Frézie – voňavá nádhera

Patří mezi oblíbené výrazně vonící květiny vhodné k řezu. I malá kytička z nich dokáže provonět celý pokoj. A ke kouzelné dekoraci stolu vám postačí třeba pouze tři frézie a pár nakvétajících větviček.

Frézie – voňavá nádhera
Frézie – voňavá nádhera (Zdroj: shutterstock.com)

Barevné spektrum těchto nádherných křehkých květin zahrnuje tóny od bílé přes žlutou, oranžovou, červenou až po fialovou. Mezi plnokvětými fréziemi patří k nejpopulárnějším žlutá, pak následuje bílá, červená, růžová a nachová.

Frézie jsou přímo úžasné květiny, se kterými se dají dělat doslova zázraky.  Například v kyticích by jim rozhodně měla patřit hlavní role. Z jejich vzhledu vyzařuje vnitřní síla, spontánní energie a pocit sebedůvěry. Poznat ji lze i se zavřenýma očima, a to díky jejich omamné vůně.  Tyto květiny jsou opravdu doslova požitkem pro naše smysly. Potěší duši, oko i čich. Velmi často jsou frézie používanými květinami ve svatebních kyticích.

Pokud chcete, aby frézie dlouho vydržely, je třeba jim odříznout 3 cm stonku a ponechat je chvíli zabalené ve váze.

Frézie vyžadují světlé stanoviště. V létě je vhodné za slunného počasí rostliny přistínit. Pěstují se ve sklenících, ale je možné vysadit je na záhony nebo je pěstovat v bytě.  Hlízky sázejte tak, aby nad nimi byly asi 3 cm zeminy.  Dorůstají totiž až do výšky 50 cm a mohly by se vám při mělkém zasazení vyvracet a polehávat. Výsadba frézií se provádí na jaře.  Hlízy je nutné na podzim ze země opět vyrýt, stejně tak jako třeba gladioly, jelikož jsou to rostliny, které mrazu neodolávají.

Aby příští rok opět vykvetly, skladují se 3 měsíce při teplotě okolo 25°C. Poté se skladovací teplota sníží.  U zasazených rostlin by měla být zálivka pravidelná nejlépe odstátou dešťovou vodou, přímo ke kořínkům. Pozor, abyste však rostliny nepřemokřily, nesnášejí to. Rostliny mají rády vyšší vzdušnou vlhkost – přibližně kolem 70%.

Za dobrou péči starostlivost a péči o frézie získáte opravdovou voňavou nádheru.

Fréziím prospějete i přihnojováním nejlépe jedenkrát za 2 týdny. Nejlépe je přihnojovat je tekutými hnojivy, které se v půdě dobře rozpouštějí.  Dobré je vybrat takové hnojivo. Které má vyvážený poměr obsažených složek a má co nejmenší obsah solí.

Frézie se dělí množením hlíz, hlízy se pak vysazují na předem upravené místo, kde lze umístit osmdesát až sto hlíz na metr čtvereční.  Velmi důležitý je přiměřený nebo spíše nižší obsah solí v půdě, protože frézie jsou na jejich vyšší obsah v půdě velmi citlivé.

Pokud chcete pěstovat frézie v květináči v domácích podmínkách, vysaďte je již v lednu nebo únoru, vykvetou vám pak dříve.  Pro dobré zakořenění frézií se doporučuje zasklená lodžie nebo zimní zahrada.  Mějte však v patrnosti, že frézie v bytě i na tom nejsvětlejším místě budou mít opravdový nedostatek světla ke kvetení.  Je lepší je tedy umístit do zimní zahrady nebo skleníku, jakmile nasadí poupata, pak je teprve přenést domů, do teplého bytu, kde vám teprve dokvetou.

Pro výzdobu interiéru můžete využít frézie řezané v kombinaci s bílými tulipánypryskyřníky. Tato kytice provoní celý pokoj a velmi rádi na ní spočineme i okem.

Text: Zuzana Bohdalová

ČTĚTE DÁLE

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Jak se zbavit pařezů na zahradě
Jak se zbavit pařezů na zahradě

Zahrada

Potřebujete-li odstranit ze zahrady pařezy, po přestárlých nebo nemocných stromech, které jste museli porazit, máte několik možností. Můžete je zdolat pomocí těžké techniky, nebo je umně zamaskovat a využít jako neotřelé dekorace. Kterou variantu zvolíte?

Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?
Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?

