Znáte Helenium neboli záplevák?

Zápleváky se v Evropě pěstují již 300 let. Svými květy vykrývají časově období mezi letními a na podzim kvetoucími rostlinami. Kvetou velmi dlouho a jsou velmi vhodné k řezu. Kytice z nich vytvořená působí svěže a nadýchaně. Jsou to doslova sluníčka našich zahrad.

Znáte Helenium neboli záplevák?
Znáte Helenium neboli záplevák? (Zdroj: shutterstock.com)

Pokud využijeme do vázy žlutě kvetoucí odrůdu Kanaria nebo Septembergold budeme mít pocit, jako by nám svítilo slunce zrovna uprostřed místnosti.
Zápleváky se výborně hodí do pozadí trvalkových záhonů. Na svých původních místech vydrží i řadu let. Po pěti letech je však dobré jim dopřát nové pěstební místo a přesadit je. Velmi působivé bude, pokud zkombinujete několik odrůd helenia na jednom místě v zahradě. Různé odrůdy totiž kvetou v odlišných časových obdobích. Zajistí vám tak dlouhodobě krásný výhled na některou z částí vaší zahrady.

Existuje mnoho druhů zápleváků se širokou škálou barev květů. Od žluté přes zlatou, oranžovou, červenou až po hnědou. Jejich vystouplé středové terče mají obvykle kontrastní barvu.

K dobrému vývoji potřebují vysadit na slunečné místo a dopřejeme jim i dostatek vláhy a kvalitní nevysychavou půdu. Pokud si chceme helenium namnožit, použijeme formu dělení trsů anebo množíme rostliny z kořenových řízků. Množení dělením trsů je však méně náročná a dostatečně spolehlivá metoda. Nejlepší termín je jaro.

Vysoké odrůdy zápleváků se při prudších deštích nebo silném větru mohou začít kácet, a tak je lepší, když tyto trsy volně svážeme nebo k jejich stonkům použijeme drátěné obruče jako oporu. Vyšší odrůdy brzy na jaře trochu sestřihneme, aby se rostliny rozvětvily. Ty pak v pokročilém letním období nebudou tak vysoké a holé.
Vyholování spodních částí rostlin je snad jediný problém, který se u zápleváků může vyskytnout. I tuto menší vadu na jejich kráse lze však s úspěchem zamaskovat. Vysadíme před ně tedy nižší trvalky, které tato holá místa zamaskují.

Vhodnými trvalkami pro tyto účely mohou být ostrožky, monardy, třapatky nebo plaménky. Aby však takovéto trvalkové záhony nevypadaly v průběhu léta zanedbaně, je třeba jim věnovat trochu péče navíc: odstřihovat jim odkvetlé květy a vytrhávat mezi nimi případnou plevel.

Zahrada může být pro každého prozářeným místem klidného odpočinku. Chce to sice přiložit ruku k dílu, ale výsledný efekt pak vždy stojí za to. A stejně tak to bude, i když budete svou péčí zahrnovat zápleváky, které mají tu schopnost oživit i méně zajímavé kouty zahrádek.
Ať vám tedy tato mrazuvzdorná vydatně kvetoucí „sluníčka“ našich zahrad dělají radost co nejdéle.

Text: Zuzana Bohdalová

Publikováno: 17.03.2019

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

ČTĚTE DÁLE

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu
Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu

Zahrada

Svíčkovec na zahradě patří mezi nenáročné trvalky, které kvetou po celé léto až do prvních mrazů. Jeho kvítky připomínají drobné motýlky.

Jak se zbavit pařezů na zahradě
Jak se zbavit pařezů na zahradě

Zahrada

Potřebujete-li odstranit ze zahrady pařezy, po přestárlých nebo nemocných stromech, které jste museli porazit, máte několik možností. Můžete je zdolat pomocí těžké techniky, nebo je umně zamaskovat a využít jako neotřelé dekorace. Kterou variantu zvolíte?

Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?
Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?

Zahrada

Zařizujete dílnu a nevíte, co všechno do ní pořídit, aby sloužila jako dobré zázemí pro dům či zahradu? Poradíme vám!

Přírodní zahrada může být i ta vaše
Přírodní zahrada může být i ta vaše

Zahrada

Chcete poznat principy přírodní zahrady? Jsou jednoduché a možná už některé z nich provádíte v praxi. Co je tedy přírodní zahrada a jak jí dosáhnout?

Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika
Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika

Zahrada

Dnešní uspěchaná doba nemusí znamenat nepořádek a chaos na pozemku kolem domu. Na zahradu patří technika. Ruční nářadí nahradily zahradní stroje.

Malý balkón jako mini relaxační zóna
Malý balkón jako mini relaxační zóna

Zahrada

Vlastníte malý balkón, který téměř nevyužíváte? Můžete si z něj vytvořit příjemné místo na relaxaci. Stačí několik málo úprav a vhodná zeleň.

Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť
Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť

Zahrada

Klíšťata nežijí pouze v lesích, ale vyskytují se i na našich zahradách. Zde se však můžeme chránit a vysadit na pozemku rostliny odpuzující klíšťata.

Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady
Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady

Zahrada

Kromě zahradního domku na nářadí, který opravdu využije každý, kdo na zahradě rád pracuje a vlastní zahradní techniku či nářadí, využije každý milovník zahradničení také pařník nebo skleník. Právě skleník může mít mnoho podob a na výběr máme z mnoha materiálů, rozhodně není k mání pouze tradiční sklo. Vůbec dokonce není pravda, že se skleník vejde jen na velkou zahradu, i na malých pozemcích totiž můžete zvolit stavbu o půdorysu několika málo metrech čtverečních nebo dokonce variantu přistavěnou ke stěně domu nebo jiné zahradní stavby.

Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu
Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu

Zahrada

V lesích zůstávají doupné stromy ponechány přesto, že bývají napadené, odumřelé, skácené atd. Existují nejrůznější projekty na ochranu doupných stromů, které jsou podporovány hlavně společností Lesy České republiky. I my však na našich zahradách můžeme ptactvo podporovat právě tím, že jim zde nějaké stromy k hnízdění a přebývání ponecháme.

Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?
Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?

Zahrada

Jaro zaklepe na dveře ani ne za měsíc a s ním ožijí naše chaty, chalupy a zahradní kolonie. Na zimu jste jistě víkendové domy důkladně zazimovali, ale i tak vás na jaře čeká hromada práce, než se budete moci usadit od křesla a užívat si venkovský klid. Vyhrňte si rukávy, jdeme na to!