Jak pohodlně zavlažovat zahradu

Nejen pro nás se horké letní dny stávají úmorné. Bez pravidelného zavlažování se i nádherná zahrada změní v suchou jihoamerickou step, aniž byste si takovou plánovali.

Jak pohodlně zavlažovat zahradu
Jak pohodlně zavlažovat zahradu (Zdroj: shutterstock.com)

Tradiční zavlažování

Klasickým způsobem zavlažování zahrady je použití konve a zahradní hadice, které zvolí zejména majitelé malých zahrad. Ale i při zavlažování okrasných či užitkových záhonů na velkých zahradách těmito pomocníky nepohrdnete. Důležité je volit nastavení rozprašovačů co nejjemnější, abychom zalévané rostliny nepoškodili. Přestože klasické zavlažování pomocí konví a hadice patří k finančně nejméně náročným, vyplatí se investovat alespoň do kvalitní pistole s větším počtem poloh nastavení. Před rizikem polámání rostlin při posouvání hadice po zahradě vám pomohou vodiče hadice.

Mobilní zavlažovače

Finančně dostupnou a pohodlnější variantou jsou zadešťovače, tedy přenosné zavlažovací systémy. Rozhodnete-li se pro zavlažování zahrady touto cestou, je nutné věnovat čas volbě správného tvaru zavlažovače s dostatečným dosahem rozstřiku. Věnujte též pozornost dispozicím své zahrady, zejména jejímu sklonu a stinným místům. Včasné zohlednění těchto faktorů vám pomůže vyvarovat se zamokřování zahrady a tvorbě mechů.

Mobilní zavlažovače jsou vhodné pro zahrady všech velikostí i tvarů. Dosah a šířku postřiku si u nich můžete nastavit sami, stejně tak můžete regulovat průtok vody. Základní rozdíl je mezi oscilačními a kruhovými zavlažovači. Oscilační zavlažovače mají několik trysek v jedné řadě a hodí se do zahrad čtvercového či obdélníkového tvaru. Kruhové zavlažovače jsou pak ideální pro zahrady kruhových tvarů, jelikož jsou vybaveny otočnými tryskami. Samozřejmě je možné pro členitější zahrady zvolit i variabilní zavlažovače. Pro úzké pásy zahrady a okrajové záhony jsou skvělou volbou hadicové zavlažovače.

Pohodlná automatika

Automatické zavlažovací systémy jsou finančně náročnější. Se správným rozmístěním systému vám ale pomohou odborníci a v budoucnu se vám díky úspornějšímu zavlažování vstupní náklady vrátí. Přestože je vhodné instalovat automatické zavlažování před výsevem trávníku, není to podmínkou. V současnosti firmy nabízí možnost zavedení systému do vzrostlé zahrady, aniž by rostliny či trávník trpěly. Cenová náročnost systému je ovlivněna velikostí a členitostí zahrady. A samozřejmě zdrojem vody, který máte k dispozici.

Velkou výhodou systému je možnost jeho naprogramování. Můžete tak například zavlažovat různé části zahrady v různých denních dobách. A samozřejmostí je možnost nastavit spuštění systému v době vaší nepřítomnosti. Systémy v současnosti nabízí možnost napojení na srážkové čidlo. Nemusíte se tak bát, že bude zahrada během vaší dovolené zbytečně zalévaná v deštivém počasí.

Jak pohodlně zavlažovat zahradu
Jak pohodlně zavlažovat zahradu
Jak pohodlně zavlažovat zahradu
Jak pohodlně zavlažovat zahradu
Jak pohodlně zavlažovat zahradu
Jak pohodlně zavlažovat zahradu

Nejžíznivější části zahrady

Náročnými na vláhu jsou především letničky, exotické kvetoucí dřeviny, růže, rododendrony, kapradiny, hortenzie, stálezelené dřeviny, miniaturní dřeviny a zelenina. Doporučuje se zalévat je méně často, zato vydatněji. Více vláhy potřebují mladé rostliny a trvalky v době vyvíjení poupat. Obecně na zahradě platí, že více vláhy potřebují velkolisté rostliny. Každodenní přísun vody ocení přenosné hrnkové rostliny vystavené intenzivnímu slunečnímu světlu. Chcete-li si od rutinního zalévání pomoci a přesto rostlinám zajistit dostatek životadárné vláhy, zakopejte do záhonků proděravěné PET lahve. Ty pak budou fungovat jako samozavlažovače.

