Velký zahradní seriál – zahrada krok za krokem

Každý čtvrtek si budete moci přečíst na Magazínu Zahrada rady a tipy, díky nimž si s námi velmi jednoduše založíte vaši zahradu snů. Pomalu, krok za krokem, budete proměňovat prázdný a smutný prostor u domu v místo, které bude zářit barvami a lákat omamnou vůní. A to vše jen díky vaší práci. Náš velký zahradní seriál právě začíná!

Velký zahradní seriál – zahrada krok za krokem
Velký zahradní seriál – zahrada krok za krokem (Zdroj: shutterstock.com)

Nikdo nepřekoná Karla Čapka a jeho Zahradníkův rok, ve kterém dokonale popsal zahrádkářovu duši. Od jeho časů se ale přece jen mnoho změnilo, pokusme se tedy nahlédnout pod kůži modernímu uspěchanému městskému člověku a sledovat, jak se z něj stává vášnivý milovník květin a pěstitel zeleniny. Je to váš případ? Třeba se vám bude hodit pár našich rad.

To takhle jednoho mlhavého rána pohlédnete z okna svého domu. Jeho budování vás stálo mnoho sil, takže jste se těšili, že teď už budete jenom odpočívat. Na to je nejlepší trávník, říkali jste si ve chvíli, kdy jste z vlasů vyčesávali poslední zbytky malty. Stačí občas posekat, postavit si lehátko, namíchat drink, vzít do ruky knihu, uši zakrýt sluchátky… Loňské a letošní léto jste takhle strávili a bylo to prima. Jenže teď se díváte na zimní zahrádku, trávník se choulí pod vrstvou jinovatky a – je tu jaksi smutno, pusto. Chtělo by to nějaký strom, keř, a od jara určitě něco barevného, obrátí se zpravidla žena na svou silnější polovičku s nenápadnou výzvou. A to je okamžik, kdy se z člověka zvyklého na šeď dlažby a betonu stává zahradník. Proces to bude ještě dlouhý, ale na jeho konci budete šťastně drhnout nehty od hlíny, začnete si všímat kdejakého plevelu, objeveného při procházce na louce a první květ růže na vašem vlastním keři vám vžene slzy do očí.

Plánování, fáze osamělá

Buď ráda, že máme pěkný trávník, vrčí obvykle muž, pro něhož pěstování květin patří mezi piplavé ženské práce bez užitečného výsledku, dobře ale tuší, že bude zapotřebí, aby přiložil ruku k dílu, když je potřeba rýt, řezat větve nebo budovat skleník. Vtáhnout muže do svých plánů je ale v zásadě snadné. Stačí uchopit rodinný fotoaparát a snažit se vyfotografovat zatím pustou zahradu ze všech možných úhlů (při projektování se tyhle fotografie budou hodit). Drobná lichotka typu: Ty by sis určitě věděl rady, jak tu zahradu vyfotit tak, abych si ji mohla poskládat celou, většinou úplně stačí. Žena plánovačka je vzápětí zavalena množstvím obrázků, z nichž společně s fotografem skládá nečekaně složité puzzle. A protože pořád chybí ten správný pohled, bere se do rukou velmi důležitá pomůcka – papír a pastelky. I tady se matematické vlohy a prostorová představivost, daná mnohdy spíše mužům, velice hodí. Zahradu je totiž třeba nakreslit v přesném měřítku, a aby nakonec vše opravdu fungovalo, také obrázky stromů, keřů, živého plotu a záhonků letniček musí být co možná přesné zmenšeniny reality. U stromů a keřů půjde samozřejmě o šířku koruny a větví, výšku si prostě musíte umět představit. Jsme ovšem lidé 21. století, takže nás začne brzy zajímat, jak to všechno bude vypadat prostorově. Ano, stačí vzít na pomoc počítač a některý z programů na projektování zahrad. Pro amatéry a začátečníky je to třeba Moje zahrada 3D. Omezená verze je volně ke stažení, takže si ji můžete vyzkoušet zdarma. Plná verze pak stojí okolo  1500 Kč, což není tak hrozná díra do peněženky. Zkušenost uživatelů praví, že tenhle prográmek má sice spoustu obrázků, fotografií staveb i rostlin, bohužel se ale dost obtížně ovládá. Možná tedy raději sáhnete po Sadovnické projekci, vytvořené pro profesionální zahradní architekty, kteří ji u nás hojně používají a chválí. Profi verzi ovšem potřebovat nebudete, naštěstí je tu i verze pro zahrádkáře za asi 2000 Kč, demo si opět můžete stáhnout zdarma a vyzkoušet. Kdo zvládá dobře angličtinu, může zvolit Virtual Garden Designer – ostatně funguje to i obráceně – jako učebnice angličtiny, při používání anglického programu vás to donutí obohatit svou slovní zásobu o mnoho nových slovíček. Program funguje on-line a zdarma, tedy bez nutnosti instalace do počítače. Zahrádkáři z britských ostrovů patří k těm nejzaujatějším na světě, takže inspirovat se u nich určitě stojí za to. Jen dejte pozor na rostliny, složení půdy i klimatické podmínky jsou na Britských ostrovech přece jen trochu jiné. Dlouhé večery strávíte tedy kreslením nebo hraním si s počítačovým programem. Pořád to ale jaksi není ono, není na co si sáhnout. Po pár týdnech vás začne pálit židle. To je okamžik, kdy nastává druhá etapa.

