NEJČASTĚJŠÍ CHOROBY A ŠKŮDCI OKRASNÝCH ROSTLIN VE VAŠÍ ZAHRADĚ

Abychom se mohli těšit z krásy a dobré prosperity rostlin, je čas od času zapotřebí zasáhnout proti nechtěným škůdcům nebo chorobám rostlin. Pro zajištění dobrého zdraví rostlin nemáme k dispozici pouze chemické postřiky, je důležité snažit se chorobám a škůdcům předcházet.

NEJČASTĚJŠÍ CHOROBY A ŠKŮDCI OKRASNÝCH ROSTLIN VE VAŠÍ ZAHRADĚ
NEJČASTĚJŠÍ CHOROBY A ŠKŮDCI OKRASNÝCH ROSTLIN VE VAŠÍ ZAHRADĚ (Zdroj: shutterstock.com)

Počátek boje proti škůdcům a chorobám je už při výběru a nákupu rostlinného materiálu. Už v této fázi je důležité vybrat si zdravého a silného jedince. Při nákupu rostlin je dobré vyvarovat se těm druhům, které jsou náchylné na určité choroby nebo které bývají často napadány určitým škůdcem. Mezi tyto rostliny můžeme zařadit například japonské javory trpící houbovou chorobou v dřevitých částech, bukykatalpy, které velmi často trpí na padlí ( bílé povlaky na listech ), růže a vrby které často napadají mšice a podobně. Zkrátka pokud nechceme na své zahradě často zasahovat a používat chemické přípravky, je dobré poradit se s odborníky při výběru rostlin a zvolit takové rostliny, které nejsou v tomto směru příliš problematické. Dalším krokem prevence je výběr správného místa pro výsadbu – tedy ideálního stanoviště, kde se bude rostlině dobře dařit dle svých individuálních požadavků. Následná povýsadbová péče, pravidelná zálivka, hnojení a občasná kontrola také napomůžou k vypěstování zdravého a tím i odolnějšího jedince.
Pokud se ale i přes tyto preventivní kroky objeví na zahradě nějaké choroby či škůdci, nezbyde  než provést urychlený zásah.

Nejčastější škůdci: Proti škůdcům provádíme postřik při jejich prvním výskytu a v ochraně pokračujeme po celou dobu jejich výskytu. Vždy je třeba dodržovat doporučení z příbalových letáků jednotlivých přípravků.

Mšice

Mezi nejčastěji se vyskytující škůdce na zahradě patří bezpochyby mšice. Napadají téměř všechny druhy rostlin, rychle se množí a mohou být přenašečem různých chorob. Často se objevují na růžích, vrbách, jehličnanech, nebo ovocných dřevinách. Poškozují rostliny sáním a boj s nimi není jednoduchý, neboť časem se stávají vůči chemickým postřikům imunní. Mají nejčastěji zelenou nebo černou barvu. Můžeme se jich zbavit pomocí žlutých lepových desek, které rozvěsíme na napadené rostliny. Nebo můžeme použít opakovaný postřik napadených rostlin přípravky jako jsou například Mospilan, Pirimor  nebo Calypso.Z ekologických přípravků dobře poslouží Oleoekol ( řepkový olej ), který mšice v podstatě zadusí.

Hlemýždi a šněci 

Dalšími obtížně hubitelnými škůdci jsou hlemýždi a šneci. I když se to nezdá, dokáží v zahradě udělat velké škody. Okousávají klíčky, stonky, lodyhy, plody, hlízy, dužnaté kořeny, listy a mohou způsobit až holožír. Rádi si pochutnávají zejména na trvalkách ( na bohyškách, kopretinách, astrách a podobně ) Obranou proti nim je ruční sběr nebo použití granulovaného přípravku Vanish ( pozor na domácí mazlíčky a děti !).

Třásněnky

Drobný hnědý hmyz který řádí nejčastěji na růžíchrhododendronech. U rhododendronů sají na spodní straně listů, vrchní strana listů je skvrnitá, spodní stran je rezavá a okraje listů se stáčí směrem dolů. Suché počasí podporuje šíření třásněnek. Na růžích se třásněnky projevují černáním korunních lístků, květy a listy jsou znetvořené a skvrnité. Při jejich výskytu použijeme přípravek Mospilan.

Lalokonosec

Závažný škůdce stálezelených keřů, zejména rhododendronů, azalek a bobkovišní. Dospělci – brouci vykusují na okrajích listu charakteritické nepravidelné otvory a dokáží tak při přemnožení způsobit až holožír. Na listech se vyskytují až večer po setmění. Larvy těchto brouků se líhnou pod zemí a škodí žírem na kořenech. Larvy přezimují v půdě, na jaře se zakuklí a od konce května se z nich líhnou brouci. V boji proti larvám pomohou užitečná dravá háďátka, která se přidávají do konve s vodou  jakmile teplota půdy dosáhne 12 °C, zalije se touto směsí půda okolo napadené rostliny.  Ošetření by se mělo provádět na jaře a na podzim a následující rok by se měl postup zopakovat. Dospělce lalokonosce sbíráme za šera z listů.

Puklice a štítenky

Povrch těla mají krytý tvrdým štítkem a připomínají tak hrbolky kůry. Sají na listech, řapících i stoncích. Jsou červenohnědě zbarvené a několik milimetrů velké. Produkují medovici a listy jsou proto lepkavé.  Ošetřujeme je přípravky: Calypso, Mospilan, PukliStop nebo Talstar.
Nejčastější choroby: Postřiky proti chorobám provádíme oproti postřiku proti škůdcům nejlépe ještě před jejich typickou dobou výskytu, tedy preventivně. I tady platí, že je třeba vždy dodržovat doporučení z příbalových letáků jednotlivých přípravků.

