Super tip na vánoční dárek – zahradnické nářadí

Nevíte, co ještě dát partnerovi nebo kamarádce pod stromeček? Pokud pečuje o  zahrádku, najdete určitě inspiraci v prodejnách zahradnických potřeb. Věřte, že novými zahradnickými nůžkami, pilkou na prořezávání větví nebo šikovnou sekyrkou určitě nic nezkazíte.

Super tip na vánoční dárek – zahradnické nářadí
Super tip na vánoční dárek – zahradnické nářadí (Zdroj: shutterstock.com)

Všechno tohle nářadí je totiž nejen stále potřeba, ale dost rychle se opotřebovává, takže nový kousek do výbavy každý zahradník uvítá. A když mu chcete skutečně kápnout do noty, můžete se opatrně poptat, co bude na jaře nejvíc potřebovat. Nůžky je potřeba mít stále při ruce. Určitě dvoje univerzální – jedny rovné, podobné kuchyňským a druhé se silným zahnutým ostřím.

Prvními nastřiháte bylinky nebo květiny do vázy, druhé si poradí s větvičkou keře, odkvétajícími růžemi, ale třeba i silným motouzem, kouskem drátu nebo plastovou hadicí. Na takové běžné jsou vhodné dvoučepelové, pokud potřebujete často postřihat suché větvičky, pořiďte si ještě jednočepelové nůžky, u nichž ostrá zahnutá čepel vlastně dřevo přeřízne a odsekne na pevné hraně druhé části nůžek. Čím stříhat trávu? Speciální nůžky mají delší čepele. Rukojeti mohou být buď klasické nůžkové, nebo je tisknete proti sobě jednou rukou – když potřebujete trsy trávy přidržet a odstřihnout, je druhý způsob určitě praktičtější.
Na živé ploty se jistě hodí křovinořez s elektrickým nebo benzinovým motorem, ale správný zahradník ví, že plot vyráží neposedné větvičky nečekaně a aby měl pěkný tvar, zastřihuje se vlastně pořád, nejen celkově dvakrát za sezonu. Vzhledem k tomu, že potřebujete, aby nůžky střihaly i ve výšce a v natažených rukách, vybírejte takové, které mají delší čepele i rukojeti, pohodlný, nejlépe pákový stisk, který násobí sílu střihu, a také aby nebyly příliš těžké.

Potřebujete odstřihovat větvičky na vysokých stromech? K tomu nejlépe slouží nůžky s nastavitelnou polohou stříhací hlavy a výsuvnou rukojetí (větvičky rostou v různých úhlech a takto se ke všem dobře dostanete až do výšky 3,5 metru, aniž byste šplhali po žebříku). Podle stáří stromů a síly větví, které potřebují pravidelný „chirurgický“ zákrok, vybírejte dvoučepelové nebo jednočepelové provedení s různou silou stisku i velikosti čepelí.

Zkrátka nejsou nůžky jako nůžky, a až budete dárek vybírat, nezapomeňte také na to, jestli je bude používat žena s drobnou dlaní nebo naopak mužský s pořádnou tlapou. Výrobci pamatují na ergonomii rukojetí pro oba případy a dokonce i pro praváky a leváky. Kvalitní výrobek by měl dobře padnout do ruky, rukojeti by měly být potažené změkčujícím plastem s protiskluzovou úpravou. Ostrost a případně potah čepelí nepřilnavým materiálem, na který se tráva, listí, ani kůra nelepí, to už je samozřejmost. Pro usnadnění práce nabízejí dnes výrobci také nůžky akumulační, kde za vás většinu síly vydá malý motorek – při stříhání trávy nebo živého plotu takového pomocníka určitě oceníte.

Pily a pilky patří také k základní výbavě zahradníka. S některým – zvláště syrovým – dřevem si totiž už nůžky neporadí, a tak je třeba řezat. Na to se hodí pilky s pevnou ergonomicky tvarovanou rukojetí, případně s možností instalace na teleskopickou násadu, abyste se pohodlně dostali i do korun stromů. Samotné ostří by mělo být pevné, ale pružné, několik centimetrů široké a zahnuté – tak lépe sedne k větvi, kterou řežete. Drobné ozubení se speciálním broušením na syrové dřevo vám také ulehčí práci.

