NEJČASTĚJŠÍ CHOROBY A ŠKŮDCI OKRASNÝCH ROSTLIN VE VAŠÍ ZAHRADĚ

Abychom se mohli těšit z krásy a dobré prosperity rostlin, je čas od času zapotřebí zasáhnout proti nechtěným škůdcům nebo chorobám rostlin. Pro zajištění dobrého zdraví rostlin nemáme k dispozici pouze chemické postřiky, je důležité snažit se chorobám a škůdcům předcházet.

NEJČASTĚJŠÍ CHOROBY A ŠKŮDCI OKRASNÝCH ROSTLIN VE VAŠÍ ZAHRADĚ
NEJČASTĚJŠÍ CHOROBY A ŠKŮDCI OKRASNÝCH ROSTLIN VE VAŠÍ ZAHRADĚ (Zdroj: shutterstock.com)

Počátek boje proti škůdcům a chorobám je už při výběru a nákupu rostlinného materiálu. Už v této fázi je důležité vybrat si zdravého a silného jedince. Při nákupu rostlin je dobré vyvarovat se těm druhům, které jsou náchylné na určité choroby nebo které bývají často napadány určitým škůdcem. Mezi tyto rostliny můžeme zařadit například japonské javory trpící houbovou chorobou v dřevitých částech, bukykatalpy, které velmi často trpí na padlí ( bílé povlaky na listech ), růže a vrby které často napadají mšice a podobně. Zkrátka pokud nechceme na své zahradě často zasahovat a používat chemické přípravky, je dobré poradit se s odborníky při výběru rostlin a zvolit takové rostliny, které nejsou v tomto směru příliš problematické. Dalším krokem prevence je výběr správného místa pro výsadbu – tedy ideálního stanoviště, kde se bude rostlině dobře dařit dle svých individuálních požadavků. Následná povýsadbová péče, pravidelná zálivka, hnojení a občasná kontrola také napomůžou k vypěstování zdravého a tím i odolnějšího jedince.
Pokud se ale i přes tyto preventivní kroky objeví na zahradě nějaké choroby či škůdci, nezbyde  než provést urychlený zásah.

Nejčastější škůdci: Proti škůdcům provádíme postřik při jejich prvním výskytu a v ochraně pokračujeme po celou dobu jejich výskytu. Vždy je třeba dodržovat doporučení z příbalových letáků jednotlivých přípravků.

Mšice

Mezi nejčastěji se vyskytující škůdce na zahradě patří bezpochyby mšice. Napadají téměř všechny druhy rostlin, rychle se množí a mohou být přenašečem různých chorob. Často se objevují na růžích, vrbách, jehličnanech, nebo ovocných dřevinách. Poškozují rostliny sáním a boj s nimi není jednoduchý, neboť časem se stávají vůči chemickým postřikům imunní. Mají nejčastěji zelenou nebo černou barvu. Můžeme se jich zbavit pomocí žlutých lepových desek, které rozvěsíme na napadené rostliny. Nebo můžeme použít opakovaný postřik napadených rostlin přípravky jako jsou například Mospilan, Pirimor  nebo Calypso.Z ekologických přípravků dobře poslouží Oleoekol ( řepkový olej ), který mšice v podstatě zadusí.

Hlemýždi a šněci 

Dalšími obtížně hubitelnými škůdci jsou hlemýždi a šneci. I když se to nezdá, dokáží v zahradě udělat velké škody. Okousávají klíčky, stonky, lodyhy, plody, hlízy, dužnaté kořeny, listy a mohou způsobit až holožír. Rádi si pochutnávají zejména na trvalkách ( na bohyškách, kopretinách, astrách a podobně ) Obranou proti nim je ruční sběr nebo použití granulovaného přípravku Vanish ( pozor na domácí mazlíčky a děti !).

