Mastné fleky a šmír nejlépe odstraníte benzínem či žlučovým mýdlem

Práce kolem chaty a v dílně neustává ani na podzim. Naopak je třeba dodělat vše, co se za celé léto nestihlo a připravit chatu na zazimování.

Mastné fleky a šmír nejlépe odstraníte benzínem či žlučovým mýdlem
Mastné fleky a šmír nejlépe odstraníte benzínem či žlučovým mýdlem (Zdroj: www.pexels.com)

K tomu všemu i trocha špíny. Máme pro vás proto pár tipů, jak udržet pracovní kalhoty i montérky ve formě i na konci sezóny..

Při práci na zahradě i v dílně vyrobíte fleky na oblečení téměř na počkání. Zbavit se jich ale už tak rychlé není. Vyčistit skvrny od oleje nebo šmíru není legrace, ale není to nemožné. Stačí si pořídit účinného pomocníka.

Jak odstranit mastné fleky z pracovního oblečení?

Přemýšlíte, jak vyčistit skvrny od oleje? Když zvolíte správný postup a odstraňovač skvrn půjde vám to opravdu snadno. Možná vás překvapí, že nemusíte pro účinný odstraňovač chodit daleko. Asi každý kutil má v dílně líh nebo benzín. V kuchyni jistě najdete kukuřičný škrob nebo prostředek na mytí nádobí. Když objevíte mastnou skvrnu na oblečení je potřeba ji před vypráním z látky dostat. Skvrnu posypte škrobem, ten mastnotu nasaje a vytvoří film, ten po patnácti minutách odstraňte.

Pokud škrob nemáte k dispozici, sáhněte po benzínu nebo lihu. Nalijte si ho na houbičku či čistý hadřík a jemně mastnou skvrnu potírejte směrem od krajů do středu, abyste ji nerozmazali. Poté oblečení vyperte jako obvykle.

Jak vyprat šmír

Šmír je směs maziva, prachu a dalších nečistot. Obvykle vytvoří černou mazlavou hmotu. O šmíru už jste jistě slyšeli a nejspíš také víte, že ušpinit se od šmíru je snad nejjednodušší věc, která se v dílně může stát. Kromě dílny ale můžete šmír potkat i jinde. Stačí si vyrazit v dlouhých kalhotách na kolo a pohroma je na světě.

O šmíru ví asi nejvíc nadšení automechanici, kteří ho mají na pracovních montérkách téměř neustále. Drobné opravy aut, motorek, sekaček na trávu a nářadí vás tak mohou stát poničení oblíbeného oblečení. Šmír je mastný, můžete tedy zvolit některou z technik na odstranění mastnoty a skvrn od oleje.

Benzínový čistič skvrn alias čikuli

Když něco funguje, není třeba to měnit. Jednou z osvědčených metod čištění skvrn od oleje, je čištění pomocí čikuli neboli benzínového čističe. Při čistění vždy postupujte dle návodu a předem vyzkoušejte reakci materiálu nanesením malého množství na méně viditelná místa oblečení.

Mastné fleky a šmír nejlépe odstraníte benzínem či žlučovým mýdlem
Mastné fleky a šmír nejlépe odstraníte benzínem či žlučovým mýdlem (Zdroj: unsplash.com)

Chemická rozpouštědla

Na odmaštění pracovního i jiného oblečení se perfektně hodí chemická rozpouštědla. Před použitím rozpouštědla skvrnu navlhčete vodou, skvrna se pak po nanesení rozpouštědla nezvětší. Asi nejběžnějším rozpouštědlem je nejspíš benzín, ten navíc nenarušuje barevnou stálost oděvu. Abyste měli jistou, raději si to ověřte na kousku textilu, který není vidět. Nezapomeňte po vyčištění skvrny od šmíru oblečení ještě vyprat v pračce jako obvykle.