Klasické rámové pily bude pak mít ve výbavě především ten, kdo zpracovává silnější polena na topení. Pokud řežete jen uschlé větve průměru okolo 5 cm, stačí vám rámová pila menší, se kterou může řezat jeden člověk. Pořádná polena na přikládání do krbu ovšem budete řezat na koze ve dvou – prostě každý chvilku tahá pilku. A na to je potřeba rámová pila větší, s obloukem rámu vyváženým na obě strany – řežeme pak vodorovně, nikoliv šikmo jako s malou pilkou. Dvojité ozubení se zakalenými zuby, ostrými jako břitva, řeže při tlačném i tažném pohybu.

Na zahradě se neobejdete ani bez sekerky. Zapomeňte na nemotorná tlusté dřevěné topůrko a sekerku, která se kvůli tomu, aby z něj nevypadla, musela máčet ve vodě. A také každou chvíli brousit. Moderní výrobky mají odlehčené topůrko z polyamidu vyztuženého skelnými vlákny, na konci potažené protiskluzovým plastem, tvarované tak, aby padlo do dlaně. Čepel z kvalitní kalené oceli je ještě potažená speciální vrstvou antiadhézní látky, která snižuje tření až o čtvrtinu, takže při sekání snadno vytáhnete sekerku ze špalku. Ostří je buď užší (pro osekávání větví od kmene), nebo širší (na sekání polen). Pata sekerky (ta je opakem ostří) je tvarovaná tak, aby se dala použít jako palice. A ukotvená v topůrku tak, aby nikdy nemohla vypadnout. Délka topůrka i šířka ostří je různá, záleží na tom, v jakém terénu osekáváte větve, ohlazujete kůru z kmenů, nebo zda štípáte polena do krbu.

TIP: Dámě sekerku ani pilu nekupujte, zato pro kamaráda to bude skvělý nápaditý dárek. Své vyvolené ovšem můžete naopak pro potěchu jejího zahradnického srdce darovat třeba roztomilou sadu zahradnického nářadíčka – nůžky, lopatku, hrabičky – doplněnou zahradnickými rukavicemi. I kdyby jen přesazovala pokojovky a holdovala letničkám za oknem a bylinkovému koutku v kuchyni, kytičkované nebo všelijak barevné nářadíčko se jí určitě bude líbit. Že se hlínou trošičku odře? Co vy víte, třeba si ho obdarovaná vystaví v květinovém koutku jenom jako dekoraci.

Text: Gabriela Koulová

Publikováno: 29.06.2022

Mohlo by vás dále zajímat

Unikátní sbírka seker

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Sběratel Pavel Šín se chlubí unikátní sbírkou seker a sekerek.

Pěstování bylinných pivoněk

Pěstování bylinných pivoněk

Nové typy zahradnických nůžek

Finský konstruktér Olavi Linden názorně předvede, jak přišel na nové typy zahradnických nůžek

Omlazení živého plotu

Ukážeme si, jak se provádí ořez živého plotu a jaké nářadí při tom použít.

ČTĚTE DÁLE

Celodenní lopota si zaslouží oddych. Víte však, kam uložit nářadí na zahradu?
Celodenní lopota si zaslouží oddych. Víte však, kam uložit nářadí na zahradu?

Zahradní nářadí

Správné uskladnění zahradního náčiní je zásadní krok v prodloužení jeho životnosti. Kam tedy veškeré nářadí a náčiní uklízet?

Máte kam ukládat zahradní nářadí?
Máte kam ukládat zahradní nářadí?

Zahradní nářadí

S nástupem jara a nové zahradní sezóny přijde na řadu i potřeba uskladnit někde nářadí, které budeme každou chvíli na zahradě potřebovat. Povalovaní ledabyle odloženého nářadí se nám může vymstít leda tak úrazem, nehledě na to, že nepříznivé počasí ho může zbytečně ničit a připravovat o delší životnost. Nemáme-li kam nářadí ukládat, pravděpodobně přijde na řadu stavba nějakého přístřešku na nářadí – kůlny, nářaďovny, malého zahradního domku či alespoň přístřešku.

