Velký zahradní seriál – zahrada krok za krokem 5

V minulém dílu seriálu jsme probrali místo pro jehličnaté stromy, tím ale s pilíři zahrady nekončíme. Jaké by to bylo bez šustění listí, bez jasné zeleně jara a pestrých barev podzimu na pěkných listnáčích?

Velký zahradní seriál – zahrada krok za krokem 5
Velký zahradní seriál – zahrada krok za krokem 5 (Zdroj: Lucie Peukertová)

Dokonce i v zimě stojí zato se projít polní nebo lesní cestou a rozhlédnout se po opadaných stromech. Jejich ozdobou je totiž také kůra, rozložení větví, některé nesou zbytky loňského barevného listí, jiné už nalévají pupeny pro jarní jehnědy. Co teprve zámecké zahrady a městské parky, ty nám nabídnou inspiraci namíchanou z našich domácích i importovaných velikánů. Možná neodoláte a dotknete se kmene, stromy jsou plné energie a můžete vybírat i citem v prstech, který druh vám dodá víc pocitu radosti a přenese na vás svou životní sílu.

Ve stínu (nejen) lípy

Dřív se přívětivému místu skrytému očím sousedů za zadním vchodem do domu říkalo dvorek, dvoreček. Zatímco pantáta vycházel opačným vchodem na zápraží, kde v podvečer nebo za letního večera chvíli poseděl někdy sám, někdy se sousedem, paňmáma sem tam složila ruce do klína u nějakého toho kafe se sousedkami na dvorečku. Inu ženská v zástěře, celý den běhající od plotny a děcek na zahrádku a zpátky se jen tak podomácku oblečená kolemjdoucím ukazovat nechtěla. Ta chvilka na dvorečku byla ostatně opravdu jen ukradená. O to příjemnější v letním popoledni, když sluníčko přivolávalo třeba i krátké zdřímnutí, to tu bylo ve stínu vzrostlého stromu. Tak i na venkovských, převážně ovocnými stromy osázených zahrádkách, našel místo kaštan, lípa, dub nebo buk. I když šetrní venkované i na tohle místo vysazovali velice často strom užitkový – ořešák. Mělo to svůj účel, aromatické listy ořešáku odpuzují hmyz, ořechy se klátí najednou a nedělají na zemi nepořádek. Přitom ořešák poměrně rychle naroste a rozloží větve pro příjemné zastínění. Dvoreček vyložený pár cihlami, abyste si nezamazali boty od bláta při průchodu na dvůr k drůbeži asi nemáte, to příjemné místo za domem ale zůstává. Ohlídejte si, aby vám strom brzy nerostl do oken a vysaďte ho nejméně deset metrů od domu. Vždyť třeba lípa, javor, jasan, buk nebo dub tady porostou ještě pro vaše vzdálené potomky třeba za několik set let. Pokud nechcete takhle dlouhověkou dominantu zahrady, můžete vysadit oblíbený jírovec maďal – kaštan (bohužel decimování klíněnkou od tohoto stromu dnes mnohé odrazuje, když budete ale poctivě shrabovat a pálit listí, nepříjemnému škůdci se nejspíš ubráníte), módní importovanou katalpu, která naroste opravdu rychle a velice dekorativně rozloží kulatou korunu. Nebo bude váš strom pod kterým budete mít stolek s lavičkou, kde budete grilovat a třeba i o víkendu snídat, onen chutné plody rodící ořešák? Ostatně, pokud ho chcete na zahradě mít, závětrné slunné místo za domem mu bude svědčit, potřebuje k dobrému růstu teplo a nemá rád vítr. Okolo statného stromu pěkně střižený trávník, kousek prostranství pro posezení vysypaného bílým kačírkem nebo vydlážděného přírodním kamenem či cihlovou dlažbou… zavřete oči a už si představujte, kam na jaře vysadíte stromek a jak upravíte jeho okolí, svůj malý dvoreček.

Na vlhké loučce

Na velké zahradě, zvlášť tam, kde je pozemek svážný, se zpravidla ve spodní části sbíhají pramínky. Pozemek bez vody je smutný, studnu by měl mít možnost vykopat každý vlastník rodinného sídla. Kde je jeden pramen, bývá jich víc a spodní loučka je tak stále vlhká. Ideální místo pro břízy. Jejich bílá kůra svítí čistým jasem po celý rok, štíhlý kmen, křehce působící pružné větve, drobné lístky stříbřitě se lesknoucí ve větru, to vše dělá z břízy zahradní tanečnici. Uprostřed loučky můžete vysadit skupinku tří bříz a obložit ji velkými kameny. Když na tohle místo padne večer světlo z okna, možná vám fantazie vykreslí i vílu tančící kolem. Břízami můžete také olemovat cestu kolem vašeho pozemku, doplňte je třeba osikami, oba stromy prolnou vaši zahradu s okolní krajinou a dají vám pocit, že jste její součástí. Uprostřed vlhké louky, ať už nad jezírkem nebo jen nad zeleným trávníkem, může své větve sklánět také krasavice vrba. Kdo se usídlil na větrném návrší, potřebuje ochránit zahradu před vysušujícím prouděním vzduchu. Na návětrné straně, nejlépe za plotem pozemku, vysaďte řadu topolů, narostou rychle, jejich štíhlé koruny umožňují vysadit hustou řadu, která vás před větrem dobře ochrání. Nenechte je ale přerůst, topol nepatří k dlouhověkým stromům, nejlépe je asi dvacetileté stromy pokácet, mezi těmi starými už mohou mezitím vyrůstat nové.