Prohledejte lednici

Na šmír fungují i babské rady. Ty však paradoxně doporučují na skvrny od šmíru použít něco mastného. Skvrnu namastěte sádlem nebo máslem. Skvrnu ale nejprve podložte ubrouskem, aby se neotiskla na druhou stranu oblečení. Poté skvrnu potírejte a odstraňujte stíráním směrem do středu, abyste skvrnu nerozmazali. Dejte si však pozor na to, abyste špínu stírali stále čistým kouskem hadříku. Vzniklou mastnou skvrnu pak snadno odstraníte saponátem a následným vypráním v pračce.

Žlučové mýdlo

Použít můžete i staré známé žlučové mýdlo, které kartáčkem do skvrny vetřete a opatrně ji odstraňujete. Pak už stačí oblečení vyprat v pračce tak, jak jste zvyklí.

Pokud se však nechcete zabývat takovou zbytečností, jako je praní montérek a jiného pracovního oblečení, můžete ho rovnou z chaty poslat do čistírny. Stačí si na webu online čistírny a prádelny Cleany.cz najít kousek, který potřebujete vyčistit a počkat na kurýra. Oblečení si můžete nechat poslat zase na chatu, takže ho nebudete muset ani převážet mezi domovem a chalupou.

Publikováno: 28.10.2021, Autor: | autor: Komerční prezentace

Mohlo by vás dále zajímat

Jak odstranit skvrny na zdech

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Ing. Michael Balík popovídá o tom, proč je možné mít skvrny na zdi a jak je efektivně odstranit.

Kdy lze oděvy čistit doma a kdy potřebujeme čistírnu?

Skvrny na oblečení mohou být nejrůznějšího původu. Pokud je chceme vyčistit, měli bychom právě vědět, jak která skvrna vznikla. Podle toho totiž můžeme zvolit metodu čištění oděvů.

Prevence proti defektům rajčat

Prevence proti defektům rajčat

Poradna Jana Kopřivy

Jan Kopřiva odpovídá na dotazy diváků ohledně škůdců a chorob u růží.

Návod na výrobu puzzle podtácků

Podtácky ve tvaru puzzle z překližky vyrobíte jednoduše a rychle

Jak pěstovat pokojové rostliny

Jan Kopřiva radí divákům, jak správně pečovat o pokojové rostliny, aby měly nejlepší podmínky.

ČTĚTE DÁLE

Celodenní lopota si zaslouží oddych. Víte však, kam uložit nářadí na zahradu?
Celodenní lopota si zaslouží oddych. Víte však, kam uložit nářadí na zahradu?

Zahradní nářadí

Správné uskladnění zahradního náčiní je zásadní krok v prodloužení jeho životnosti. Kam tedy veškeré nářadí a náčiní uklízet?

Máte kam ukládat zahradní nářadí?
Máte kam ukládat zahradní nářadí?

Zahradní nářadí

S nástupem jara a nové zahradní sezóny přijde na řadu i potřeba uskladnit někde nářadí, které budeme každou chvíli na zahradě potřebovat. Povalovaní ledabyle odloženého nářadí se nám může vymstít leda tak úrazem, nehledě na to, že nepříznivé počasí ho může zbytečně ničit a připravovat o delší životnost. Nemáme-li kam nářadí ukládat, pravděpodobně přijde na řadu stavba nějakého přístřešku na nářadí – kůlny, nářaďovny, malého zahradního domku či alespoň přístřešku.

Broušení dřeva není věda, ale musí se vědět, jak na to
Broušení dřeva není věda, ale musí se vědět, jak na to

Zahradní nářadí

Broušení dřeva je dnes už absolutní samozřejmostí, byť se začalo brousit poměrně nedávno, a to v dobách průmyslové revoluce. Předtím se dřevo nechávalo převážně neopracované. Dřevo se brousí z mnoha důvodů. Někdo potřebuje mít materiál obroušený pro lepší efekt, protože je dřevěný prvek na očích, a někomu stačí mít dřevo obroušené hrubě, tedy tak, aby se předešlo jednoduchému zadření třísky. Jak správně na to?

