Velký zahradní seriál – zahrada krok za krokem 7

S přibývajícími týdny roku se prodlužuje den, sluníčko získává na síle a trpělivost zahradníkova je u konce. Co dělat, když na zahrádce ještě leží sníh, noci jsou ledové, dny plné plískanic a vy marně vyhlížíte první sněženky?

Velký zahradní seriál – zahrada krok za krokem 7
Velký zahradní seriál – zahrada krok za krokem 7 (Zdroj: shutterstock.com)

Nenechte se rozhodně ukolébat k lenivému odpočívání, to by vás jaro zaskočilo docela nepřipravené. Určitě už toužíte pozorovat, jak pukají semínka a ze země vylézají klíčky, zazelenají se první lístky. Zatím na záhony nemůžete dát nic, zato v teple domova je ta pravá chvíle na předpěstování sazeniček. Probrali jsme možnosti rozmístění stromů, určitě už máte všechno promyšlené. Pokud země není promrzlá, nejvyšší čas připravit stromům jámy na výsadbu.

S rýčem a drenáží

Příprava jam pro výsadbu stromů je fuška pro fyzicky zdatné, na druhou stranu na chladném předjarním vzduchu se při ní pěkně zahřejete a rozdýcháte. Určitě už máte rozmyšleno a na plánku vykresleno, kde porostou okrasné a kde ovocné stromy, takže můžete vyrazit na zahradu s rýčem a lopatou. Dopředu si nachystejte také drenáž – hrubý písek nebo jemný štěrk, protože na většině míst u nás je potřeba na spodek výsadbové jámy drenážní vrstvu připravit, jinak nebude voda odtékat a kořeny se v prvním období po výsadbě budou obtížně rozrůstat.

Do hloubky a do šířky

Jáma pro výsadbu musí být hluboká jako kořenový bal. Ve skutečnosti ji ovšem musíte připravit hlubší, protože na dno dáte asi 10 cm drenážní vrstvy. Než ji nasypete, proryjte ještě dno jámy rýčem. To je důležité hlavně tam, kde je v hloubce zemina nepropustná, sesedlá, takže kořeny by se do ní obtížně prodíraly. Jáma by měla být kruhová, do hloubky pak kónická – nahoře širší, dole užší, přičemž dolní průměr by měl být nejméně jeden a půlkrát  větší než průměr kořenového balu. Jak vidíte, než se do vykopávání pustíte, je potřeba si zajít do zahradnictví a buď změřit baly na sazenicích stromů (ať už v kontejnerech nebo jen obalené jutou), nebo se alespoň podrobně vyptat zahradníka – sadaře, jak velkou jámu pro který strom máte připravit.

Opora pro mladé kmínky

Máte vykopáno? Mladé stromky potřebují oporu, na šířku balu tedy do jámy zarazte dva dosti dlouhé kůly, mezi které pak stromek usadíte. Vykopanou zeminu si samozřejmě ponechte, při výsadbě ji zlepšíte humusem, ale určitě ji použijete. Jámy pro stromy prozatím překryjte prkny, trocha dešťové vody by do nich ale napršet měla – nejlépe tak uvidíte, jestli jste připravili správnou drenáž. Pokud by se vám v jámě hromadila voda, musíte ji opravit, „květináčový efekt“ by to tiž způsobil uhnívání kořenů.

Kdy pro sazenice

Stromy s kontejnerů ne v nezaschlém balu ovázaném jutou nebo ochrannou textilií můžete vysadit prakticky kdykoliv, když země není promrzlá. Pokud ovšem ještě hrozí velká zima, je třeba kořeny ochránit z vrchu teplou kůrou nebo pilinovou mulčí. Rozložte ji asi pět centimetrů od kmene pěkně, aby k němu netáhla vodu. Kolem rabátka udělejte hrázičku ze zbylé spodní vykopané zeminy, vznikne tak mísa, v níž voda bude stékat do středu a vsakovat  přímo ke kořenům. Ale pozor, k přemokření nesmí dojít, tahle mísa nesmí být nikdy louže vody. Také mladý kmínek potřebuje až do úplného oteplení chránit před mrazem. Obalte ho jutou nebo jinou textilií zaručující prodyšnost a teplo. Stromek přivažte k opěrným kůlům, v suchých bezmrazých dnech nezapomeňte na zálivku. A už můžete očima probouzet k životu první pupeny, ze kterých se za pár týdnů vykulí květy, jehnědy a lístky.