Magické kouzlo stromů

Prohlédněte si dobře jehličnatélistnaté stromy buď v přírodě, v parcích nebo na zahradách. Představujte si, jak by vypadaly ve vaší zahradě. I když se vám to dnes nezdá, za deset let budete mít z mladého stromečku už poblíž domu dominujícího partnera. Při pohledu na něj z okna nebo z kteréhokoliv místa zahrady by na vás měl působit svou jistotou a pevností kořenů jako velkolepý, zároveň ale harmonizující prvek zahrady. Stromy skutečně vyzařují jakousi magickou sílu, někomu dodává pocit spokojenosti rozložitá koruna dubu nebo javoru, jiný člověk s pocitem štěstí vzhlíží se štíhlým topolem k modrému nebi, romantická duše se ráda zahledí na tančící pružné břízy. Pokuste se ztotožnit se stromy, které míjíte. Na zahradu si pak vysaďte ty, které z dnes pustého pozemku udělají vaši oázu spokojeného domova. Pro někoho to může být červený javor s nádechem exotických krajů, pro jiného strom s tvary větví vyšlechtěnými jako vlasy splývající od středu koruny k zemi nebo naopak rozsochatě se proplétajícími ve spirálách. Někdo zvolí širokolistou katalpu, jiný propadne kouzlu třeba obyčejné náletového akátu – i ten je jako pěstěný solitér velice dekorativní a navíc na jaře okouzluje opojně vonícími hrozny bílých nebo růžových květů.

Text: Gabriela Koulová

Publikováno: 18.03.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Jak pomoci stromům překonat náročné období sucha?

Měli bychom vědět, jak se zalévají mladé, z podzimu nebo z jara vysazené stromy a jak zalévat stromy již pevně zakořeněné nebo dokonce stromy staré.

Péče o staré stromy

Péče o staré stromy je velmi důležitá, obzvlášť proto, aby neohrožovaly okolí.

Péče o staré stromy

Péče o staré stromy

ČTĚTE DÁLE

Orchideje závislé na houbách
Orchideje závislé na houbách

Zahrada

Jsou nenápadné, nemají listy a ztratily zelené barvivo. Pokud žádné takové orchideje neznáte, pravděpodobně patříte k většině. O orchidejích je sice obecně známo, že naprostá většina z nich se ve svém životě bez hub neobejde, ale u některých druhů orchidejí tato závislost trvá po celý život.

Lobelky vnesou do zahrady záplavu barev a květů
Lobelky vnesou do zahrady záplavu barev a květů

Zahrada

Lobelky jsou jedny z nejoblíbenějších letniček vysazovaných do truhlíků a nádob. Skvěle vypadají v nejrůznějších závěsných nádobách.

Jak zjistit a ovlivnit kvalitu vody?
Jak zjistit a ovlivnit kvalitu vody?

Zahrada

Voda je nezbytná pro veškeré formy života. Bohužel, znečištění vody je stále rostoucím problémem, který ohrožuje jak ekosystémy, tak lidské zdraví.

Použití rostlin se zajímavou texturou
Použití rostlin se zajímavou texturou

Zahrada

Rostliny s jedinečnou texturou přinášejí do zahradního designu a interiérů zcela nový rozměr. Dokážou okouzlit a přidat do prostoru zajímavý vizuální prvek.

Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma
Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma

Zahrada

Pěstování chilli papriček je zábavné a přináší řadu výhod – budete mít po ruce čerstvé domácí papričky a můžete si vybrat z široké škály odrůd.

Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou
Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou

Zahrada

Porozumění procesům gutace a transpirace je zásadní pro pochopení, jak rostliny regulují svou vodní bilanci a jak reagují na různé environmentální podmínky.

Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady
Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady

Zahrada

Vytvoření relaxační zahrady ve vašem malém venkovním prostoru může být úžasným způsobem, jak si užít klid a pohodu bez ohledu na velikost vašeho pozemku.

Co dělat s nerovnou plochou trávníku
Co dělat s nerovnou plochou trávníku

Zahrada

Trávník je základní prvek mnoha zahrad a venkovních prostorů i místo pro odpočinek. Co dělat, když se naše zahrada nebo dvůr potýká s nerovnou plochou?

I balkon můžete zalévat pohodlně
I balkon můžete zalévat pohodlně

Zahrada

I závlaha na balkoně může být snadná. Můžete si sem pořídit šikovné pomocníky, kteří vám pomůžou s tím, abyste s konví nemuseli běhat moc často.

Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči
Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči

Zahrada

Samozavlažovací květináč je skvělým pomocníkem při pěstování na balkonu i terase, ale i doma či na zahradě. Jaké výhody vám tyto speciální nádoby přinesou?

Vyberte rostlinám nádoby na míru
Vyberte rostlinám nádoby na míru

Zahrada

Víte, jaká je vhodná velikost nádoby na rostliny? Užitkové rostliny na balkoně či terase vyžadují vhodně velké nádoby, které jim dodají vše, co potřebují.

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.