Černá skvrnitost růží 

Jde o houbovou chorobu která způsobuje na horní straně listů růží černohnědé, paprsčité skvrny. Skvrny postupně splývají a listy opadávají. Proti této chorobě neexistují zcela rezistentní (odolné) odrůdy a i chemický zásah nemusí být vždy zcela účinný. Postřiky provádíme při zjištění prvního výskytu, ale u náchylných odrůd růží je vhodné ošetřovat rostliny preventivně, ještě před objevením příznaků choroby. Obecně proti houbovým chorobám provádíme preventivní ošetření od začátku června do konce září.  Pro postřik doporučujeme přípravky: Baycor, Discus nebo Dithane.

Padlí 

Další zástupce často rozšířených houbových chorob. Projevuje se bílými moučnatými povlaky na horní straně listů. Největší výskyt této choroby se objevuje v měsíci srpnu. Objevuje se často u růží, buků, katalp nebo ptačího zobu. Nejlépe je předcházet výskytu povlaků včasným preventivním postřikem již od konce května nebo začátku června fungicidem Baycor, Discus nebo Dithane. Ale zásah lze provést i při prvním výskytu těchto bělavých povlaků.

Rzi

V posledních několika letech se na hrušních hojně vyskytuje choroba nazývaná Rez hrušňová. Napadá zejména listy, ale může se vyskytovat i na letorostech, případně i na plodech. Nárůst výskytu této choroby je způsoben rozšířením výsadby jalovců, na kterých rez přezimuje. Jedná se o dvoubytnou rez, což znamená, že se vyskytuje na dvou hostitelích: na jalovcích a na hrušních. Spory této houby se přenášejí z jalovců na hrušně větrem na vzdálenost až několika stovek metrů. Rzi se dále často objevují na borovicích, kalinách či růžích. Na vrchní straně listů se objeví drobnější žluté skvrny a na spodní straně listů se v místě těchto skvrn tvoří polštářky (kupky), které jsou nejprve žluté a na podzim zčernají. K ochrannému postřiku proti rzím používáme přípravky: Baycor , Discus nebo Dithane či  Neotec.

Flora Bohemica s.r.o.
Autor článku: Ing. Barbora Nahodilová

Publikováno: 20.03.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Houbová onemocnění rostlin

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Houbová onemocnění rostlin

Jak ochránit květiny před houbovými chorobami

Jak ochránit květiny před houbovými chorobami

Podzimní choroby rostlin

Podzimní choroby a škůdci na rostlinách-povídání s rostlinolékařkou Ing. Evou Duškovou

Škůdci na růžích a zazimování růží

Škůdci na růžích a zazimování růží

Jak omezit škůdce na balkonových rostlinách

Jan Kopřiva radí jak bojovat proti škůdcům na balkonových rostlinách.

Poradna ochrany rostlin

Poradna ochrany rostlin proti škůdcům a chorobám s Janem Kopřivou ve studiu Receptáře

ČTĚTE DÁLE

I balkon můžete zalévat pohodlně
I balkon můžete zalévat pohodlně

Zahrada

I závlaha na balkoně může být snadná. Můžete si sem pořídit šikovné pomocníky, kteří vám pomůžou s tím, abyste s konví nemuseli běhat moc často.

Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči
Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči

Zahrada

Samozavlažovací květináč je skvělým pomocníkem při pěstování na balkonu i terase, ale i doma či na zahradě. Jaké výhody vám tyto speciální nádoby přinesou?

Vyberte rostlinám nádoby na míru
Vyberte rostlinám nádoby na míru

Zahrada

Víte, jaká je vhodná velikost nádoby na rostliny? Užitkové rostliny na balkoně či terase vyžadují vhodně velké nádoby, které jim dodají vše, co potřebují.

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu
Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu

Zahrada

Svíčkovec na zahradě patří mezi nenáročné trvalky, které kvetou po celé léto až do prvních mrazů. Jeho kvítky připomínají drobné motýlky.

Jak se zbavit pařezů na zahradě
Jak se zbavit pařezů na zahradě

Zahrada

Potřebujete-li odstranit ze zahrady pařezy, po přestárlých nebo nemocných stromech, které jste museli porazit, máte několik možností. Můžete je zdolat pomocí těžké techniky, nebo je umně zamaskovat a využít jako neotřelé dekorace. Kterou variantu zvolíte?

Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?
Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?

Zahrada

Zařizujete dílnu a nevíte, co všechno do ní pořídit, aby sloužila jako dobré zázemí pro dům či zahradu? Poradíme vám!

Přírodní zahrada může být i ta vaše
Přírodní zahrada může být i ta vaše

Zahrada

Chcete poznat principy přírodní zahrady? Jsou jednoduché a možná už některé z nich provádíte v praxi. Co je tedy přírodní zahrada a jak jí dosáhnout?

Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika
Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika

Zahrada

Dnešní uspěchaná doba nemusí znamenat nepořádek a chaos na pozemku kolem domu. Na zahradu patří technika. Ruční nářadí nahradily zahradní stroje.

Malý balkón jako mini relaxační zóna
Malý balkón jako mini relaxační zóna

Zahrada

Vlastníte malý balkón, který téměř nevyužíváte? Můžete si z něj vytvořit příjemné místo na relaxaci. Stačí několik málo úprav a vhodná zeleň.

Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť
Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť

Zahrada

Klíšťata nežijí pouze v lesích, ale vyskytují se i na našich zahradách. Zde se však můžeme chránit a vysadit na pozemku rostliny odpuzující klíšťata.