Velký zahradní seriál – zahrada krok za krokem 11

Sotva sejde sníh, už abychom chystali sekačku na trávu. Jenže co když pořádně není co sekat? Možná jste udělali pokus, ale teď vám jen sem tam trčí nějaký ten zelený drn. Plochu je sice vhodné zakládat před zimou, teď brzy na jaře je na to ale dost času.

Velký zahradní seriál – zahrada krok za krokem 11
Velký zahradní seriál – zahrada krok za krokem 11 (Zdroj: Lucie Peukertová)

Závidíte Angličanům jejich dokonalé husté trávníky? Za vší tou vědou je jen a jen příroda, dostatek vody. Vyměnili byste snad naše krásné léto za časté a vytrvalé deště a mlhy? Určitě ne, to si raději dejte se závlahou trávníku práci. Kdo má studnu nebo může používat přepuštěnou vodu z čističky, je na tom určitě lépe, kropit velké travnaté plochy z vodovodního řadu se totiž dnes notně prodraží. Vhodnější je určitě investice do automatického závlahového systému. No a teď, když je pozemek ještě nezušlechtěný, je ideální čas automatickou závlahu po něm rozvést. Sofistikované systémy vám ohlídají přesnou vlhkost půdy a spouštějí se, jen když je to nutné. Ty jednodušší alespoň sepnou pravidelně v podvečerních hodinách, kdy je nejvhodnější doba trávník kropit.

Upravená plocha

Jenže vy vlastně ještě žádný trávník nemáte, takže mu napřed musíte pěkně připravit terén. Napřed je třeba vybrat velké kameny, zbytky cihel po stavbě, zkrátka všechno, co by vadilo při rytí. Menší zahrádku zvládnete s rýčem a motykou, na velkou plochu je lepší si půjčit traktůrek na zorání, rozdrcení hrud, srovnání terénu bránami a zaválcováním – jako na poli. Pak se musíte zbavit plevelů – úporného pýru s nezničitelnými kořeny, věčně se vysévajících kopřiv a rozrůstající se bršlice kozí nohy. Pokud je chcete opravdu zlikvidovat, bez chemie se neobejdete. Když na upravené ploše plevele vzejdou, zničte je některým selektivním herbicidem. Pak ještě upravit půdu – vyrovnat pH na zásaditější v rozmezí 5,5 – 7 přidáním mletého vápníku, jílovitou půdu prosypat pískem, abyste později nemuseli bojovat s mechem. Konečně přichází duben, doba vhodná pro osévání.

Koberec nebo osivo

Položení předpěstovaného travního koberce je snadné, ale také trochu drahé. Navíc pro zahradníka je to snad až trochu ostuda, chcete přece vidět, jak vám semínka klíčí a travička postupně houstne. Pro hustý zahradní trávník se na 100 m2 vysévá 2,5 kg semen, trávníkům přírodního charakteru postačí 1 kg. Zbytečně to nepřehánějte, větší škodu způsobí přesetí než nedosetí plochy, to se dá snadno napravit. Jaké osivo vybrat? To záleží na tom, jestli toužíte po hustém nízko sekaném trávníku, na který nebudete moc šlapat, zato bude tvořit součást kompozice mezi záhony a cestičkami, zvolte parkovou nebo zahradní směs psinečku tenkého, kostřavy červené a kostřavy ovčí. Pro většinu zahrad je ale lepší praktický trávník, po kterém mohou běhat děti a vy si na něj položíte lehátko nebo deku. Pak je vhodná směs pro hřiště složená například z jílku vytrvalého, lipnice luční, v menší míře doplněná bojínkem cibulkatým, metlicí trsnatá a kostřavami. Anglický trávník je pěkný, ale vlastně trochu nudný. České venkovské zahrádce nejlépe svědčí přirozený luční porost. Alespoň část travních ploch byste mu měli obětovat, vždyť směs travin a lučního kvítí je tak půvabná, když jí ponecháte volný růst a pokosíte ji jen jako louku dvakrát za sezónu. Odmění se vám od května do podzimu nejprve zářivými barvami květů, po prvním pokosení pak vykvetou traviny. Kdo má velký pozemek a může si kus přírodní louky dopřát, nemusí se o ni nijak zvlášť starat a krásně mu doplní styl letničkových i trvalkových záhonů. Luční porost je ideální pro svažitou část pozemku, kde máte třeba i ponechané větší kameny, počítejte ovšem s tím, že tady budete sekat kosou.

