Truhlíky – překypující květinová nádhera

Jako mávnutím kouzelného proutku můžeme proměnit malou terasu u domu nebo balkon v rajskou zahradu. Květiny mají totiž kouzelnou moc a jsou opravdu magické. V rukou toho, kdo o ně pečuje s láskou a opravdovým zájmem se proměňují přímo v nádhernou oázu klidu a půvabu.

Truhlíky – překypující květinová nádhera
Truhlíky – překypující květinová nádhera (Zdroj: shutterstock.com)

Pro velmi slunný balkon se hodí rostliny, které kvetou po sobě a dobře snášejí i velikou dávku slunečního světla. Jako první se obsype květy nachová petúnie, po ní fialová verbena. Muškáty jsou evergreenem našich domovů už hezky dlouho.  Neúnavně kvetou po celé léto a nabízejí nepřeberné množství barev.

Na světlých balkonech se bude dařit světlomilným rostlinám. Máte-li rádi nápaditá aranžmá, pořiďte si například miniaturní slunečnice, vonný chejr nebo žlutou thunbergii. Aby byly květiny potěchou pro oko po celé léto, nezapomeňte je často zalévat, hnojit každé dva týdny speciálním hnojivem pro balkonové rostliny a v neposlední řadě odstřihávat nebo uštipovat odkvetlé květy.

Na balkoně orientovaném na jihovýchod pěkně porostou květiny, které nemají rády přímé sluneční záření.  Udělejte si dvoubarevnou zahrádku třeba z modřenců a žlutých macešek.  Květináče by měly mít odtokový otvor, aby kořeny nehnily.  Do samostatného květináče můžete zasadit zimostráz nebo fuchsii a těm pak pravidelně odstraňujte spodní větvičky, aby se keřík podobal stromku.

Do dalšího truhlíku si můžete vysadit například aksamitníky, fialové netýkavka a pařížské kopretiny. Před osazením nádoby dejte na dno vrstvu keramzitu, která zabrání přemokření. Kouzelnou trojici vytvoří chrpa horská, plamenka latnatá a kamzičník. Osvědčené jsou také dlužichy, čechravy, begonie, lobelky fuchsie nebo lomikámeny.

Velmi efektního vzhledu nádoby dosáhnete sesazením nízké odrůdy stračky ostrožky, k níž podsadu budou tvořit trávypetúnie. Pokud možno vše by mělo ladit do modro-fialova včetně nádoby.

Velmi doporučované je společné vysazování těch druhů, které rozkvétají po sobě, přičemž jeden druh by měl být spíše okrasný listem, listy zakryjí případné holé místo. K vzájemnému doplnění můžeme takto použít například kontryhelsrdcovku.

U trvalekletniček je přednostní kompaktní vzrůst, kdy pevné stonky nesoucí náklad květů se nepoléhají do stran za slunných dnů ani za deště.

Nenáročné letničky nebo trvalky, ať už jsou vysázeny v truhlících, závěsných koších nebo v nádobách, budou krásným doplňkem vašeho balkonu nebo terasy. Jistě vám zpříjemní chvíle odpočinku po vyčerpávajícím dni v práci. Obklopeni kouzelnou oázou pestrých barev získáme další tolik potřebnou energii.

Text: Zuzana Bohdalová

Publikováno: 17.03.2019

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

ČTĚTE DÁLE

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu
Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu

Zahrada

Svíčkovec na zahradě patří mezi nenáročné trvalky, které kvetou po celé léto až do prvních mrazů. Jeho kvítky připomínají drobné motýlky.

Jak se zbavit pařezů na zahradě
Jak se zbavit pařezů na zahradě

Zahrada

Potřebujete-li odstranit ze zahrady pařezy, po přestárlých nebo nemocných stromech, které jste museli porazit, máte několik možností. Můžete je zdolat pomocí těžké techniky, nebo je umně zamaskovat a využít jako neotřelé dekorace. Kterou variantu zvolíte?

Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?
Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?

Zahrada

Zařizujete dílnu a nevíte, co všechno do ní pořídit, aby sloužila jako dobré zázemí pro dům či zahradu? Poradíme vám!

Přírodní zahrada může být i ta vaše
Přírodní zahrada může být i ta vaše

Zahrada

Chcete poznat principy přírodní zahrady? Jsou jednoduché a možná už některé z nich provádíte v praxi. Co je tedy přírodní zahrada a jak jí dosáhnout?

Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika
Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika

Zahrada

Dnešní uspěchaná doba nemusí znamenat nepořádek a chaos na pozemku kolem domu. Na zahradu patří technika. Ruční nářadí nahradily zahradní stroje.

Malý balkón jako mini relaxační zóna
Malý balkón jako mini relaxační zóna

Zahrada

Vlastníte malý balkón, který téměř nevyužíváte? Můžete si z něj vytvořit příjemné místo na relaxaci. Stačí několik málo úprav a vhodná zeleň.

Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť
Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť

Zahrada

Klíšťata nežijí pouze v lesích, ale vyskytují se i na našich zahradách. Zde se však můžeme chránit a vysadit na pozemku rostliny odpuzující klíšťata.

Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady
Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady

Zahrada

Kromě zahradního domku na nářadí, který opravdu využije každý, kdo na zahradě rád pracuje a vlastní zahradní techniku či nářadí, využije každý milovník zahradničení také pařník nebo skleník. Právě skleník může mít mnoho podob a na výběr máme z mnoha materiálů, rozhodně není k mání pouze tradiční sklo. Vůbec dokonce není pravda, že se skleník vejde jen na velkou zahradu, i na malých pozemcích totiž můžete zvolit stavbu o půdorysu několika málo metrech čtverečních nebo dokonce variantu přistavěnou ke stěně domu nebo jiné zahradní stavby.

Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu
Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu

Zahrada

V lesích zůstávají doupné stromy ponechány přesto, že bývají napadené, odumřelé, skácené atd. Existují nejrůznější projekty na ochranu doupných stromů, které jsou podporovány hlavně společností Lesy České republiky. I my však na našich zahradách můžeme ptactvo podporovat právě tím, že jim zde nějaké stromy k hnízdění a přebývání ponecháme.

Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?
Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?

Zahrada

Jaro zaklepe na dveře ani ne za měsíc a s ním ožijí naše chaty, chalupy a zahradní kolonie. Na zimu jste jistě víkendové domy důkladně zazimovali, ale i tak vás na jaře čeká hromada práce, než se budete moci usadit od křesla a užívat si venkovský klid. Vyhrňte si rukávy, jdeme na to!