Plicník – nenáročná trvalka na vaši skalku

Chcete nenáročnou trvalku, která na skalce vykvete brzy z jara? Plicníky se pro tento účel hodí výborně. Přitom budou ozdobné i později v létě. Navíc zajistíte časné květy pro včely, plicníky jsou totiž medonosné rostliny.

Plicník – nenáročná trvalka na vaši skalku
Plicník – nenáročná trvalka na vaši skalku (Zdroj: shutterstock.com)

Deset druhů rodu plicník (Pulmonaria) je domovem v mírném až chladném pásmu Evropy, v Asii se některé druhy vyskytují na Kavkaze. Pro okrasné účely se nejčastěji pěstuje plicník skvrnitý (P. saccharata), na rozdíl od svých příbuzných plicníku lékařského (P. officinalis) a plicníku tmavého (P. obscura) však neobsahuje žádné léčivé látky, takže pokud chcete nejen krásné květylisty, ale také bylinku na sušení, přidržte se těchto dvou druhů.

Bez velké péče

U nás se plicníky vyskytují hlavně jako hajní rostliny v podrostech listnatých stromů. Zdálo by se, že tedy budou vyžadovat stín, ale jim se daří stejně dobře i na slunci. Žádné hnojení, jen písčitohlinitá zemina, skromná zálivka. Plicník si poradí prakticky všude, právě proto se bude dobře hodit na hůře přístupné místo ve skalce, kde bude mít mezi kameny svůj kousek půdy.

Od jara do léta

Brzy z jara vyrazí ze země lodyhy, na jejichž koncích jsou trsy květů uspořádaných do vijanu. Plicník skvrnitý rozkvétá růžově, pak se barva proměňuje do fialové a po opylování zmodrá. Některé druhy kvetou bíle, jiné červeně nebo tmavofialově. V každém případě je však keřík květy přímo obsypaný po celý duben. Později vyrážejí velké listy, u mnoha druhů bílé skvrnité, které skalku ozdobí na celé léto. začátkem podzimu seschnou a rostlina zatáhne pod zem, aby znovu ožila příští rok v březnu.

Proti kašli všeho druhu

Plicník jako léčivá rostlina začal být používán až v 18. století, kdy lékaři doporučovali odvar z květů a listů při plicních chorobách, podle toho byl i pojmenován. Čaj z květů a listů pomáhá při všech chorobách dýchacího ústrojí. Od astmatu, zápalu plic a průdušek, kašli, zahlenění plic i vykašlávání krve. Příznivý účinek se přičítá kombinaci účinku saponinů, které usnadňují odkašlávání, uklidňujícímu a ochrannému účinku slizů a protizánětlivému a dezinfekčnímu účinku tříslovin. Můžeme ho použít jednotlivě, ale více se hodí do směsí bylin. Zlepšuje se tak jeho léčivý účinek. Chcete si nasušit na čaj? V dubnu a květnu u země odstřihujte kvetoucí nať, v létě mladé řapíkaté listy. Plicník je třeba sušit rychle rozložený v tenké vrstvě při teplotě asi 40 °C. Při pomalém sušení by totiž zčernal.

Velikonoční bylinka

Zejména v Anglii patří mladé listy plicníku k hojně používané rané bylince do salátů. Můžete to vyzkoušet, nasekané je můžete přimíchat do zelného i mrkvového salátu nebo jím posypat listový salát. Mají mírně hořce nasládlou chuť, ve směsi s kopřivami, petrželkou, pažitkou chutnají dobře i ve velikonoční nádivce.

TIP

Směs proti kašli

Smíchejte jeden díl plicníku lékařského, jeden díl divizny a jeden díl jitrocele. Zalijte vroucí vodou a nechte louhovat asi čtvrt hodiny. Přislaďte medem a vlažný čaj popíjejte během celého dne při nemocech z nachlazení, průduškovém kašli i při astmatických potížích. Horký výluh můžete také inhalovat.

Text: Gabriela Koulová

Publikováno: 20.03.2019

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

ČTĚTE DÁLE

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu
Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu

Zahrada

Svíčkovec na zahradě patří mezi nenáročné trvalky, které kvetou po celé léto až do prvních mrazů. Jeho kvítky připomínají drobné motýlky.

Jak se zbavit pařezů na zahradě
Jak se zbavit pařezů na zahradě

Zahrada

Potřebujete-li odstranit ze zahrady pařezy, po přestárlých nebo nemocných stromech, které jste museli porazit, máte několik možností. Můžete je zdolat pomocí těžké techniky, nebo je umně zamaskovat a využít jako neotřelé dekorace. Kterou variantu zvolíte?

Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?
Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?

Zahrada

Zařizujete dílnu a nevíte, co všechno do ní pořídit, aby sloužila jako dobré zázemí pro dům či zahradu? Poradíme vám!

Přírodní zahrada může být i ta vaše
Přírodní zahrada může být i ta vaše

Zahrada

Chcete poznat principy přírodní zahrady? Jsou jednoduché a možná už některé z nich provádíte v praxi. Co je tedy přírodní zahrada a jak jí dosáhnout?

Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika
Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika

Zahrada

Dnešní uspěchaná doba nemusí znamenat nepořádek a chaos na pozemku kolem domu. Na zahradu patří technika. Ruční nářadí nahradily zahradní stroje.

Malý balkón jako mini relaxační zóna
Malý balkón jako mini relaxační zóna

Zahrada

Vlastníte malý balkón, který téměř nevyužíváte? Můžete si z něj vytvořit příjemné místo na relaxaci. Stačí několik málo úprav a vhodná zeleň.

Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť
Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť

Zahrada

Klíšťata nežijí pouze v lesích, ale vyskytují se i na našich zahradách. Zde se však můžeme chránit a vysadit na pozemku rostliny odpuzující klíšťata.

Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady
Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady

Zahrada

Kromě zahradního domku na nářadí, který opravdu využije každý, kdo na zahradě rád pracuje a vlastní zahradní techniku či nářadí, využije každý milovník zahradničení také pařník nebo skleník. Právě skleník může mít mnoho podob a na výběr máme z mnoha materiálů, rozhodně není k mání pouze tradiční sklo. Vůbec dokonce není pravda, že se skleník vejde jen na velkou zahradu, i na malých pozemcích totiž můžete zvolit stavbu o půdorysu několika málo metrech čtverečních nebo dokonce variantu přistavěnou ke stěně domu nebo jiné zahradní stavby.

Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu
Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu

Zahrada

V lesích zůstávají doupné stromy ponechány přesto, že bývají napadené, odumřelé, skácené atd. Existují nejrůznější projekty na ochranu doupných stromů, které jsou podporovány hlavně společností Lesy České republiky. I my však na našich zahradách můžeme ptactvo podporovat právě tím, že jim zde nějaké stromy k hnízdění a přebývání ponecháme.

Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?
Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?

Zahrada

Jaro zaklepe na dveře ani ne za měsíc a s ním ožijí naše chaty, chalupy a zahradní kolonie. Na zimu jste jistě víkendové domy důkladně zazimovali, ale i tak vás na jaře čeká hromada práce, než se budete moci usadit od křesla a užívat si venkovský klid. Vyhrňte si rukávy, jdeme na to!