Únor v zahradě – co dělat a na co se připravit

Druhý měsíc roku je krátký a jeho týdny rychle směřují k jaru. Zatímco začátek února je obvykle ještě ve znamení sněhu a mrazu, konec už nabízí dny s hřejícím sluníčkem, které začne probouzet zahradu k životu.

Únor v zahradě – co dělat a na co se připravit
Únor v zahradě – co dělat a na co se připravit (Zdroj: Lucie Peukertová)

Tajícím sněhem se prodírají na světlo první poslové jara – sněženky, talovíny, ladoňky a puškinie. Trsy čemeřice rozkládají listy a otevírají poupata s barevnými květy. Poslední květy naopak nabízí vřesovec pleťový, jehož sezóna pomalu končí. Když je dost sluníčka a bezmrazých dnů, vykvétají již také ozdobné keře – kalina vonná, jasmín nahokvětý, vilíny. Na chráněném teplém stanovišti vykvétá v únoru také exotický zimnokvět časný. Kočičky na jívách a jehnědy na břízách jistě zaznamenáte, v tomto období jsou to nejčastěji řezané větvičky do vázy. Přidejte k nim i zlatý déšť, jehož poupata v teplém pokoji rychle rozkvetou. Zahrada vás během února zkrátka donutí přestat se zavírat doma u kamen, první barevné kvítky signalizují, že je čas začít pomýšlet na jarní práce.

Trávník, kompost, hnojení

Pokud se chystáte trávník zakládat, připravte si pro něj terén jakmile sejde sníh. Zrytou plochu zbavte kamenů, hroudy roztlučte, zlepšete půdu přidáním rašeliny. Zemina by měla být jemná, propustná a lehce prohnojená. V každém případě ale také zbavená nejen kamenů, ale také všech kořenů a zbytků plevelů. Jejich semena začnou rašit velice brzy, není tedy na škodu půdu ještě ošetřit některým selektivním herbicidem, který plevely zahubí.
Když trávník máte, buďte v únoru opatrní. V mrazivých dnech na trávu nešlapejte, již probuzená stébla trávy by se polámala a jednotlivé rostliny by mohly uhnívat a hynout, v trávníku by vznikala holá místa. Pokud již ale nemrzne, je vhodný čas dodat trávníku novou výživu a lehce ho poprášit jemným prosetým kompostem.
Kompost v rohu zahrady teď potřebuje provzdušnit a obrátit. Ve spodní části by měla zůstat hrubá vrstva, na ní již uzrálý kompost a ten zase přikryjte vrstvičkou hrubšího materiálu.

Stromy a keře

V kůře na kmenech a silných větvích přečkává zimu nejvíc larev a kukel škůdců. Proto je opláchněte postřikem, ještě než se začnou rozvíjet listové a květní pupeny. Jabloně a hrušně, stejně jako okrasné dřeviny jako jsou habry, buky, duby, javory nyní potřebují proklestit, zbavit uschlých letorostů a zkrátit příliš dlouhé výhony. Také keře v živém plotu, hloh, ptačí zob a další opadavé i neopadavé listnaté keře nyní prořežte. Nechte na pokoji jen ty, které časně z jara pokvetou – zlatici, šeříky, vistárie. Tyto práce dělejte vždy v bezmrazém počasí, když nefouká vítr.

Příprava záhonů a sadby

Záhonky okrasné i užitkové teď pomalu připravujte na výsadbu. Pokud jste neryli na podzim, udělejte to teď co nejdříve, aby ještě stihla vymrznout semena plevelů ukrytá v zemině. Pak asi po třech týdnech rozbijte hroudy, vyberte kořeny a zbytky rostlin, do vyčerpané zeminy zapravte hnojivo podle toho, co se chystáte pěstovat. Nejlepší je vyzrálý kompost, organický hnůj nebo průmyslová hnojiva NPK, která rychle uvolňují živiny. Na záhony teď ještě nic nevyséváme, na to bude čas až na konci března a v dubnu, do té doby se ale prohnojená zemina na výsev pěkně připraví. Venku je sice ještě na pěstování zima, zato na předpěstování v bytě, ve skleníčku nebo v dobře izolovaném pařeništi je nejvyšší čas. Z letniček vyséváme petúnie, hledíky a další pomalu rostoucí druhy. Pro ranou sklizeň předpěstujte salát, ranou košťálovou zeleninu, rajčata, papriky, letní pór, z bylinek bazalku a majoránku. Vzešlé semenáčky si rozsaďte do sadbovače, kde bude mít každá rostlinka dostatek živin a místa, aby se rozrostla. Pak ji snadno i s balem přesadíte na jaře na záhon. Na předpěstování používejte lehkou zeminu, určenou pro výsev.

