Velký zahradní seriál – zahrada krok za krokem 9

Štěstí a úspěch přejí připraveným, pro zahradníka to platí stejně jako pro sportovce. Rostliny mají svůj životní i roční cyklus zakódovaný v genech. Základem úspěšného zahradničení je tento jejich rytmus poznat a všemožně mu vycházet vstříc. Především tím, že nečekáte na poslední chvíli, ale místo v zahradě každému druhu připravíte včas.

Velký zahradní seriál – zahrada krok za krokem 9
Velký zahradní seriál – zahrada krok za krokem 9 (Zdroj: shutterstock.com)

Kde se vůbec vzal záhon? Slovo zahrada má původ v pradávném „*ghord“ a patří mezi základní slova indo-evropské etymologie, vzniklo z něj latinské hortus, v moderních jazycích pak Garten, garden, jardin, gorod i ogorod (město a zahrada) i náš hrad a zahrada, protože původně znamenalo prostě něco ohradit, vymezit lidskou přičinlivostí kus území proti okolní divočině. Záhon už má etymologii slovanskou – hon znamená lán, který je možno obdělat najednou, bez zastávky. Zá-hon pak upomíná i na sloveso zahánět, tedy shrnovat půdu do středu, omezovat ji mezemi, zídkami nebo hlubokou brázdou. Původní záhon býval vršitý pruh pole oddělený od ostatních záhonů rozoranou brázdou. Zabloudili jsme do starých významů, protože všechno tohle se týká i vás, začínajícího zahradníka, tedy ohrazovače a tvůrce záhonů v malém. Svůj hrad a pozemek k němu náležející, váš mikrosvět uprostřed honů, jste si nejspíš vymezili plotem nebo alespoň jasně patrným přechodem do okolní krajiny. Teď tedy pojďme vršit záhony, protože i když vaše zahrada má být především krásná, pradávné agrotechnické lhůty na ní platí stejně jako na užitkových dávných honech.

Jak má vypadat záhon

Na to není žádná přesná odpověď. Někomu lahodí přesné geometrické tvary, někdo si libuje ve volně se proplétajících křivkách. Dle výše uvedeného je záhontrávník, rabátko kolem stromu nebo kolem solitérně vysazených pivoněk v trávníku, zkrátka každá ohraničená plocha s kultivovanou zeminou, kde něco pěstujete. V užším slova smyslu ale přemýšlíme o místech, kde vysazujeme menší keře, letničkytrvalky nebo na užitkové zahrádce zeleninu a ovoce. To druhé ponechme nyní stranou a zaměřme se na okrasu. Zahrada ve venkovském stylu si na přesné tvary moc nepotrpí, to ovšem neznamená, že jí chybí kompozice. Úzké podlouhlé záhonky se táhnou podél plotu a přiléhají k domu, k terase i k zahradnímu altánu. Širší záhony pak umístíte tam, kde na ně budete dobře vidět, to znamená zhruba na šířku pohledu z oken pokojů a kuchyně. Záhon může být rovný, obdélníkový, vymezený cestičkou na straně k domu a na protější straně hraničící s trávníkem. Může se ale také vlnit užší stranou zaoblenou na jedné straně u domu a na druhé straně volně přecházející do rozlehlejšího trávníku. Také půlkruh, osázený na „rovné“ straně okrasnými keři a v přední části nižšími rostlinami, obroubený trvalkami nebo letničkami vhodnými pro záhonové lemy. Ohraničení je důležité, protože půda na záhonu je připravená pro pěstování, navršená. Musíte tedy zabránit tomu, aby tuhle zušlechtěnou vrstvičku hlubokou jen 15-20 cm nesplavil od rostlin první větší déšť. Lemovat můžete rostlinami, cihlami, kameny, dřevěným bedněním, všelijak. Na zahrádce ve venkovském stylu si raději odpusťte betonové lemy, ty se sem nehodí. Přirozeně vypadá kámen i cihla, kdo má rád pohled na prolínající se zeleň, využije nízké letničky nebo půdopokryvné trvalky či keříky.

S provázkem a rýčem a motyčkou

Pokud zakládáte na jaře nové záhony, je začátkem března nejvyšší čas je podle plánku vyměřit, natáhnout po obvodu provázek uvázaný na kolíky a pustit se do rytí. Chce to obrátit půdu asi 25 – 30 cm hluboko. Hrubě zryté drny nechte obrácené asi dva týdny, pak je rozbijte a ze záhonu odstraňte všechno, co sem nepatří – kameny, kořeny stromů a keřů, podzemní části vytrvalých plevelů. O kvalitě půdy jsme již psali, takže teď jen připomeňme, že než začnete něco vysazovat, je třeba půdu zúrodnit. Na každý čtvereční metr zapravte do svrchní vrstvy 3 – 5 kg dobře rozleželého kompostu a 30 – 50 g Cereritu nebo jiného univerzálního bezchloridového hnojiva dusík-fosfor-draslík s přídavkem hořčíku (NPK). Pro vápnomilné rostliny přidejte jemně mletý vápenec (50 – 100 g/m2), pro rostliny milující kyselou půdu nevápněnou rašelinu. Těžkou půdu vylepšete pískem, písčitou naopak těžší zeminou, v obou případech asi desetilitrový kbelík na metr čtvereční záhonu. Zeminu rozmělněte, uhrabejte a máte ještě dva tři týdny na to, abyste ji postupně zbavovali plevelů, které rychle začnou rašit. Čím dříve je odstraníte, tím méně budou mít možnost se vám na záhonu.