Plánování, fáze sousedská

Zahrádkář je založením chlubil a radil. Na to časem také přijdete. Zatím využijte těchto vlastností u zkušenějších lidí ve vašem okolí. Maminka a tchyně budou nadšené, že jste konečně přišli na to, co se vám snažily naznačit už dávno. Totiž je neobdělávaná půda je hřích proti přírodě. Nadělí vám rady a nad rodinnými alby budou demonstrovat, jak skvělá zahradnice byla vaše babička, co všechno děda dokázal na zahradě postavit. Vydržte a soustřeďte se, tyhle praktické rady z rodiny jsou k nezaplacení. Přestaňte míjet ploty sousedů bez povšimnutí. Nakukujte přes ně, zastavte se, když je soused zrovna venku. Stačí hodit udičku: Vám na jaře tak krásně kvetou pivoňky, jak to děláte? Věřte, že v nejbližším okolí najdete několik spřízněných duší. Satelitní výstavba rodinných domků opravdu nemusí sloužit jen jako noclehárna. Zahrada je jedním z prvků, které lidi spojují. Zkušení pěstitelé vám nejlépe poradí, jakým rostlinám se ve vaší lokalitě dobře daří a co je třeba udělat, aby se jim dařilo ještě lépe. Pozvěte se k sousedům na podvečerní čaj a pochlubte se svým projektem. Vyjděte s nimi na jejich zimní zahradu a nechte si popsat, jak ji zakládali. Tady ovšem patří zmínit ještě jedna vlastnost zahrádkáře – je to člověk tvrdohlavý. Takže i vy nejspíš vyslechnete cenné rady z okolí, ale půjdete svou vlastní cestou pokusů a omylů. Nehrňte se tedy do překotné výsadby stromůkeřů, začněte třeba jen v jednom koutku zahrady a zkoušejte. Nejen co vám tu poroste, ale také co bude lahodit vašemu oku a duši. Krásná zahrada je totiž obrazem duše zahradníka, jeho individuality, jeho péče a jeho lásky. Ano, krásná zahrada je plná citů.

TIP pro vás:
Zakládáte-li si zahradu a rádi byste se poradili o vhodném řešení a svých nápadech, připojte se do naší diskuse na diskusním fóru v tématu Začínáme se zahradou..aneb mozoly a dřina. Naleznete zde velké množství inspirace a možná i přátele, kteří mají stejné zájmy jako vy.

Další díly seriálu:

Velký zahradní seriál – zahrada krok za krokem 1
Velký zahradní seriál – zahrada krok za krokem 2
Velký zahradní seriál – zahrada krok za krokem 3
Velký zahradní seriál – zahrada krok za krokem 4
Velký zahradní seriál – zahrada krok za krokem 5
Velký zahradní seriál – zahrada krok za krokem 6
Velký zahradní seriál – zahrada krok za krokem 7
Velký zahradní seriál – zahrada krok za krokem 8
Velký zahradní seriál – zahrada krok za krokem 9
Velký zahradní seriál – zahrada krok za krokem 10
Velký zahradní seriál – zahrada krok za krokem 11
Velký zahradní seriál – zahrada krok za krokem 12
Velký zahradní seriál – zahrada krok za krokem 13
Velký zahradní seriál – zahrada krok za krokem 14
Velký zahradní seriál – zahrada krok za krokem 15
Velký zahradní seriál – zahrada krok za krokem 16
Velký zahradní seriál – zahrada krok za krokem 17
Velký zahradní seriál – zahrada krok za krokem 18
Velký zahradní seriál – zahrada krok za krokem 19
Velký zahradní seriál – zahrada krok za krokem 20
Velký zahradní seriál – zahrada krok za krokem 21
Velký zahradní seriál – zahrada krok za krokem 22
Velký zahradní seriál – zahrada krok za krokem 23
Velký zahradní seriál – zahrada krok za krokem 24
Velký zahradní seriál – zahrada krok za krokem 25
Velký zahradní seriál – zahrada krok za krokem 26
Velký zahradní seriál – zahrada krok za krokem 27
Velký zahradní seriál – zahrada krok za krokem 28
Velký zahradní seriál – zahrada krok za krokem 29
Velký zahradní seriál – zahrada krok za krokem 30
Velký zahradní seriál – zahrada krok za krokem
31