V tropických letních vedrech trpí zejména trávník. Chcete-li zajistit jeho čerstvě zelený vzhled, dopřejte mu zálivku ráno i navečer (až klesne intenzita sluneční záře). Pravidlo pro zavlažování trávníku udává, že je nutné dopřát mu týdně zhruba dvacet litrů vody na jeden čtvereční metr.

S vodou opatrně

Vaše zahrada spíše ocení méně častou, ale intenzivnější zálivku. Přínosnější je i zalévat rostliny ke kořenům. Po ranním zavlažování by osychání vody na povrchu listů mohlo způsobit nepříjemnou skvrnitost. Teplota zálivky nesmí být nižší, než je půdní teplota. Pokud nestíháte zahradu pravidelně zavlažovat, případně se chystáte na delší pobyt mimo domov, můžete vláhu u rostlin udržet posekanou trávou, slámou či drcenou kůrou, kterou nastelete k rostlinám. Intenzita zálivky závisí i na půdním typu vaší zahrady. Méně často a intenzivněji zaléváme rostliny v těžkých půdách. Lehčí půdy rychleji prosychají, rostliny budou tedy potřebovat častější a méně intenzivní zálivku.

Ideální dobou na zalévání zahrady jsou brzké ranní hodiny. Rostlinám tak dodáte dostatek potřebné vláhy pro celý den. Substrát by měl být před zálivkou mírně proschlý, díky čemuž se ke kořenům může dostat vzduch. Zda je vhodná doba na zavlažování poznáte podle půdních hrudek – v ruce se nelepí a nelze je ani formovat. Večerní zavlažování není vhodné, jelikož zahrada zůstane vlhká přes noc a tím se stane skvělou pastvou pro slimáky.

Lenka Malá

Publikováno: 17.03.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Automatické zavlažovací zařízení

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Bude léto a my budeme muset zavlažovat zahrady. Dnes se podíváme na automatické zavlažování.

Rozkvetlý komín

Jak si osázet komín?

Zavlažovací systémy

Jak sofistikovaně využít zavlažovací systém?

Návštěva klášterní zahrady v Praze-Břevnově

Pozvánka na víkend otevřených zahrad na návštěvu klášterní zahrady Benediktinského arciopatství sv. Vojtěcha a sv. Markéty v Praze-Břevnově a nejstaršího mužského kláštera.

Výsev nového trávníku a jeho zavlažování

Výsev nového trávníku a jeho zavlažování

Nároky jednotlivých druhů zeleniny na vodu

Jak zajistit rostlinám dostatek vláhy?

ČTĚTE DÁLE

Celodenní lopota si zaslouží oddych. Víte však, kam uložit nářadí na zahradu?
Celodenní lopota si zaslouží oddych. Víte však, kam uložit nářadí na zahradu?

Zahradní nářadí

Správné uskladnění zahradního náčiní je zásadní krok v prodloužení jeho životnosti. Kam tedy veškeré nářadí a náčiní uklízet?

Máte kam ukládat zahradní nářadí?
Máte kam ukládat zahradní nářadí?

Zahradní nářadí

S nástupem jara a nové zahradní sezóny přijde na řadu i potřeba uskladnit někde nářadí, které budeme každou chvíli na zahradě potřebovat. Povalovaní ledabyle odloženého nářadí se nám může vymstít leda tak úrazem, nehledě na to, že nepříznivé počasí ho může zbytečně ničit a připravovat o delší životnost. Nemáme-li kam nářadí ukládat, pravděpodobně přijde na řadu stavba nějakého přístřešku na nářadí – kůlny, nářaďovny, malého zahradního domku či alespoň přístřešku.

Broušení dřeva není věda, ale musí se vědět, jak na to
Broušení dřeva není věda, ale musí se vědět, jak na to

Zahradní nářadí

Broušení dřeva je dnes už absolutní samozřejmostí, byť se začalo brousit poměrně nedávno, a to v dobách průmyslové revoluce. Předtím se dřevo nechávalo převážně neopracované. Dřevo se brousí z mnoha důvodů. Někdo potřebuje mít materiál obroušený pro lepší efekt, protože je dřevěný prvek na očích, a někomu stačí mít dřevo obroušené hrubě, tedy tak, aby se předešlo jednoduchému zadření třísky. Jak správně na to?

