Architekt radí: Co musíte vědět dřív, než začnete plánovat zahradu

Ať už jste majiteli nové, ještě nevytvořené zahrady, nebo jen nejste plně spokojeni s uspořádáním vaší stávající zahrady, zkuste se zamyslet o tom, jak by vaše vysněná zahrada měla vypadat.

Architekt radí: Co musíte vědět dřív, než začnete plánovat zahradu
Architekt radí: Co musíte vědět dřív, než začnete plánovat zahradu (Zdroj: shutterstock.com)

Zahrada je pro někoho místo, kde se může realizovat, snít, hloubat a relaxovat, pro druhého je to funkční součást stavení, místo využívané k pěstování ovoce a zeleniny. Další chce dávat svůj kousek zahrady na obdiv kolemjdoucím. Důležité je popřemýšlet o tom, co od zahrady čekáme, mít základní představu o tom, v jaké zahradě bychom se cítili dobře. Jinak bude vypadat zahrada která plní pouze estetickou funkci, jinak zahrada, kde chceme pořádat rodinná setkání a grilování s přáteli. Děti ocení v zahradě místo na hraní, vášniví pěstitelé zase skleník či záhon na rajčata.

Mnozí z nás se neradi podřizují pravidlům, například vžitému stylu oblékání v zaměstnání, přesto se ale většina z nás shodne, že společenský oblek není vhodný na ryby a v županu nepůjdeme do divadla. Způsob, jakým oblečete okolí svého domu samozřejmě také podléhá velkému množství pravidel, jejichž mantinely nám stále nechávají široký prostor ke kreativitě. Orientace v těchto mezích není snadná, proto je ideální se poradit při plánování zahrady se specializovanou firmou. Je  vhodné se nad některými věcmi zamyslet předem, abychom uměli slovy vyjádřit naše představy o zahradě, čímž minimalizujeme pravděpodobnost, že se projektant ve své představě úplně neshodne s našimi očekáváními.

Snílkům se stává, že jakmile slyší slovo zahrada, zapomenou uplatnit zdravý rozum. Představa umělých jeskyní, palmových hájů či horských bystřin…patří spíše velikánům dob minulých, kteří projektovali světoznámé zahrady u paláců, luxusních vil a zámků. Je jistě zajímavé projít se zahradami Villy d’Este v italském Tivoli, kde tvůrci dokázali kvůli zatraktivnění zahrady uměle změnit trasu vodního toku Aniene, a mohutný proud využít pro napájení sestavy dodnes funkčních fontán, ale vraťte se do skutečnosti a začněte uvažovat o takové zahradě, kterou opravdu chcete. Dobré je pokusit se sladit představy všech uživatelů zahrady, vzhledem k rozdílům věku, pohlaví, vkusu.

Zahrada je pokračováním domu či bytu, proto je styl zahrady zásadně odvislý od architektury, stylu i interiéru domu. Mnohé domy mají zahradu rozdělenou na více částí – na předzahrádku a prostor za domem. Předzahrádka reprezentuje a krášlí náš dům, zatímco zahrada za domem může být obytná, reprezentační, užitková (ovocný sad) nebo může poskytovat dětem prostor pro hry. Každá z těchto částí má zcela odlišnou funkci, ale přesto by měly spolu s domem tvořit jeden estetický celek. V ideálním případě by měl tento celek zapadat do širšího komplexu okolí, okolních ulic, zahrad a jiných prostorů. Tohoto lze ale dosáhnout většinou jen u starších zástaveb, u většiny novostaveb se setkáváme s ne zcela správným trendem nahlížet na svůj pozemek zcela izolovaně od zbytku světa.

Významný vliv na návrh zahrady má její umístění. Uzavřená zahrada ve městě uprostřed husté zástavby je ovlivněna sousedními budovami (například celoročním stíněním vysokých staveb). Také její prostor se díky obklopení budovami zdá být menší než ve skutečnosti je. Očekává se od ní, že bude tvořit oázu klidu, soukromí a hezký pohled po celý rok. Naproti tomu venkovské zahrady bývají rozsáhlé, můžeme si dovolit do nich umístit více prvků, například užitkovou část nebo prostor pro dětské hrátky. I co se týče výběru rostlin, máme zde širší možnosti. Venkovská zahrada bývá ale náročnější na práci.