Text: Gabriela Koulová

Publikováno: 23.03.2019

Mohlo by vás dále zajímat

HELUZ: Video seriál - Hrubá stavba domu, 5. díl - Stavba stěn

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Při stavbě stěn je nezbytné neustále kontrolovat správnou polohu zdiva s pomocí vodováhy či olovnice. Jak postupovat při stavbě stěn a na co si dát pozor?

Etažér na věci po ruce

Návod na výrobu etažéru

Etažér na věci po ruce

Návod na výrobu etažéru

Vychytaný stojánek na fotečky z dovolené

Návod na výrobu stojánku na fotky

14. díl, série 3 - Andres Nunez Castellon - Výrobce čepic a klobouků

Andres Nunez Castellon pochází z Kuby a jako mladý procestoval celý svět. Zakotvil ale v Česku, kde společně se svou ženou vedou firmu na výrobu kvalitních čepic a klobouků Aksana. Jejich výrobky nosí nejen spoustu spokojených zákazníků, ale objevily se i

ČTĚTE DÁLE

Vyberte rostlinám nádoby na míru
Vyberte rostlinám nádoby na míru

Zahrada

Víte, jaká je vhodná velikost nádoby na rostliny? Užitkové rostliny na balkoně či terase vyžadují vhodně velké nádoby, které jim dodají vše, co potřebují.

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu
Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu

Zahrada

Svíčkovec na zahradě patří mezi nenáročné trvalky, které kvetou po celé léto až do prvních mrazů. Jeho kvítky připomínají drobné motýlky.

Jak se zbavit pařezů na zahradě
Jak se zbavit pařezů na zahradě

Zahrada

Potřebujete-li odstranit ze zahrady pařezy, po přestárlých nebo nemocných stromech, které jste museli porazit, máte několik možností. Můžete je zdolat pomocí těžké techniky, nebo je umně zamaskovat a využít jako neotřelé dekorace. Kterou variantu zvolíte?

Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?
Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?

Zahrada

Zařizujete dílnu a nevíte, co všechno do ní pořídit, aby sloužila jako dobré zázemí pro dům či zahradu? Poradíme vám!

Přírodní zahrada může být i ta vaše
Přírodní zahrada může být i ta vaše

Zahrada

Chcete poznat principy přírodní zahrady? Jsou jednoduché a možná už některé z nich provádíte v praxi. Co je tedy přírodní zahrada a jak jí dosáhnout?

Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika
Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika

Zahrada

Dnešní uspěchaná doba nemusí znamenat nepořádek a chaos na pozemku kolem domu. Na zahradu patří technika. Ruční nářadí nahradily zahradní stroje.

Malý balkón jako mini relaxační zóna
Malý balkón jako mini relaxační zóna

Zahrada

Vlastníte malý balkón, který téměř nevyužíváte? Můžete si z něj vytvořit příjemné místo na relaxaci. Stačí několik málo úprav a vhodná zeleň.

Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť
Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť

Zahrada

Klíšťata nežijí pouze v lesích, ale vyskytují se i na našich zahradách. Zde se však můžeme chránit a vysadit na pozemku rostliny odpuzující klíšťata.

Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady
Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady

Zahrada

Kromě zahradního domku na nářadí, který opravdu využije každý, kdo na zahradě rád pracuje a vlastní zahradní techniku či nářadí, využije každý milovník zahradničení také pařník nebo skleník. Právě skleník může mít mnoho podob a na výběr máme z mnoha materiálů, rozhodně není k mání pouze tradiční sklo. Vůbec dokonce není pravda, že se skleník vejde jen na velkou zahradu, i na malých pozemcích totiž můžete zvolit stavbu o půdorysu několika málo metrech čtverečních nebo dokonce variantu přistavěnou ke stěně domu nebo jiné zahradní stavby.

Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu
Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu

Zahrada

V lesích zůstávají doupné stromy ponechány přesto, že bývají napadené, odumřelé, skácené atd. Existují nejrůznější projekty na ochranu doupných stromů, které jsou podporovány hlavně společností Lesy České republiky. I my však na našich zahradách můžeme ptactvo podporovat právě tím, že jim zde nějaké stromy k hnízdění a přebývání ponecháme.