Velký zahradní seriál – Krok za krokem 12

Máte rozmístěné stromy a keře, založený trávník a připravené okrasné záhonky, upravené cestičky. Co tady schází? V neděli by se byla do polévky hodila čerstvá petrželka, v úterý do bramboráku majoránka. Kupované nakládané okurky nějak nebyly to pravé a rybízová marmeláda byla jakási moc kyselá. Zahradníkova duše zatoužila zkrátka alespoň po kousku užitkové zahrádky.

Velký zahradní seriál – Krok za krokem 12
Velký zahradní seriál – Krok za krokem 12 (Zdroj: shutterstock.com)

Pro začátečníky vůbec není třeba vyhrazovat výpěstkům pro kuchyni velký prostor. Ono to přichází postupně, budete zkoušet, učit se a vychutnávat. Jeden přijde na to, že pěstování zeleniny a ovoce ho příliš netěší, druhý mu naopak úplně propadne. Někde uprostřed najdete kompromis, který bude vyhovovat právě vám.

Bylinky, hrášek, jahody a rybíz

Máte zahrádku malou a důležité je pro vás, aby především lahodila vašemu oku? To vůbec neznamená, že se užitku musíte vzdát úplně. Všechny bylinky zdobí záhontruhlíky, ať už jsou zajímavé jen listem nebo i květem. I obyčejná pažitka je krásný trs syté zeleně a v létě ji můžete nechat vykvést půvabnými štětičkami fialových kvítků. Bylinkový záhon pod kuchyňským oknem zkrátka bude mít od jara do podzimu svůj půvab, choulostivější druhy můžete mít v truhlíku nebo v květináčích a na zimu je přenesete do kuchyně. Hrášek a fazole se pěkně pnou třeba pod stromy, stačí jim vyvázat pár provázků, vyzdobí holý kmen, krásně kvetou a nepotřebují kromě vody skoro žádnou péči. S jahodami je to složitější, velkoplodé si žádají vlastní dobře ošetřený záhon. Každému ale porostou maloplodé „měsíční“ jahody. Můžete jimi osadit třeba okraj okrasného záhonu. Jejich velkou výhodou je, že plodí celé léto, několik měsíců tak bude co zobnout nebo čím ozdobit zmrzlinu nebo piškot. Udržované keře rybízu a angreštu také mohou být součástí okrasné zahrádky, zejména stromkové formy  vypadají pěkně. Určitě se najde místo pod vzrostlým jehličnanem nebo u plotu, kde se mohou pnout maliny a ostružiny. Pozor na jejich nekonečné výhony, ať jich nemáte za chvíli plnou zahradu. A ještě jedna nenáročná půvabná rostlina se může plazit od stromu do trávníku – cuketa nebo dýně. Jejich velké listy a žluté květy a bílé, zelené nebo oranžové plody vytvářejí zajímavé aranžmá, v dobré půdě je stačí jen dobře zalévat a plody podložit, aby neuhnily.

Zelinář potřebuje prostor

Chcete být samozásobitelem zeleniny? Pak nejspíš zredukujete květiny, volný růst ponecháte pár okrasným stromům a keřům a zbytek zahrady osázíte stromy a keři ovocnými. Může se stát, že první pokusy nebudou úspěšné, sadaření vyžaduje pečlivé ošetřování dřevin, budete se muset učit správně prořezávat, likvidovat škůdce a chránit proti úpalu i mrazu. Naštěstí stromy rostou pomalu, a tak po pár letech budou mít nejen správný tvar, ale ponesou i pěknou zdravou úrodu. Zeleninové záhony si připravte tak, abyste k nim ze všech stran měli dobrý přístup, je třeba jednotit, okopávat, přihnojovat, vytrhávat plevel – no a nakonec s radostí také sklízet. Menší dobře ohraničené záhony vyvýšené asi o 20 cm nad úroveň cestiček jsou proto praktické. Každá plodina také potřebuje jinou půdu, takže na menších záhonech se vám snadněji bude hnojit pro košťáloviny, cibuli, česnek, kořenovou zeleninu, okurky nebo rajčata a papriky. Tak vzhůru do práce, agrotechnické lhůty nečekají, je nejvyšší čas záhony připravit, za pár dnů už můžete vysévat první ředkvičkymrkev, pak už přijdou opravdu teplé dny a noci bez mrazů a zelinář se až do podzimu nezastaví. Dobrou sklizeň!

Text: Gabriela Koulová

Publikováno: 16.03.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Vyvýšené záhony

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Kutil Jiří Sokol popovídá o výhodách vyvýšených záhonů

Trvalkový záhon

Trvalkový záhon

Trvalkový záhon

Trvalkový záhon

Vyvýšené záhony

Vyvýšené záhony nahradí běžné záhony pro pěstováni zeleniny.

Jak a z čeho vytvořit lemy záhonů?

Lemování záhonu není jen estetické ale i praktické, podívejte se jak na to!

Druhy zamulčování záhonů

Existuje několik způsobů, jak zamulčovat záhony a ochránit je tak před nechtěným plevelem.

ČTĚTE DÁLE

Lobelky vnesou do zahrady záplavu barev a květů
Lobelky vnesou do zahrady záplavu barev a květů

Zahrada

Lobelky jsou jedny z nejoblíbenějších letniček vysazovaných do truhlíků a nádob. Skvěle vypadají v nejrůznějších závěsných nádobách.

Jak zjistit a ovlivnit kvalitu vody?
Jak zjistit a ovlivnit kvalitu vody?

Zahrada

Voda je nezbytná pro veškeré formy života. Bohužel, znečištění vody je stále rostoucím problémem, který ohrožuje jak ekosystémy, tak lidské zdraví.

Použití rostlin se zajímavou texturou
Použití rostlin se zajímavou texturou

Zahrada

Rostliny s jedinečnou texturou přinášejí do zahradního designu a interiérů zcela nový rozměr. Dokážou okouzlit a přidat do prostoru zajímavý vizuální prvek.

Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma
Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma

Zahrada

Pěstování chilli papriček je zábavné a přináší řadu výhod – budete mít po ruce čerstvé domácí papričky a můžete si vybrat z široké škály odrůd.

Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou
Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou

Zahrada

Porozumění procesům gutace a transpirace je zásadní pro pochopení, jak rostliny regulují svou vodní bilanci a jak reagují na různé environmentální podmínky.

Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady
Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady

Zahrada

Vytvoření relaxační zahrady ve vašem malém venkovním prostoru může být úžasným způsobem, jak si užít klid a pohodu bez ohledu na velikost vašeho pozemku.

Co dělat s nerovnou plochou trávníku
Co dělat s nerovnou plochou trávníku

Zahrada

Trávník je základní prvek mnoha zahrad a venkovních prostorů i místo pro odpočinek. Co dělat, když se naše zahrada nebo dvůr potýká s nerovnou plochou?

I balkon můžete zalévat pohodlně
I balkon můžete zalévat pohodlně

Zahrada

I závlaha na balkoně může být snadná. Můžete si sem pořídit šikovné pomocníky, kteří vám pomůžou s tím, abyste s konví nemuseli běhat moc často.

Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči
Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči

Zahrada

Samozavlažovací květináč je skvělým pomocníkem při pěstování na balkonu i terase, ale i doma či na zahradě. Jaké výhody vám tyto speciální nádoby přinesou?

Vyberte rostlinám nádoby na míru
Vyberte rostlinám nádoby na míru

Zahrada

Víte, jaká je vhodná velikost nádoby na rostliny? Užitkové rostliny na balkoně či terase vyžadují vhodně velké nádoby, které jim dodají vše, co potřebují.

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.