Jaro se hlásí žlutě

S prvním oteplením se objevuje také první hmyz. Protože je po zimě ještě celý ospalý, musejí ho květy upoutat výraznou barvou, vůní i tvary květů, aby na ně zavítal a opyloval je. Jasně žluté kvítky vynikají na zbytcích sněhu, tmavých plochách i mezi jarní zelení.

Jaro se hlásí žlutě
Jaro se hlásí žlutě (Zdroj: Lucie Peukertová)

První jarní květy mají krátký život, je tu jaksi příliš mnoho vody, chladné noci, riziko mrazů, a tak musejí všechno zvládnout velice rychle. Často vyrážejí ke slunci nejdříve květy, aby byly opravdu dobře vidět a aby k nim proniklo dostatek slunečních paprsků pro opylování a zrod nové generace v semínkách. Teprve později vyrážejí z cibulek, oddenků nebo kořenů také listy, které pak mají za úkol vyživovat rostlinu pro dozrání plodů a obnovu zásob v podzemních částech. Květy jsou tedy o to nápadnější a zahrádku po zimě rozsvítí a rozveselí. Nezáleží příliš na tom, jestli jsou to kvítky plané, jejichž semínka k vám zavál vítr z okolní přírody, nebo pečlivě vypěstované vašima rukama. Žluté probuzení přírody vám v každém případě přinese do zahrádky dobrou náladu.

Talovín zimní (Eranthis hyemalis) u nás není původní, ale dosti často zplaňuje. Z podzemní hlízky vyráží nejprve lodyha se zeleným poupětem, ze kterého vykvete žlutý květ s oporou roztřepených zelených listenů. Talovíny jsou krásnými doplňky bílých sněžek, se kterými mají stejnou dobu časného květu i oblíbená vlhčí, polostinná stanoviště s dobrou zeminou.

Hlaváček jarní (Adonis vernalis) u nás roste v teplejších oblastech, je ale vzácný a chráněný zákonem. V zahrádkách vyžaduje slunné stanoviště a lehčí písčitou vápenitou půdu. Je to trvalka, rozrůstá se do velkých trsů a množí se i samovýsevem. Nápadný velký květ je obklopený zvláštními jehličkovitými listy, které zdobí záhon až do konce léta, kdy rostlin zatáhne do země. Je ozdobou jarní osluněné skalky.

Orsej jarní (Ficaria verna) je rostlina milující vlhké louky nebo podrosty listnatých keřů a stromů s dostatkem spodní vody. Trvalka vytváří bohatý porost na slunném až polostinném stanovišti s výživnou zeminou, hodí se i jako půdopokryvná rostlina na okraj jezírka, potůčku nebo do vlhké louky k břízám a olším. Po odkvětu zdobí porost lesklé ledvinovité lístky. Pěstuje se i v kultivarech se žlutobílými a oranžovými, také plnými květy.

Blatouch bahenní (Caltha palustris) je milovník vody, nejlépe se mu daří v břehu jezírka nebo potoka. Jeho velké srdčité až ledvinovité listy narůstají po odkvětu nápadných žlutých až oranžových květů do hustých sytě zelených keříků, blatouch je listem ozdobný do pozdního léta. Vyžaduje dostatečně mokrou humózní zeminu a slunečné umístění. Pěstují se i plnokvěté kultivary, také s bílými květy.

Mochna jarní (Potentilla tabernaemontani) tvoří polštářovité porosty na suchých skalách a stráních. Žluté květy s pěti pravidelnými okvětními plátky vykvétají hustě a teprve po nich vyniknou i drobné dlanitě členěné lístky. Když necháte mochnu rozrůst na skalce, pokryje vám již v březnu třeba velký kámen zlatou záplavou.

A co dál? Postupně vykvétají podběly, pampelišky, prvosenky, pryskyřníky a samozřejmě také žluté květy na keřích zlatice a zlatého deště nebo mahonů. A když už nejsou květy celé žluté, alespoň vystaví slunci a hmyzu nápadné žluté tyčinky.

Koniklec jarní (Pulsatilla vernalis) a jeho příbuzní koniklec alpský (P. alpina) a koniklec luční český (P. pratensis bohemica) jsou jarní ozdobou naší přírody i zahrad. Nápadně osrstěné lodyhy nesou zvonce chlupatých jemně až temně květů v nejrůznějších odstínech fialové. Některé jsou převislé, jiné se plně otvírají slunci, všechny však zdobí kontrastní velké jasně žluté tyčinky ve středu chlupatého květu. Koniklec je dominantní ozdobou jarní skalky, trs jeho květů si zaslouží přednostní umístění, aby jeho krátká, ale nápadná krása mohla vyniknout.