Dalšími faktory, které musíme brát v úvahu jsou klimatické podmínky a nadmořská výška. Není však zcela nutné obracet se na specializovaná klimatická pracoviště, stačí se rozhlédnout po okolí a vypozorovat, kterým rostlinám se zde daří, co je v okolí obvyklé. Při tomto pozorování je nutné všímat si co nejširšího spektra souvislostí, například zda je rostlina ve stínu domu, zda je v blízkosti  komunikace udržované v zimě solí (některé rostliny to nesnášejí), zda je krytá od silných větrů, zda je na sušším stanovišti nebo naopak u vodního příkopu.

Při výběru místa na bydlení zvažujeme vzdálenost pracoviště a bydliště příbuzných, dopravní spojení či  vzdálenost od centra města.  Je také dobré se zamyslet, zda je toto místo vhodné  pro zahradu. Může se stát, že jsme okolními faktory při plánování zahrady na daném místě omezeni. Snažme se využít ve svůj prospěch stávajících prvků – výhledu do okolí, tvaru a velikosti stromů na sousedních pozemcích, přirozené svažitosti terénu, či naopak roviny. Pozemek a poloha domu na něm jsou důležitými faktory pro plánování zahrady. Například budova nebo vysoký hustý porost umístěné přímo v dráze slunce způsobuje  dojem chladu ze zahrady, omezený růst rostlin a zúžení výběru vhodných rostlinných druhů. Zahrada ve svahu zase může skýtat překrásný výhled, ale musíme počítat s větší investicí pro vytvoření opěrných zdí, je náročnější z hlediska stavebních úprav, těžko se sem dostává mechanizace, je třeba zvážit zda je nutná drenáž. I údržba zeleně ve svahu je mnohem náročnější.

Základním určujícím faktorem pro zahrady je také půda. Přesto, že se dá různými způsoby zkvalitňovat, ve větších hloubkách vždy zůstane závislá na mateční hornině. Stromy, jejichž kořeny do těchto hloubek sahají jsou půdou významně ovlivněny. Na každém půdním typu se daří určité širší či užší skupině rostlin, ne všechny však splňují naší estetickou představu a ne všechny se dají koupit v zahradnictvích. Zde nám opět pomůže inspirace z okolí.

Kromě vhodnosti rostlin z hlediska klimatických podmínek a půdy můžeme také zohlednit naše estetické preference. Jehličnaté rostliny jsou zelené po celý rok, avšak netěší nás tak krásnými květy či listy jako opadavé listnáče. Pokud zahradu využíváme hlavně v létě, například u rekreačních objektů, vybírejme rostliny kvetoucí. Jestliže se jedná o reprezentační předzahrádku před vstupem do rodinného domu, vyžadujeme aby byla pěkná po celý rok.

Stručně řečeno, výše popsané faktory jsou oněmi mantinely, mezi kterými se můžeme při plánování zahrady pohybovat. Je dobré si výše popsané skutečnosti nechat projít hlavou, než oslovíme odborníka.

Flora Bohemica s.r.o.
Autor: Ing. Julie Reicheltová
Projektant: Ing. Kristina Kolářská
www.stylovezahrady.cz/

ČTĚTE DÁLE

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Jak se zbavit pařezů na zahradě
Jak se zbavit pařezů na zahradě

Zahrada

Potřebujete-li odstranit ze zahrady pařezy, po přestárlých nebo nemocných stromech, které jste museli porazit, máte několik možností. Můžete je zdolat pomocí těžké techniky, nebo je umně zamaskovat a využít jako neotřelé dekorace. Kterou variantu zvolíte?

Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?
Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?

Zahrada

Zařizujete dílnu a nevíte, co všechno do ní pořídit, aby sloužila jako dobré zázemí pro dům či zahradu? Poradíme vám!

Malý balkón jako mini relaxační zóna
Malý balkón jako mini relaxační zóna

Zahrada

Vlastníte malý balkón, který téměř nevyužíváte? Můžete si z něj vytvořit příjemné místo na relaxaci. Stačí několik málo úprav a vhodná zeleň.

Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť
Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť

Zahrada

Klíšťata nežijí pouze v lesích, ale vyskytují se i na našich zahradách. Zde se však můžeme chránit a vysadit na pozemku rostliny odpuzující klíšťata.

Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady
Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady

Zahrada

Kromě zahradního domku na nářadí, který opravdu využije každý, kdo na zahradě rád pracuje a vlastní zahradní techniku či nářadí, využije každý milovník zahradničení také pařník nebo skleník. Právě skleník může mít mnoho podob a na výběr máme z mnoha materiálů, rozhodně není k mání pouze tradiční sklo. Vůbec dokonce není pravda, že se skleník vejde jen na velkou zahradu, i na malých pozemcích totiž můžete zvolit stavbu o půdorysu několika málo metrech čtverečních nebo dokonce variantu přistavěnou ke stěně domu nebo jiné zahradní stavby.

Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu
Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu

Zahrada

V lesích zůstávají doupné stromy ponechány přesto, že bývají napadené, odumřelé, skácené atd. Existují nejrůznější projekty na ochranu doupných stromů, které jsou podporovány hlavně společností Lesy České republiky. I my však na našich zahradách můžeme ptactvo podporovat právě tím, že jim zde nějaké stromy k hnízdění a přebývání ponecháme.

Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?
Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?

Zahrada

Jaro zaklepe na dveře ani ne za měsíc a s ním ožijí naše chaty, chalupy a zahradní kolonie. Na zimu jste jistě víkendové domy důkladně zazimovali, ale i tak vás na jaře čeká hromada práce, než se budete moci usadit od křesla a užívat si venkovský klid. Vyhrňte si rukávy, jdeme na to!

Indiánský banán: exotické ovoce i do našich zahrad. Vyzkoušejte!
Indiánský banán: exotické ovoce i do našich zahrad. Vyzkoušejte!

Zahrada

Tak jako většina exotických rostlin i Asimina triloba získala mnoho odlišných názvů. U nás se dá tento poměrně málo známý exotický strom pěstovat také. Zajímavé je, že kvalita a chuť plodů je přitom naprosto srovnatelná s plody, které rostou v tropickém prostředí.

Výsadba vodních rostlin, a tentokrát už bez substrátu
Výsadba vodních rostlin, a tentokrát už bez substrátu

Zahrada

Každý majitel okrasného nebo koupacího jezírka sní o čisté a až na dno průzračné vodě, která se bude čistit pomocí technologie a vodních rostlin. Ne vždy děláme vše pro to, aby fungovaly všechny přirozené čistící procesy ve vodě. Ba naopak těmto přírodním procesům doslova házíme klacky pod nohy. Vodu si totiž často zamoříme živinami a organickými látkami již při samotné výsadbě vodních rostlin a tím dáme řasám a sinicím zelenou pro vstup do vodního ekosystému.

Jehličnany mohou být pro zahradu záchrana i zkáza
Jehličnany mohou být pro zahradu záchrana i zkáza

Zahrada

Jen málokterá skupina dřevin je tolik opředená různými mnohdy i nesprávnými domněnkami, jako jsou jehličnany. Jejich použití je ovšem spojeno s celou řadou specifik, a pokud se nechcete dočkat celoročně téměř neproměnné zahrady, určitě byste to s nimi neměli moc přehánět. Přesto tato skupina dřevin může z vaší zahrady udělat překrásnou kompozici okrasných rostlin, ale její použití je závislé na mnoha ohledech.

Krása a tradice vřesovištních rostlin na rodinné zahradě
Krása a tradice vřesovištních rostlin na rodinné zahradě

Zahrada

Vřesovištní rostliny nás zaujmou svou nevšední krásou nejen na podzim, ale i během zimy či na jaře. Pokud vám na zahradě chybí barevný ohňostroj, který na sebe připoutá veškerou pozornost, vřesovištními rostlinami určitě neprohloupíte. Jak samotné vřesoviště, tak i výsadby kyselomilných azalek a pěnišníků vám do zahrady přinesou nezapomenutelnou atmosféru, která stojí opravdu za to.