Text: Gabriela Koulová

Publikováno: 17.03.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Sázení a pěstování peckovin

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Peckoviny můžete vysadit i na jaře. Je důležité vybrat správné místo, připravit substrát a a prolít jámu. Jako poslední věc nezapomenout na postřik.

Sázení stromků

Sázení stromků

Hnojení broskvoní

Hnojení broskvoní

Kdy a jak vysazovat ovocné stromky?

Ovocné stromky se obvykle sází ve dvou termínech. Kdy to je a jak je vysazovat?

Procházka zahradou u Dagmar Březinové

Dagmar Březinová provádí Receptář exteriérem statku. Ukazuje, jak přestavěla staré hospodářské budovy na venkovní posezení u krbu a zahradu.

Sázení ovocných dřevin

Sázení ovocných dřevin

ČTĚTE DÁLE

Orchideje závislé na houbách
Orchideje závislé na houbách

Zahrada

Jsou nenápadné, nemají listy a ztratily zelené barvivo. Pokud žádné takové orchideje neznáte, pravděpodobně patříte k většině. O orchidejích je sice obecně známo, že naprostá většina z nich se ve svém životě bez hub neobejde, ale u některých druhů orchidejí tato závislost trvá po celý život.

Lobelky vnesou do zahrady záplavu barev a květů
Lobelky vnesou do zahrady záplavu barev a květů

Zahrada

Lobelky jsou jedny z nejoblíbenějších letniček vysazovaných do truhlíků a nádob. Skvěle vypadají v nejrůznějších závěsných nádobách.

Jak zjistit a ovlivnit kvalitu vody?
Jak zjistit a ovlivnit kvalitu vody?

Zahrada

Voda je nezbytná pro veškeré formy života. Bohužel, znečištění vody je stále rostoucím problémem, který ohrožuje jak ekosystémy, tak lidské zdraví.

Použití rostlin se zajímavou texturou
Použití rostlin se zajímavou texturou

Zahrada

Rostliny s jedinečnou texturou přinášejí do zahradního designu a interiérů zcela nový rozměr. Dokážou okouzlit a přidat do prostoru zajímavý vizuální prvek.

Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma
Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma

Zahrada

Pěstování chilli papriček je zábavné a přináší řadu výhod – budete mít po ruce čerstvé domácí papričky a můžete si vybrat z široké škály odrůd.

Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou
Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou

Zahrada

Porozumění procesům gutace a transpirace je zásadní pro pochopení, jak rostliny regulují svou vodní bilanci a jak reagují na různé environmentální podmínky.

Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady
Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady

Zahrada

Vytvoření relaxační zahrady ve vašem malém venkovním prostoru může být úžasným způsobem, jak si užít klid a pohodu bez ohledu na velikost vašeho pozemku.

Co dělat s nerovnou plochou trávníku
Co dělat s nerovnou plochou trávníku

Zahrada

Trávník je základní prvek mnoha zahrad a venkovních prostorů i místo pro odpočinek. Co dělat, když se naše zahrada nebo dvůr potýká s nerovnou plochou?

I balkon můžete zalévat pohodlně
I balkon můžete zalévat pohodlně

Zahrada

I závlaha na balkoně může být snadná. Můžete si sem pořídit šikovné pomocníky, kteří vám pomůžou s tím, abyste s konví nemuseli běhat moc často.

Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči
Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči

Zahrada

Samozavlažovací květináč je skvělým pomocníkem při pěstování na balkonu i terase, ale i doma či na zahradě. Jaké výhody vám tyto speciální nádoby přinesou?

Vyberte rostlinám nádoby na míru
Vyberte rostlinám nádoby na míru

Zahrada

Víte, jaká je vhodná velikost nádoby na rostliny? Užitkové rostliny na balkoně či terase vyžadují vhodně velké nádoby, které jim dodají vše, co potřebují.

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.