Super tip na vánoční dárek – zahradnické nářadí
Super tip na vánoční dárek – zahradnické nářadí

Zahradní nářadí

Nevíte, co ještě dát partnerovi nebo kamarádce pod stromeček? Pokud pečuje o zahrádku, najdete určitě inspiraci v prodejnách zahradnických potřeb. Věřte, že novými zahradnickými nůžkami, pilkou na prořezávání větví nebo šikovnou sekyrkou určitě nic nezkazíte.

Zahradní nůžky a pilky na řez dřevin
Zahradní nůžky a pilky na řez dřevin

Zahradní nářadí

Tápete v sortimentu zahradních nůžek a pilek? Není divu, je tolik druhů a typů, že se v nich vyznají jen profesionálové a prodejci. Ať potřebujete nůžky na prořez dřevin, nebo třeba na vinnou révu, poradíme, jaké vybrat právě pro vaše potřeby.

Mastné fleky a šmír nejlépe odstraníte benzínem či žlučovým mýdlem
Mastné fleky a šmír nejlépe odstraníte benzínem či žlučovým mýdlem

Zahradní nářadí

Práce kolem chaty a v dílně neustává ani na podzim. Naopak je třeba dodělat vše, co se za celé léto nestihlo a připravit chatu na zazimování.

Jaké vybrat čerpadlo na zahradu?
Jaké vybrat čerpadlo na zahradu?

Zahradní nářadí

Zimní období, kdy není moc práce na zahradě, lze využít k výběru mnohé techniky na zahradu a připravit se tak dobře na další zahradnickou sezonu. Po zimě bude jistě ve vašich zásobnících na vodu dost vody, kterou lze dobře využít na zalévání. Také se může stát, že se vaše čerpadlo v jímce či studni po zimě už nerozeběhne a vy se tak budete muset poohlédnout po novém modelu.

Zazimování závlahového systému. Nic nepodceňte nebo ho zničí mrazy
Zazimování závlahového systému. Nic nepodceňte nebo ho zničí mrazy

Zahradní nářadí

Pomalu se blíží konec roku a zanedlouho zahradu ovládnou první mrazy. Stejně jako se blíží doba, kdy končí většina prací na zahradě, končí i nutnost zalévat trávník pomocí závlahového systému. Vždy je lepší být oproti mrazíkům o krok napřed a závlahu vypustit radši o několik týdnů dříve, abyste měli jistotu, že nedojde k poškození systému.

Zahrádkáři – už jste provedli revizi zahradního nářadí?
Zahrádkáři – už jste provedli revizi zahradního nářadí?

Zahradní nářadí

Ti, kdo milují svou zahradu a s láskou se věnují zahradním pracím, velmi dobře ví, že kvalitní zahradnické nářadí je pro každého zahrádkáře, chataře či kutila nezbytností.

Už jste zazimovali zahradu?
Už jste zazimovali zahradu?

Zahradní nářadí

Nikdy nevíme, jak tuhá zima přijde, a tak je vždycky dobré, být na ni dostatečně připraveni. Připravit na zimu bychom však měli i naše zahrady. Některé rostliny jsou zkrátka choulostivější než jiné, a tak je zapotřebí jim s ochranou proti zimě pomoci.

Moderní zavlažovací systémy do zahrad
Moderní zavlažovací systémy do zahrad

Zahradní nářadí

Krásná a upravená zahrada vždy vyžaduje určitý čas a také úsilí, aby vypadala dobře, byla zdravá a na pohled zajímavá. Jedním z nezbytných předpokladů k dosažení takovéto zahrady je přiměřená a správná zálivka dodaná zahradě ve správný čas.

Bezpečné zacházení se zahradní sekačkou
Bezpečné zacházení se zahradní sekačkou

Zahradní nářadí

Sekačku jsme si na sezónu připravili, terén k sekání už taky máme. Teď už se jen chopit stroje a vyrazit na souboj s přerostlým trávníkem. Ale pozor na skrytá nebezpečí!