TIP

Krtiny pro užitek

Řádění krtků na zahrádce moc rádi nemáme a letos, kdy si zima dala na čas, si to černí hmyzožravci opravdu užívali a vesele ryli v záhonech i v trávnících. Než krtiny zašlapete, můžete z nich odebrat zeminu právě pro vysévání a výsadbu, je totiž provzdušněná a lehká, stačí ji prosít a můžete plnit květináčetruhlíčky na okně.

Text: Gabriela Koulová

Publikováno: 18.03.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Podzimní hnojení trávníku

Podzimní hnojení trávníku

Jak na anglický trávník

Jak na anglický trávník

Jak ošetřit trávník pivním postřikem

Máte po zimě zničený trávník a vytvořily se vám na něm skvrny? Vyrobte si jednoduchý pivní postřik, který vám trávník hezky oživí.

ČTĚTE DÁLE

Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady
Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady

Zahrada

Vytvoření relaxační zahrady ve vašem malém venkovním prostoru může být úžasným způsobem, jak si užít klid a pohodu bez ohledu na velikost vašeho pozemku.

Co dělat s nerovnou plochou trávníku
Co dělat s nerovnou plochou trávníku

Zahrada

Trávník je základní prvek mnoha zahrad a venkovních prostorů i místo pro odpočinek. Co dělat, když se naše zahrada nebo dvůr potýká s nerovnou plochou?

I balkon můžete zalévat pohodlně
I balkon můžete zalévat pohodlně

Zahrada

I závlaha na balkoně může být snadná. Můžete si sem pořídit šikovné pomocníky, kteří vám pomůžou s tím, abyste s konví nemuseli běhat moc často.

Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči
Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči

Zahrada

Samozavlažovací květináč je skvělým pomocníkem při pěstování na balkonu i terase, ale i doma či na zahradě. Jaké výhody vám tyto speciální nádoby přinesou?

Vyberte rostlinám nádoby na míru
Vyberte rostlinám nádoby na míru

Zahrada

Víte, jaká je vhodná velikost nádoby na rostliny? Užitkové rostliny na balkoně či terase vyžadují vhodně velké nádoby, které jim dodají vše, co potřebují.

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu
Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu

Zahrada

Svíčkovec na zahradě patří mezi nenáročné trvalky, které kvetou po celé léto až do prvních mrazů. Jeho kvítky připomínají drobné motýlky.

Jak se zbavit pařezů na zahradě
Jak se zbavit pařezů na zahradě

Zahrada

Potřebujete-li odstranit ze zahrady pařezy, po přestárlých nebo nemocných stromech, které jste museli porazit, máte několik možností. Můžete je zdolat pomocí těžké techniky, nebo je umně zamaskovat a využít jako neotřelé dekorace. Kterou variantu zvolíte?

Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?
Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?

Zahrada

Zařizujete dílnu a nevíte, co všechno do ní pořídit, aby sloužila jako dobré zázemí pro dům či zahradu? Poradíme vám!

Přírodní zahrada může být i ta vaše
Přírodní zahrada může být i ta vaše

Zahrada

Chcete poznat principy přírodní zahrady? Jsou jednoduché a možná už některé z nich provádíte v praxi. Co je tedy přírodní zahrada a jak jí dosáhnout?

Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika
Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika

Zahrada

Dnešní uspěchaná doba nemusí znamenat nepořádek a chaos na pozemku kolem domu. Na zahradu patří technika. Ruční nářadí nahradily zahradní stroje.