Frézie – voňavá nádhera

Patří mezi oblíbené výrazně vonící květiny vhodné k řezu. I malá kytička z nich dokáže provonět celý pokoj. A ke kouzelné dekoraci stolu vám postačí třeba pouze tři frézie a pár nakvétajících větviček.

Frézie – voňavá nádhera
Frézie – voňavá nádhera (Zdroj: shutterstock.com)

Barevné spektrum těchto nádherných křehkých květin zahrnuje tóny od bílé přes žlutou, oranžovou, červenou až po fialovou. Mezi plnokvětými fréziemi patří k nejpopulárnějším žlutá, pak následuje bílá, červená, růžová a nachová.

Frézie jsou přímo úžasné květiny, se kterými se dají dělat doslova zázraky.  Například v kyticích by jim rozhodně měla patřit hlavní role. Z jejich vzhledu vyzařuje vnitřní síla, spontánní energie a pocit sebedůvěry. Poznat ji lze i se zavřenýma očima, a to díky jejich omamné vůně.  Tyto květiny jsou opravdu doslova požitkem pro naše smysly. Potěší duši, oko i čich. Velmi často jsou frézie používanými květinami ve svatebních kyticích.

Pokud chcete, aby frézie dlouho vydržely, je třeba jim odříznout 3 cm stonku a ponechat je chvíli zabalené ve váze.

Frézie vyžadují světlé stanoviště. V létě je vhodné za slunného počasí rostliny přistínit. Pěstují se ve sklenících, ale je možné vysadit je na záhony nebo je pěstovat v bytě.  Hlízky sázejte tak, aby nad nimi byly asi 3 cm zeminy.  Dorůstají totiž až do výšky 50 cm a mohly by se vám při mělkém zasazení vyvracet a polehávat. Výsadba frézií se provádí na jaře.  Hlízy je nutné na podzim ze země opět vyrýt, stejně tak jako třeba gladioly, jelikož jsou to rostliny, které mrazu neodolávají.

Aby příští rok opět vykvetly, skladují se 3 měsíce při teplotě okolo 25°C. Poté se skladovací teplota sníží.  U zasazených rostlin by měla být zálivka pravidelná nejlépe odstátou dešťovou vodou, přímo ke kořínkům. Pozor, abyste však rostliny nepřemokřily, nesnášejí to. Rostliny mají rády vyšší vzdušnou vlhkost – přibližně kolem 70%.

Za dobrou péči starostlivost a péči o frézie získáte opravdovou voňavou nádheru.

Fréziím prospějete i přihnojováním nejlépe jedenkrát za 2 týdny. Nejlépe je přihnojovat je tekutými hnojivy, které se v půdě dobře rozpouštějí.  Dobré je vybrat takové hnojivo. Které má vyvážený poměr obsažených složek a má co nejmenší obsah solí.

Frézie se dělí množením hlíz, hlízy se pak vysazují na předem upravené místo, kde lze umístit osmdesát až sto hlíz na metr čtvereční.  Velmi důležitý je přiměřený nebo spíše nižší obsah solí v půdě, protože frézie jsou na jejich vyšší obsah v půdě velmi citlivé.

Pokud chcete pěstovat frézie v květináči v domácích podmínkách, vysaďte je již v lednu nebo únoru, vykvetou vám pak dříve.  Pro dobré zakořenění frézií se doporučuje zasklená lodžie nebo zimní zahrada.  Mějte však v patrnosti, že frézie v bytě i na tom nejsvětlejším místě budou mít opravdový nedostatek světla ke kvetení.  Je lepší je tedy umístit do zimní zahrady nebo skleníku, jakmile nasadí poupata, pak je teprve přenést domů, do teplého bytu, kde vám teprve dokvetou.

Pro výzdobu interiéru můžete využít frézie řezané v kombinaci s bílými tulipánypryskyřníky. Tato kytice provoní celý pokoj a velmi rádi na ní spočineme i okem.

Text: Zuzana Bohdalová

Publikováno: 20.03.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Aranžování květin do ptačí klece

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Aranžování květin do ptačí klece

Pnoucí pokojové rostliny

Jaké konstrukce použít na pnoucí pokojové rostliny ví Dáša Kouřilová.

Množení pokojových rostlin

Množení pokojových rostlin je velmi užitečné. Zjistíte, jaké možnosti existují, jaké jsou jejich výhody a jak funguje technika řízkování.

Jak připravit zahradní rostliny na zimu

S příchodem zimy nás čeká stejná péče o rostliny a stromy, jako je tomu na jaře. Pouze vykováváme jiné činnosti.

Akvarijní rostliny a péče o ně

Péče o rostliny v akváriu. Dodávání živin, hnojení, správné nasvícení akvária.

Škůdci na pokojových rostlinách

Jan Kopřiva radí jak na likvidaci škůdců na pokojových rostlinách.

ČTĚTE DÁLE

Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou
Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou

Zahrada

Porozumění procesům gutace a transpirace je zásadní pro pochopení, jak rostliny regulují svou vodní bilanci a jak reagují na různé environmentální podmínky.

Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady
Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady

Zahrada

Vytvoření relaxační zahrady ve vašem malém venkovním prostoru může být úžasným způsobem, jak si užít klid a pohodu bez ohledu na velikost vašeho pozemku.

Co dělat s nerovnou plochou trávníku
Co dělat s nerovnou plochou trávníku

Zahrada

Trávník je základní prvek mnoha zahrad a venkovních prostorů i místo pro odpočinek. Co dělat, když se naše zahrada nebo dvůr potýká s nerovnou plochou?

I balkon můžete zalévat pohodlně
I balkon můžete zalévat pohodlně

Zahrada

I závlaha na balkoně může být snadná. Můžete si sem pořídit šikovné pomocníky, kteří vám pomůžou s tím, abyste s konví nemuseli běhat moc často.

Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči
Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči

Zahrada

Samozavlažovací květináč je skvělým pomocníkem při pěstování na balkonu i terase, ale i doma či na zahradě. Jaké výhody vám tyto speciální nádoby přinesou?

Vyberte rostlinám nádoby na míru
Vyberte rostlinám nádoby na míru

Zahrada

Víte, jaká je vhodná velikost nádoby na rostliny? Užitkové rostliny na balkoně či terase vyžadují vhodně velké nádoby, které jim dodají vše, co potřebují.

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu
Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu

Zahrada

Svíčkovec na zahradě patří mezi nenáročné trvalky, které kvetou po celé léto až do prvních mrazů. Jeho kvítky připomínají drobné motýlky.

Jak se zbavit pařezů na zahradě
Jak se zbavit pařezů na zahradě

Zahrada

Potřebujete-li odstranit ze zahrady pařezy, po přestárlých nebo nemocných stromech, které jste museli porazit, máte několik možností. Můžete je zdolat pomocí těžké techniky, nebo je umně zamaskovat a využít jako neotřelé dekorace. Kterou variantu zvolíte?

Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?
Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?

Zahrada

Zařizujete dílnu a nevíte, co všechno do ní pořídit, aby sloužila jako dobré zázemí pro dům či zahradu? Poradíme vám!

Přírodní zahrada může být i ta vaše
Přírodní zahrada může být i ta vaše

Zahrada

Chcete poznat principy přírodní zahrady? Jsou jednoduché a možná už některé z nich provádíte v praxi. Co je tedy přírodní zahrada a jak jí dosáhnout?