Trvalky, které už možná neznáte

Pokud se necháme okouzlit nostalgií starých květinových zahrad, jistě nás v nich uchvátí rostlinné druhy, které možná ani nebudeme znát. Botanika, stejně jako tvůrčí umění zahradníků mohou ukrývat spoustu pokladů. Proto se může velmi hodit, probírat se čas od času seznamem starých zapomenutých rostlin anebo si připomenout pěstitelské schopnosti našich dávných předků.

Trvalky, které už možná neznáte
Trvalky, které už možná neznáte (Zdroj: shutterstock.com)

V mnoha zemích vždy byla, je a bude rozšířena záliba v pěstování víceletých trvalek. Často to s nimi bylo tak, že se z volné přírody dostávaly do zahrad a parků, kde byly později záměrně a s velkým úspěchem pěstovány. Zvláště žádané bylo tehdy a i nyní to, co bylo něčím nové a odlišné, zkrátka jinak budící pozornost.

Mezi ty poutavé rostliny, které byly opěvovány již dávno v historii, patří například orlíček, Aquilegia vulgaris, který má svůj původ v lesích téměř celé Evropy. Orlíček černofialový pochází z jihozápadní Evropy a Alp. Těmto druhům byly připisovány velké účinky ve věcech lásky a ze svého kouzla dosud nic neztratily. Orlíčky můžeme i nyní spatřit v našich zahradách v barvách světle růžové, žluté až tmavě karmínové. Například odrůda Pompons Mixed vás jistě okouzlí svými květy, které vypadají jako malé sukénky s volánky. Různé odrůdy dosahují výšky mezi 50 až 70 cm a kvetou nejvíce v průběhu května až června. Jsou to rostliny zimovzdorné a vhodné k pěstování na záhonu i k řezu. Lze je snadno vypěstovat ze semen a na podzim je můžeme i dělit.

K těm méně známým druhům trvalek patří i kohoutek plamenný, Lychnis chalcedonica. Vyjímá se na slunečných rabatech a výborně se svými křiklavě červenými květy bude vyjímat mezi kopretinami a stračkami, které kvetou ve stejnou dobu. Jeho stonky jsou často tak vysoké, že je potřeba jim dodávat oporu. Kvete v červnu až červenci a dosahuje výšky kolem 60-70 cm. Pokud jej po odkvětu seříznete, rozkvete znovu, ale pouze slabšími květy. Miluje písčité propustné humózní půdy, ale pozor- nesmí vyschnout.

Rezeda patří k téměř zapomenutým rostlinám. Je charakteristická vydatnou vůní. Do volné půdy ji vysazujeme v dubnu a po vzejití ji jednotíme na vzdálenost 25cm. Kvete typickými žlutozelenými květy od června do září.

Letnička lidově zvaná plamenka, vyrůstající do 90 cm s drobným kultivarem do výše pouhých 15 cm je flox. Nízkým kultivarem osazujeme převážně skalky, vysoký kultivar vynikne v záhonu s nižšími trvalkami. Kvete od léta do podzimu a jeho jasné květy s odstíny fialové, růžové, modré a s bílou barvou šíří kolem sebe překrásnou vůni. Víceleté druhy jsou mrazuvzdorné až do 15°C. Podle druhů dodržujeme vzdálenost mezi rostlinami 20 až 60 cm. Rostlinu můžeme množit jak semeny, tak i kořenovými řízky na konci zimy. Růst postranních výhonků výrazně posílíme odstraněním středního květu zahradnickými nůžkami.

Každý z nás jistě miluje svou zahradu, místo, kde půda je doslova životodárná a tak proč nevrátit život právě druhům opomíjeným, přesto takovým, které nám mají jistě co krásného nabídnout. Vytvořte si pro svou pohodu a potěšení alespoň jeden záhon rostlin vonících nostalgií časů minulých.

 

Text; Zuzana Bohdalová

Publikováno: 20.03.2019

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

ČTĚTE DÁLE

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu
Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu

Zahrada

Svíčkovec na zahradě patří mezi nenáročné trvalky, které kvetou po celé léto až do prvních mrazů. Jeho kvítky připomínají drobné motýlky.

Jak se zbavit pařezů na zahradě
Jak se zbavit pařezů na zahradě

Zahrada

Potřebujete-li odstranit ze zahrady pařezy, po přestárlých nebo nemocných stromech, které jste museli porazit, máte několik možností. Můžete je zdolat pomocí těžké techniky, nebo je umně zamaskovat a využít jako neotřelé dekorace. Kterou variantu zvolíte?

Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?
Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?

Zahrada

Zařizujete dílnu a nevíte, co všechno do ní pořídit, aby sloužila jako dobré zázemí pro dům či zahradu? Poradíme vám!

Přírodní zahrada může být i ta vaše
Přírodní zahrada může být i ta vaše

Zahrada

Chcete poznat principy přírodní zahrady? Jsou jednoduché a možná už některé z nich provádíte v praxi. Co je tedy přírodní zahrada a jak jí dosáhnout?

Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika
Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika

Zahrada

Dnešní uspěchaná doba nemusí znamenat nepořádek a chaos na pozemku kolem domu. Na zahradu patří technika. Ruční nářadí nahradily zahradní stroje.

Malý balkón jako mini relaxační zóna
Malý balkón jako mini relaxační zóna

Zahrada

Vlastníte malý balkón, který téměř nevyužíváte? Můžete si z něj vytvořit příjemné místo na relaxaci. Stačí několik málo úprav a vhodná zeleň.

Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť
Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť

Zahrada

Klíšťata nežijí pouze v lesích, ale vyskytují se i na našich zahradách. Zde se však můžeme chránit a vysadit na pozemku rostliny odpuzující klíšťata.

Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady
Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady

Zahrada

Kromě zahradního domku na nářadí, který opravdu využije každý, kdo na zahradě rád pracuje a vlastní zahradní techniku či nářadí, využije každý milovník zahradničení také pařník nebo skleník. Právě skleník může mít mnoho podob a na výběr máme z mnoha materiálů, rozhodně není k mání pouze tradiční sklo. Vůbec dokonce není pravda, že se skleník vejde jen na velkou zahradu, i na malých pozemcích totiž můžete zvolit stavbu o půdorysu několika málo metrech čtverečních nebo dokonce variantu přistavěnou ke stěně domu nebo jiné zahradní stavby.

Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu
Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu

Zahrada

V lesích zůstávají doupné stromy ponechány přesto, že bývají napadené, odumřelé, skácené atd. Existují nejrůznější projekty na ochranu doupných stromů, které jsou podporovány hlavně společností Lesy České republiky. I my však na našich zahradách můžeme ptactvo podporovat právě tím, že jim zde nějaké stromy k hnízdění a přebývání ponecháme.

Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?
Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?

Zahrada

Jaro zaklepe na dveře ani ne za měsíc a s ním ožijí naše chaty, chalupy a zahradní kolonie. Na zimu jste jistě víkendové domy důkladně zazimovali, ale i tak vás na jaře čeká hromada práce, než se budete moci usadit od křesla a užívat si venkovský klid. Vyhrňte si rukávy, jdeme na to!