Velký zahradní seriál – zahrada krok za krokem 2

V minulém dílu jsme už napověděli, že pro toho, kdo zakládá nebo zvelebuje zahrádku, může být pěkným dárkem nějaký počítačový prográmek na projektování zahrádky. Samozřejmě také z knihkupectví si odnesete mnoho inspirativních pokladů. Důležitým krokem vpřed je ovšem udělat si ve svých plánech řád.

Velký zahradní seriál – zahrada krok za krokem 2
Velký zahradní seriál – zahrada krok za krokem 2 (Zdroj: Bea Trojanová)

Přestože by se mohlo zdát, že vedou velké supermarkety se zahrádkářským zbožím, pro zahradníka nepoznamenaného zkušeností nejsou to pravé. Tady se na vás totiž z regálů valí nejrůznější nářadí, pomůcky, zemina, hnojiva a samozřejmě rostliny, jenže – co s tím, když se v tom nevyznáte. Prodavače – rádce tu budete hledat jen velmi obtížně. V každé lokalitě ale najdete zahradnictví, kde v tomto ročním období sice prodávají hlavně všelijaké věnce a zimní dekorace, právě proto ale na vás budou mít dost času. Menší zahradnictví zpravidla provozují odborníci na rostliny i na zakládání zahrad s patřičným vzděláním, ale také bohatou praxí. A takového rádce vy hledáte, takže si udělejte dostatek času, vyberte nějakou hodinu, kdy zahradník nemá plný krám a vydejte se k němu pro rady i na první nákupy. Ještě před tím si ale pořiďte diář, kam si bude kromě jiného poznamenávat rady, ale také třeba ceny různých rostlin, nářadí či jiných potřebných věcí.

Diáře a kalendáře jsou vaše paměť

Netřeba snad připomínat, že důležité je, kde svou zahradu máte. Jiné podmínky jsou v nížinách jako je Polabí či Haná, jiné na Vysočině, v podhůří a docela jiné na pohraničních horách kolem skoro celé republiky. Dobré je znát, jaká je u vás průměrná teplota, jak je to se srážkami. To se ale může lišit i v rámci regionu, stačí mít zahradu v závětrném koutu a deště bude méně a teploty vyšší. Základní pomůckou se vám stane zahrádkářský diář nebo alespoň zahrádkářský stolní kalendář. Nejde jen o to, že tu najdete na každý týden nějakou tu zajímavou radu, ale jsou tu také označené fáze měsíce, které jsou důležité pro množství zálivky, sázení některých rostlin i sklizeň. A hlavně – vy sami si do diáře budete psát, jaká teplota byla každý den, jestli pršelo nebo svítilo slunce. Poznamenáte si, kdy jste co zaseli, kdy sklízeli, co vykvetlo, kdy jste hnojili záhonek se zeleninou, kdy použili chemický postřik proti mšicím a podobně. Označíte dobré i špatné zkušenosti – to vše se vám totiž bude hodit v dalších letech. Takový diář se totiž neodhazuje na konci roku, ale pečlivě se ukládá. Z něj budete čerpat vlastní zkušenosti, podle něj jednou bude radit těm, kdo na tom budou jako vy dnes – totiž začínajícím zahradkářům, případně dětem nebo vnoučatům. Až budete nakupovat nějaké nové stromky, květiny nebo odrůdy zeleniny, bude vám diář výbornou pomůckou pro výběr správných odrůd, protože podle něj už budete vědět, jak se liší množství slunečných dnů a přirozené dešťové závlahy od průměru ve vašem regionu. Kdo si dá záležet, bude mít dokonalého průvodce svým zahrádkářským životem, protože si do diáře vlepí i vylisované květy a listy toho, co mu na zahradě vyrostlo – a má tak i svůj vlastní herbář, který mu připomene také rostliny, které třeba několik let nepěstoval a chce se k nim zase vrátit.

Jde to i v počítači

Pro vyznavače moderních technologií existuje samozřejmě i možnost vést si diář v některém šikovném databázovém prográmku. Volně ke stažení je pravidelně každý rok například Kalendář zahrádkáře, ve kterém naleznete spoustu užitečných sezónních rad od skutečných odborníků. Zároveň vám umožní kategorizovat si data, která sem budete sami vkládat – údaje o počasí, o výsadbě, hnojení, zavlažování, sekání trávy, kvetení i sklizni ovoce. Příjemné je, že si jako doprovod můžete vkládat i fotografie, takže zpětně si můžete připomínat, jak přesně vypadala výsadba letniček, jak jste kombinovali barvy v zahradě – a podle toho se rozhodnout, jak to uděláte příště. Kalendář je také plánovací, takže si dopředu můžete naplánovat, co je potřeba na zahradě dělat, co se chystáte nakoupit, kde je jaká zajímavá zahradnická výstava – a diář vás včas na všechno upozorní. Podobné prográmky budou jistě brzy dostupné i pro mobilní telefony, ostatně i tento lze v chytrém telefonu použít. Nemusí se instalovat, stačí ho tedy mít například na USB klíčence a máte ho tak pohotově s sebou všude. Nezapomeňte na první pravidlo používání jakéhokoliv počítačového pomocníka – zálohujte, zálohujte, zálohujte. Ztráta dat o zahrádce by vás určitě hodně bolela.

