Jezírko s lekníny

Ať už mu říkají královský květ, vodní lilie nebo hastrmanovo kvítí, leknín je opravdu skvostem, kvůli němuž stojí zato vybudovat na zahradě třeba alespoň miniaturní jezírko z vhodné nádoby.

Jezírko s lekníny
Jezírko s lekníny (Zdroj: shutterstock.com)

Leknín lotosový (Nymphaea lotus), leknín bílý (Nymphaea alba) a leknín modrý (Nymphaea caerulea) v egyptském náboženství  představují sám život, jde o posvátnou rostlinu zasvěcenou bohyni Isis. Podle legendy se sluneční bůh Re vznáší na hladině pravodstva právě v křehce krásném a jemně vonícím lotosovém květu. Bývají často nesprávně označovány jako lotosy, ty jsou ovšem původním domovem v Indii a hrají zase důležitou roli v hinduistické mytologii. V Egyptě právě jako u nás jde skutečně o lekníny. Jejich krása je často opěvována básníky i malíři, jsou oblíbeným tématem v pohádkách, jsou součástí erbů (pánové z Říčan), zdobí se jimi spotřební předměty a jejich vůně se používá v kosmetickém průmyslu.

Vzpomínáš ještě?

Nejčastější odrůdou je leknín bílý (Nymphaea alba). Tato vytrvalá vodní bylina z čeledi leknínovitých, která v květomluvě znamená „Vzpomínáš ještě?“, má silný, po bahnitém dně se plazící oddenek, z něhož vyrůstají od března až dubna dlouze řapíkaté listy s čepelí plovoucí na hladině nebo při nedostatku místa kornoutovitě pozdviženou. Poupata květů na dlouhé stopce se na hladině mezi listy objevují v červnu a vydrží rozkvétat přes celé léto. Leknín roste ve stojatých nebo mírně tekoucích vodách v hloubce obvykle 70-150-250 cm na nezastíněných místech chráněných před větrem zvlněnou hladinou. U nás je leknín původní v úvalech střední a jižní Moravy, v Čechách snad jen v Polabí, jinde jen jako pozůstatek výsadby. Často se pěstuje v mnoha odrůdách. Je slabě jedovatý, v lidové medicíně se užívá jako sedativum. Znečišťováním vody škodlivými látkami se zhoršují jeho životní podmínky, proto je leknín bílý zvláště chráněná rostlina, která se nesmí trhat.

Co druh, to jiné nároky

Pokud s pěstováním leknínů nemáte zkušenosti, měli byste si první rostliny koupit ve specializované prodejně. Je-li personál „na svém místě“, měl by podat i základní instrukce o způsobu pěstování. Leknínů je mnoho, jde o vyšlechtěné formy, které vznikly křížením druhů a kultivarů Nymphaea candida, N. alba, N. tuberosa, N. odorata, N. mexicana, N. tetragona. Každý se liší svými nároky na stanoviště i substrát. Některé druhy leknínů vyžadují i určitý rozměr a výšky vodní hladiny. Například trpasličí a zakrslé lekníny potřebují k růstu hloubku kolem 20 cm, robustní kultivary vyžadují hladinu kolem 1 metru. U kultivarů se setkáváme s bílým, žlutým, růžovým, červeným a oranžovým až měděným vybarvením. Květy mají nejčastěji šálkovitý tvar, zřídkavě jsou hvězdicovité. Nejvýraznější vůni mají růžovobílé kultivary. Ideálním obdobím pro výsadbu leknínů je první polovina jara.

Rozrostou se i v hrnci

Současná nabídky trhu poskytuje dostatek materiálu pro stavbu jezírek od folií až po hotové odlitky, které stačí pouze zapustit do prohlubně. Nemusí truchlit ani majitelé balkonů a teras. I z nejrůznějších nádob lze snadno vykouzlit romantické jezírko. Někdo použije starý velký vyřazený hrnec, milovník dřeva zase nepropustnou fólií vyložený soudek. Pak už stačí zasadit první trs vodních rostlin a máme na balkoně malou vodní zahrádku. Když v ní chcete pěstovat lekníny, dejte pozor na umístění –  žádají si sluneční paprsky a závětří. Pěstování leknínů ze semínek je sice možné, ale je poměrně náročné, proto se doporučuje lekníny množit dělením oddenků.

Jak přežijí zimu?

Ve větších hlubších jezírkách přežívají lekníny bez problémů. V zimě je však třeba zajistit pravidelné okysličení vody. Pokud se rozhodneme na zimu vodu z malého jezírkapustit, vznikne problém, co s vodními rostlinami. Máme dvě možnosti. Buď je necháme na dně nádrže a zahrneme je vysokou vrstvou spadaného listí, popř. slámy nebo sena. Může však dojít k přesušení nebo poškození hlodavci, takže je lepší rostliny kontrolovat. Lepší varianta je leknín i s balem vyjmout a uložit ho na bezmrazém místě, třeba ve sklepě. Ideální je uložení v nádobě s vodou. Tak nám v pohodě zimu přečkají a po mrazech v dubnu je vrátíme do napuštěného jezírka.

