Architekt radí: Co musíte vědět dřív, než začnete plánovat zahradu

Ať už jste majiteli nové, ještě nevytvořené zahrady, nebo jen nejste plně spokojeni s uspořádáním vaší stávající zahrady, zkuste se zamyslet o tom, jak by vaše vysněná zahrada měla vypadat.

Architekt radí: Co musíte vědět dřív, než začnete plánovat zahradu
Architekt radí: Co musíte vědět dřív, než začnete plánovat zahradu (Zdroj: shutterstock.com)

Zahrada je pro někoho místo, kde se může realizovat, snít, hloubat a relaxovat, pro druhého je to funkční součást stavení, místo využívané k pěstování ovoce a zeleniny. Další chce dávat svůj kousek zahrady na obdiv kolemjdoucím. Důležité je popřemýšlet o tom, co od zahrady čekáme, mít základní představu o tom, v jaké zahradě bychom se cítili dobře. Jinak bude vypadat zahrada která plní pouze estetickou funkci, jinak zahrada, kde chceme pořádat rodinná setkání a grilování s přáteli. Děti ocení v zahradě místo na hraní, vášniví pěstitelé zase skleník či záhon na rajčata.

Mnozí z nás se neradi podřizují pravidlům, například vžitému stylu oblékání v zaměstnání, přesto se ale většina z nás shodne, že společenský oblek není vhodný na ryby a v županu nepůjdeme do divadla. Způsob, jakým oblečete okolí svého domu samozřejmě také podléhá velkému množství pravidel, jejichž mantinely nám stále nechávají široký prostor ke kreativitě. Orientace v těchto mezích není snadná, proto je ideální se poradit při plánování zahrady se specializovanou firmou. Je  vhodné se nad některými věcmi zamyslet předem, abychom uměli slovy vyjádřit naše představy o zahradě, čímž minimalizujeme pravděpodobnost, že se projektant ve své představě úplně neshodne s našimi očekáváními.

Snílkům se stává, že jakmile slyší slovo zahrada, zapomenou uplatnit zdravý rozum. Představa umělých jeskyní, palmových hájů či horských bystřin…patří spíše velikánům dob minulých, kteří projektovali světoznámé zahrady u paláců, luxusních vil a zámků. Je jistě zajímavé projít se zahradami Villy d’Este v italském Tivoli, kde tvůrci dokázali kvůli zatraktivnění zahrady uměle změnit trasu vodního toku Aniene, a mohutný proud využít pro napájení sestavy dodnes funkčních fontán, ale vraťte se do skutečnosti a začněte uvažovat o takové zahradě, kterou opravdu chcete. Dobré je pokusit se sladit představy všech uživatelů zahrady, vzhledem k rozdílům věku, pohlaví, vkusu.

Zahrada je pokračováním domu či bytu, proto je styl zahrady zásadně odvislý od architektury, stylu i interiéru domu. Mnohé domy mají zahradu rozdělenou na více částí – na předzahrádku a prostor za domem. Předzahrádka reprezentuje a krášlí náš dům, zatímco zahrada za domem může být obytná, reprezentační, užitková (ovocný sad) nebo může poskytovat dětem prostor pro hry. Každá z těchto částí má zcela odlišnou funkci, ale přesto by měly spolu s domem tvořit jeden estetický celek. V ideálním případě by měl tento celek zapadat do širšího komplexu okolí, okolních ulic, zahrad a jiných prostorů. Tohoto lze ale dosáhnout většinou jen u starších zástaveb, u většiny novostaveb se setkáváme s ne zcela správným trendem nahlížet na svůj pozemek zcela izolovaně od zbytku světa.

Významný vliv na návrh zahrady má její umístění. Uzavřená zahrada ve městě uprostřed husté zástavby je ovlivněna sousedními budovami (například celoročním stíněním vysokých staveb). Také její prostor se díky obklopení budovami zdá být menší než ve skutečnosti je. Očekává se od ní, že bude tvořit oázu klidu, soukromí a hezký pohled po celý rok. Naproti tomu venkovské zahrady bývají rozsáhlé, můžeme si dovolit do nich umístit více prvků, například užitkovou část nebo prostor pro dětské hrátky. I co se týče výběru rostlin, máme zde širší možnosti. Venkovská zahrada bývá ale náročnější na práci.

Dalšími faktory, které musíme brát v úvahu jsou klimatické podmínky a nadmořská výška. Není však zcela nutné obracet se na specializovaná klimatická pracoviště, stačí se rozhlédnout po okolí a vypozorovat, kterým rostlinám se zde daří, co je v okolí obvyklé. Při tomto pozorování je nutné všímat si co nejširšího spektra souvislostí, například zda je rostlina ve stínu domu, zda je v blízkosti  komunikace udržované v zimě solí (některé rostliny to nesnášejí), zda je krytá od silných větrů, zda je na sušším stanovišti nebo naopak u vodního příkopu.

