Velký zahradní seriál – zahrada krok za krokem 6

Na české venkovské zahrádce se prolínají barvy i tvary trvalek a letniček domácích i módních importovaných. Co je původní a co sem vlastně původně nepatří, není příliš důležité. Vyniká kompozice záhonů, soulad i kontrast barev. Opěrnými body jsou stromy a keře, harmonizujícím prvkem v mnoha případech růže. A těm se budeme v tomto díle věnovat.

Velký zahradní seriál – zahrada krok za krokem 6
Velký zahradní seriál – zahrada krok za krokem 6 (Zdroj: shutterstock.com)

Královna květin do české zahrady neodmyslitelně patří. Má zde své místo přirozeně a od nepaměti, vždyť šípková růže rodí šípky, jeden ze základů bylinkové lékárny našich předků. Růže má své místo v předkřesťanské mytologii jako symbol bohyně Afrodity a vítězství lásky nad smrtí, neboť z krve Afroditina milence Adónise vyrostly první rudé růže. Také římská bohyně lásky Venuše je zdobena růžemi, nejinak je tomu i u germánské Freyi. Růže je ale často spojována také s mlčením a spánkem. V řecké mytologii Erós daroval růži bohovi ticha. V keltských pověstech je křičící duch každý měsíc umlčován divokou růží. Bible popisuje původní růži jako bílou, zrudla však studem nad prvotním hříchem Adama a Evy. Pohádku o Šípkové Růžence, která spala sto let, než ji probudil zamilovaný princ, zná každý. Málokdo si už ale vzpomene, že větvičku šípkové růže (samozřejmě bez trnů) dávaly ještě před nějakými sto lety maminky pod polštář špatně spícím malým dětem. Pro křesťany je růže symbolem panny Marie a od jejího názvu je odvozeno i slovo růženec – tedy věnec modliteb, i když staré růžence se dělaly hlavně z klokočí.

Moderní odolné odrůdy

Vůně růže je jako sladké mámení, nikdo jí neodolá. Těžko si tedy představit, že byste na růži zapomněli při plánování výsadby na své zahrádce. Nahlédnete do katalogu a nejspíš se vám zatočí hlava, nikoliv z vůně, ale ze všech možností, které moderní pěstitelé růží před nás nezkušené amatéry předkládají. Začátečníkům se určitě hodí, že moderní odrůdy jsou šlechtěné s odolností proti houbovým a plísňovým onemocněním, především proti černé skvrnitosti, padlí růžovému a rzi růžové, které dovedou zejména mladé rostliny úplně vyčerpat a zahubit. Než se z vás stane znalec ošetřování růžových keřů, volte tyto odolné odrůdy. Rozhodně si vyberete barvy, vzrůst i tvary květů. Pro radost na celé léto navíc tyto odrůdy zaručují i remontování – tedy opakování květu. Takzvané historické růže totiž vykvétají jen jednou na jaře nebo brzy v létě a za pár týdnů je po kráse. Remontantky nasazují poupata ještě jednou, většinou první květy dokvétají a už se chystají vykvést nové, které pak vydrží až do podzimu.

Besídka z růží

Dělení růží je složitá věda, pro vás ale pro začátek stačí, když se zaměříte na vzrůst keřů. Venkovské zahrádce velice sluší nějaká růžová besídka s popínavými růžemi, pnoucími se přes oblouk nad cestičkou, nad zákoutím s lavičkou, nad vchodem do altánku, nad průchodem do užitkové části zahrádky. Oporu pro popínavé růže musíte udělat pevnou, nejlépe z trubek nebo z trámkové dřevěné konstrukce. Keře mají svou váhu, narostou rychle do výšky dvou až tří metrů a větve proplétají a pokládají na konstrukci. Růžová besídka je dominantou zahrady, úplně stačí jedna z každé strany osazená jedním bohatě se rozrůstajícím keřem. Můžete zvolit jednu barvu, ale také se na vrcholu oblouku mohou proplétat větve například bílé a červené, lososové a čajové. Pokud se u oblouku s popínavými růžemi procházíte často, vyberte voňavé odrůdy, růžová vůně je pohlazení, které uklidňuje a harmonizuje smysly.