Text: Gabriela Koulová

Publikováno: 17.03.2019, Autor: 8.3.2012 4:00

ČTĚTE DÁLE

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Jak se zbavit pařezů na zahradě
Jak se zbavit pařezů na zahradě

Zahrada

Potřebujete-li odstranit ze zahrady pařezy, po přestárlých nebo nemocných stromech, které jste museli porazit, máte několik možností. Můžete je zdolat pomocí těžké techniky, nebo je umně zamaskovat a využít jako neotřelé dekorace. Kterou variantu zvolíte?

Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?
Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?

Zahrada

Zařizujete dílnu a nevíte, co všechno do ní pořídit, aby sloužila jako dobré zázemí pro dům či zahradu? Poradíme vám!

Malý balkón jako mini relaxační zóna
Malý balkón jako mini relaxační zóna

Zahrada

Vlastníte malý balkón, který téměř nevyužíváte? Můžete si z něj vytvořit příjemné místo na relaxaci. Stačí několik málo úprav a vhodná zeleň.

Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť
Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť

Zahrada

Klíšťata nežijí pouze v lesích, ale vyskytují se i na našich zahradách. Zde se však můžeme chránit a vysadit na pozemku rostliny odpuzující klíšťata.

Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady
Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady

Zahrada

Kromě zahradního domku na nářadí, který opravdu využije každý, kdo na zahradě rád pracuje a vlastní zahradní techniku či nářadí, využije každý milovník zahradničení také pařník nebo skleník. Právě skleník může mít mnoho podob a na výběr máme z mnoha materiálů, rozhodně není k mání pouze tradiční sklo. Vůbec dokonce není pravda, že se skleník vejde jen na velkou zahradu, i na malých pozemcích totiž můžete zvolit stavbu o půdorysu několika málo metrech čtverečních nebo dokonce variantu přistavěnou ke stěně domu nebo jiné zahradní stavby.

Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu
Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu

Zahrada

V lesích zůstávají doupné stromy ponechány přesto, že bývají napadené, odumřelé, skácené atd. Existují nejrůznější projekty na ochranu doupných stromů, které jsou podporovány hlavně společností Lesy České republiky. I my však na našich zahradách můžeme ptactvo podporovat právě tím, že jim zde nějaké stromy k hnízdění a přebývání ponecháme.

Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?
Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?

Zahrada

Jaro zaklepe na dveře ani ne za měsíc a s ním ožijí naše chaty, chalupy a zahradní kolonie. Na zimu jste jistě víkendové domy důkladně zazimovali, ale i tak vás na jaře čeká hromada práce, než se budete moci usadit od křesla a užívat si venkovský klid. Vyhrňte si rukávy, jdeme na to!

Indiánský banán: exotické ovoce i do našich zahrad. Vyzkoušejte!
Indiánský banán: exotické ovoce i do našich zahrad. Vyzkoušejte!

Zahrada

Tak jako většina exotických rostlin i Asimina triloba získala mnoho odlišných názvů. U nás se dá tento poměrně málo známý exotický strom pěstovat také. Zajímavé je, že kvalita a chuť plodů je přitom naprosto srovnatelná s plody, které rostou v tropickém prostředí.

Výsadba vodních rostlin, a tentokrát už bez substrátu
Výsadba vodních rostlin, a tentokrát už bez substrátu

Zahrada

Každý majitel okrasného nebo koupacího jezírka sní o čisté a až na dno průzračné vodě, která se bude čistit pomocí technologie a vodních rostlin. Ne vždy děláme vše pro to, aby fungovaly všechny přirozené čistící procesy ve vodě. Ba naopak těmto přírodním procesům doslova házíme klacky pod nohy. Vodu si totiž často zamoříme živinami a organickými látkami již při samotné výsadbě vodních rostlin a tím dáme řasám a sinicím zelenou pro vstup do vodního ekosystému.

Jehličnany mohou být pro zahradu záchrana i zkáza
Jehličnany mohou být pro zahradu záchrana i zkáza

Zahrada

Jen málokterá skupina dřevin je tolik opředená různými mnohdy i nesprávnými domněnkami, jako jsou jehličnany. Jejich použití je ovšem spojeno s celou řadou specifik, a pokud se nechcete dočkat celoročně téměř neproměnné zahrady, určitě byste to s nimi neměli moc přehánět. Přesto tato skupina dřevin může z vaší zahrady udělat překrásnou kompozici okrasných rostlin, ale její použití je závislé na mnoha ohledech.

Krása a tradice vřesovištních rostlin na rodinné zahradě
Krása a tradice vřesovištních rostlin na rodinné zahradě

Zahrada

Vřesovištní rostliny nás zaujmou svou nevšední krásou nejen na podzim, ale i během zimy či na jaře. Pokud vám na zahradě chybí barevný ohňostroj, který na sebe připoutá veškerou pozornost, vřesovištními rostlinami určitě neprohloupíte. Jak samotné vřesoviště, tak i výsadby kyselomilných azalek a pěnišníků vám do zahrady přinesou nezapomenutelnou atmosféru, která stojí opravdu za to.