Text: Gabriela Koulová

ČTĚTE DÁLE

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Jak se zbavit pařezů na zahradě
Jak se zbavit pařezů na zahradě

Zahrada

Potřebujete-li odstranit ze zahrady pařezy, po přestárlých nebo nemocných stromech, které jste museli porazit, máte několik možností. Můžete je zdolat pomocí těžké techniky, nebo je umně zamaskovat a využít jako neotřelé dekorace. Kterou variantu zvolíte?

Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?
Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?

Zahrada

Zařizujete dílnu a nevíte, co všechno do ní pořídit, aby sloužila jako dobré zázemí pro dům či zahradu? Poradíme vám!

Malý balkón jako mini relaxační zóna
Malý balkón jako mini relaxační zóna

Zahrada

Vlastníte malý balkón, který téměř nevyužíváte? Můžete si z něj vytvořit příjemné místo na relaxaci. Stačí několik málo úprav a vhodná zeleň.

Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť
Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť

Zahrada

Klíšťata nežijí pouze v lesích, ale vyskytují se i na našich zahradách. Zde se však můžeme chránit a vysadit na pozemku rostliny odpuzující klíšťata.

Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady
Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady

Zahrada

Kromě zahradního domku na nářadí, který opravdu využije každý, kdo na zahradě rád pracuje a vlastní zahradní techniku či nářadí, využije každý milovník zahradničení také pařník nebo skleník. Právě skleník může mít mnoho podob a na výběr máme z mnoha materiálů, rozhodně není k mání pouze tradiční sklo. Vůbec dokonce není pravda, že se skleník vejde jen na velkou zahradu, i na malých pozemcích totiž můžete zvolit stavbu o půdorysu několika málo metrech čtverečních nebo dokonce variantu přistavěnou ke stěně domu nebo jiné zahradní stavby.

Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu
Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu

Zahrada

V lesích zůstávají doupné stromy ponechány přesto, že bývají napadené, odumřelé, skácené atd. Existují nejrůznější projekty na ochranu doupných stromů, které jsou podporovány hlavně společností Lesy České republiky. I my však na našich zahradách můžeme ptactvo podporovat právě tím, že jim zde nějaké stromy k hnízdění a přebývání ponecháme.

Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?
Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?

Zahrada

Jaro zaklepe na dveře ani ne za měsíc a s ním ožijí naše chaty, chalupy a zahradní kolonie. Na zimu jste jistě víkendové domy důkladně zazimovali, ale i tak vás na jaře čeká hromada práce, než se budete moci usadit od křesla a užívat si venkovský klid. Vyhrňte si rukávy, jdeme na to!

Indiánský banán: exotické ovoce i do našich zahrad. Vyzkoušejte!
Indiánský banán: exotické ovoce i do našich zahrad. Vyzkoušejte!

Zahrada

Tak jako většina exotických rostlin i Asimina triloba získala mnoho odlišných názvů. U nás se dá tento poměrně málo známý exotický strom pěstovat také. Zajímavé je, že kvalita a chuť plodů je přitom naprosto srovnatelná s plody, které rostou v tropickém prostředí.

Výsadba vodních rostlin, a tentokrát už bez substrátu
Výsadba vodních rostlin, a tentokrát už bez substrátu

Zahrada

Každý majitel okrasného nebo koupacího jezírka sní o čisté a až na dno průzračné vodě, která se bude čistit pomocí technologie a vodních rostlin. Ne vždy děláme vše pro to, aby fungovaly všechny přirozené čistící procesy ve vodě. Ba naopak těmto přírodním procesům doslova házíme klacky pod nohy. Vodu si totiž často zamoříme živinami a organickými látkami již při samotné výsadbě vodních rostlin a tím dáme řasám a sinicím zelenou pro vstup do vodního ekosystému.

Jehličnany mohou být pro zahradu záchrana i zkáza
Jehličnany mohou být pro zahradu záchrana i zkáza

Zahrada

Jen málokterá skupina dřevin je tolik opředená různými mnohdy i nesprávnými domněnkami, jako jsou jehličnany. Jejich použití je ovšem spojeno s celou řadou specifik, a pokud se nechcete dočkat celoročně téměř neproměnné zahrady, určitě byste to s nimi neměli moc přehánět. Přesto tato skupina dřevin může z vaší zahrady udělat překrásnou kompozici okrasných rostlin, ale její použití je závislé na mnoha ohledech.

Krása a tradice vřesovištních rostlin na rodinné zahradě
Krása a tradice vřesovištních rostlin na rodinné zahradě

Zahrada

Vřesovištní rostliny nás zaujmou svou nevšední krásou nejen na podzim, ale i během zimy či na jaře. Pokud vám na zahradě chybí barevný ohňostroj, který na sebe připoutá veškerou pozornost, vřesovištními rostlinami určitě neprohloupíte. Jak samotné vřesoviště, tak i výsadby kyselomilných azalek a pěnišníků vám do zahrady přinesou nezapomenutelnou atmosféru, která stojí opravdu za to.