Jaro se hlásí žlutě

S prvním oteplením se objevuje také první hmyz. Protože je po zimě ještě celý ospalý, musejí ho květy upoutat výraznou barvou, vůní i tvary květů, aby na ně zavítal a opyloval je. Jasně žluté kvítky vynikají na zbytcích sněhu, tmavých plochách i mezi jarní zelení.

Jaro se hlásí žlutě
Jaro se hlásí žlutě (Zdroj: Lucie Peukertová)

První jarní květy mají krátký život, je tu jaksi příliš mnoho vody, chladné noci, riziko mrazů, a tak musejí všechno zvládnout velice rychle. Často vyrážejí ke slunci nejdříve květy, aby byly opravdu dobře vidět a aby k nim proniklo dostatek slunečních paprsků pro opylování a zrod nové generace v semínkách. Teprve později vyrážejí z cibulek, oddenků nebo kořenů také listy, které pak mají za úkol vyživovat rostlinu pro dozrání plodů a obnovu zásob v podzemních částech. Květy jsou tedy o to nápadnější a zahrádku po zimě rozsvítí a rozveselí. Nezáleží příliš na tom, jestli jsou to kvítky plané, jejichž semínka k vám zavál vítr z okolní přírody, nebo pečlivě vypěstované vašima rukama. Žluté probuzení přírody vám v každém případě přinese do zahrádky dobrou náladu.

Talovín zimní (Eranthis hyemalis) u nás není původní, ale dosti často zplaňuje. Z podzemní hlízky vyráží nejprve lodyha se zeleným poupětem, ze kterého vykvete žlutý květ s oporou roztřepených zelených listenů. Talovíny jsou krásnými doplňky bílých sněžek, se kterými mají stejnou dobu časného květu i oblíbená vlhčí, polostinná stanoviště s dobrou zeminou.

Hlaváček jarní (Adonis vernalis) u nás roste v teplejších oblastech, je ale vzácný a chráněný zákonem. V zahrádkách vyžaduje slunné stanoviště a lehčí písčitou vápenitou půdu. Je to trvalka, rozrůstá se do velkých trsů a množí se i samovýsevem. Nápadný velký květ je obklopený zvláštními jehličkovitými listy, které zdobí záhon až do konce léta, kdy rostlin zatáhne do země. Je ozdobou jarní osluněné skalky.

Orsej jarní (Ficaria verna) je rostlina milující vlhké louky nebo podrosty listnatých keřů a stromů s dostatkem spodní vody. Trvalka vytváří bohatý porost na slunném až polostinném stanovišti s výživnou zeminou, hodí se i jako půdopokryvná rostlina na okraj jezírka, potůčku nebo do vlhké louky k břízám a olším. Po odkvětu zdobí porost lesklé ledvinovité lístky. Pěstuje se i v kultivarech se žlutobílými a oranžovými, také plnými květy.

Blatouch bahenní (Caltha palustris) je milovník vody, nejlépe se mu daří v břehu jezírka nebo potoka. Jeho velké srdčité až ledvinovité listy narůstají po odkvětu nápadných žlutých až oranžových květů do hustých sytě zelených keříků, blatouch je listem ozdobný do pozdního léta. Vyžaduje dostatečně mokrou humózní zeminu a slunečné umístění. Pěstují se i plnokvěté kultivary, také s bílými květy.

Mochna jarní (Potentilla tabernaemontani) tvoří polštářovité porosty na suchých skalách a stráních. Žluté květy s pěti pravidelnými okvětními plátky vykvétají hustě a teprve po nich vyniknou i drobné dlanitě členěné lístky. Když necháte mochnu rozrůst na skalce, pokryje vám již v březnu třeba velký kámen zlatou záplavou.

A co dál? Postupně vykvétají podběly, pampelišky, prvosenky, pryskyřníky a samozřejmě také žluté květy na keřích zlatice a zlatého deště nebo mahonů. A když už nejsou květy celé žluté, alespoň vystaví slunci a hmyzu nápadné žluté tyčinky.

