Truhlíky – překypující květinová nádhera

Jako mávnutím kouzelného proutku můžeme proměnit malou terasu u domu nebo balkon v rajskou zahradu. Květiny mají totiž kouzelnou moc a jsou opravdu magické. V rukou toho, kdo o ně pečuje s láskou a opravdovým zájmem se proměňují přímo v nádhernou oázu klidu a půvabu.

Truhlíky – překypující květinová nádhera
Truhlíky – překypující květinová nádhera (Zdroj: shutterstock.com)

Pro velmi slunný balkon se hodí rostliny, které kvetou po sobě a dobře snášejí i velikou dávku slunečního světla. Jako první se obsype květy nachová petúnie, po ní fialová verbena. Muškáty jsou evergreenem našich domovů už hezky dlouho.  Neúnavně kvetou po celé léto a nabízejí nepřeberné množství barev.

Na světlých balkonech se bude dařit světlomilným rostlinám. Máte-li rádi nápaditá aranžmá, pořiďte si například miniaturní slunečnice, vonný chejr nebo žlutou thunbergii. Aby byly květiny potěchou pro oko po celé léto, nezapomeňte je často zalévat, hnojit každé dva týdny speciálním hnojivem pro balkonové rostliny a v neposlední řadě odstřihávat nebo uštipovat odkvetlé květy.

Na balkoně orientovaném na jihovýchod pěkně porostou květiny, které nemají rády přímé sluneční záření.  Udělejte si dvoubarevnou zahrádku třeba z modřenců a žlutých macešek.  Květináče by měly mít odtokový otvor, aby kořeny nehnily.  Do samostatného květináče můžete zasadit zimostráz nebo fuchsii a těm pak pravidelně odstraňujte spodní větvičky, aby se keřík podobal stromku.

Do dalšího truhlíku si můžete vysadit například aksamitníky, fialové netýkavka a pařížské kopretiny. Před osazením nádoby dejte na dno vrstvu keramzitu, která zabrání přemokření. Kouzelnou trojici vytvoří chrpa horská, plamenka latnatá a kamzičník. Osvědčené jsou také dlužichy, čechravy, begonie, lobelky fuchsie nebo lomikámeny.

Velmi efektního vzhledu nádoby dosáhnete sesazením nízké odrůdy stračky ostrožky, k níž podsadu budou tvořit trávypetúnie. Pokud možno vše by mělo ladit do modro-fialova včetně nádoby.

Velmi doporučované je společné vysazování těch druhů, které rozkvétají po sobě, přičemž jeden druh by měl být spíše okrasný listem, listy zakryjí případné holé místo. K vzájemnému doplnění můžeme takto použít například kontryhelsrdcovku.

U trvalekletniček je přednostní kompaktní vzrůst, kdy pevné stonky nesoucí náklad květů se nepoléhají do stran za slunných dnů ani za deště.

Nenáročné letničky nebo trvalky, ať už jsou vysázeny v truhlících, závěsných koších nebo v nádobách, budou krásným doplňkem vašeho balkonu nebo terasy. Jistě vám zpříjemní chvíle odpočinku po vyčerpávajícím dni v práci. Obklopeni kouzelnou oázou pestrých barev získáme další tolik potřebnou energii.

Text: Zuzana Bohdalová

Publikováno: 17.03.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Pnoucí pokojové rostliny

Jaké konstrukce použít na pnoucí pokojové rostliny ví Dáša Kouřilová.

Množení pokojových rostlin

Množení pokojových rostlin je velmi užitečné. Zjistíte, jaké možnosti existují, jaké jsou jejich výhody a jak funguje technika řízkování.

Jak připravit zahradní rostliny na zimu

S příchodem zimy nás čeká stejná péče o rostliny a stromy, jako je tomu na jaře. Pouze vykováváme jiné činnosti.

Akvarijní rostliny a péče o ně

Péče o rostliny v akváriu. Dodávání živin, hnojení, správné nasvícení akvária.

Škůdci na pokojových rostlinách

Jan Kopřiva radí jak na likvidaci škůdců na pokojových rostlinách.

ČTĚTE DÁLE

Lobelky vnesou do zahrady záplavu barev a květů
Lobelky vnesou do zahrady záplavu barev a květů

Zahrada

Lobelky jsou jedny z nejoblíbenějších letniček vysazovaných do truhlíků a nádob. Skvěle vypadají v nejrůznějších závěsných nádobách.

Jak zjistit a ovlivnit kvalitu vody?
Jak zjistit a ovlivnit kvalitu vody?

Zahrada

Voda je nezbytná pro veškeré formy života. Bohužel, znečištění vody je stále rostoucím problémem, který ohrožuje jak ekosystémy, tak lidské zdraví.

Použití rostlin se zajímavou texturou
Použití rostlin se zajímavou texturou

Zahrada

Rostliny s jedinečnou texturou přinášejí do zahradního designu a interiérů zcela nový rozměr. Dokážou okouzlit a přidat do prostoru zajímavý vizuální prvek.

Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma
Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma

Zahrada

Pěstování chilli papriček je zábavné a přináší řadu výhod – budete mít po ruce čerstvé domácí papričky a můžete si vybrat z široké škály odrůd.

Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou
Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou

Zahrada

Porozumění procesům gutace a transpirace je zásadní pro pochopení, jak rostliny regulují svou vodní bilanci a jak reagují na různé environmentální podmínky.

Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady
Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady

Zahrada

Vytvoření relaxační zahrady ve vašem malém venkovním prostoru může být úžasným způsobem, jak si užít klid a pohodu bez ohledu na velikost vašeho pozemku.

Co dělat s nerovnou plochou trávníku
Co dělat s nerovnou plochou trávníku

Zahrada

Trávník je základní prvek mnoha zahrad a venkovních prostorů i místo pro odpočinek. Co dělat, když se naše zahrada nebo dvůr potýká s nerovnou plochou?

I balkon můžete zalévat pohodlně
I balkon můžete zalévat pohodlně

Zahrada

I závlaha na balkoně může být snadná. Můžete si sem pořídit šikovné pomocníky, kteří vám pomůžou s tím, abyste s konví nemuseli běhat moc často.

Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči
Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči

Zahrada

Samozavlažovací květináč je skvělým pomocníkem při pěstování na balkonu i terase, ale i doma či na zahradě. Jaké výhody vám tyto speciální nádoby přinesou?

Vyberte rostlinám nádoby na míru
Vyberte rostlinám nádoby na míru

Zahrada

Víte, jaká je vhodná velikost nádoby na rostliny? Užitkové rostliny na balkoně či terase vyžadují vhodně velké nádoby, které jim dodají vše, co potřebují.

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.