Zahrada

Zařizujete dílnu a nevíte, co všechno do ní pořídit, aby sloužila jako dobré zázemí pro dům či zahradu? Poradíme vám!

Malý balkón jako mini relaxační zóna
Malý balkón jako mini relaxační zóna

Zahrada

Vlastníte malý balkón, který téměř nevyužíváte? Můžete si z něj vytvořit příjemné místo na relaxaci. Stačí několik málo úprav a vhodná zeleň.

Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť
Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť

Zahrada

Klíšťata nežijí pouze v lesích, ale vyskytují se i na našich zahradách. Zde se však můžeme chránit a vysadit na pozemku rostliny odpuzující klíšťata.

Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady
Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady

Zahrada

Kromě zahradního domku na nářadí, který opravdu využije každý, kdo na zahradě rád pracuje a vlastní zahradní techniku či nářadí, využije každý milovník zahradničení také pařník nebo skleník. Právě skleník může mít mnoho podob a na výběr máme z mnoha materiálů, rozhodně není k mání pouze tradiční sklo. Vůbec dokonce není pravda, že se skleník vejde jen na velkou zahradu, i na malých pozemcích totiž můžete zvolit stavbu o půdorysu několika málo metrech čtverečních nebo dokonce variantu přistavěnou ke stěně domu nebo jiné zahradní stavby.

Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu
Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu

Zahrada

V lesích zůstávají doupné stromy ponechány přesto, že bývají napadené, odumřelé, skácené atd. Existují nejrůznější projekty na ochranu doupných stromů, které jsou podporovány hlavně společností Lesy České republiky. I my však na našich zahradách můžeme ptactvo podporovat právě tím, že jim zde nějaké stromy k hnízdění a přebývání ponecháme.

Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?
Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?

Zahrada

Jaro zaklepe na dveře ani ne za měsíc a s ním ožijí naše chaty, chalupy a zahradní kolonie. Na zimu jste jistě víkendové domy důkladně zazimovali, ale i tak vás na jaře čeká hromada práce, než se budete moci usadit od křesla a užívat si venkovský klid. Vyhrňte si rukávy, jdeme na to!

Indiánský banán: exotické ovoce i do našich zahrad. Vyzkoušejte!
Indiánský banán: exotické ovoce i do našich zahrad. Vyzkoušejte!

Zahrada

Tak jako většina exotických rostlin i Asimina triloba získala mnoho odlišných názvů. U nás se dá tento poměrně málo známý exotický strom pěstovat také. Zajímavé je, že kvalita a chuť plodů je přitom naprosto srovnatelná s plody, které rostou v tropickém prostředí.

Výsadba vodních rostlin, a tentokrát už bez substrátu
Výsadba vodních rostlin, a tentokrát už bez substrátu

Zahrada

Každý majitel okrasného nebo koupacího jezírka sní o čisté a až na dno průzračné vodě, která se bude čistit pomocí technologie a vodních rostlin. Ne vždy děláme vše pro to, aby fungovaly všechny přirozené čistící procesy ve vodě. Ba naopak těmto přírodním procesům doslova házíme klacky pod nohy. Vodu si totiž často zamoříme živinami a organickými látkami již při samotné výsadbě vodních rostlin a tím dáme řasám a sinicím zelenou pro vstup do vodního ekosystému.

Jehličnany mohou být pro zahradu záchrana i zkáza
Jehličnany mohou být pro zahradu záchrana i zkáza

Zahrada

Jen málokterá skupina dřevin je tolik opředená různými mnohdy i nesprávnými domněnkami, jako jsou jehličnany. Jejich použití je ovšem spojeno s celou řadou specifik, a pokud se nechcete dočkat celoročně téměř neproměnné zahrady, určitě byste to s nimi neměli moc přehánět. Přesto tato skupina dřevin může z vaší zahrady udělat překrásnou kompozici okrasných rostlin, ale její použití je závislé na mnoha ohledech.

Krása a tradice vřesovištních rostlin na rodinné zahradě
Krása a tradice vřesovištních rostlin na rodinné zahradě

Zahrada

Vřesovištní rostliny nás zaujmou svou nevšední krásou nejen na podzim, ale i během zimy či na jaře. Pokud vám na zahradě chybí barevný ohňostroj, který na sebe připoutá veškerou pozornost, vřesovištními rostlinami určitě neprohloupíte. Jak samotné vřesoviště, tak i výsadby kyselomilných azalek a pěnišníků vám do zahrady přinesou nezapomenutelnou atmosféru, která stojí opravdu za to.