Puškinie, první kvítky v jarní zahradě

Vedle sněženek, krokusů a ladoněk vykvétají ještě na sněhu také půvabné trsy zvonečků těchto cibulovin. Nejsou u nás tak známé, ale cibulky jsou již k dostání běžně, takže si puškiniemi můžete dotvořit koutek s první jarní barevnou radostí na zahrádce.

Puškinie, první kvítky v jarní zahradě
Puškinie, první kvítky v jarní zahradě (Zdroj: shutterstock.com)

Romantický půvab i temperament těchto rostlinek, vyrážejících z cibulek ze země ještě pod sněhem a vykvétajících s prvními trochu teplejšími paprsky slunce vám jistě připomene slavného ruského romantického básníka. Jméno květin však s ním nemá nic společného, i když v Rusku zůstaneme. Puškinie byly pojmenovány podle ruského chemika a sběratele rostlin A. A. Muchina-Puškina.

Nenáročné rostlinky

U nás není domovem ani jeden druh puškinií, pocházejí z Malé Asie a z Kavkazu. Ve své domovině na horských loukách a pastvinách ve vysokohorském pásmu 1300 – 3400 metrů nad mořem. U nás je často vídáme zplaněle v městských parcích, ale i na skládkách a rumištích. Naše klima i půdní podmínky jim naprosto vyhovují, takže jejich pěstování je snadné. Rostou dobře v každé zahradní zemině. Na jaře vyžadují dostatek vláhy, v létě naopak sucho. Cibulky sázíme na podzim do hloubky asi 15 cm. Není třeba je vyjímat ze země každý rok, samy se rozrostou postranními cibulkami a vytvoří krásný na jaře kvetoucí porost. Nepotřebují plné slunce, velmi dobře se jim daří pod okrasnými dřevinami a tam také vypadají nejlépe, protože i dlouho po odkvětu zdobí podrost štíhlými sytě zelenými trsy lístků. Na konci léta zatáhnou do cibulek a na jaře se znovu objeví. Po odkvětu odstraňte semeníky, aby se rostlinky nevysilovaly tvorbou semen, pak vám v dalším roce zase bohatě vykvetou. Puškinie můžete také přirychlit a vysadit do nádob, hustě osazené květináče s nimi vypadají krásně třeba v proutěném koši.

Modrá a bílá

U nás se nejčastěji pěstuje puškinie ladoňkovitá (Puschkinia scilloides). S ladoňkou bývá zaměňována, ale její květenství připomíná spíše malé hyacinty než ladoňky. Kvítky vyrůstající v hroznovitém květenství nejsou také tak sytě modré jako ladoňky. Světlá modř je zdobena tmavšími proužky na okvětních plátcích. Puškinie kvetou poměrně dlouho, několik týdnů, a postupně ztrácejí modrou barvu až téměř zbělají. Puschkinia hyacinthoides BAK je domovem v Malé Asii. Je vysoká až 20 cm, květy má nálevkovité, bělavě modravé, připomínající svým tvarem poněkud hyacint. Puschkinia scilloides ADAMS pochází z Kavkazu. Je vysoká asi 15 cm, květy má sestavené v hustých hroznech. Jsou velmi světle modré se sytě modrými proužky na vnější straně okvětních lístků. Vyšlechtěné byly ale také zcela bílé variety Alba ADAMS a Libanotica alba Boom. Velké květy má zase varieta Libanotica BOISS.

TIP

Vyzdobený jarní trávník

Pokud máte trávník, u kterého netrváte na dokonalém golfovém střihu, nechte ho na jaře rozkvést. Cibulky puškinií, ladoněk i krokusů si mezi kořínky trávy poradí a přečkají tu několik let, jen se tak bujně nerozrostou jako ve volné půdě třeba pod okrasnými keři. Po třech až čtyřech letech budete do trávníku muset vysadit cibulky nové. Jarní trávníček s pestrými květy těchto rostlin vypadá krásně třeba na malé předzahrádce.

Text: Gabriela Koulová

Publikováno: 18.03.2019

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

ČTĚTE DÁLE

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu
Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu

Zahrada

Svíčkovec na zahradě patří mezi nenáročné trvalky, které kvetou po celé léto až do prvních mrazů. Jeho kvítky připomínají drobné motýlky.

Jak se zbavit pařezů na zahradě
Jak se zbavit pařezů na zahradě

Zahrada

Potřebujete-li odstranit ze zahrady pařezy, po přestárlých nebo nemocných stromech, které jste museli porazit, máte několik možností. Můžete je zdolat pomocí těžké techniky, nebo je umně zamaskovat a využít jako neotřelé dekorace. Kterou variantu zvolíte?

Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?
Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?

Zahrada

Zařizujete dílnu a nevíte, co všechno do ní pořídit, aby sloužila jako dobré zázemí pro dům či zahradu? Poradíme vám!

Přírodní zahrada může být i ta vaše
Přírodní zahrada může být i ta vaše

Zahrada

Chcete poznat principy přírodní zahrady? Jsou jednoduché a možná už některé z nich provádíte v praxi. Co je tedy přírodní zahrada a jak jí dosáhnout?

Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika
Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika

Zahrada

Dnešní uspěchaná doba nemusí znamenat nepořádek a chaos na pozemku kolem domu. Na zahradu patří technika. Ruční nářadí nahradily zahradní stroje.

Malý balkón jako mini relaxační zóna
Malý balkón jako mini relaxační zóna

Zahrada

Vlastníte malý balkón, který téměř nevyužíváte? Můžete si z něj vytvořit příjemné místo na relaxaci. Stačí několik málo úprav a vhodná zeleň.

Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť
Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť

Zahrada

Klíšťata nežijí pouze v lesích, ale vyskytují se i na našich zahradách. Zde se však můžeme chránit a vysadit na pozemku rostliny odpuzující klíšťata.

Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady
Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady

Zahrada

Kromě zahradního domku na nářadí, který opravdu využije každý, kdo na zahradě rád pracuje a vlastní zahradní techniku či nářadí, využije každý milovník zahradničení také pařník nebo skleník. Právě skleník může mít mnoho podob a na výběr máme z mnoha materiálů, rozhodně není k mání pouze tradiční sklo. Vůbec dokonce není pravda, že se skleník vejde jen na velkou zahradu, i na malých pozemcích totiž můžete zvolit stavbu o půdorysu několika málo metrech čtverečních nebo dokonce variantu přistavěnou ke stěně domu nebo jiné zahradní stavby.

Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu
Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu

Zahrada

V lesích zůstávají doupné stromy ponechány přesto, že bývají napadené, odumřelé, skácené atd. Existují nejrůznější projekty na ochranu doupných stromů, které jsou podporovány hlavně společností Lesy České republiky. I my však na našich zahradách můžeme ptactvo podporovat právě tím, že jim zde nějaké stromy k hnízdění a přebývání ponecháme.

Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?
Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?

Zahrada

Jaro zaklepe na dveře ani ne za měsíc a s ním ožijí naše chaty, chalupy a zahradní kolonie. Na zimu jste jistě víkendové domy důkladně zazimovali, ale i tak vás na jaře čeká hromada práce, než se budete moci usadit od křesla a užívat si venkovský klid. Vyhrňte si rukávy, jdeme na to!