Skalkové tulipány – ozdoba jarních záhonů

Zatímco typické šlechtěné zahradní tulipány se pyšní velkými květy na dlouhých stoncích, jejich botaničtí předkové se drželi více při zemi. Dnes jsou nízké tulipány na zahradách oblíbené ve skalkách, ale také jako lemy jarních záhonů nebo ozdoba trávníku.

Skalkové tulipány – ozdoba jarních záhonů
Skalkové tulipány – ozdoba jarních záhonů (Zdroj: Lucie Peukertová)

Množství botanických druhů tulipánů nabízí nejrůznější tvary a barvy květů, dokonce včetně modré, kterou u vysokých tulipánů nenajdete. Původně stepní a horské cibuloviny mají dnes také mnoho variet a hybridů, pro všechny je charakteristická výška mezi 5 a 20 cm a drobnější květy. Potřebují dobře propustnou, na jaře vlhkou a v létě spíše suchou zeminu. Na místě je můžete nechat řadu let, vždy znovu na jaře vykvetou, cibulky se rozrostou a z tulipánu se stane zplanělá rostlina.

Od března do května

Mezi nízkými tulipány najdeme druhy rané, vykvétající již začátkem března (Tulipa humilis pulchella), typicky jarní dubnové (Tulipa saxatilis), ale i pozdní, nasazující poupata až do konce května (Tulipa batalini). Když si do skalky vysázíte skupinky cibulek různých druhů, budou časně z jara doplňovat čemeřici, bledule a krokusy, později pak polštářové trvalky – floxy, tařičku nebo bílý štěničník. Volte tedy dobře barvy a při nakupování si cibulky nepomíchejte, aby v sousedství dalších rostlin ve skalce tulipánky vynikly. Nízké tulipány vám mohou zdobit skalku celé jaro, více než dva měsíce.

Botanické druhy a variety

Kréta a některé ostrovy v egejském moři jsou původním domovem druhu Tulipa saxatilis. Na jednom stonku mohou rostliny nést až tři květy, jemně růžové nebo sytě růžové, vždy se žlutým středem. Varieta T. bakeri Lilac Wonder je šeříkově růžová (opět se žlutým středem) a opravdu nizoučká, dorůstá maximálně do 10 cm výšky. Tulipa humilis roste volně v pohoří Taurus v Turecku a také na východě země v Kurdistánu. Štíhlý uzavřený kalich na 10-20 cm vysokém stonku je původně růžovofialový nebo purpurový. Barevnou raritou mezi tulipány je varieta T. pallida s bílými okvětními lístky s výrazným modrým okem ve středu kalichu. Jasně červený Liliput je opravdu miniaturní, maximálně 8 cm vysoký. Sytě růžová Helena je ozdobená černým do žluta přecházejícím středem květu. Eastern Star má vínové plátky okvětí na špičkách zakončené zelenými plameny, podobně jako fialová varieta Persian Pearl. Velice brzy vykvétá „krokusový tulipán“ T. humilis pulchella, nizoučký, s fialovými květy se žlutým středem jakoby vyrážejícími přímo ze země. Ze středoasijského Kazachstánu pochází Tulipa tarda. Roste v nízkých trsech, květy se otevírají jako hvězdičky a jsou sytě žluté s bílými špičkami okvětních plátků. Z Afghánistánu a východní Indie se rozšířil do zahrad varieta Chrysantha druhu Tulipa stellata s čárkovitými listy a žlutými, z vnější strany načervenalými květy, jejichž plátky se při otevření ohýbají. Lotosové květy připomíná Tulipa polychroma. Je stříbřitě bílý, s růžovým nádechem na okrajích a žlutým středem. Jednoduchých i plných květů může být na jednom stonku několik.