Třásněnky

Drobný hnědý hmyz který řádí nejčastěji na růžíchrhododendronech. U rhododendronů sají na spodní straně listů, vrchní strana listů je skvrnitá, spodní stran je rezavá a okraje listů se stáčí směrem dolů. Suché počasí podporuje šíření třásněnek. Na růžích se třásněnky projevují černáním korunních lístků, květy a listy jsou znetvořené a skvrnité. Při jejich výskytu použijeme přípravek Mospilan.

Lalokonosec

Závažný škůdce stálezelených keřů, zejména rhododendronů, azalek a bobkovišní. Dospělci – brouci vykusují na okrajích listu charakteritické nepravidelné otvory a dokáží tak při přemnožení způsobit až holožír. Na listech se vyskytují až večer po setmění. Larvy těchto brouků se líhnou pod zemí a škodí žírem na kořenech. Larvy přezimují v půdě, na jaře se zakuklí a od konce května se z nich líhnou brouci. V boji proti larvám pomohou užitečná dravá háďátka, která se přidávají do konve s vodou  jakmile teplota půdy dosáhne 12 °C, zalije se touto směsí půda okolo napadené rostliny.  Ošetření by se mělo provádět na jaře a na podzim a následující rok by se měl postup zopakovat. Dospělce lalokonosce sbíráme za šera z listů.

Puklice a štítenky

Povrch těla mají krytý tvrdým štítkem a připomínají tak hrbolky kůry. Sají na listech, řapících i stoncích. Jsou červenohnědě zbarvené a několik milimetrů velké. Produkují medovici a listy jsou proto lepkavé.  Ošetřujeme je přípravky: Calypso, Mospilan, PukliStop nebo Talstar.
Nejčastější choroby: Postřiky proti chorobám provádíme oproti postřiku proti škůdcům nejlépe ještě před jejich typickou dobou výskytu, tedy preventivně. I tady platí, že je třeba vždy dodržovat doporučení z příbalových letáků jednotlivých přípravků.

Černá skvrnitost růží 

Jde o houbovou chorobu která způsobuje na horní straně listů růží černohnědé, paprsčité skvrny. Skvrny postupně splývají a listy opadávají. Proti této chorobě neexistují zcela rezistentní (odolné) odrůdy a i chemický zásah nemusí být vždy zcela účinný. Postřiky provádíme při zjištění prvního výskytu, ale u náchylných odrůd růží je vhodné ošetřovat rostliny preventivně, ještě před objevením příznaků choroby. Obecně proti houbovým chorobám provádíme preventivní ošetření od začátku června do konce září.  Pro postřik doporučujeme přípravky: Baycor, Discus nebo Dithane.

Padlí 

Další zástupce často rozšířených houbových chorob. Projevuje se bílými moučnatými povlaky na horní straně listů. Největší výskyt této choroby se objevuje v měsíci srpnu. Objevuje se často u růží, buků, katalp nebo ptačího zobu. Nejlépe je předcházet výskytu povlaků včasným preventivním postřikem již od konce května nebo začátku června fungicidem Baycor, Discus nebo Dithane. Ale zásah lze provést i při prvním výskytu těchto bělavých povlaků.

Rzi

V posledních několika letech se na hrušních hojně vyskytuje choroba nazývaná Rez hrušňová. Napadá zejména listy, ale může se vyskytovat i na letorostech, případně i na plodech. Nárůst výskytu této choroby je způsoben rozšířením výsadby jalovců, na kterých rez přezimuje. Jedná se o dvoubytnou rez, což znamená, že se vyskytuje na dvou hostitelích: na jalovcích a na hrušních. Spory této houby se přenášejí z jalovců na hrušně větrem na vzdálenost až několika stovek metrů. Rzi se dále často objevují na borovicích, kalinách či růžích. Na vrchní straně listů se objeví drobnější žluté skvrny a na spodní straně listů se v místě těchto skvrn tvoří polštářky (kupky), které jsou nejprve žluté a na podzim zčernají. K ochrannému postřiku proti rzím používáme přípravky: Baycor , Discus nebo Dithane či  Neotec.

