Nezapomínejme na gloxínie – jsou přece nádherné!

I rostliny podléhají módě, a tak jsme asi trochu pozapomněli na krásu Gloxínií. Docela bychom však mohli vsadit, že si tyhle rostliny brzy oblíbíte.

Nezapomínejme na gloxínie – jsou přece nádherné!
Nezapomínejme na gloxínie – jsou přece nádherné! (Zdroj: shutterstock.com)

Její první hlízy připluly z Brazílie. V 18. Století a o století později vznikla křížením její domácí varianta Sinningia speciosa hybrida. Vyšlechtěné moderní odrůdy se mohou pochlubit širokou paletou barev květů a mimořádnou ochotou ke kvetení.  Typickým znakem neplnokvětých kultivarů jsou zvlněné okraje květů. Zvonkovité květy by se sice díky své velikosti mohly zdát choulostivé, ale jestliže je nevystavíme přímému slunci, vydrží velmi dlouho. Zvláštní postavení v sortimentu nabízených odrůd mají gloxínie s plnými květy.

Během zimního spánku jsme měli hlízy uschované před mrazem a větrem. V dubnu však začíná čas na jejich výsadby.  Na Gloxínie (tedy jednu její cibuli) by měl postačit květináč 16 cm v průměru.

Na konci zimy přišel čas jejich hlízy zasadit. Zasadíme je očištěné od hlíny a zasypeme vrstvou zeminy vysokou 2 cm. Dobře propustný kompost bude to pravé.  Listový kompost, písek a rašelina po třetinách. Nezapomeňte přidat trochu hnojiva pro kvetoucí rostliny – 2x měsíčně.  Za dešťovou vodu vám budou tyhle rostliny vděčné, vápník totiž zrovna nemilují. Rostlinný bal by měl mezi zaléváním vyschnout. Květináč můžeme mít zprvu přikrytý igelitem, abychom sinningii vytvořili vhodné mikroklima.

Typickým znakem těchto rostlin je manžeta zelených listů obklopující nápadné květy. Svým vzhledem tak tyto rostliny připomínají uvázaný květinový pugét.  Pro své velké listy potřeb ují gloxínie vysokou vzdušnou vlhkost. Aby se však na listech nevytvářely ošklivé skvrny, vyhněte se rosení rostlin rozprašovačem.  Místo toho se nabízí jiné řešení: na misky umístěné kolem rostlin nalijte vodu.

Při zalévání je na místě opatrnost. Pokud je substrát příliš vlhký, může se na rostlinách nečekaně rychle rozvinout houbová choroba – hniloba, která způsobuje padání květních stonků. Pak se již rostliny nedají zachránit. Naprosto stejné následky může mít i zalití rostliny studenou vodou natočenou přímo z kohoutku. Gloxínie zaléváme střídmě nicméně pravidelně.

Květináč umístěte vedle hodně osvětleného okna, ale ne na přímé slunce. Gloxínie potřebuje světlé pohostinné místo, stanoviště jí neměníme, nemá to ráda. Nevhodné je pro ni kolísání teplot a průvan. Vyhovuje jí pokojová teplota. Gloxínii nerosíme. Za 3 měsíce objevíte na této nádherné rostlině květy, které budou vypadat, jako byste je nalíčili těmi nejroztodivnějšími barvami.

Po jejím odkvětu postupně přestáváme se zálivkou, listy musejí pomalu zatáhnout. Hlízy necháme přezimovat v suchu a temnu při teplotě kolem 15°C.

Nádherné barevné květy gloxínií právem poutají pozornost. Tyto květiny jistě dodají vašim okenním parapetům ten správný šmrnc.

Text: Zuzana Bohdalová

Publikováno: 20.03.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Pěstování a druhy pokojových rostlin

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Pěstování a druhy pokojových rostlin.

Pnoucí pokojové rostliny

Jaké konstrukce použít na pnoucí pokojové rostliny ví Dáša Kouřilová.

Množení pokojových rostlin

Množení pokojových rostlin je velmi užitečné. Zjistíte, jaké možnosti existují, jaké jsou jejich výhody a jak funguje technika řízkování.

Jak připravit zahradní rostliny na zimu

S příchodem zimy nás čeká stejná péče o rostliny a stromy, jako je tomu na jaře. Pouze vykováváme jiné činnosti.

Akvarijní rostliny a péče o ně

Péče o rostliny v akváriu. Dodávání živin, hnojení, správné nasvícení akvária.

Škůdci na pokojových rostlinách

Jan Kopřiva radí jak na likvidaci škůdců na pokojových rostlinách.

ČTĚTE DÁLE

Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou
Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou

Zahrada

Porozumění procesům gutace a transpirace je zásadní pro pochopení, jak rostliny regulují svou vodní bilanci a jak reagují na různé environmentální podmínky.

Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady
Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady

Zahrada

Vytvoření relaxační zahrady ve vašem malém venkovním prostoru může být úžasným způsobem, jak si užít klid a pohodu bez ohledu na velikost vašeho pozemku.

Co dělat s nerovnou plochou trávníku
Co dělat s nerovnou plochou trávníku

Zahrada

Trávník je základní prvek mnoha zahrad a venkovních prostorů i místo pro odpočinek. Co dělat, když se naše zahrada nebo dvůr potýká s nerovnou plochou?

I balkon můžete zalévat pohodlně
I balkon můžete zalévat pohodlně

Zahrada

I závlaha na balkoně může být snadná. Můžete si sem pořídit šikovné pomocníky, kteří vám pomůžou s tím, abyste s konví nemuseli běhat moc často.

Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči
Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči

Zahrada

Samozavlažovací květináč je skvělým pomocníkem při pěstování na balkonu i terase, ale i doma či na zahradě. Jaké výhody vám tyto speciální nádoby přinesou?

Vyberte rostlinám nádoby na míru
Vyberte rostlinám nádoby na míru

Zahrada

Víte, jaká je vhodná velikost nádoby na rostliny? Užitkové rostliny na balkoně či terase vyžadují vhodně velké nádoby, které jim dodají vše, co potřebují.

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu
Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu

Zahrada

Svíčkovec na zahradě patří mezi nenáročné trvalky, které kvetou po celé léto až do prvních mrazů. Jeho kvítky připomínají drobné motýlky.

Jak se zbavit pařezů na zahradě
Jak se zbavit pařezů na zahradě

Zahrada

Potřebujete-li odstranit ze zahrady pařezy, po přestárlých nebo nemocných stromech, které jste museli porazit, máte několik možností. Můžete je zdolat pomocí těžké techniky, nebo je umně zamaskovat a využít jako neotřelé dekorace. Kterou variantu zvolíte?

Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?
Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?

Zahrada

Zařizujete dílnu a nevíte, co všechno do ní pořídit, aby sloužila jako dobré zázemí pro dům či zahradu? Poradíme vám!

Přírodní zahrada může být i ta vaše
Přírodní zahrada může být i ta vaše

Zahrada

Chcete poznat principy přírodní zahrady? Jsou jednoduché a možná už některé z nich provádíte v praxi. Co je tedy přírodní zahrada a jak jí dosáhnout?