Keře nebo kmínky

Mnoho odrůd můžete mít jak v podobě vyššího či nižšího keře, tak naroubované na kmínku do tvaru stromečku. Stromkové růže jsou pěknými opěrnými body v koncích delších záhonů, kde vytvoří rámec pro vnitřní osázení nižšími růžemi nebo jinými trvalkamiletničkami. Keřové růže mají nejrůznější vzrůst. Jako solitér u plotu se bude hodit keř vyrůstající do výšky i dvou a půl metru, bohatě rozvětvený už od země. Z některých druhů růží můžete mít i hustý neprostupný živý plot, nejlépe se na to hodí překrásně vonící nenáročná růže svraskalá, původní druh vyšlechtěný do růžových, bílých i červených, jednoduchých i plnokvětých kultivarů, vykvétajících od května do října. Záhonové růže mají menší vzrůst, každoročně se seřezávají nízko nad zemí, takže si udržují kompaktní tvar a nemusíte se bát, že by vám zarostly celý záhon. Přesto s nimi šetřete, aby vynikla krása květů, potřebuje každá rostlina svůj dosti velký prostor. Pak si vychutnáte jednotlivé barvy, tvary květů i vůni. Vybírejte a vysazujte s rozmyslem, jemný přechod barev nebo naopak kontrast třeba bílé a červené, růžové a fialové, smetanové a sytě žluté hovoří o vkusu zahradníka. Drobné růžičky můžete umístit i do skalky, pamatujte ovšem na to, že každá růže potřebuje dostatek kvalitní zeminy, okopávání a přihnojování.

TIP

Pro úplné začátečníky

Méně je více. Do začátku zauvažujte na své venkovské zahrádce o umístění oblouku pro popínavé růže a vysaďte si třeba poblíž domu na malé záhonky dvě stromkové růže, které obklopíte podrostem ze střídajících se nízkých kvetoucích letniček – lobelek, begonií – voskovek, nízkých aster. Jak budete pokračovat v zakládání záhonů, můžete postupně přidávat i růže. Někdo se do nich zamiluje a jeho zahrada se promění v promyšlené rosarium. Někdo zůstane jen u střídmě rozmístěných několika keříků, zato si vybere právě takové barvy květů, na jakých vždy rád spočine pohledem.

Text: Gabriela Koulová

Publikováno: 17.03.2019

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

ČTĚTE DÁLE

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu
Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu

Zahrada

Svíčkovec na zahradě patří mezi nenáročné trvalky, které kvetou po celé léto až do prvních mrazů. Jeho kvítky připomínají drobné motýlky.

Jak se zbavit pařezů na zahradě
Jak se zbavit pařezů na zahradě

Zahrada

Potřebujete-li odstranit ze zahrady pařezy, po přestárlých nebo nemocných stromech, které jste museli porazit, máte několik možností. Můžete je zdolat pomocí těžké techniky, nebo je umně zamaskovat a využít jako neotřelé dekorace. Kterou variantu zvolíte?

Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?
Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?

Zahrada

Zařizujete dílnu a nevíte, co všechno do ní pořídit, aby sloužila jako dobré zázemí pro dům či zahradu? Poradíme vám!

Přírodní zahrada může být i ta vaše
Přírodní zahrada může být i ta vaše

Zahrada

Chcete poznat principy přírodní zahrady? Jsou jednoduché a možná už některé z nich provádíte v praxi. Co je tedy přírodní zahrada a jak jí dosáhnout?

Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika
Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika

Zahrada

Dnešní uspěchaná doba nemusí znamenat nepořádek a chaos na pozemku kolem domu. Na zahradu patří technika. Ruční nářadí nahradily zahradní stroje.

Malý balkón jako mini relaxační zóna
Malý balkón jako mini relaxační zóna

Zahrada

Vlastníte malý balkón, který téměř nevyužíváte? Můžete si z něj vytvořit příjemné místo na relaxaci. Stačí několik málo úprav a vhodná zeleň.

Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť
Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť

Zahrada

Klíšťata nežijí pouze v lesích, ale vyskytují se i na našich zahradách. Zde se však můžeme chránit a vysadit na pozemku rostliny odpuzující klíšťata.

Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady
Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady

Zahrada

Kromě zahradního domku na nářadí, který opravdu využije každý, kdo na zahradě rád pracuje a vlastní zahradní techniku či nářadí, využije každý milovník zahradničení také pařník nebo skleník. Právě skleník může mít mnoho podob a na výběr máme z mnoha materiálů, rozhodně není k mání pouze tradiční sklo. Vůbec dokonce není pravda, že se skleník vejde jen na velkou zahradu, i na malých pozemcích totiž můžete zvolit stavbu o půdorysu několika málo metrech čtverečních nebo dokonce variantu přistavěnou ke stěně domu nebo jiné zahradní stavby.

Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu
Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu

Zahrada

V lesích zůstávají doupné stromy ponechány přesto, že bývají napadené, odumřelé, skácené atd. Existují nejrůznější projekty na ochranu doupných stromů, které jsou podporovány hlavně společností Lesy České republiky. I my však na našich zahradách můžeme ptactvo podporovat právě tím, že jim zde nějaké stromy k hnízdění a přebývání ponecháme.

Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?
Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?

Zahrada

Jaro zaklepe na dveře ani ne za měsíc a s ním ožijí naše chaty, chalupy a zahradní kolonie. Na zimu jste jistě víkendové domy důkladně zazimovali, ale i tak vás na jaře čeká hromada práce, než se budete moci usadit od křesla a užívat si venkovský klid. Vyhrňte si rukávy, jdeme na to!