Super tip na vánoční dárek – zahradnické nářadí
Super tip na vánoční dárek – zahradnické nářadí

Zahradní nářadí

Nevíte, co ještě dát partnerovi nebo kamarádce pod stromeček? Pokud pečuje o zahrádku, najdete určitě inspiraci v prodejnách zahradnických potřeb. Věřte, že novými zahradnickými nůžkami, pilkou na prořezávání větví nebo šikovnou sekyrkou určitě nic nezkazíte.

Zahradní nůžky a pilky na řez dřevin
Zahradní nůžky a pilky na řez dřevin

Zahradní nářadí

Tápete v sortimentu zahradních nůžek a pilek? Není divu, je tolik druhů a typů, že se v nich vyznají jen profesionálové a prodejci. Ať potřebujete nůžky na prořez dřevin, nebo třeba na vinnou révu, poradíme, jaké vybrat právě pro vaše potřeby.

Mastné fleky a šmír nejlépe odstraníte benzínem či žlučovým mýdlem
Mastné fleky a šmír nejlépe odstraníte benzínem či žlučovým mýdlem

Zahradní nářadí

Práce kolem chaty a v dílně neustává ani na podzim. Naopak je třeba dodělat vše, co se za celé léto nestihlo a připravit chatu na zazimování.

Jaké vybrat čerpadlo na zahradu?
Jaké vybrat čerpadlo na zahradu?

Zahradní nářadí

Zimní období, kdy není moc práce na zahradě, lze využít k výběru mnohé techniky na zahradu a připravit se tak dobře na další zahradnickou sezonu. Po zimě bude jistě ve vašich zásobnících na vodu dost vody, kterou lze dobře využít na zalévání. Také se může stát, že se vaše čerpadlo v jímce či studni po zimě už nerozeběhne a vy se tak budete muset poohlédnout po novém modelu.

Zazimování závlahového systému. Nic nepodceňte nebo ho zničí mrazy
Zazimování závlahového systému. Nic nepodceňte nebo ho zničí mrazy

Zahradní nářadí

Pomalu se blíží konec roku a zanedlouho zahradu ovládnou první mrazy. Stejně jako se blíží doba, kdy končí většina prací na zahradě, končí i nutnost zalévat trávník pomocí závlahového systému. Vždy je lepší být oproti mrazíkům o krok napřed a závlahu vypustit radši o několik týdnů dříve, abyste měli jistotu, že nedojde k poškození systému.

Zahrádkáři – už jste provedli revizi zahradního nářadí?
Zahrádkáři – už jste provedli revizi zahradního nářadí?

Zahradní nářadí

Ti, kdo milují svou zahradu a s láskou se věnují zahradním pracím, velmi dobře ví, že kvalitní zahradnické nářadí je pro každého zahrádkáře, chataře či kutila nezbytností.

Už jste zazimovali zahradu?
Už jste zazimovali zahradu?

Zahradní nářadí

Nikdy nevíme, jak tuhá zima přijde, a tak je vždycky dobré, být na ni dostatečně připraveni. Připravit na zimu bychom však měli i naše zahrady. Některé rostliny jsou zkrátka choulostivější než jiné, a tak je zapotřebí jim s ochranou proti zimě pomoci.

Moderní zavlažovací systémy do zahrad
Moderní zavlažovací systémy do zahrad

Zahradní nářadí

Krásná a upravená zahrada vždy vyžaduje určitý čas a také úsilí, aby vypadala dobře, byla zdravá a na pohled zajímavá. Jedním z nezbytných předpokladů k dosažení takovéto zahrady je přiměřená a správná zálivka dodaná zahradě ve správný čas.

Bezpečné zacházení se zahradní sekačkou
Bezpečné zacházení se zahradní sekačkou

Zahradní nářadí

Sekačku jsme si na sezónu připravili, terén k sekání už taky máme. Teď už se jen chopit stroje a vyrazit na souboj s přerostlým trávníkem. Ale pozor na skrytá nebezpečí!