Při výběru místa na bydlení zvažujeme vzdálenost pracoviště a bydliště příbuzných, dopravní spojení či  vzdálenost od centra města.  Je také dobré se zamyslet, zda je toto místo vhodné  pro zahradu. Může se stát, že jsme okolními faktory při plánování zahrady na daném místě omezeni. Snažme se využít ve svůj prospěch stávajících prvků – výhledu do okolí, tvaru a velikosti stromů na sousedních pozemcích, přirozené svažitosti terénu, či naopak roviny. Pozemek a poloha domu na něm jsou důležitými faktory pro plánování zahrady. Například budova nebo vysoký hustý porost umístěné přímo v dráze slunce způsobuje  dojem chladu ze zahrady, omezený růst rostlin a zúžení výběru vhodných rostlinných druhů. Zahrada ve svahu zase může skýtat překrásný výhled, ale musíme počítat s větší investicí pro vytvoření opěrných zdí, je náročnější z hlediska stavebních úprav, těžko se sem dostává mechanizace, je třeba zvážit zda je nutná drenáž. I údržba zeleně ve svahu je mnohem náročnější.

Základním určujícím faktorem pro zahrady je také půda. Přesto, že se dá různými způsoby zkvalitňovat, ve větších hloubkách vždy zůstane závislá na mateční hornině. Stromy, jejichž kořeny do těchto hloubek sahají jsou půdou významně ovlivněny. Na každém půdním typu se daří určité širší či užší skupině rostlin, ne všechny však splňují naší estetickou představu a ne všechny se dají koupit v zahradnictvích. Zde nám opět pomůže inspirace z okolí.

Kromě vhodnosti rostlin z hlediska klimatických podmínek a půdy můžeme také zohlednit naše estetické preference. Jehličnaté rostliny jsou zelené po celý rok, avšak netěší nás tak krásnými květy či listy jako opadavé listnáče. Pokud zahradu využíváme hlavně v létě, například u rekreačních objektů, vybírejme rostliny kvetoucí. Jestliže se jedná o reprezentační předzahrádku před vstupem do rodinného domu, vyžadujeme aby byla pěkná po celý rok.

Stručně řečeno, výše popsané faktory jsou oněmi mantinely, mezi kterými se můžeme při plánování zahrady pohybovat. Je dobré si výše popsané skutečnosti nechat projít hlavou, než oslovíme odborníka.

Flora Bohemica s.r.o.
Autor: Ing. Julie Reicheltová
Projektant: Ing. Kristina Kolářská
www.stylovezahrady.cz/

Publikováno: 18.03.2019

Mohlo by vás dále zajímat

ČTĚTE DÁLE

Orchideje závislé na houbách
Orchideje závislé na houbách

Zahrada

Jsou nenápadné, nemají listy a ztratily zelené barvivo. Pokud žádné takové orchideje neznáte, pravděpodobně patříte k většině. O orchidejích je sice obecně známo, že naprostá většina z nich se ve svém životě bez hub neobejde, ale u některých druhů orchidejí tato závislost trvá po celý život.

Lobelky vnesou do zahrady záplavu barev a květů
Lobelky vnesou do zahrady záplavu barev a květů

Zahrada

Lobelky jsou jedny z nejoblíbenějších letniček vysazovaných do truhlíků a nádob. Skvěle vypadají v nejrůznějších závěsných nádobách.

Jak zjistit a ovlivnit kvalitu vody?
Jak zjistit a ovlivnit kvalitu vody?

Zahrada

Voda je nezbytná pro veškeré formy života. Bohužel, znečištění vody je stále rostoucím problémem, který ohrožuje jak ekosystémy, tak lidské zdraví.

Použití rostlin se zajímavou texturou
Použití rostlin se zajímavou texturou

Zahrada

Rostliny s jedinečnou texturou přinášejí do zahradního designu a interiérů zcela nový rozměr. Dokážou okouzlit a přidat do prostoru zajímavý vizuální prvek.

Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma
Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma

Zahrada

Pěstování chilli papriček je zábavné a přináší řadu výhod – budete mít po ruce čerstvé domácí papričky a můžete si vybrat z široké škály odrůd.

Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou
Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou

Zahrada

Porozumění procesům gutace a transpirace je zásadní pro pochopení, jak rostliny regulují svou vodní bilanci a jak reagují na různé environmentální podmínky.

Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady
Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady

Zahrada

Vytvoření relaxační zahrady ve vašem malém venkovním prostoru může být úžasným způsobem, jak si užít klid a pohodu bez ohledu na velikost vašeho pozemku.

Co dělat s nerovnou plochou trávníku
Co dělat s nerovnou plochou trávníku

Zahrada

Trávník je základní prvek mnoha zahrad a venkovních prostorů i místo pro odpočinek. Co dělat, když se naše zahrada nebo dvůr potýká s nerovnou plochou?

I balkon můžete zalévat pohodlně
I balkon můžete zalévat pohodlně

Zahrada

I závlaha na balkoně může být snadná. Můžete si sem pořídit šikovné pomocníky, kteří vám pomůžou s tím, abyste s konví nemuseli běhat moc často.

Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči
Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči

Zahrada

Samozavlažovací květináč je skvělým pomocníkem při pěstování na balkonu i terase, ale i doma či na zahradě. Jaké výhody vám tyto speciální nádoby přinesou?

Vyberte rostlinám nádoby na míru
Vyberte rostlinám nádoby na míru

Zahrada

Víte, jaká je vhodná velikost nádoby na rostliny? Užitkové rostliny na balkoně či terase vyžadují vhodně velké nádoby, které jim dodají vše, co potřebují.

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.