TIP 1

Fotoaparát pro zahradníka

Fotodokumentace ze zahrádky je dnes, kdy se digitální fotografie snadno stáhnou do počítače, skoro samozřejmostí. Pod vánočním stromečkem udělá určitě radost fotoaparát, který bude umět dobře udělat snímek květu i záhonku. Dobré rozlišení je základ, nepotřebujete ale zpravidla přístroj, ze kterého můžete udělat obrovské fotografie. Zaměřte se spíše na to, aby dobře ostřil na detail a na nepříliš velkou vzdálenost – nebudete s ním fotit krajinu, ale detaily a kousky zahrádky. Ne všechny automatické fotoaparáty mají stejnou optiku a stejné možnosti skutečně kvalitního zaostření, je tedy dobré se poradit ve specializované prodejně, co se na focení rostlin nejlépe hodí.

TIP 2
Zakládáte-li si zahradu a rádi byste se poradili o vhodném řešení a svých nápadech, připojte se do naší diskuse na diskusním fóru v tématu Začínáme se zahradou..aneb mozoly a dřina. Naleznete zde velké množství inspirace a možná i přátele, kteří mají stejné zájmy jako vy.

Další díly našeho seriálu:

Velký zahradní seriál – zahrada krok za krokem 1
Velký zahradní seriál – zahrada krok za krokem 2
Velký zahradní seriál – zahrada krok za krokem 3
Velký zahradní seriál – zahrada krok za krokem 4
Velký zahradní seriál – zahrada krok za krokem 5
Velký zahradní seriál – zahrada krok za krokem 6
Velký zahradní seriál – zahrada krok za krokem 7
Velký zahradní seriál – zahrada krok za krokem 8
Velký zahradní seriál – zahrada krok za krokem 9
Velký zahradní seriál – zahrada krok za krokem 10
Velký zahradní seriál – zahrada krok za krokem 11
Velký zahradní seriál – zahrada krok za krokem 12
Velký zahradní seriál – zahrada krok za krokem 13
Velký zahradní seriál – zahrada krok za krokem 14
Velký zahradní seriál – zahrada krok za krokem 15
Velký zahradní seriál – zahrada krok za krokem 16
Velký zahradní seriál – zahrada krok za krokem 17
Velký zahradní seriál – zahrada krok za krokem 18

Text: Gabriela Koulová

Publikováno: 23.03.2019

Mohlo by vás dále zajímat

HELUZ: Video seriál - Hrubá stavba domu, 5. díl - Stavba stěn

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Při stavbě stěn je nezbytné neustále kontrolovat správnou polohu zdiva s pomocí vodováhy či olovnice. Jak postupovat při stavbě stěn a na co si dát pozor?

Etažér na věci po ruce

Návod na výrobu etažéru

Etažér na věci po ruce

Návod na výrobu etažéru

Vychytaný stojánek na fotečky z dovolené

Návod na výrobu stojánku na fotky

14. díl, série 3 - Andres Nunez Castellon - Výrobce čepic a klobouků

Andres Nunez Castellon pochází z Kuby a jako mladý procestoval celý svět. Zakotvil ale v Česku, kde společně se svou ženou vedou firmu na výrobu kvalitních čepic a klobouků Aksana. Jejich výrobky nosí nejen spoustu spokojených zákazníků, ale objevily se i

ČTĚTE DÁLE

Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou
Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou

Zahrada

Porozumění procesům gutace a transpirace je zásadní pro pochopení, jak rostliny regulují svou vodní bilanci a jak reagují na různé environmentální podmínky.

Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady
Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady

Zahrada

Vytvoření relaxační zahrady ve vašem malém venkovním prostoru může být úžasným způsobem, jak si užít klid a pohodu bez ohledu na velikost vašeho pozemku.

Co dělat s nerovnou plochou trávníku
Co dělat s nerovnou plochou trávníku

Zahrada

Trávník je základní prvek mnoha zahrad a venkovních prostorů i místo pro odpočinek. Co dělat, když se naše zahrada nebo dvůr potýká s nerovnou plochou?

I balkon můžete zalévat pohodlně
I balkon můžete zalévat pohodlně

Zahrada

I závlaha na balkoně může být snadná. Můžete si sem pořídit šikovné pomocníky, kteří vám pomůžou s tím, abyste s konví nemuseli běhat moc často.

Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči
Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči

Zahrada

Samozavlažovací květináč je skvělým pomocníkem při pěstování na balkonu i terase, ale i doma či na zahradě. Jaké výhody vám tyto speciální nádoby přinesou?

Vyberte rostlinám nádoby na míru
Vyberte rostlinám nádoby na míru

Zahrada

Víte, jaká je vhodná velikost nádoby na rostliny? Užitkové rostliny na balkoně či terase vyžadují vhodně velké nádoby, které jim dodají vše, co potřebují.

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu
Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu

Zahrada

Svíčkovec na zahradě patří mezi nenáročné trvalky, které kvetou po celé léto až do prvních mrazů. Jeho kvítky připomínají drobné motýlky.

Jak se zbavit pařezů na zahradě
Jak se zbavit pařezů na zahradě

Zahrada

Potřebujete-li odstranit ze zahrady pařezy, po přestárlých nebo nemocných stromech, které jste museli porazit, máte několik možností. Můžete je zdolat pomocí těžké techniky, nebo je umně zamaskovat a využít jako neotřelé dekorace. Kterou variantu zvolíte?

Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?
Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?

Zahrada

Zařizujete dílnu a nevíte, co všechno do ní pořídit, aby sloužila jako dobré zázemí pro dům či zahradu? Poradíme vám!

Přírodní zahrada může být i ta vaše
Přírodní zahrada může být i ta vaše

Zahrada

Chcete poznat principy přírodní zahrady? Jsou jednoduché a možná už některé z nich provádíte v praxi. Co je tedy přírodní zahrada a jak jí dosáhnout?