kromě krásných kamenů? Jaké rostliny pro skalku použít a jak se o ni starat.

Suťoviště

Kateřina Dušková si povídá s odborníkem o pěstování skalniček v suťovišti.

Jak správně vybudovat skalky

Tip na vybudování nevšední skalky z dřevin.

Jak si vybudovat okrasnou skalku

Reportáž s Danou Hradeckou a ukázka okrasných skalek, které si na zahradě vytvořili.

Jak se postarat o skalku na jaře

Jiří Šourek popovídá o tom jak se postarat o skalku po zimě

ČTĚTE DÁLE

Vyberte rostlinám nádoby na míru
Vyberte rostlinám nádoby na míru

Zahrada

Víte, jaká je vhodná velikost nádoby na rostliny? Užitkové rostliny na balkoně či terase vyžadují vhodně velké nádoby, které jim dodají vše, co potřebují.

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu
Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu

Zahrada

Svíčkovec na zahradě patří mezi nenáročné trvalky, které kvetou po celé léto až do prvních mrazů. Jeho kvítky připomínají drobné motýlky.

Jak se zbavit pařezů na zahradě
Jak se zbavit pařezů na zahradě

Zahrada

Potřebujete-li odstranit ze zahrady pařezy, po přestárlých nebo nemocných stromech, které jste museli porazit, máte několik možností. Můžete je zdolat pomocí těžké techniky, nebo je umně zamaskovat a využít jako neotřelé dekorace. Kterou variantu zvolíte?

Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?
Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?

Zahrada

Zařizujete dílnu a nevíte, co všechno do ní pořídit, aby sloužila jako dobré zázemí pro dům či zahradu? Poradíme vám!

Přírodní zahrada může být i ta vaše
Přírodní zahrada může být i ta vaše

Zahrada

Chcete poznat principy přírodní zahrady? Jsou jednoduché a možná už některé z nich provádíte v praxi. Co je tedy přírodní zahrada a jak jí dosáhnout?

Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika
Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika

Zahrada

Dnešní uspěchaná doba nemusí znamenat nepořádek a chaos na pozemku kolem domu. Na zahradu patří technika. Ruční nářadí nahradily zahradní stroje.

Malý balkón jako mini relaxační zóna
Malý balkón jako mini relaxační zóna

Zahrada

Vlastníte malý balkón, který téměř nevyužíváte? Můžete si z něj vytvořit příjemné místo na relaxaci. Stačí několik málo úprav a vhodná zeleň.

Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť
Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť

Zahrada

Klíšťata nežijí pouze v lesích, ale vyskytují se i na našich zahradách. Zde se však můžeme chránit a vysadit na pozemku rostliny odpuzující klíšťata.

Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady
Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady

Zahrada

Kromě zahradního domku na nářadí, který opravdu využije každý, kdo na zahradě rád pracuje a vlastní zahradní techniku či nářadí, využije každý milovník zahradničení také pařník nebo skleník. Právě skleník může mít mnoho podob a na výběr máme z mnoha materiálů, rozhodně není k mání pouze tradiční sklo. Vůbec dokonce není pravda, že se skleník vejde jen na velkou zahradu, i na malých pozemcích totiž můžete zvolit stavbu o půdorysu několika málo metrech čtverečních nebo dokonce variantu přistavěnou ke stěně domu nebo jiné zahradní stavby.

Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu
Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu

Zahrada

V lesích zůstávají doupné stromy ponechány přesto, že bývají napadené, odumřelé, skácené atd. Existují nejrůznější projekty na ochranu doupných stromů, které jsou podporovány hlavně společností Lesy České republiky. I my však na našich zahradách můžeme ptactvo podporovat právě tím, že jim zde nějaké stromy k hnízdění a přebývání ponecháme.