Skalničky a jejich třpytivé barvy

Skalničkáři nacházejí své třpytivé poklady na povrchu, zatímco pátrači po pokladech musejí hluboko do nitra země. A tím to všechno vlastně začíná. Výstavba skalky, její osázení a dotváření do podoby, která má zajistit rostlinkám ty správné podmínky k růstu.

Skalničky a jejich třpytivé barvy
Skalničky a jejich třpytivé barvy (Zdroj: shutterstock.com)

Střídáním kamene, trsů květin a suťových polí vytvoříme nakonec opravdovou krásu. Snem a cílem každého skalničkáře je samozřejmě skalka přirozeně vypadající s přebohatým výběrem rostlin. Vybírat můžeme z nízkých, trsnatých trvalek, přes polštářovité, alpínky, drobné cibuloviny a plazivé keříky až po nízké trvalky a traviny.

Zatímco založení skalky je vhodné na podzim, její osazování necháme na jaro. Po výsadbě skalničky důkladně zalijeme a nějaký čas je stíníme, hlavně před ostrým poledním sluncem. Ihned od začátku samotné péče o skalku dbáme na její důsledné odplevelování. Plevel odstraňujeme co nejdříve po vyklíčení. Abychom zamezili přístupu mechů a játrovek ke krčku rostlin, zasypáváme je vrstvou písku nebo kamenné drti. K vápnomilným rostlinám použijeme úlomky vápence, k vápnostřežným žulovou šotolinu.

Opravdovým drahokamem ve vaší skalce se může stát například miniaturní brambořík (Cyclamen coum), nebo hořec (Gentiana dinarica) přinášející do skalky nejmodřejší modř v květinové říši. Jarní žluť hlaváčků (Adonis vernalis) přinese do skalky žádané barevné osvěžení, stejně tak jako trýzel zakrslý (Erysimum pumilum) v kudrnatých chomáčcích se plazící po skalce.

Další pravidlo nám velí zásadně ve skalce rostliny nehnojit. Rostlinkám by sice bujně přirůstala zeleň, ale méně by kvetly, a v zimě by jim pak hrozilo vymrznutí. Pokud se nám však zdá, že rostlinky výživu potřebují, raději vyměníme půdu kolem nich za novou.

Většina z nás třeba ani netuší, jak pěkně kvete lomikámen (Saxifraga), jedna z nejkrásnějších odrůd dostala příznačné jméno: Gina Lollobrigida. Zato poněkud strašidelně na nás může působit pojmenování krásné sněhobíle kvetoucí rostlinky se jménem krvavěnka kanadská (Sanguinaria canadiensis), která se může pyšnit i plnokvětou formou. Snad na žádné skalce obvykle nechybí některá z odrůd půvabné kobercovky tařičky. Druh Aubrieta hybrida vytváří opravdu kouzelné růžové polštáře. Stejně pilně vytváří své květy zlaté barvy drobounký kosatec (Iris danfordiae ). Pokud na své skalce zatoužíte mít i slaměnky v zakrslé formě můžete si pořídit variantu smil milfordové (Helichrysum milfordiae). Existuje i velmi půvabná varianta zakrslého šťavele (Oxalis), který má v zásobě druhů ten pravý pro skalku, jejím varianta loneheckerl.

Ne všude na světě zakládají skalničkáři opravdové skalky, pro milovníky drobných horských skvostů je taktéž velký výběr kamenných nebo kameninových nádob, koryt nebo truhlíků, v nich se dá miniaturní skalka také s úspěchem vytvořit.

Říká se, že co je malé, to je milé a o skalkách a skalničkách to platí dvojnásob.

Text: Zuzana Bohdalová

Publikováno: 16.03.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Jak si vybudovat okrasnou skalku

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Reportáž s Danou Hradeckou a ukázka okrasných skalek, které si na zahradě vytvořili.

Likvidace plevelů ve skalce

Likvidace plevelů ve skalce

Suťoviště

Kateřina Dušková si povídá s odborníkem o pěstování skalniček v suťovišti.

Jak se postarat o skalku na jaře

Jiří Šourek popovídá o tom jak se postarat o skalku po zimě

Neobyčejná zahrada plná různých rostlin

Inspirace, jak lze vybudovat zahradu podle vlastních představ s paní Helenou Brabcovou

Návštěva u Miroslava Líznera

Dnes se opět podíváme k Miroslavu Líznerovi. Povíme si, co se od minule změnilo.

ČTĚTE DÁLE

Vyberte rostlinám nádoby na míru
Vyberte rostlinám nádoby na míru

Zahrada

Víte, jaká je vhodná velikost nádoby na rostliny? Užitkové rostliny na balkoně či terase vyžadují vhodně velké nádoby, které jim dodají vše, co potřebují.

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu
Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu

Zahrada

Svíčkovec na zahradě patří mezi nenáročné trvalky, které kvetou po celé léto až do prvních mrazů. Jeho kvítky připomínají drobné motýlky.

Jak se zbavit pařezů na zahradě
Jak se zbavit pařezů na zahradě

Zahrada

Potřebujete-li odstranit ze zahrady pařezy, po přestárlých nebo nemocných stromech, které jste museli porazit, máte několik možností. Můžete je zdolat pomocí těžké techniky, nebo je umně zamaskovat a využít jako neotřelé dekorace. Kterou variantu zvolíte?

Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?
Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?

Zahrada

Zařizujete dílnu a nevíte, co všechno do ní pořídit, aby sloužila jako dobré zázemí pro dům či zahradu? Poradíme vám!

Přírodní zahrada může být i ta vaše
Přírodní zahrada může být i ta vaše

Zahrada

Chcete poznat principy přírodní zahrady? Jsou jednoduché a možná už některé z nich provádíte v praxi. Co je tedy přírodní zahrada a jak jí dosáhnout?

Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika
Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika

Zahrada

Dnešní uspěchaná doba nemusí znamenat nepořádek a chaos na pozemku kolem domu. Na zahradu patří technika. Ruční nářadí nahradily zahradní stroje.

Malý balkón jako mini relaxační zóna
Malý balkón jako mini relaxační zóna

Zahrada

Vlastníte malý balkón, který téměř nevyužíváte? Můžete si z něj vytvořit příjemné místo na relaxaci. Stačí několik málo úprav a vhodná zeleň.

Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť
Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť

Zahrada

Klíšťata nežijí pouze v lesích, ale vyskytují se i na našich zahradách. Zde se však můžeme chránit a vysadit na pozemku rostliny odpuzující klíšťata.

Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady
Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady

Zahrada

Kromě zahradního domku na nářadí, který opravdu využije každý, kdo na zahradě rád pracuje a vlastní zahradní techniku či nářadí, využije každý milovník zahradničení také pařník nebo skleník. Právě skleník může mít mnoho podob a na výběr máme z mnoha materiálů, rozhodně není k mání pouze tradiční sklo. Vůbec dokonce není pravda, že se skleník vejde jen na velkou zahradu, i na malých pozemcích totiž můžete zvolit stavbu o půdorysu několika málo metrech čtverečních nebo dokonce variantu přistavěnou ke stěně domu nebo jiné zahradní stavby.

Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu
Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu

Zahrada

V lesích zůstávají doupné stromy ponechány přesto, že bývají napadené, odumřelé, skácené atd. Existují nejrůznější projekty na ochranu doupných stromů, které jsou podporovány hlavně společností Lesy České republiky. I my však na našich zahradách můžeme ptactvo podporovat právě tím, že jim zde nějaké stromy k hnízdění a přebývání ponecháme.