Soutěž o 10 balíčků speciální přírodní výživy

Chystáte se na jarní výsadbu a přesazování? Zkuste letos použít přípravky firmy Symbiom s mykorhizními houbami a uvidíte, jakou vám bude zahrada dělat radost. Abyste si ten zázrak mohli vyzkoušet, zúčastněte se naší soutěže.

Soutěž o 10 balíčků speciální přírodní výživy
Soutěž o 10 balíčků speciální přírodní výživy (Zdroj: shutterstock.com)

Co znamená mykorhiza a jak ovlivňuje naše rostliny?

Mykorhiza je přátelský a oboustranně prospěšný vztah mezi půdními houbami a rostlinou. V přírodě se vyskytuje běžně, ale na našich zahrádkách a v truhlících byste ji hledali marně. Tyto půdní houby najdeme v podhoubí, kde tvoří hustou síť mikroskopických vláken, která se napojují na kořeny rostlin a stromů. Tím, že vlákna jsou menší a hustší než kořenový systém, dokáží maximálně využít veškeré živiny a vodu z půdy. Zdravý kořenový systém podporovaný mykorhizními houbami je základem pro větší odolnost rostlin a jejich ochranu. Rostliny jsou lépe vyživované, chráněné proti usychání a daleko snadněji překonávají období po přesazení.

Pozitivním účinkem působení mykorhizních hub je především lepší příjem vody a prospěšných látek jako je dusík, fosfor a draslík. Díky síti tvořené půdními houbami nedochází ke zbytečnému vyplavování živin z půdy, což má za následek vyšší odolnost a lepší zdravotní stav rostlin.

Jedná se tedy o hnojivo? Nejedná. Mykorhizní houby jsou přirozenou podporou rostlin. Oproti chemickým hnojivům, která se každou zálivkou postupně vyplavují a tím dochází k ochuzování rostlin o potřebné živiny, mykorhizní houby přetrvávají s rostlinou po celý její život. Naopak díky síti, kterou vytvoří, se chemická hnojiva nemohou vyplavit tak snadno a tím dochází k maximálnímu využití jejich látek.

Co tedy můžete očekávat od použití mykorhizních produktů? Stabilnější růst vašich rostlin, jejich větší odolnost, bohatší květenství a lepší úrodu.

Speciální přípravky a jejich použití

Pro okrasné, balkónové a pokojové rostliny, okrasné keře, ovocné stromy a zeleninu použijte přípravek Symbivit®.
Pro nádherné rododendrony či další vřesovcovité rostliny a bohatou úrodu borůvek zkuste Rhodovit®.
Na řadu jehličnatých a listnatých stromů použijte Ectovit®.
Krásný a zdravý trávník vám zajistí produkt Turfcomp®.

PLANTASORB: ZÁSOBA VODY PRO LETNÍ MĚSÍCE

Letní období plné slunce a hezkého počasí může být naopak problémem pro naše zahrádky. Rostliny trpí suchem a my musíme zvýšit jak množství, tak i četnost zálivky. Především rostliny vysazené do truhlíků a venkovních květináčů trpí nedostatkem vody. Abychom předešli postupnému usychání květin a dalších rostlin, nebo mohli omezit zálivku, je vhodné použít přípravek Plantasorb®. Jedná se o gel schopný absorbovat vodu a následně ji podle potřeby uvolňovat rostlinám. Je vhodný především pro balkónovky, ale může se použít i na zahradě.

​A jak získáte zázračnou výživu pro svou zahrádku?

Odpovězte na naší  soutěžní otázku a správnou odpověď zašlete na redakce(zavináč)magazinzahrada.cz. Do předmětu emailu napište „mykorhiza“
Čeká na vás 10 balíčků jedinečných produktů firmy Symbiom, každý v hodnotě 500 Kč!

………………………………………………………………………………………………………………….

Soutěžní otázka:

Jakého výsledku u zeleniny bylo dosaženo pouze po aplikaci mykorhizy?

A) větší výnosnosti
B) navýšení antioxidačních látek v zelenině
C) menší počet škůdců
………………………………………………………………………………………………………………….

Pro odpověď si zajděte na www.symbiom.cz
Na vaše emaily se těšíme do  24.05.2011

Hodně štěstí!

Sabrina Harisová
Foto: symbiom.cz

Publikováno: 19.03.2019, Autor: 11.5.2011 4:39

ČTĚTE DÁLE

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Jak se zbavit pařezů na zahradě
Jak se zbavit pařezů na zahradě

Zahrada

Potřebujete-li odstranit ze zahrady pařezy, po přestárlých nebo nemocných stromech, které jste museli porazit, máte několik možností. Můžete je zdolat pomocí těžké techniky, nebo je umně zamaskovat a využít jako neotřelé dekorace. Kterou variantu zvolíte?

Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?
Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?

Zahrada

Zařizujete dílnu a nevíte, co všechno do ní pořídit, aby sloužila jako dobré zázemí pro dům či zahradu? Poradíme vám!

Malý balkón jako mini relaxační zóna
Malý balkón jako mini relaxační zóna

Zahrada

Vlastníte malý balkón, který téměř nevyužíváte? Můžete si z něj vytvořit příjemné místo na relaxaci. Stačí několik málo úprav a vhodná zeleň.

Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť
Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť

Zahrada

Klíšťata nežijí pouze v lesích, ale vyskytují se i na našich zahradách. Zde se však můžeme chránit a vysadit na pozemku rostliny odpuzující klíšťata.

Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady
Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady

Zahrada

Kromě zahradního domku na nářadí, který opravdu využije každý, kdo na zahradě rád pracuje a vlastní zahradní techniku či nářadí, využije každý milovník zahradničení také pařník nebo skleník. Právě skleník může mít mnoho podob a na výběr máme z mnoha materiálů, rozhodně není k mání pouze tradiční sklo. Vůbec dokonce není pravda, že se skleník vejde jen na velkou zahradu, i na malých pozemcích totiž můžete zvolit stavbu o půdorysu několika málo metrech čtverečních nebo dokonce variantu přistavěnou ke stěně domu nebo jiné zahradní stavby.

Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu
Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu

Zahrada

V lesích zůstávají doupné stromy ponechány přesto, že bývají napadené, odumřelé, skácené atd. Existují nejrůznější projekty na ochranu doupných stromů, které jsou podporovány hlavně společností Lesy České republiky. I my však na našich zahradách můžeme ptactvo podporovat právě tím, že jim zde nějaké stromy k hnízdění a přebývání ponecháme.

Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?
Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?

Zahrada

Jaro zaklepe na dveře ani ne za měsíc a s ním ožijí naše chaty, chalupy a zahradní kolonie. Na zimu jste jistě víkendové domy důkladně zazimovali, ale i tak vás na jaře čeká hromada práce, než se budete moci usadit od křesla a užívat si venkovský klid. Vyhrňte si rukávy, jdeme na to!

Indiánský banán: exotické ovoce i do našich zahrad. Vyzkoušejte!
Indiánský banán: exotické ovoce i do našich zahrad. Vyzkoušejte!

Zahrada

Tak jako většina exotických rostlin i Asimina triloba získala mnoho odlišných názvů. U nás se dá tento poměrně málo známý exotický strom pěstovat také. Zajímavé je, že kvalita a chuť plodů je přitom naprosto srovnatelná s plody, které rostou v tropickém prostředí.

Výsadba vodních rostlin, a tentokrát už bez substrátu
Výsadba vodních rostlin, a tentokrát už bez substrátu

Zahrada

Každý majitel okrasného nebo koupacího jezírka sní o čisté a až na dno průzračné vodě, která se bude čistit pomocí technologie a vodních rostlin. Ne vždy děláme vše pro to, aby fungovaly všechny přirozené čistící procesy ve vodě. Ba naopak těmto přírodním procesům doslova házíme klacky pod nohy. Vodu si totiž často zamoříme živinami a organickými látkami již při samotné výsadbě vodních rostlin a tím dáme řasám a sinicím zelenou pro vstup do vodního ekosystému.

Jehličnany mohou být pro zahradu záchrana i zkáza
Jehličnany mohou být pro zahradu záchrana i zkáza

Zahrada

Jen málokterá skupina dřevin je tolik opředená různými mnohdy i nesprávnými domněnkami, jako jsou jehličnany. Jejich použití je ovšem spojeno s celou řadou specifik, a pokud se nechcete dočkat celoročně téměř neproměnné zahrady, určitě byste to s nimi neměli moc přehánět. Přesto tato skupina dřevin může z vaší zahrady udělat překrásnou kompozici okrasných rostlin, ale její použití je závislé na mnoha ohledech.

Krása a tradice vřesovištních rostlin na rodinné zahradě
Krása a tradice vřesovištních rostlin na rodinné zahradě

Zahrada

Vřesovištní rostliny nás zaujmou svou nevšední krásou nejen na podzim, ale i během zimy či na jaře. Pokud vám na zahradě chybí barevný ohňostroj, který na sebe připoutá veškerou pozornost, vřesovištními rostlinami určitě neprohloupíte. Jak samotné vřesoviště, tak i výsadby kyselomilných azalek a pěnišníků vám do zahrady přinesou nezapomenutelnou atmosféru, která stojí opravdu za to.