Jaro v modré plné zvonků

Možná právě proto, že jich není mnoho, patří rostliny s modrofialovými květy k těm nejoblíbenějším. Jsou krásné, všestranně použitelné a velmi nenáročné. Při pohledu na jejich koberce utkané z nádherných květů snadno podlehneme něžnému snění. Tento rozsáhlý rod zvonků obsahuje na 300 druhů.

Jaro v modré plné zvonků
Jaro v modré plné zvonků (Zdroj: shutterstock.com)

U těchto krásných rostlin, které jsou převážně trvalkami, se můžeme těšit ze značné druhové pestrosti: od nízkých půdopokryvných druhů až po metr vysoké rostliny plné velkých květů.  Nezáleží příliš ani na tom, zda jsou pěstovány ve slunné či stinné zahradě, jelikož mezi těmito zvonky se najde pro každé stanoviště ta správná odrůda.  Zvonky vykvétají v různých odstínech modré, jsou i bílé a vzácněji se vyskytující růžové druhy.

Půdopokryvné druhy jako zvonek dalmatský (Campanula portenschlagiana), polštářkovité zvonky balkánské (C. scharskyana) a zvonky karpatské (C. carpatica) jsou nejen atraktivní okrasou skalek a suchých zídek a mezer mezi dlaždicemi, ale se svou výškou od 10do 15 cm se hodí také pro vytvoření modravých kvetoucích koberců mezi vysokými trvalkami.  Nebo také mohou vytvářet půvabný lem v popředí vyšších trvalek anebo růží. Aby se zvonkům dobře dařilo, měla by být půda dobře propustná a spíše vápenitá. A protože zvonky kvetou po celé léto, mohou se tyto nízké druhy uplatnit i v nádobách.

Modré a bílé odrůdy zvonků širokolistých (Campanula latifolia) jsou vhodné pro umístění do plného stínu.  Vhodným doprovodem, pro tyto až metr vysoké trvalky, jsou bílá udatna, čechravy v mnoha odstínech růžové a vysoké listy trvalek jako je například bohyška. Polostinná až slunná místa  potřebují zvonky klubkaté (Campanula glomerata) a zvonek tečkovaný (Campanula punctata).  Chybou by byla výsadba zvonku širokolistého do suché půdy ve slunném záhoně. Pokud tomu tak je, zvonky se krátce po odkvětu zatáhnou zpět do země.

Zvonky vypadají opravdu nádherně jak v přírodních zahradách, tak v honosných trvalkových záhonech. Ty druhy, které lze pěstovat i v květináčích budou potřebovat světlé stanoviště bez přímého slunce, chladnější vzduch a neustále vlhký substrát.  Na zimu je potřeba u nich zálivku výrazně omezit a pečlivě rostliny ochránit před mrazem.

Ať už si svou modrou zvonkohru budete pěstovat na zahradě či v nádobě na balkoně, jistě vaše oko potěší i kytice těchto nádherných květů doma ve váze. Kytici zvonků modrých můžete nakombinovat do vázy třeba na kuchyňském stole s kontryhelem, trávou a bílými zvonky, to vše pak umístěné ve skleničce a vložené třeba do fialové konvičky okouzlí jistě vás i vaše hosty při návštěvě u vás doma.

Text: Zuzana Bohdalová

Publikováno: 20.03.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Osazování truhlíků

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Osazování truhlíků

Jak vyrobit alarm do auta

Pan Urban představuje svoji vychytávku na alarm do auta, který vyrobil z bezdrátového zvonku.

Pěstování dvouletek

Pěstování dvouletek

Domácí kutil: alarm do auta

Jak si vyrobit jednoduchý bezpečnostní alarm do auta.

Retro vychytávky od kutila Vaška

Retro nás baví a renovace starých zvonků, rozhlasu nebo kola není náročná. Kutil Václav Hála má takových zajímavostí plnou dílnu.

Šikovný kutil si vyrobil funkční repliku železničního přejezdu

Milovník vláčků si vytvořil vlastní a navíc i funkční repliku železničního přejezdu. Láďa Hruška vás za takovým milovníkem ve svého pořadu vezme.

ČTĚTE DÁLE

I balkon můžete zalévat pohodlně
I balkon můžete zalévat pohodlně

Zahrada

I závlaha na balkoně může být snadná. Můžete si sem pořídit šikovné pomocníky, kteří vám pomůžou s tím, abyste s konví nemuseli běhat moc často.

Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči
Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči

Zahrada

Samozavlažovací květináč je skvělým pomocníkem při pěstování na balkonu i terase, ale i doma či na zahradě. Jaké výhody vám tyto speciální nádoby přinesou?

Vyberte rostlinám nádoby na míru
Vyberte rostlinám nádoby na míru

Zahrada

Víte, jaká je vhodná velikost nádoby na rostliny? Užitkové rostliny na balkoně či terase vyžadují vhodně velké nádoby, které jim dodají vše, co potřebují.

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu
Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu

Zahrada

Svíčkovec na zahradě patří mezi nenáročné trvalky, které kvetou po celé léto až do prvních mrazů. Jeho kvítky připomínají drobné motýlky.

Jak se zbavit pařezů na zahradě
Jak se zbavit pařezů na zahradě

Zahrada

Potřebujete-li odstranit ze zahrady pařezy, po přestárlých nebo nemocných stromech, které jste museli porazit, máte několik možností. Můžete je zdolat pomocí těžké techniky, nebo je umně zamaskovat a využít jako neotřelé dekorace. Kterou variantu zvolíte?

Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?
Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?

Zahrada

Zařizujete dílnu a nevíte, co všechno do ní pořídit, aby sloužila jako dobré zázemí pro dům či zahradu? Poradíme vám!

Přírodní zahrada může být i ta vaše
Přírodní zahrada může být i ta vaše

Zahrada

Chcete poznat principy přírodní zahrady? Jsou jednoduché a možná už některé z nich provádíte v praxi. Co je tedy přírodní zahrada a jak jí dosáhnout?

Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika
Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika

Zahrada

Dnešní uspěchaná doba nemusí znamenat nepořádek a chaos na pozemku kolem domu. Na zahradu patří technika. Ruční nářadí nahradily zahradní stroje.

Malý balkón jako mini relaxační zóna
Malý balkón jako mini relaxační zóna

Zahrada

Vlastníte malý balkón, který téměř nevyužíváte? Můžete si z něj vytvořit příjemné místo na relaxaci. Stačí několik málo úprav a vhodná zeleň.

Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť
Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť

Zahrada

Klíšťata nežijí pouze v lesích, ale vyskytují se i na našich zahradách. Zde se však můžeme chránit a vysadit na pozemku rostliny odpuzující klíšťata.