Velký zahradní seriál – zahrada krok za krokem 5

V minulém dílu seriálu jsme probrali místo pro jehličnaté stromy, tím ale s pilíři zahrady nekončíme. Jaké by to bylo bez šustění listí, bez jasné zeleně jara a pestrých barev podzimu na pěkných listnáčích?

Velký zahradní seriál – zahrada krok za krokem 5
Velký zahradní seriál – zahrada krok za krokem 5 (Zdroj: Lucie Peukertová)

Dokonce i v zimě stojí zato se projít polní nebo lesní cestou a rozhlédnout se po opadaných stromech. Jejich ozdobou je totiž také kůra, rozložení větví, některé nesou zbytky loňského barevného listí, jiné už nalévají pupeny pro jarní jehnědy. Co teprve zámecké zahrady a městské parky, ty nám nabídnou inspiraci namíchanou z našich domácích i importovaných velikánů. Možná neodoláte a dotknete se kmene, stromy jsou plné energie a můžete vybírat i citem v prstech, který druh vám dodá víc pocitu radosti a přenese na vás svou životní sílu.

Ve stínu (nejen) lípy

Dřív se přívětivému místu skrytému očím sousedů za zadním vchodem do domu říkalo dvorek, dvoreček. Zatímco pantáta vycházel opačným vchodem na zápraží, kde v podvečer nebo za letního večera chvíli poseděl někdy sám, někdy se sousedem, paňmáma sem tam složila ruce do klína u nějakého toho kafe se sousedkami na dvorečku. Inu ženská v zástěře, celý den běhající od plotny a děcek na zahrádku a zpátky se jen tak podomácku oblečená kolemjdoucím ukazovat nechtěla. Ta chvilka na dvorečku byla ostatně opravdu jen ukradená. O to příjemnější v letním popoledni, když sluníčko přivolávalo třeba i krátké zdřímnutí, to tu bylo ve stínu vzrostlého stromu. Tak i na venkovských, převážně ovocnými stromy osázených zahrádkách, našel místo kaštan, lípa, dub nebo buk. I když šetrní venkované i na tohle místo vysazovali velice často strom užitkový – ořešák. Mělo to svůj účel, aromatické listy ořešáku odpuzují hmyz, ořechy se klátí najednou a nedělají na zemi nepořádek. Přitom ořešák poměrně rychle naroste a rozloží větve pro příjemné zastínění. Dvoreček vyložený pár cihlami, abyste si nezamazali boty od bláta při průchodu na dvůr k drůbeži asi nemáte, to příjemné místo za domem ale zůstává. Ohlídejte si, aby vám strom brzy nerostl do oken a vysaďte ho nejméně deset metrů od domu. Vždyť třeba lípa, javor, jasan, buk nebo dub tady porostou ještě pro vaše vzdálené potomky třeba za několik set let. Pokud nechcete takhle dlouhověkou dominantu zahrady, můžete vysadit oblíbený jírovec maďal – kaštan (bohužel decimování klíněnkou od tohoto stromu dnes mnohé odrazuje, když budete ale poctivě shrabovat a pálit listí, nepříjemnému škůdci se nejspíš ubráníte), módní importovanou katalpu, která naroste opravdu rychle a velice dekorativně rozloží kulatou korunu. Nebo bude váš strom pod kterým budete mít stolek s lavičkou, kde budete grilovat a třeba i o víkendu snídat, onen chutné plody rodící ořešák? Ostatně, pokud ho chcete na zahradě mít, závětrné slunné místo za domem mu bude svědčit, potřebuje k dobrému růstu teplo a nemá rád vítr. Okolo statného stromu pěkně střižený trávník, kousek prostranství pro posezení vysypaného bílým kačírkem nebo vydlážděného přírodním kamenem či cihlovou dlažbou… zavřete oči a už si představujte, kam na jaře vysadíte stromek a jak upravíte jeho okolí, svůj malý dvoreček.