Tip

Okyselte leknínům vodu v jezírku

Lekníny mají mít vodu mírně kyselou (5 až 6 pH), aby se v nádrži netvořily vodní řasy, ty totiž pokryjí i listy rostlin, znemožní jim dýchání, a tak je zahubí. Vodu lze okyselit tím, že do ní přidáme drobně drcené hnědé uhlí.

Text: Gabriela Koulová

Publikováno: 16.03.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Zahradní jezírko a jak o něj pečovat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Pan Fišer provádí diváky svoji zahradou, na které vybudoval zahradní jezírko, kde chová ryby a pěstuje lekníny.

Zazimování rostlin v jezírkách

Zazimování rostlin a leknínu v jezírkách a péče o ryby v zimním období

Pěstování leknínů

V této reportáži si řekneme něco o pěstování leknínů. Naším hostem je pan Vladimír Hříbal.

Rostliny pro pěstování v jezírku

Rostliny pro pěstování v jezírku

Rostliny v zahradních jezírkách

Tradiční oblíbená poradny Václava Větvičky, který odpovídá na dotazy diváků.

Budování vodních prvků v exteriéru

Co bychom měli vědět o pozemku, pokud na něm budeme chtít vybudovat vodní prvky.

ČTĚTE DÁLE

Vyberte rostlinám nádoby na míru
Vyberte rostlinám nádoby na míru

Zahrada

Víte, jaká je vhodná velikost nádoby na rostliny? Užitkové rostliny na balkoně či terase vyžadují vhodně velké nádoby, které jim dodají vše, co potřebují.

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu
Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu

Zahrada

Svíčkovec na zahradě patří mezi nenáročné trvalky, které kvetou po celé léto až do prvních mrazů. Jeho kvítky připomínají drobné motýlky.

Jak se zbavit pařezů na zahradě
Jak se zbavit pařezů na zahradě

Zahrada

Potřebujete-li odstranit ze zahrady pařezy, po přestárlých nebo nemocných stromech, které jste museli porazit, máte několik možností. Můžete je zdolat pomocí těžké techniky, nebo je umně zamaskovat a využít jako neotřelé dekorace. Kterou variantu zvolíte?

Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?
Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?

Zahrada

Zařizujete dílnu a nevíte, co všechno do ní pořídit, aby sloužila jako dobré zázemí pro dům či zahradu? Poradíme vám!

Přírodní zahrada může být i ta vaše
Přírodní zahrada může být i ta vaše

Zahrada

Chcete poznat principy přírodní zahrady? Jsou jednoduché a možná už některé z nich provádíte v praxi. Co je tedy přírodní zahrada a jak jí dosáhnout?

Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika
Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika

Zahrada

Dnešní uspěchaná doba nemusí znamenat nepořádek a chaos na pozemku kolem domu. Na zahradu patří technika. Ruční nářadí nahradily zahradní stroje.

Malý balkón jako mini relaxační zóna
Malý balkón jako mini relaxační zóna

Zahrada

Vlastníte malý balkón, který téměř nevyužíváte? Můžete si z něj vytvořit příjemné místo na relaxaci. Stačí několik málo úprav a vhodná zeleň.

Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť
Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť

Zahrada

Klíšťata nežijí pouze v lesích, ale vyskytují se i na našich zahradách. Zde se však můžeme chránit a vysadit na pozemku rostliny odpuzující klíšťata.

Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady
Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady

Zahrada

Kromě zahradního domku na nářadí, který opravdu využije každý, kdo na zahradě rád pracuje a vlastní zahradní techniku či nářadí, využije každý milovník zahradničení také pařník nebo skleník. Právě skleník může mít mnoho podob a na výběr máme z mnoha materiálů, rozhodně není k mání pouze tradiční sklo. Vůbec dokonce není pravda, že se skleník vejde jen na velkou zahradu, i na malých pozemcích totiž můžete zvolit stavbu o půdorysu několika málo metrech čtverečních nebo dokonce variantu přistavěnou ke stěně domu nebo jiné zahradní stavby.

Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu
Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu

Zahrada

V lesích zůstávají doupné stromy ponechány přesto, že bývají napadené, odumřelé, skácené atd. Existují nejrůznější projekty na ochranu doupných stromů, které jsou podporovány hlavně společností Lesy České republiky. I my však na našich zahradách můžeme ptactvo podporovat právě tím, že jim zde nějaké stromy k hnízdění a přebývání ponecháme.