Konvalinka – jedovatá kráska

Podle starodávného obyčeje byly konvalinky přidávány do svatebních kytic nevěst, aby zajistily mladému páru štěstí a lásku. Nyní jsou konvalinky v oblibě zvláště proto, že svou krásnou vůní a jemným půvabem dokážou ozvláštnit obytný prostor.

Konvalinka – jedovatá kráska
Konvalinka – jedovatá kráska (Zdroj: shutterstock.com)

Domovinou konvalinek je Evropa a Severní Amerika. Dnes už rostou snad všude na světě. Najdeme je často i v našich lesích, kde se však nesmí trhat, neboť jsou přísně chráněné. Bílé zvonečkovité a svou vůní nás opájející květy se objevují na rostlinách od konce jara do začátku léta. Výrazně sytě zelené listy jsou okrouhlé. Ideálním místem pro tyto rostliny je někde ve stínu, třeba pod stromy nebo u zahradní zídky.

K výsadbě těchto bílých krásek připravíme půdu nejlépe tak, že ji do hloubky zryjeme a promícháme ji s kompostem, listovkou nebo hnojem. Oddenky vysazujeme na podzim do sponu 15x15cm. Musíme tak však učinit ještě dříve než půda zmrzne. Vrcholek oddenku by měl končit vždy těsně pod zemí.

Konvalinky lze však pěstovat i v nádobách, kde vypadají velmi efektně. Tam jim však musíme zajistit dostatečné množství vláhy a nádobu s konvalinkami postavit do stínu. K výsadbě do květináčů se používá namíchaná směs kůry a rašeliny. Pak se konvalinky přihnojují tekutým hnojivem, a to pouze v době květu. Brzy z jara přeneste květináčekonvalinkami do tepla, abyste je narychlili. K rychlení se používají tříleté puky. K ranému rychlení je potřeba zatemnění a teplota okolí mezi 25 a 28 °C. Jakmile se na rostlinách prodlouží květní stonky, přeneseme konvalinky v nádobách do místnosti s teplotou okolo 17 °C. Tam by měly zůstat do té doby, dokud nezačnou kvést. Průběh rychlení je záležitost asi 4 týdnů.

Jestliže si chcete vyzdobit byt kytičkou z konvalinek, mějte na paměti, že všechny jejich části jsou jedovaté. Pokud máte v úmyslu nakombinovat konvalinky s jinými květy, měli byste stvoly konvalinek nechat stát několik hodin samostatně ve vodě, kterou z nich pak slijete. Jinak by jedovaté látky z konvalinek rozpuštěné v této vodě otrávily ostatní květiny ve váze. Ty by pak sklopily hlavičky a následně zvadly. Pro aranžování se řežou konvalinky nejméně 15 cm dlouhé a s minimálně šesti nakvetlými kvítky.

V zahradě rostou konvalinky velmi rychle, takže dávejte pozor na to, kam je vysazujete, aby vám neprorostly celým záhonem. Mohlo by se klidně stát, že po několika letech svými hustě prorostlými kořeny zahubí ostatní květiny v záhonu a stanou se takřka obtížným plevelem.

Usušené konvalinkové květy můžeme použít do potpouri. V květomluvě znamená darování konvalinek lásku na první pohled.

Text: Zuzana Bohdalová

Publikováno: 18.03.2019

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

ČTĚTE DÁLE

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu
Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu

Zahrada

Svíčkovec na zahradě patří mezi nenáročné trvalky, které kvetou po celé léto až do prvních mrazů. Jeho kvítky připomínají drobné motýlky.

Jak se zbavit pařezů na zahradě
Jak se zbavit pařezů na zahradě

Zahrada

Potřebujete-li odstranit ze zahrady pařezy, po přestárlých nebo nemocných stromech, které jste museli porazit, máte několik možností. Můžete je zdolat pomocí těžké techniky, nebo je umně zamaskovat a využít jako neotřelé dekorace. Kterou variantu zvolíte?

Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?
Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?

Zahrada

Zařizujete dílnu a nevíte, co všechno do ní pořídit, aby sloužila jako dobré zázemí pro dům či zahradu? Poradíme vám!

Přírodní zahrada může být i ta vaše
Přírodní zahrada může být i ta vaše

Zahrada

Chcete poznat principy přírodní zahrady? Jsou jednoduché a možná už některé z nich provádíte v praxi. Co je tedy přírodní zahrada a jak jí dosáhnout?

Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika
Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika

Zahrada

Dnešní uspěchaná doba nemusí znamenat nepořádek a chaos na pozemku kolem domu. Na zahradu patří technika. Ruční nářadí nahradily zahradní stroje.

Malý balkón jako mini relaxační zóna
Malý balkón jako mini relaxační zóna

Zahrada

Vlastníte malý balkón, který téměř nevyužíváte? Můžete si z něj vytvořit příjemné místo na relaxaci. Stačí několik málo úprav a vhodná zeleň.

Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť
Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť

Zahrada

Klíšťata nežijí pouze v lesích, ale vyskytují se i na našich zahradách. Zde se však můžeme chránit a vysadit na pozemku rostliny odpuzující klíšťata.

Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady
Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady

Zahrada

Kromě zahradního domku na nářadí, který opravdu využije každý, kdo na zahradě rád pracuje a vlastní zahradní techniku či nářadí, využije každý milovník zahradničení také pařník nebo skleník. Právě skleník může mít mnoho podob a na výběr máme z mnoha materiálů, rozhodně není k mání pouze tradiční sklo. Vůbec dokonce není pravda, že se skleník vejde jen na velkou zahradu, i na malých pozemcích totiž můžete zvolit stavbu o půdorysu několika málo metrech čtverečních nebo dokonce variantu přistavěnou ke stěně domu nebo jiné zahradní stavby.

Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu
Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu

Zahrada

V lesích zůstávají doupné stromy ponechány přesto, že bývají napadené, odumřelé, skácené atd. Existují nejrůznější projekty na ochranu doupných stromů, které jsou podporovány hlavně společností Lesy České republiky. I my však na našich zahradách můžeme ptactvo podporovat právě tím, že jim zde nějaké stromy k hnízdění a přebývání ponecháme.

Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?
Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?

Zahrada

Jaro zaklepe na dveře ani ne za měsíc a s ním ožijí naše chaty, chalupy a zahradní kolonie. Na zimu jste jistě víkendové domy důkladně zazimovali, ale i tak vás na jaře čeká hromada práce, než se budete moci usadit od křesla a užívat si venkovský klid. Vyhrňte si rukávy, jdeme na to!