Na vlhké loučce

Na velké zahradě, zvlášť tam, kde je pozemek svážný, se zpravidla ve spodní části sbíhají pramínky. Pozemek bez vody je smutný, studnu by měl mít možnost vykopat každý vlastník rodinného sídla. Kde je jeden pramen, bývá jich víc a spodní loučka je tak stále vlhká. Ideální místo pro břízy. Jejich bílá kůra svítí čistým jasem po celý rok, štíhlý kmen, křehce působící pružné větve, drobné lístky stříbřitě se lesknoucí ve větru, to vše dělá z břízy zahradní tanečnici. Uprostřed loučky můžete vysadit skupinku tří bříz a obložit ji velkými kameny. Když na tohle místo padne večer světlo z okna, možná vám fantazie vykreslí i vílu tančící kolem. Břízami můžete také olemovat cestu kolem vašeho pozemku, doplňte je třeba osikami, oba stromy prolnou vaši zahradu s okolní krajinou a dají vám pocit, že jste její součástí. Uprostřed vlhké louky, ať už nad jezírkem nebo jen nad zeleným trávníkem, může své větve sklánět také krasavice vrba. Kdo se usídlil na větrném návrší, potřebuje ochránit zahradu před vysušujícím prouděním vzduchu. Na návětrné straně, nejlépe za plotem pozemku, vysaďte řadu topolů, narostou rychle, jejich štíhlé koruny umožňují vysadit hustou řadu, která vás před větrem dobře ochrání. Nenechte je ale přerůst, topol nepatří k dlouhověkým stromům, nejlépe je asi dvacetileté stromy pokácet, mezi těmi starými už mohou mezitím vyrůstat nové.

Magické kouzlo stromů

Prohlédněte si dobře jehličnatélistnaté stromy buď v přírodě, v parcích nebo na zahradách. Představujte si, jak by vypadaly ve vaší zahradě. I když se vám to dnes nezdá, za deset let budete mít z mladého stromečku už poblíž domu dominujícího partnera. Při pohledu na něj z okna nebo z kteréhokoliv místa zahrady by na vás měl působit svou jistotou a pevností kořenů jako velkolepý, zároveň ale harmonizující prvek zahrady. Stromy skutečně vyzařují jakousi magickou sílu, někomu dodává pocit spokojenosti rozložitá koruna dubu nebo javoru, jiný člověk s pocitem štěstí vzhlíží se štíhlým topolem k modrému nebi, romantická duše se ráda zahledí na tančící pružné břízy. Pokuste se ztotožnit se stromy, které míjíte. Na zahradu si pak vysaďte ty, které z dnes pustého pozemku udělají vaši oázu spokojeného domova. Pro někoho to může být červený javor s nádechem exotických krajů, pro jiného strom s tvary větví vyšlechtěnými jako vlasy splývající od středu koruny k zemi nebo naopak rozsochatě se proplétajícími ve spirálách. Někdo zvolí širokolistou katalpu, jiný propadne kouzlu třeba obyčejné náletového akátu – i ten je jako pěstěný solitér velice dekorativní a navíc na jaře okouzluje opojně vonícími hrozny bílých nebo růžových květů.

Text: Gabriela Koulová

Publikováno: 18.03.2019, Autor: 9.2.2012 4:00

ČTĚTE DÁLE

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Jak se zbavit pařezů na zahradě
Jak se zbavit pařezů na zahradě

Zahrada

Potřebujete-li odstranit ze zahrady pařezy, po přestárlých nebo nemocných stromech, které jste museli porazit, máte několik možností. Můžete je zdolat pomocí těžké techniky, nebo je umně zamaskovat a využít jako neotřelé dekorace. Kterou variantu zvolíte?

Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?
Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?

Zahrada

Zařizujete dílnu a nevíte, co všechno do ní pořídit, aby sloužila jako dobré zázemí pro dům či zahradu? Poradíme vám!

Malý balkón jako mini relaxační zóna
Malý balkón jako mini relaxační zóna

Zahrada

Vlastníte malý balkón, který téměř nevyužíváte? Můžete si z něj vytvořit příjemné místo na relaxaci. Stačí několik málo úprav a vhodná zeleň.

Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť
Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť

Zahrada

Klíšťata nežijí pouze v lesích, ale vyskytují se i na našich zahradách. Zde se však můžeme chránit a vysadit na pozemku rostliny odpuzující klíšťata.

Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady
Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady

Zahrada

Kromě zahradního domku na nářadí, který opravdu využije každý, kdo na zahradě rád pracuje a vlastní zahradní techniku či nářadí, využije každý milovník zahradničení také pařník nebo skleník. Právě skleník může mít mnoho podob a na výběr máme z mnoha materiálů, rozhodně není k mání pouze tradiční sklo. Vůbec dokonce není pravda, že se skleník vejde jen na velkou zahradu, i na malých pozemcích totiž můžete zvolit stavbu o půdorysu několika málo metrech čtverečních nebo dokonce variantu přistavěnou ke stěně domu nebo jiné zahradní stavby.

Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu
Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu

Zahrada

V lesích zůstávají doupné stromy ponechány přesto, že bývají napadené, odumřelé, skácené atd. Existují nejrůznější projekty na ochranu doupných stromů, které jsou podporovány hlavně společností Lesy České republiky. I my však na našich zahradách můžeme ptactvo podporovat právě tím, že jim zde nějaké stromy k hnízdění a přebývání ponecháme.

Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?
Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?

Zahrada

Jaro zaklepe na dveře ani ne za měsíc a s ním ožijí naše chaty, chalupy a zahradní kolonie. Na zimu jste jistě víkendové domy důkladně zazimovali, ale i tak vás na jaře čeká hromada práce, než se budete moci usadit od křesla a užívat si venkovský klid. Vyhrňte si rukávy, jdeme na to!

Indiánský banán: exotické ovoce i do našich zahrad. Vyzkoušejte!
Indiánský banán: exotické ovoce i do našich zahrad. Vyzkoušejte!

Zahrada

Tak jako většina exotických rostlin i Asimina triloba získala mnoho odlišných názvů. U nás se dá tento poměrně málo známý exotický strom pěstovat také. Zajímavé je, že kvalita a chuť plodů je přitom naprosto srovnatelná s plody, které rostou v tropickém prostředí.

Výsadba vodních rostlin, a tentokrát už bez substrátu
Výsadba vodních rostlin, a tentokrát už bez substrátu

Zahrada

Každý majitel okrasného nebo koupacího jezírka sní o čisté a až na dno průzračné vodě, která se bude čistit pomocí technologie a vodních rostlin. Ne vždy děláme vše pro to, aby fungovaly všechny přirozené čistící procesy ve vodě. Ba naopak těmto přírodním procesům doslova házíme klacky pod nohy. Vodu si totiž často zamoříme živinami a organickými látkami již při samotné výsadbě vodních rostlin a tím dáme řasám a sinicím zelenou pro vstup do vodního ekosystému.

Jehličnany mohou být pro zahradu záchrana i zkáza
Jehličnany mohou být pro zahradu záchrana i zkáza

Zahrada

Jen málokterá skupina dřevin je tolik opředená různými mnohdy i nesprávnými domněnkami, jako jsou jehličnany. Jejich použití je ovšem spojeno s celou řadou specifik, a pokud se nechcete dočkat celoročně téměř neproměnné zahrady, určitě byste to s nimi neměli moc přehánět. Přesto tato skupina dřevin může z vaší zahrady udělat překrásnou kompozici okrasných rostlin, ale její použití je závislé na mnoha ohledech.

Krása a tradice vřesovištních rostlin na rodinné zahradě
Krása a tradice vřesovištních rostlin na rodinné zahradě

Zahrada

Vřesovištní rostliny nás zaujmou svou nevšední krásou nejen na podzim, ale i během zimy či na jaře. Pokud vám na zahradě chybí barevný ohňostroj, který na sebe připoutá veškerou pozornost, vřesovištními rostlinami určitě neprohloupíte. Jak samotné vřesoviště, tak i výsadby kyselomilných azalek a pěnišníků vám do zahrady přinesou nezapomenutelnou atmosféru, která stojí opravdu za to.