Flora Bohemica s.r.o.
Autor článku: Ing. Barbora Nahodilová

Publikováno: 20.03.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Houbová onemocnění rostlin

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Na jaře sice vše začíná kvést, ale zároveň se na rostlinách vyskytují i houbová onemocnění. Prozradíme, jaká onemocnění existují, jak je poznáme a jak jim předcházet.

Jak ochránit květiny před houbovými chorobami

Jak ochránit květiny před houbovými chorobami

Podzimní choroby rostlin

Podzimní choroby a škůdci na rostlinách-povídání s rostlinolékařkou Ing. Evou Duškovou

Škůdci na růžích a zazimování růží

Škůdci na růžích a zazimování růží

Jak omezit škůdce na balkonových rostlinách

Jan Kopřiva radí jak bojovat proti škůdcům na balkonových rostlinách.

Poradna ochrany rostlin

Poradna ochrany rostlin proti škůdcům a chorobám s Janem Kopřivou ve studiu Receptáře

ČTĚTE DÁLE

Orchideje závislé na houbách
Orchideje závislé na houbách

Zahrada

Jsou nenápadné, nemají listy a ztratily zelené barvivo. Pokud žádné takové orchideje neznáte, pravděpodobně patříte k většině. O orchidejích je sice obecně známo, že naprostá většina z nich se ve svém životě bez hub neobejde, ale u některých druhů orchidejí tato závislost trvá po celý život.

Lobelky vnesou do zahrady záplavu barev a květů
Lobelky vnesou do zahrady záplavu barev a květů

Zahrada

Lobelky jsou jedny z nejoblíbenějších letniček vysazovaných do truhlíků a nádob. Skvěle vypadají v nejrůznějších závěsných nádobách.

Jak zjistit a ovlivnit kvalitu vody?
Jak zjistit a ovlivnit kvalitu vody?

Zahrada

Voda je nezbytná pro veškeré formy života. Bohužel, znečištění vody je stále rostoucím problémem, který ohrožuje jak ekosystémy, tak lidské zdraví.

Použití rostlin se zajímavou texturou
Použití rostlin se zajímavou texturou

Zahrada

Rostliny s jedinečnou texturou přinášejí do zahradního designu a interiérů zcela nový rozměr. Dokážou okouzlit a přidat do prostoru zajímavý vizuální prvek.

Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma
Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma

Zahrada

Pěstování chilli papriček je zábavné a přináší řadu výhod – budete mít po ruce čerstvé domácí papričky a můžete si vybrat z široké škály odrůd.

Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou
Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou

Zahrada

Porozumění procesům gutace a transpirace je zásadní pro pochopení, jak rostliny regulují svou vodní bilanci a jak reagují na různé environmentální podmínky.

Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady
Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady

Zahrada

Vytvoření relaxační zahrady ve vašem malém venkovním prostoru může být úžasným způsobem, jak si užít klid a pohodu bez ohledu na velikost vašeho pozemku.

Co dělat s nerovnou plochou trávníku
Co dělat s nerovnou plochou trávníku

Zahrada

Trávník je základní prvek mnoha zahrad a venkovních prostorů i místo pro odpočinek. Co dělat, když se naše zahrada nebo dvůr potýká s nerovnou plochou?

I balkon můžete zalévat pohodlně
I balkon můžete zalévat pohodlně

Zahrada

I závlaha na balkoně může být snadná. Můžete si sem pořídit šikovné pomocníky, kteří vám pomůžou s tím, abyste s konví nemuseli běhat moc často.

Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči
Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči

Zahrada

Samozavlažovací květináč je skvělým pomocníkem při pěstování na balkonu i terase, ale i doma či na zahradě. Jaké výhody vám tyto speciální nádoby přinesou?

Vyberte rostlinám nádoby na míru
Vyberte rostlinám nádoby na míru

Zahrada

Víte, jaká je vhodná velikost nádoby na rostliny? Užitkové rostliny na balkoně či terase vyžadují vhodně velké nádoby, které jim dodají vše, co potřebují.

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.