Čas pro výsev

Povrch máte upravený, pokropený, ale ne promáčený, vládne bezvětří. Teď můžete vzít sáček s osivem a trpělivě beze spěchu semínka rozhazovat. Prosévejte je volně mezi prsty, plochu osejte jedním směrem, pak projeďte hráběmi a vysejte další várku kolmo na původní směr. Znovu uhrabejte a ještě to vezměte potřetí křížem. Hráběmi zapravíte semínka asi centimetr do půdy, pak povrch zpevněte. Na menších plochám si vystačíte s prknem, které si budete podkládat pod nohy, na velké plochy vezměte lehký válec. Teď vás čeká období několika týdnů napětí. Během něj musíte pravidelně mírně zalévat, nejlépe lehce kropit několikrát denně – pokud vám tedy nepomůže přívětivý jarní deštík. Držte si palce, ať nepřijde velký liják, pokud hrozí, pokuste se osetou plochu před ním ochránit přetažením fólií. Aby tráva dobře vzešla, potřebuje dusík, takže po osetí s první zálivkou přihnojte plochu dusíkatým hnojivem. Sláva, už se objevily první ještě slaboučká stébla trav! Teď už stačí zalévat jednou denně a udržovat trávník vlhký do hloubky asi deset centimetrů. A když porost zhoustne a lístky trav jsou tak vysoké, že se začínají ohýbat, poprvé sekejte, na výšku asi 7 centimetrů. To vás pak čeká zhruba každých čtrnáct dní, když chcete mít trávník nízký a hustý. Po každém sekání je od jara do léta dobré dusíkaté přihnojení. A hlavně – vodu, vodu, vodu… přiměřeně.

Text: Gabriela Koulová

Publikováno: 16.03.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Pec na pizzu či chleba

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Kdo by nechtěl mít doma pec na pizzu či chleba a vyrábět si chutné dobroty kdykoliv si vzpomene? Tak se do toho pusťte s naším návodem.

Smaltované ozdoby na dům

Akademická malířka Eva Heřmanská vypráví o výrobě smaltovaných ozdob.

Zahradní kuchyně a pec na pizzu

Podívejte se jak si můžete i vy upéct pizzu na zahradě.

Pečené jablko

Dnes nám paní Ludmila Dušková ukáže zajímavou věc. Je to malá pec na pečení jablka.

Přívěsek ve tvaru ptáčka

Návod na výrobu přívěsku.

Návštěva ve starém mlýnu s pecí na chléb

Exkluzivní návštěva ve starém mlýnu s pecí na chléb

ČTĚTE DÁLE

Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady
Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady

Zahrada

Vytvoření relaxační zahrady ve vašem malém venkovním prostoru může být úžasným způsobem, jak si užít klid a pohodu bez ohledu na velikost vašeho pozemku.

Co dělat s nerovnou plochou trávníku
Co dělat s nerovnou plochou trávníku

Zahrada

Trávník je základní prvek mnoha zahrad a venkovních prostorů i místo pro odpočinek. Co dělat, když se naše zahrada nebo dvůr potýká s nerovnou plochou?

I balkon můžete zalévat pohodlně
I balkon můžete zalévat pohodlně

Zahrada

I závlaha na balkoně může být snadná. Můžete si sem pořídit šikovné pomocníky, kteří vám pomůžou s tím, abyste s konví nemuseli běhat moc často.

Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči
Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči

Zahrada

Samozavlažovací květináč je skvělým pomocníkem při pěstování na balkonu i terase, ale i doma či na zahradě. Jaké výhody vám tyto speciální nádoby přinesou?

Vyberte rostlinám nádoby na míru
Vyberte rostlinám nádoby na míru

Zahrada

Víte, jaká je vhodná velikost nádoby na rostliny? Užitkové rostliny na balkoně či terase vyžadují vhodně velké nádoby, které jim dodají vše, co potřebují.

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu
Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu

Zahrada

Svíčkovec na zahradě patří mezi nenáročné trvalky, které kvetou po celé léto až do prvních mrazů. Jeho kvítky připomínají drobné motýlky.

Jak se zbavit pařezů na zahradě
Jak se zbavit pařezů na zahradě

Zahrada

Potřebujete-li odstranit ze zahrady pařezy, po přestárlých nebo nemocných stromech, které jste museli porazit, máte několik možností. Můžete je zdolat pomocí těžké techniky, nebo je umně zamaskovat a využít jako neotřelé dekorace. Kterou variantu zvolíte?

Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?
Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?

Zahrada

Zařizujete dílnu a nevíte, co všechno do ní pořídit, aby sloužila jako dobré zázemí pro dům či zahradu? Poradíme vám!

Přírodní zahrada může být i ta vaše
Přírodní zahrada může být i ta vaše

Zahrada

Chcete poznat principy přírodní zahrady? Jsou jednoduché a možná už některé z nich provádíte v praxi. Co je tedy přírodní zahrada a jak jí dosáhnout?

Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika
Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika

Zahrada

Dnešní uspěchaná doba nemusí znamenat nepořádek a chaos na pozemku kolem domu. Na zahradu patří technika. Ruční nářadí nahradily zahradní stroje.