TIP

Tulipánové obrazce

Z nizozemských parků určitě znáte přinejmenším z fotografií záhony hustě osázené různými barvami tulipánů. Nejlépe vám takový záhon vynikne z nízkých druhů, můžete komponovat pruhy, soustředné kruhy, vlny, ale také třeba vytvořit jarní obrázek žlutého kuřete v červeném poli. Pro takový záhon sázejte cibulky hustě, jen asi 2 cm od sebe, po odkvětu je vyjměte ze země, uložte v suchu a na podzim znovu vysaďte. Nepomíchejte si barvy cibulek!

Text: Gabriela Koulová

Publikováno: 16.03.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Poradna Václava Větvičky

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Tradiční oblíbená poradny Václava Větvičky, který odpovídá na dotazy diváků.

Poradna Václava Větvičky

V následující reportáži si zodpovíme dotazy diváků. Hostem je pan Václav Větvička.

Tulipány kam se podíváš aneb zavítejte do Průhonic

Jak šlechtit tulipány v moderní době a podle současného trendu

Výsadba cibulovin do trávníku

Ukážeme vám krok po kroku, jak si správně vysadit cibuloviny do trávníku. Jak připravit vykopané místo pro cibuloviny a jejich následné vysazení.

Jak pěstovat gerbery

Gerbery jsou krásné velmi používané rostliny. Prodávají se i v květináčích, ale jejich pěstování je složitější. Proto vám prozradíme vše potřebné, co k jejich domácímu pěstování potřebujete vědět.

Jaké jarní cibuloviny znáte a sázíte na svou zahrádku?

Méně známe druhy cibulovin jako je třeba řebčík nebo snědek úzkolistý

ČTĚTE DÁLE

I balkon můžete zalévat pohodlně
I balkon můžete zalévat pohodlně

Zahrada

I závlaha na balkoně může být snadná. Můžete si sem pořídit šikovné pomocníky, kteří vám pomůžou s tím, abyste s konví nemuseli běhat moc často.

Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči
Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči

Zahrada

Samozavlažovací květináč je skvělým pomocníkem při pěstování na balkonu i terase, ale i doma či na zahradě. Jaké výhody vám tyto speciální nádoby přinesou?

Vyberte rostlinám nádoby na míru
Vyberte rostlinám nádoby na míru

Zahrada

Víte, jaká je vhodná velikost nádoby na rostliny? Užitkové rostliny na balkoně či terase vyžadují vhodně velké nádoby, které jim dodají vše, co potřebují.

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu
Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu

Zahrada

Svíčkovec na zahradě patří mezi nenáročné trvalky, které kvetou po celé léto až do prvních mrazů. Jeho kvítky připomínají drobné motýlky.

Jak se zbavit pařezů na zahradě
Jak se zbavit pařezů na zahradě

Zahrada

Potřebujete-li odstranit ze zahrady pařezy, po přestárlých nebo nemocných stromech, které jste museli porazit, máte několik možností. Můžete je zdolat pomocí těžké techniky, nebo je umně zamaskovat a využít jako neotřelé dekorace. Kterou variantu zvolíte?

Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?
Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?

Zahrada

Zařizujete dílnu a nevíte, co všechno do ní pořídit, aby sloužila jako dobré zázemí pro dům či zahradu? Poradíme vám!

Přírodní zahrada může být i ta vaše
Přírodní zahrada může být i ta vaše

Zahrada

Chcete poznat principy přírodní zahrady? Jsou jednoduché a možná už některé z nich provádíte v praxi. Co je tedy přírodní zahrada a jak jí dosáhnout?

Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika
Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika

Zahrada

Dnešní uspěchaná doba nemusí znamenat nepořádek a chaos na pozemku kolem domu. Na zahradu patří technika. Ruční nářadí nahradily zahradní stroje.

Malý balkón jako mini relaxační zóna
Malý balkón jako mini relaxační zóna

Zahrada

Vlastníte malý balkón, který téměř nevyužíváte? Můžete si z něj vytvořit příjemné místo na relaxaci. Stačí několik málo úprav a vhodná zeleň.

Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť
Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť

Zahrada

Klíšťata nežijí pouze v lesích, ale vyskytují se i na našich zahradách. Zde se však můžeme chránit a vysadit na pozemku rostliny odpuzující klíšťata.