Trvalky, které už možná neznáte

Pokud se necháme okouzlit nostalgií starých květinových zahrad, jistě nás v nich uchvátí rostlinné druhy, které možná ani nebudeme znát. Botanika, stejně jako tvůrčí umění zahradníků mohou ukrývat spoustu pokladů. Proto se může velmi hodit, probírat se čas od času seznamem starých zapomenutých rostlin anebo si připomenout pěstitelské schopnosti našich dávných předků.

Trvalky, které už možná neznáte
Trvalky, které už možná neznáte (Zdroj: shutterstock.com)

V mnoha zemích vždy byla, je a bude rozšířena záliba v pěstování víceletých trvalek. Často to s nimi bylo tak, že se z volné přírody dostávaly do zahrad a parků, kde byly později záměrně a s velkým úspěchem pěstovány. Zvláště žádané bylo tehdy a i nyní to, co bylo něčím nové a odlišné, zkrátka jinak budící pozornost.

Mezi ty poutavé rostliny, které byly opěvovány již dávno v historii, patří například orlíček, Aquilegia vulgaris, který má svůj původ v lesích téměř celé Evropy. Orlíček černofialový pochází z jihozápadní Evropy a Alp. Těmto druhům byly připisovány velké účinky ve věcech lásky a ze svého kouzla dosud nic neztratily. Orlíčky můžeme i nyní spatřit v našich zahradách v barvách světle růžové, žluté až tmavě karmínové. Například odrůda Pompons Mixed vás jistě okouzlí svými květy, které vypadají jako malé sukénky s volánky. Různé odrůdy dosahují výšky mezi 50 až 70 cm a kvetou nejvíce v průběhu května až června. Jsou to rostliny zimovzdorné a vhodné k pěstování na záhonu i k řezu. Lze je snadno vypěstovat ze semen a na podzim je můžeme i dělit.

K těm méně známým druhům trvalek patří i kohoutek plamenný, Lychnis chalcedonica. Vyjímá se na slunečných rabatech a výborně se svými křiklavě červenými květy bude vyjímat mezi kopretinami a stračkami, které kvetou ve stejnou dobu. Jeho stonky jsou často tak vysoké, že je potřeba jim dodávat oporu. Kvete v červnu až červenci a dosahuje výšky kolem 60-70 cm. Pokud jej po odkvětu seříznete, rozkvete znovu, ale pouze slabšími květy. Miluje písčité propustné humózní půdy, ale pozor- nesmí vyschnout.

Rezeda patří k téměř zapomenutým rostlinám. Je charakteristická vydatnou vůní. Do volné půdy ji vysazujeme v dubnu a po vzejití ji jednotíme na vzdálenost 25cm. Kvete typickými žlutozelenými květy od června do září.

Letnička lidově zvaná plamenka, vyrůstající do 90 cm s drobným kultivarem do výše pouhých 15 cm je flox. Nízkým kultivarem osazujeme převážně skalky, vysoký kultivar vynikne v záhonu s nižšími trvalkami. Kvete od léta do podzimu a jeho jasné květy s odstíny fialové, růžové, modré a s bílou barvou šíří kolem sebe překrásnou vůni. Víceleté druhy jsou mrazuvzdorné až do 15°C. Podle druhů dodržujeme vzdálenost mezi rostlinami 20 až 60 cm. Rostlinu můžeme množit jak semeny, tak i kořenovými řízky na konci zimy. Růst postranních výhonků výrazně posílíme odstraněním středního květu zahradnickými nůžkami.

Každý z nás jistě miluje svou zahradu, místo, kde půda je doslova životodárná a tak proč nevrátit život právě druhům opomíjeným, přesto takovým, které nám mají jistě co krásného nabídnout. Vytvořte si pro svou pohodu a potěšení alespoň jeden záhon rostlin vonících nostalgií časů minulých.

 

Text; Zuzana Bohdalová

Publikováno: 20.03.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Pnoucí pokojové rostliny

Jaké konstrukce použít na pnoucí pokojové rostliny ví Dáša Kouřilová.

Množení pokojových rostlin

Množení pokojových rostlin je velmi užitečné. Zjistíte, jaké možnosti existují, jaké jsou jejich výhody a jak funguje technika řízkování.

Jak připravit zahradní rostliny na zimu

S příchodem zimy nás čeká stejná péče o rostliny a stromy, jako je tomu na jaře. Pouze vykováváme jiné činnosti.

Akvarijní rostliny a péče o ně

Péče o rostliny v akváriu. Dodávání živin, hnojení, správné nasvícení akvária.

Škůdci na pokojových rostlinách

Jan Kopřiva radí jak na likvidaci škůdců na pokojových rostlinách.

ČTĚTE DÁLE

Lobelky vnesou do zahrady záplavu barev a květů
Lobelky vnesou do zahrady záplavu barev a květů

Zahrada

Lobelky jsou jedny z nejoblíbenějších letniček vysazovaných do truhlíků a nádob. Skvěle vypadají v nejrůznějších závěsných nádobách.

Jak zjistit a ovlivnit kvalitu vody?
Jak zjistit a ovlivnit kvalitu vody?

Zahrada

Voda je nezbytná pro veškeré formy života. Bohužel, znečištění vody je stále rostoucím problémem, který ohrožuje jak ekosystémy, tak lidské zdraví.

Použití rostlin se zajímavou texturou
Použití rostlin se zajímavou texturou

Zahrada

Rostliny s jedinečnou texturou přinášejí do zahradního designu a interiérů zcela nový rozměr. Dokážou okouzlit a přidat do prostoru zajímavý vizuální prvek.

Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma
Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma

Zahrada

Pěstování chilli papriček je zábavné a přináší řadu výhod – budete mít po ruce čerstvé domácí papričky a můžete si vybrat z široké škály odrůd.

Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou
Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou

Zahrada

Porozumění procesům gutace a transpirace je zásadní pro pochopení, jak rostliny regulují svou vodní bilanci a jak reagují na různé environmentální podmínky.

Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady
Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady

Zahrada

Vytvoření relaxační zahrady ve vašem malém venkovním prostoru může být úžasným způsobem, jak si užít klid a pohodu bez ohledu na velikost vašeho pozemku.

Co dělat s nerovnou plochou trávníku
Co dělat s nerovnou plochou trávníku

Zahrada

Trávník je základní prvek mnoha zahrad a venkovních prostorů i místo pro odpočinek. Co dělat, když se naše zahrada nebo dvůr potýká s nerovnou plochou?

I balkon můžete zalévat pohodlně
I balkon můžete zalévat pohodlně

Zahrada

I závlaha na balkoně může být snadná. Můžete si sem pořídit šikovné pomocníky, kteří vám pomůžou s tím, abyste s konví nemuseli běhat moc často.

Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči
Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči

Zahrada

Samozavlažovací květináč je skvělým pomocníkem při pěstování na balkonu i terase, ale i doma či na zahradě. Jaké výhody vám tyto speciální nádoby přinesou?

Vyberte rostlinám nádoby na míru
Vyberte rostlinám nádoby na míru

Zahrada

Víte, jaká je vhodná velikost nádoby na rostliny? Užitkové rostliny na balkoně či terase vyžadují vhodně velké nádoby, které jim dodají vše, co potřebují.

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.