Jaro klepe na dveře

Jaro – symbol nového života, zrození něčeho krásného, to vše je symbolizováno i v zahradě rozpukem prvních jarních květů a rašící zeleně. Jaro a jeho atmosféru si stejně tak můžeme vytvořit za pomocí nejrůznějších jarních kvítků i u nás doma.

Jaro klepe na dveře
Jaro klepe na dveře (Zdroj: Lucie Peukertová)

S pomocí pastelově zbarvených květů sedmikrásek, petrklíčů, ladoněk, fialek a jaterníků přivítáme všichni s nadšením novou sezonu v našich zahradách avšak i v našich domácnostech. Nechme se tedy jarem zlákat a zkrášleme si jídelní stůl, okenní parapet anebo pracovní stůl první jarní výzdobou.

Nezáleží na tom, jestli zvolíme jarní květinovou dekoraci ve formě pestrého květinového košíku anebo ve formě aranžmá z řezaných květin. Jistě svůj úkol splní obě tyto varianty.  Zimě tak ukážeme, že se na jaro opravdu těšíme.

Něžní poslové jara jako jsou sedmikrásky, nebo sametové macešky, líbezné modřence, první narcisy anebo fialky, se kterými se velmi dobře kombinují.  Dokonalými partnery pro ně jsou tulipány, petrklíče anebo hyacinty, případně krokusy. Macešky a sedmikrásky můžeme klidně nechat vyniknout i sólo. Jednotlivé rostliny kombinované do nejrůznějších váziček či ozdobných nádob zazáří zkrátka na každém stole, na policích nebo okenních parapetech.

Jarní výzdoba nebude vyžadovat ani naši přílišnou péči, pouze včas vyměníme vodu anebo odstraníme odkvetlé kvítky. Bohatý výběr materiálu z jarních květin můžeme doplnit i květinami, které jsou celoročně k dostání. Například v aranžovací modré misce si vytvoříme opěrný základ za dvou stonků bambusu a mezi ně vsuneme několik květů zeleného cymbidia. Horní zjemňující linii vytvoříme z dostatečného množství krásně nakvetlých modřenců, tak jak to vidíte na obrázku. Pak už jen pravidelně kontrolujeme, zda má aranžmá dostatek vody.

Červená a zelená – tato barevná kombinace se zvlášť u květin nikdy neomrzí. Z malinově růžových kvítků sedmikrásek umístěných v průhledných zelených skleničkách zaručeně vznikne velmi působivé aranžmá vhodné na okenní parapet.  Velmi něžné duo se nám podaří vytvořit z bílých květů macešek v doprovodu s růžovobílými květy žíhaných růžových poupat. Bílá vázička pak tento celkový dojem ještě umocní.

Jaro je fascinujícím ročním obdobím, kdy všechno začíná ožívat a hlásí se o své místo na slunci.  Jistě i my vyrazíme na příjemnou jarní procházku, ze které si můžeme domů přinést řadu různých druhů květindřevin, které právě na jaře vykvétají. Některé najdeme ve volné přírodě, jiné na zahradě, ale všechny přinesou jaro i k nám domů.

Text: Zuzana Bohdalová

Publikováno: 17.03.2019

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

ČTĚTE DÁLE

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu
Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu

Zahrada

Svíčkovec na zahradě patří mezi nenáročné trvalky, které kvetou po celé léto až do prvních mrazů. Jeho kvítky připomínají drobné motýlky.

Jak se zbavit pařezů na zahradě
Jak se zbavit pařezů na zahradě

Zahrada

Potřebujete-li odstranit ze zahrady pařezy, po přestárlých nebo nemocných stromech, které jste museli porazit, máte několik možností. Můžete je zdolat pomocí těžké techniky, nebo je umně zamaskovat a využít jako neotřelé dekorace. Kterou variantu zvolíte?

Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?
Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?

Zahrada

Zařizujete dílnu a nevíte, co všechno do ní pořídit, aby sloužila jako dobré zázemí pro dům či zahradu? Poradíme vám!

Přírodní zahrada může být i ta vaše
Přírodní zahrada může být i ta vaše

Zahrada

Chcete poznat principy přírodní zahrady? Jsou jednoduché a možná už některé z nich provádíte v praxi. Co je tedy přírodní zahrada a jak jí dosáhnout?

Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika
Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika

Zahrada

Dnešní uspěchaná doba nemusí znamenat nepořádek a chaos na pozemku kolem domu. Na zahradu patří technika. Ruční nářadí nahradily zahradní stroje.

Malý balkón jako mini relaxační zóna
Malý balkón jako mini relaxační zóna

Zahrada

Vlastníte malý balkón, který téměř nevyužíváte? Můžete si z něj vytvořit příjemné místo na relaxaci. Stačí několik málo úprav a vhodná zeleň.

Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť
Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť

Zahrada

Klíšťata nežijí pouze v lesích, ale vyskytují se i na našich zahradách. Zde se však můžeme chránit a vysadit na pozemku rostliny odpuzující klíšťata.

Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady
Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady

Zahrada

Kromě zahradního domku na nářadí, který opravdu využije každý, kdo na zahradě rád pracuje a vlastní zahradní techniku či nářadí, využije každý milovník zahradničení také pařník nebo skleník. Právě skleník může mít mnoho podob a na výběr máme z mnoha materiálů, rozhodně není k mání pouze tradiční sklo. Vůbec dokonce není pravda, že se skleník vejde jen na velkou zahradu, i na malých pozemcích totiž můžete zvolit stavbu o půdorysu několika málo metrech čtverečních nebo dokonce variantu přistavěnou ke stěně domu nebo jiné zahradní stavby.

Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu
Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu

Zahrada

V lesích zůstávají doupné stromy ponechány přesto, že bývají napadené, odumřelé, skácené atd. Existují nejrůznější projekty na ochranu doupných stromů, které jsou podporovány hlavně společností Lesy České republiky. I my však na našich zahradách můžeme ptactvo podporovat právě tím, že jim zde nějaké stromy k hnízdění a přebývání ponecháme.

Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?
Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?

Zahrada

Jaro zaklepe na dveře ani ne za měsíc a s ním ožijí naše chaty, chalupy a zahradní kolonie. Na zimu jste jistě víkendové domy důkladně zazimovali, ale i tak vás na jaře čeká hromada práce, než se budete moci usadit od křesla a užívat si venkovský klid. Vyhrňte si rukávy, jdeme na to!