Velký zahradní seriál – zahrada krok za krokem 6

Na české venkovské zahrádce se prolínají barvy i tvary trvalek a letniček domácích i módních importovaných. Co je původní a co sem vlastně původně nepatří, není příliš důležité. Vyniká kompozice záhonů, soulad i kontrast barev. Opěrnými body jsou stromy a keře, harmonizujícím prvkem v mnoha případech růže. A těm se budeme v tomto díle věnovat.

Velký zahradní seriál – zahrada krok za krokem 6
Velký zahradní seriál – zahrada krok za krokem 6 (Zdroj: shutterstock.com)

Královna květin do české zahrady neodmyslitelně patří. Má zde své místo přirozeně a od nepaměti, vždyť šípková růže rodí šípky, jeden ze základů bylinkové lékárny našich předků. Růže má své místo v předkřesťanské mytologii jako symbol bohyně Afrodity a vítězství lásky nad smrtí, neboť z krve Afroditina milence Adónise vyrostly první rudé růže. Také římská bohyně lásky Venuše je zdobena růžemi, nejinak je tomu i u germánské Freyi. Růže je ale často spojována také s mlčením a spánkem. V řecké mytologii Erós daroval růži bohovi ticha. V keltských pověstech je křičící duch každý měsíc umlčován divokou růží. Bible popisuje původní růži jako bílou, zrudla však studem nad prvotním hříchem Adama a Evy. Pohádku o Šípkové Růžence, která spala sto let, než ji probudil zamilovaný princ, zná každý. Málokdo si už ale vzpomene, že větvičku šípkové růže (samozřejmě bez trnů) dávaly ještě před nějakými sto lety maminky pod polštář špatně spícím malým dětem. Pro křesťany je růže symbolem panny Marie a od jejího názvu je odvozeno i slovo růženec – tedy věnec modliteb, i když staré růžence se dělaly hlavně z klokočí.

Moderní odolné odrůdy

Vůně růže je jako sladké mámení, nikdo jí neodolá. Těžko si tedy představit, že byste na růži zapomněli při plánování výsadby na své zahrádce. Nahlédnete do katalogu a nejspíš se vám zatočí hlava, nikoliv z vůně, ale ze všech možností, které moderní pěstitelé růží před nás nezkušené amatéry předkládají. Začátečníkům se určitě hodí, že moderní odrůdy jsou šlechtěné s odolností proti houbovým a plísňovým onemocněním, především proti černé skvrnitosti, padlí růžovému a rzi růžové, které dovedou zejména mladé rostliny úplně vyčerpat a zahubit. Než se z vás stane znalec ošetřování růžových keřů, volte tyto odolné odrůdy. Rozhodně si vyberete barvy, vzrůst i tvary květů. Pro radost na celé léto navíc tyto odrůdy zaručují i remontování – tedy opakování květu. Takzvané historické růže totiž vykvétají jen jednou na jaře nebo brzy v létě a za pár týdnů je po kráse. Remontantky nasazují poupata ještě jednou, většinou první květy dokvétají a už se chystají vykvést nové, které pak vydrží až do podzimu.

Besídka z růží

Dělení růží je složitá věda, pro vás ale pro začátek stačí, když se zaměříte na vzrůst keřů. Venkovské zahrádce velice sluší nějaká růžová besídka s popínavými růžemi, pnoucími se přes oblouk nad cestičkou, nad zákoutím s lavičkou, nad vchodem do altánku, nad průchodem do užitkové části zahrádky. Oporu pro popínavé růže musíte udělat pevnou, nejlépe z trubek nebo z trámkové dřevěné konstrukce. Keře mají svou váhu, narostou rychle do výšky dvou až tří metrů a větve proplétají a pokládají na konstrukci. Růžová besídka je dominantou zahrady, úplně stačí jedna z každé strany osazená jedním bohatě se rozrůstajícím keřem. Můžete zvolit jednu barvu, ale také se na vrcholu oblouku mohou proplétat větve například bílé a červené, lososové a čajové. Pokud se u oblouku s popínavými růžemi procházíte často, vyberte voňavé odrůdy, růžová vůně je pohlazení, které uklidňuje a harmonizuje smysly.