Broušení dřeva není věda, ale musí se vědět, jak na to
Broušení dřeva není věda, ale musí se vědět, jak na to

Zahradní nářadí

Broušení dřeva je dnes už absolutní samozřejmostí, byť se začalo brousit poměrně nedávno, a to v dobách průmyslové revoluce. Předtím se dřevo nechávalo převážně neopracované. Dřevo se brousí z mnoha důvodů. Někdo potřebuje mít materiál obroušený pro lepší efekt, protože je dřevěný prvek na očích, a někomu stačí mít dřevo obroušené hrubě, tedy tak, aby se předešlo jednoduchému zadření třísky. Jak správně na to?

Super tip na vánoční dárek – zahradnické nářadí
Super tip na vánoční dárek – zahradnické nářadí

Zahradní nářadí

Nevíte, co ještě dát partnerovi nebo kamarádce pod stromeček? Pokud pečuje o zahrádku, najdete určitě inspiraci v prodejnách zahradnických potřeb. Věřte, že novými zahradnickými nůžkami, pilkou na prořezávání větví nebo šikovnou sekyrkou určitě nic nezkazíte.

Zahradní nůžky a pilky na řez dřevin
Zahradní nůžky a pilky na řez dřevin

Zahradní nářadí

Tápete v sortimentu zahradních nůžek a pilek? Není divu, je tolik druhů a typů, že se v nich vyznají jen profesionálové a prodejci. Ať potřebujete nůžky na prořez dřevin, nebo třeba na vinnou révu, poradíme, jaké vybrat právě pro vaše potřeby.

Mastné fleky a šmír nejlépe odstraníte benzínem či žlučovým mýdlem
Mastné fleky a šmír nejlépe odstraníte benzínem či žlučovým mýdlem

Zahradní nářadí

Práce kolem chaty a v dílně neustává ani na podzim. Naopak je třeba dodělat vše, co se za celé léto nestihlo a připravit chatu na zazimování.

Jaké vybrat čerpadlo na zahradu?
Jaké vybrat čerpadlo na zahradu?

Zahradní nářadí

Zimní období, kdy není moc práce na zahradě, lze využít k výběru mnohé techniky na zahradu a připravit se tak dobře na další zahradnickou sezonu. Po zimě bude jistě ve vašich zásobnících na vodu dost vody, kterou lze dobře využít na zalévání. Také se může stát, že se vaše čerpadlo v jímce či studni po zimě už nerozeběhne a vy se tak budete muset poohlédnout po novém modelu.

Zazimování závlahového systému. Nic nepodceňte nebo ho zničí mrazy
Zazimování závlahového systému. Nic nepodceňte nebo ho zničí mrazy

Zahradní nářadí

Pomalu se blíží konec roku a zanedlouho zahradu ovládnou první mrazy. Stejně jako se blíží doba, kdy končí většina prací na zahradě, končí i nutnost zalévat trávník pomocí závlahového systému. Vždy je lepší být oproti mrazíkům o krok napřed a závlahu vypustit radši o několik týdnů dříve, abyste měli jistotu, že nedojde k poškození systému.

Zahrádkáři – už jste provedli revizi zahradního nářadí?
Zahrádkáři – už jste provedli revizi zahradního nářadí?

Zahradní nářadí

Ti, kdo milují svou zahradu a s láskou se věnují zahradním pracím, velmi dobře ví, že kvalitní zahradnické nářadí je pro každého zahrádkáře, chataře či kutila nezbytností.

Už jste zazimovali zahradu?
Už jste zazimovali zahradu?

Zahradní nářadí

Nikdy nevíme, jak tuhá zima přijde, a tak je vždycky dobré, být na ni dostatečně připraveni. Připravit na zimu bychom však měli i naše zahrady. Některé rostliny jsou zkrátka choulostivější než jiné, a tak je zapotřebí jim s ochranou proti zimě pomoci.

Moderní zavlažovací systémy do zahrad
Moderní zavlažovací systémy do zahrad

Zahradní nářadí

Krásná a upravená zahrada vždy vyžaduje určitý čas a také úsilí, aby vypadala dobře, byla zdravá a na pohled zajímavá. Jedním z nezbytných předpokladů k dosažení takovéto zahrady je přiměřená a správná zálivka dodaná zahradě ve správný čas.

Bezpečné zacházení se zahradní sekačkou
Bezpečné zacházení se zahradní sekačkou

Zahradní nářadí

Sekačku jsme si na sezónu připravili, terén k sekání už taky máme. Teď už se jen chopit stroje a vyrazit na souboj s přerostlým trávníkem. Ale pozor na skrytá nebezpečí!