Koniklec jarní (Pulsatilla vernalis) a jeho příbuzní koniklec alpský (P. alpina) a koniklec luční český (P. pratensis bohemica) jsou jarní ozdobou naší přírody i zahrad. Nápadně osrstěné lodyhy nesou zvonce chlupatých jemně až temně květů v nejrůznějších odstínech fialové. Některé jsou převislé, jiné se plně otvírají slunci, všechny však zdobí kontrastní velké jasně žluté tyčinky ve středu chlupatého květu. Koniklec je dominantní ozdobou jarní skalky, trs jeho květů si zaslouží přednostní umístění, aby jeho krátká, ale nápadná krása mohla vyniknout.

Text: Gabriela Koulová

Publikováno: 16.03.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Jak správně pěstovat citrusy

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Vše o pěstování citrusů doma i na zahradě, výhody i nevýhody jejich pěstování, rady, jak poznat, jestli je rostlina v dobré kondici.

Co můžu vyrobit z bezových květů

Co můžu vyrobit z bezových květů

Jak vyrobit květinové dekorace z obalů od vajec

Paní Alena Severová názorně ukazuje, jak vyrábí květy z plat od vajec a následně jimi dekoruje plecháček, svícen a pod.

Kandované květiny

Receptář prima nápadů 2018 (20): Kandované květiny

Pěstování orchidejí

Reportáž s ing. Kratochvílem o pěstování orchidejí.

Petúnie

Petúnie

ČTĚTE DÁLE

Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady
Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady

Zahrada

Vytvoření relaxační zahrady ve vašem malém venkovním prostoru může být úžasným způsobem, jak si užít klid a pohodu bez ohledu na velikost vašeho pozemku.

Co dělat s nerovnou plochou trávníku
Co dělat s nerovnou plochou trávníku

Zahrada

Trávník je základní prvek mnoha zahrad a venkovních prostorů i místo pro odpočinek. Co dělat, když se naše zahrada nebo dvůr potýká s nerovnou plochou?

I balkon můžete zalévat pohodlně
I balkon můžete zalévat pohodlně

Zahrada

I závlaha na balkoně může být snadná. Můžete si sem pořídit šikovné pomocníky, kteří vám pomůžou s tím, abyste s konví nemuseli běhat moc často.

Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči
Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči

Zahrada

Samozavlažovací květináč je skvělým pomocníkem při pěstování na balkonu i terase, ale i doma či na zahradě. Jaké výhody vám tyto speciální nádoby přinesou?

Vyberte rostlinám nádoby na míru
Vyberte rostlinám nádoby na míru

Zahrada

Víte, jaká je vhodná velikost nádoby na rostliny? Užitkové rostliny na balkoně či terase vyžadují vhodně velké nádoby, které jim dodají vše, co potřebují.

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu
Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu

Zahrada

Svíčkovec na zahradě patří mezi nenáročné trvalky, které kvetou po celé léto až do prvních mrazů. Jeho kvítky připomínají drobné motýlky.

Jak se zbavit pařezů na zahradě
Jak se zbavit pařezů na zahradě

Zahrada

Potřebujete-li odstranit ze zahrady pařezy, po přestárlých nebo nemocných stromech, které jste museli porazit, máte několik možností. Můžete je zdolat pomocí těžké techniky, nebo je umně zamaskovat a využít jako neotřelé dekorace. Kterou variantu zvolíte?

Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?
Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?

Zahrada

Zařizujete dílnu a nevíte, co všechno do ní pořídit, aby sloužila jako dobré zázemí pro dům či zahradu? Poradíme vám!

Přírodní zahrada může být i ta vaše
Přírodní zahrada může být i ta vaše

Zahrada

Chcete poznat principy přírodní zahrady? Jsou jednoduché a možná už některé z nich provádíte v praxi. Co je tedy přírodní zahrada a jak jí dosáhnout?

Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika
Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika

Zahrada

Dnešní uspěchaná doba nemusí znamenat nepořádek a chaos na pozemku kolem domu. Na zahradu patří technika. Ruční nářadí nahradily zahradní stroje.