Keře nebo kmínky

Mnoho odrůd můžete mít jak v podobě vyššího či nižšího keře, tak naroubované na kmínku do tvaru stromečku. Stromkové růže jsou pěknými opěrnými body v koncích delších záhonů, kde vytvoří rámec pro vnitřní osázení nižšími růžemi nebo jinými trvalkamiletničkami. Keřové růže mají nejrůznější vzrůst. Jako solitér u plotu se bude hodit keř vyrůstající do výšky i dvou a půl metru, bohatě rozvětvený už od země. Z některých druhů růží můžete mít i hustý neprostupný živý plot, nejlépe se na to hodí překrásně vonící nenáročná růže svraskalá, původní druh vyšlechtěný do růžových, bílých i červených, jednoduchých i plnokvětých kultivarů, vykvétajících od května do října. Záhonové růže mají menší vzrůst, každoročně se seřezávají nízko nad zemí, takže si udržují kompaktní tvar a nemusíte se bát, že by vám zarostly celý záhon. Přesto s nimi šetřete, aby vynikla krása květů, potřebuje každá rostlina svůj dosti velký prostor. Pak si vychutnáte jednotlivé barvy, tvary květů i vůni. Vybírejte a vysazujte s rozmyslem, jemný přechod barev nebo naopak kontrast třeba bílé a červené, růžové a fialové, smetanové a sytě žluté hovoří o vkusu zahradníka. Drobné růžičky můžete umístit i do skalky, pamatujte ovšem na to, že každá růže potřebuje dostatek kvalitní zeminy, okopávání a přihnojování.

TIP

Pro úplné začátečníky

Méně je více. Do začátku zauvažujte na své venkovské zahrádce o umístění oblouku pro popínavé růže a vysaďte si třeba poblíž domu na malé záhonky dvě stromkové růže, které obklopíte podrostem ze střídajících se nízkých kvetoucích letniček – lobelek, begonií – voskovek, nízkých aster. Jak budete pokračovat v zakládání záhonů, můžete postupně přidávat i růže. Někdo se do nich zamiluje a jeho zahrada se promění v promyšlené rosarium. Někdo zůstane jen u střídmě rozmístěných několika keříků, zato si vybere právě takové barvy květů, na jakých vždy rád spočine pohledem.

Text: Gabriela Koulová

Publikováno: 17.03.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Péče o růže na podzim

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Václav Větvička radí, jak připravit růže na zimu a jak pěstovat plané růže.

Zazimování stromkových růží

Zazimování stromkových růží

Jak si vybrat správnou odrůdu růží

Růže jsou odjakživa brány jako královny mezi květinami. Možná je to tím, že na svoji obranu mají trny. Nebo nás jen vždy fascinovala rozmanitost a barevnost jejich květů?

Výsadba popínavých růží

Poradíme vám, jak správně vysazovat popínavé růže, ideální je podzimní období.

Růže patří do každé zahrady

Nezapomeňte pečovat o růže ve svých zahradách

Výběr růží pro podzimní výsadbu

Výběr růží pro podzimní výsadbu

ČTĚTE DÁLE

Lobelky vnesou do zahrady záplavu barev a květů
Lobelky vnesou do zahrady záplavu barev a květů

Zahrada

Lobelky jsou jedny z nejoblíbenějších letniček vysazovaných do truhlíků a nádob. Skvěle vypadají v nejrůznějších závěsných nádobách.

Jak zjistit a ovlivnit kvalitu vody?
Jak zjistit a ovlivnit kvalitu vody?

Zahrada

Voda je nezbytná pro veškeré formy života. Bohužel, znečištění vody je stále rostoucím problémem, který ohrožuje jak ekosystémy, tak lidské zdraví.

Použití rostlin se zajímavou texturou
Použití rostlin se zajímavou texturou

Zahrada

Rostliny s jedinečnou texturou přinášejí do zahradního designu a interiérů zcela nový rozměr. Dokážou okouzlit a přidat do prostoru zajímavý vizuální prvek.

Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma
Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma

Zahrada

Pěstování chilli papriček je zábavné a přináší řadu výhod – budete mít po ruce čerstvé domácí papričky a můžete si vybrat z široké škály odrůd.

Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou
Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou

Zahrada

Porozumění procesům gutace a transpirace je zásadní pro pochopení, jak rostliny regulují svou vodní bilanci a jak reagují na různé environmentální podmínky.

Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady
Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady

Zahrada

Vytvoření relaxační zahrady ve vašem malém venkovním prostoru může být úžasným způsobem, jak si užít klid a pohodu bez ohledu na velikost vašeho pozemku.

Co dělat s nerovnou plochou trávníku
Co dělat s nerovnou plochou trávníku

Zahrada

Trávník je základní prvek mnoha zahrad a venkovních prostorů i místo pro odpočinek. Co dělat, když se naše zahrada nebo dvůr potýká s nerovnou plochou?

I balkon můžete zalévat pohodlně
I balkon můžete zalévat pohodlně

Zahrada

I závlaha na balkoně může být snadná. Můžete si sem pořídit šikovné pomocníky, kteří vám pomůžou s tím, abyste s konví nemuseli běhat moc často.

Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči
Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči

Zahrada

Samozavlažovací květináč je skvělým pomocníkem při pěstování na balkonu i terase, ale i doma či na zahradě. Jaké výhody vám tyto speciální nádoby přinesou?

Vyberte rostlinám nádoby na míru
Vyberte rostlinám nádoby na míru

Zahrada

Víte, jaká je vhodná velikost nádoby na rostliny? Užitkové rostliny na balkoně či terase vyžadují vhodně velké nádoby, které jim dodají vše, co potřebují.

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.