Plicník – nenáročná trvalka na vaši skalku

Chcete nenáročnou trvalku, která na skalce vykvete brzy z jara? Plicníky se pro tento účel hodí výborně. Přitom budou ozdobné i později v létě. Navíc zajistíte časné květy pro včely, plicníky jsou totiž medonosné rostliny.

Plicník – nenáročná trvalka na vaši skalku
Plicník – nenáročná trvalka na vaši skalku (Zdroj: shutterstock.com)

Deset druhů rodu plicník (Pulmonaria) je domovem v mírném až chladném pásmu Evropy, v Asii se některé druhy vyskytují na Kavkaze. Pro okrasné účely se nejčastěji pěstuje plicník skvrnitý (P. saccharata), na rozdíl od svých příbuzných plicníku lékařského (P. officinalis) a plicníku tmavého (P. obscura) však neobsahuje žádné léčivé látky, takže pokud chcete nejen krásné květylisty, ale také bylinku na sušení, přidržte se těchto dvou druhů.

Bez velké péče

U nás se plicníky vyskytují hlavně jako hajní rostliny v podrostech listnatých stromů. Zdálo by se, že tedy budou vyžadovat stín, ale jim se daří stejně dobře i na slunci. Žádné hnojení, jen písčitohlinitá zemina, skromná zálivka. Plicník si poradí prakticky všude, právě proto se bude dobře hodit na hůře přístupné místo ve skalce, kde bude mít mezi kameny svůj kousek půdy.

Od jara do léta

Brzy z jara vyrazí ze země lodyhy, na jejichž koncích jsou trsy květů uspořádaných do vijanu. Plicník skvrnitý rozkvétá růžově, pak se barva proměňuje do fialové a po opylování zmodrá. Některé druhy kvetou bíle, jiné červeně nebo tmavofialově. V každém případě je však keřík květy přímo obsypaný po celý duben. Později vyrážejí velké listy, u mnoha druhů bílé skvrnité, které skalku ozdobí na celé léto. začátkem podzimu seschnou a rostlina zatáhne pod zem, aby znovu ožila příští rok v březnu.

Proti kašli všeho druhu

Plicník jako léčivá rostlina začal být používán až v 18. století, kdy lékaři doporučovali odvar z květů a listů při plicních chorobách, podle toho byl i pojmenován. Čaj z květů a listů pomáhá při všech chorobách dýchacího ústrojí. Od astmatu, zápalu plic a průdušek, kašli, zahlenění plic i vykašlávání krve. Příznivý účinek se přičítá kombinaci účinku saponinů, které usnadňují odkašlávání, uklidňujícímu a ochrannému účinku slizů a protizánětlivému a dezinfekčnímu účinku tříslovin. Můžeme ho použít jednotlivě, ale více se hodí do směsí bylin. Zlepšuje se tak jeho léčivý účinek. Chcete si nasušit na čaj? V dubnu a květnu u země odstřihujte kvetoucí nať, v létě mladé řapíkaté listy. Plicník je třeba sušit rychle rozložený v tenké vrstvě při teplotě asi 40 °C. Při pomalém sušení by totiž zčernal.

Velikonoční bylinka

Zejména v Anglii patří mladé listy plicníku k hojně používané rané bylince do salátů. Můžete to vyzkoušet, nasekané je můžete přimíchat do zelného i mrkvového salátu nebo jím posypat listový salát. Mají mírně hořce nasládlou chuť, ve směsi s kopřivami, petrželkou, pažitkou chutnají dobře i ve velikonoční nádivce.

TIP

Směs proti kašli

Smíchejte jeden díl plicníku lékařského, jeden díl divizny a jeden díl jitrocele. Zalijte vroucí vodou a nechte louhovat asi čtvrt hodiny. Přislaďte medem a vlažný čaj popíjejte během celého dne při nemocech z nachlazení, průduškovém kašli i při astmatických potížích. Horký výluh můžete také inhalovat.

Text: Gabriela Koulová

Publikováno: 20.03.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Pnoucí pokojové rostliny

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Jaké konstrukce použít na pnoucí pokojové rostliny ví Dáša Kouřilová.

Množení pokojových rostlin

Množení pokojových rostlin je velmi užitečné. Zjistíte, jaké možnosti existují, jaké jsou jejich výhody a jak funguje technika řízkování.

Jak připravit zahradní rostliny na zimu

S příchodem zimy nás čeká stejná péče o rostliny a stromy, jako je tomu na jaře. Pouze vykováváme jiné činnosti.

Akvarijní rostliny a péče o ně

Péče o rostliny v akváriu. Dodávání živin, hnojení, správné nasvícení akvária.

Škůdci na pokojových rostlinách

Jan Kopřiva radí jak na likvidaci škůdců na pokojových rostlinách.

Zazimování letněných pokojových rostlin

Reportáž o zazimování letněných pokojových a teplomilných rostlin, jak je správně očistit, ošetřit proti škůdcům, jak je správně připravit přezimování v bytě.

ČTĚTE DÁLE

Lobelky vnesou do zahrady záplavu barev a květů
Lobelky vnesou do zahrady záplavu barev a květů

Zahrada

Lobelky jsou jedny z nejoblíbenějších letniček vysazovaných do truhlíků a nádob. Skvěle vypadají v nejrůznějších závěsných nádobách.

Jak zjistit a ovlivnit kvalitu vody?
Jak zjistit a ovlivnit kvalitu vody?

Zahrada

Voda je nezbytná pro veškeré formy života. Bohužel, znečištění vody je stále rostoucím problémem, který ohrožuje jak ekosystémy, tak lidské zdraví.

Použití rostlin se zajímavou texturou
Použití rostlin se zajímavou texturou

Zahrada

Rostliny s jedinečnou texturou přinášejí do zahradního designu a interiérů zcela nový rozměr. Dokážou okouzlit a přidat do prostoru zajímavý vizuální prvek.

Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma
Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma

Zahrada

Pěstování chilli papriček je zábavné a přináší řadu výhod – budete mít po ruce čerstvé domácí papričky a můžete si vybrat z široké škály odrůd.

Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou
Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou

Zahrada

Porozumění procesům gutace a transpirace je zásadní pro pochopení, jak rostliny regulují svou vodní bilanci a jak reagují na různé environmentální podmínky.

Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady
Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady

Zahrada

Vytvoření relaxační zahrady ve vašem malém venkovním prostoru může být úžasným způsobem, jak si užít klid a pohodu bez ohledu na velikost vašeho pozemku.

Co dělat s nerovnou plochou trávníku
Co dělat s nerovnou plochou trávníku

Zahrada

Trávník je základní prvek mnoha zahrad a venkovních prostorů i místo pro odpočinek. Co dělat, když se naše zahrada nebo dvůr potýká s nerovnou plochou?

I balkon můžete zalévat pohodlně
I balkon můžete zalévat pohodlně

Zahrada

I závlaha na balkoně může být snadná. Můžete si sem pořídit šikovné pomocníky, kteří vám pomůžou s tím, abyste s konví nemuseli běhat moc často.

Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči
Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči

Zahrada

Samozavlažovací květináč je skvělým pomocníkem při pěstování na balkonu i terase, ale i doma či na zahradě. Jaké výhody vám tyto speciální nádoby přinesou?

Vyberte rostlinám nádoby na míru
Vyberte rostlinám nádoby na míru

Zahrada

Víte, jaká je vhodná velikost nádoby na rostliny? Užitkové rostliny na balkoně či terase vyžadují vhodně velké nádoby, které jim dodají vše, co potřebují.

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.