Znáte Helenium neboli záplevák?

Zápleváky se v Evropě pěstují již 300 let. Svými květy vykrývají časově období mezi letními a na podzim kvetoucími rostlinami. Kvetou velmi dlouho a jsou velmi vhodné k řezu. Kytice z nich vytvořená působí svěže a nadýchaně. Jsou to doslova sluníčka našich zahrad.

Znáte Helenium neboli záplevák?
Znáte Helenium neboli záplevák? (Zdroj: shutterstock.com)

Pokud využijeme do vázy žlutě kvetoucí odrůdu Kanaria nebo Septembergold budeme mít pocit, jako by nám svítilo slunce zrovna uprostřed místnosti.
Zápleváky se výborně hodí do pozadí trvalkových záhonů. Na svých původních místech vydrží i řadu let. Po pěti letech je však dobré jim dopřát nové pěstební místo a přesadit je. Velmi působivé bude, pokud zkombinujete několik odrůd helenia na jednom místě v zahradě. Různé odrůdy totiž kvetou v odlišných časových obdobích. Zajistí vám tak dlouhodobě krásný výhled na některou z částí vaší zahrady.

Existuje mnoho druhů zápleváků se širokou škálou barev květů. Od žluté přes zlatou, oranžovou, červenou až po hnědou. Jejich vystouplé středové terče mají obvykle kontrastní barvu.

K dobrému vývoji potřebují vysadit na slunečné místo a dopřejeme jim i dostatek vláhy a kvalitní nevysychavou půdu. Pokud si chceme helenium namnožit, použijeme formu dělení trsů anebo množíme rostliny z kořenových řízků. Množení dělením trsů je však méně náročná a dostatečně spolehlivá metoda. Nejlepší termín je jaro.

Vysoké odrůdy zápleváků se při prudších deštích nebo silném větru mohou začít kácet, a tak je lepší, když tyto trsy volně svážeme nebo k jejich stonkům použijeme drátěné obruče jako oporu. Vyšší odrůdy brzy na jaře trochu sestřihneme, aby se rostliny rozvětvily. Ty pak v pokročilém letním období nebudou tak vysoké a holé.
Vyholování spodních částí rostlin je snad jediný problém, který se u zápleváků může vyskytnout. I tuto menší vadu na jejich kráse lze však s úspěchem zamaskovat. Vysadíme před ně tedy nižší trvalky, které tato holá místa zamaskují.

Vhodnými trvalkami pro tyto účely mohou být ostrožky, monardy, třapatky nebo plaménky. Aby však takovéto trvalkové záhony nevypadaly v průběhu léta zanedbaně, je třeba jim věnovat trochu péče navíc: odstřihovat jim odkvetlé květy a vytrhávat mezi nimi případnou plevel.

Zahrada může být pro každého prozářeným místem klidného odpočinku. Chce to sice přiložit ruku k dílu, ale výsledný efekt pak vždy stojí za to. A stejně tak to bude, i když budete svou péčí zahrnovat zápleváky, které mají tu schopnost oživit i méně zajímavé kouty zahrádek.
Ať vám tedy tato mrazuvzdorná vydatně kvetoucí „sluníčka“ našich zahrad dělají radost co nejdéle.

Text: Zuzana Bohdalová

Publikováno: 17.03.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Pnoucí pokojové rostliny

Jaké konstrukce použít na pnoucí pokojové rostliny ví Dáša Kouřilová.

Množení pokojových rostlin

Množení pokojových rostlin je velmi užitečné. Zjistíte, jaké možnosti existují, jaké jsou jejich výhody a jak funguje technika řízkování.

Jak připravit zahradní rostliny na zimu

S příchodem zimy nás čeká stejná péče o rostliny a stromy, jako je tomu na jaře. Pouze vykováváme jiné činnosti.

Akvarijní rostliny a péče o ně

Péče o rostliny v akváriu. Dodávání živin, hnojení, správné nasvícení akvária.

Škůdci na pokojových rostlinách

Jan Kopřiva radí jak na likvidaci škůdců na pokojových rostlinách.

ČTĚTE DÁLE

Lobelky vnesou do zahrady záplavu barev a květů
Lobelky vnesou do zahrady záplavu barev a květů

Zahrada

Lobelky jsou jedny z nejoblíbenějších letniček vysazovaných do truhlíků a nádob. Skvěle vypadají v nejrůznějších závěsných nádobách.

Jak zjistit a ovlivnit kvalitu vody?
Jak zjistit a ovlivnit kvalitu vody?

Zahrada

Voda je nezbytná pro veškeré formy života. Bohužel, znečištění vody je stále rostoucím problémem, který ohrožuje jak ekosystémy, tak lidské zdraví.

Použití rostlin se zajímavou texturou
Použití rostlin se zajímavou texturou

Zahrada

Rostliny s jedinečnou texturou přinášejí do zahradního designu a interiérů zcela nový rozměr. Dokážou okouzlit a přidat do prostoru zajímavý vizuální prvek.

Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma
Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma

Zahrada

Pěstování chilli papriček je zábavné a přináší řadu výhod – budete mít po ruce čerstvé domácí papričky a můžete si vybrat z široké škály odrůd.

Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou
Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou

Zahrada

Porozumění procesům gutace a transpirace je zásadní pro pochopení, jak rostliny regulují svou vodní bilanci a jak reagují na různé environmentální podmínky.

Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady
Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady

Zahrada

Vytvoření relaxační zahrady ve vašem malém venkovním prostoru může být úžasným způsobem, jak si užít klid a pohodu bez ohledu na velikost vašeho pozemku.

Co dělat s nerovnou plochou trávníku
Co dělat s nerovnou plochou trávníku

Zahrada

Trávník je základní prvek mnoha zahrad a venkovních prostorů i místo pro odpočinek. Co dělat, když se naše zahrada nebo dvůr potýká s nerovnou plochou?

I balkon můžete zalévat pohodlně
I balkon můžete zalévat pohodlně

Zahrada

I závlaha na balkoně může být snadná. Můžete si sem pořídit šikovné pomocníky, kteří vám pomůžou s tím, abyste s konví nemuseli běhat moc často.

Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči
Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči

Zahrada

Samozavlažovací květináč je skvělým pomocníkem při pěstování na balkonu i terase, ale i doma či na zahradě. Jaké výhody vám tyto speciální nádoby přinesou?

Vyberte rostlinám nádoby na míru
Vyberte rostlinám nádoby na míru

Zahrada

Víte, jaká je vhodná velikost nádoby na rostliny? Užitkové rostliny na balkoně či terase vyžadují vhodně velké nádoby, které jim dodají vše, co potřebují.

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.