Tradiční zavlažování
Klasickým způsobem zavlažování zahrady je použití konve a zahradní hadice, které zvolí zejména majitelé malých zahrad. Ale i při zavlažování okrasných či užitkových záhonů na velkých zahradách těmito pomocníky nepohrdnete. Důležité je volit nastavení rozprašovačů co nejjemnější, abychom zalévané rostliny nepoškodili. Přestože klasické zavlažování pomocí konví a hadice patří k finančně nejméně náročným, vyplatí se investovat alespoň do kvalitní pistole s větším počtem poloh nastavení. Před rizikem polámání rostlin při posouvání hadice po zahradě vám pomohou vodiče hadice.
Mobilní zavlažovače
Finančně dostupnou a pohodlnější variantou jsou zadešťovače, tedy přenosné zavlažovací systémy. Rozhodnete-li se pro zavlažování zahrady touto cestou, je nutné věnovat čas volbě správného tvaru zavlažovače s dostatečným dosahem rozstřiku. Věnujte též pozornost dispozicím své zahrady, zejména jejímu sklonu a stinným místům. Včasné zohlednění těchto faktorů vám pomůže vyvarovat se zamokřování zahrady a tvorbě mechů.
Mobilní zavlažovače jsou vhodné pro zahrady všech velikostí i tvarů. Dosah a šířku postřiku si u nich můžete nastavit sami, stejně tak můžete regulovat průtok vody. Základní rozdíl je mezi oscilačními a kruhovými zavlažovači. Oscilační zavlažovače mají několik trysek v jedné řadě a hodí se do zahrad čtvercového či obdélníkového tvaru. Kruhové zavlažovače jsou pak ideální pro zahrady kruhových tvarů, jelikož jsou vybaveny otočnými tryskami. Samozřejmě je možné pro členitější zahrady zvolit i variabilní zavlažovače. Pro úzké pásy zahrady a okrajové záhony jsou skvělou volbou hadicové zavlažovače.
Pohodlná automatika
Automatické zavlažovací systémy jsou finančně náročnější. Se správným rozmístěním systému vám ale pomohou odborníci a v budoucnu se vám díky úspornějšímu zavlažování vstupní náklady vrátí. Přestože je vhodné instalovat automatické zavlažování před výsevem trávníku, není to podmínkou. V současnosti firmy nabízí možnost zavedení systému do vzrostlé zahrady, aniž by rostliny či trávník trpěly. Cenová náročnost systému je ovlivněna velikostí a členitostí zahrady. A samozřejmě zdrojem vody, který máte k dispozici.
Velkou výhodou systému je možnost jeho naprogramování. Můžete tak například zavlažovat různé části zahrady v různých denních dobách. A samozřejmostí je možnost nastavit spuštění systému v době vaší nepřítomnosti. Systémy v současnosti nabízí možnost napojení na srážkové čidlo. Nemusíte se tak bát, že bude zahrada během vaší dovolené zbytečně zalévaná v deštivém počasí.



Nejžíznivější části zahrady
Náročnými na vláhu jsou především letničky, exotické kvetoucí dřeviny, růže, rododendrony, kapradiny, hortenzie, stálezelené dřeviny, miniaturní dřeviny a zelenina. Doporučuje se zalévat je méně často, zato vydatněji. Více vláhy potřebují mladé rostliny a trvalky v době vyvíjení poupat. Obecně na zahradě platí, že více vláhy potřebují velkolisté rostliny. Každodenní přísun vody ocení přenosné hrnkové rostliny vystavené intenzivnímu slunečnímu světlu. Chcete-li si od rutinního zalévání pomoci a přesto rostlinám zajistit dostatek životadárné vláhy, zakopejte do záhonků proděravěné PET lahve. Ty pak budou fungovat jako samozavlažovače.
V tropických letních vedrech trpí zejména trávník. Chcete-li zajistit jeho čerstvě zelený vzhled, dopřejte mu zálivku ráno i navečer (až klesne intenzita sluneční záře). Pravidlo pro zavlažování trávníku udává, že je nutné dopřát mu týdně zhruba dvacet litrů vody na jeden čtvereční metr.
S vodou opatrně
Vaše zahrada spíše ocení méně častou, ale intenzivnější zálivku. Přínosnější je i zalévat rostliny ke kořenům. Po ranním zavlažování by osychání vody na povrchu listů mohlo způsobit nepříjemnou skvrnitost. Teplota zálivky nesmí být nižší, než je půdní teplota. Pokud nestíháte zahradu pravidelně zavlažovat, případně se chystáte na delší pobyt mimo domov, můžete vláhu u rostlin udržet posekanou trávou, slámou či drcenou kůrou, kterou nastelete k rostlinám. Intenzita zálivky závisí i na půdním typu vaší zahrady. Méně často a intenzivněji zaléváme rostliny v těžkých půdách. Lehčí půdy rychleji prosychají, rostliny budou tedy potřebovat častější a méně intenzivní zálivku.
Ideální dobou na zalévání zahrady jsou brzké ranní hodiny. Rostlinám tak dodáte dostatek potřebné vláhy pro celý den. Substrát by měl být před zálivkou mírně proschlý, díky čemuž se ke kořenům může dostat vzduch. Zda je vhodná doba na zavlažování poznáte podle půdních hrudek – v ruce se nelepí a nelze je ani formovat. Večerní zavlažování není vhodné, jelikož zahrada zůstane vlhká přes noc a tím se stane skvělou pastvou pro slimáky.
Lenka Malá