Skalničky a jejich třpytivé barvy

Skalničkáři nacházejí své třpytivé poklady na povrchu, zatímco pátrači po pokladech musejí hluboko do nitra země. A tím to všechno vlastně začíná. Výstavba skalky, její osázení a dotváření do podoby, která má zajistit rostlinkám ty správné podmínky k růstu.

Skalničky a jejich třpytivé barvy
Skalničky a jejich třpytivé barvy (Zdroj: shutterstock.com)

Střídáním kamene, trsů květin a suťových polí vytvoříme nakonec opravdovou krásu. Snem a cílem každého skalničkáře je samozřejmě skalka přirozeně vypadající s přebohatým výběrem rostlin. Vybírat můžeme z nízkých, trsnatých trvalek, přes polštářovité, alpínky, drobné cibuloviny a plazivé keříky až po nízké trvalky a traviny.

Zatímco založení skalky je vhodné na podzim, její osazování necháme na jaro. Po výsadbě skalničky důkladně zalijeme a nějaký čas je stíníme, hlavně před ostrým poledním sluncem. Ihned od začátku samotné péče o skalku dbáme na její důsledné odplevelování. Plevel odstraňujeme co nejdříve po vyklíčení. Abychom zamezili přístupu mechů a játrovek ke krčku rostlin, zasypáváme je vrstvou písku nebo kamenné drti. K vápnomilným rostlinám použijeme úlomky vápence, k vápnostřežným žulovou šotolinu.

Opravdovým drahokamem ve vaší skalce se může stát například miniaturní brambořík (Cyclamen coum), nebo hořec (Gentiana dinarica) přinášející do skalky nejmodřejší modř v květinové říši. Jarní žluť hlaváčků (Adonis vernalis) přinese do skalky žádané barevné osvěžení, stejně tak jako trýzel zakrslý (Erysimum pumilum) v kudrnatých chomáčcích se plazící po skalce.

Další pravidlo nám velí zásadně ve skalce rostliny nehnojit. Rostlinkám by sice bujně přirůstala zeleň, ale méně by kvetly, a v zimě by jim pak hrozilo vymrznutí. Pokud se nám však zdá, že rostlinky výživu potřebují, raději vyměníme půdu kolem nich za novou.

Většina z nás třeba ani netuší, jak pěkně kvete lomikámen (Saxifraga), jedna z nejkrásnějších odrůd dostala příznačné jméno: Gina Lollobrigida. Zato poněkud strašidelně na nás může působit pojmenování krásné sněhobíle kvetoucí rostlinky se jménem krvavěnka kanadská (Sanguinaria canadiensis), která se může pyšnit i plnokvětou formou. Snad na žádné skalce obvykle nechybí některá z odrůd půvabné kobercovky tařičky. Druh Aubrieta hybrida vytváří opravdu kouzelné růžové polštáře. Stejně pilně vytváří své květy zlaté barvy drobounký kosatec (Iris danfordiae ). Pokud na své skalce zatoužíte mít i slaměnky v zakrslé formě můžete si pořídit variantu smil milfordové (Helichrysum milfordiae). Existuje i velmi půvabná varianta zakrslého šťavele (Oxalis), který má v zásobě druhů ten pravý pro skalku, jejím varianta loneheckerl.

Ne všude na světě zakládají skalničkáři opravdové skalky, pro milovníky drobných horských skvostů je taktéž velký výběr kamenných nebo kameninových nádob, koryt nebo truhlíků, v nich se dá miniaturní skalka také s úspěchem vytvořit.

Říká se, že co je malé, to je milé a o skalkách a skalničkách to platí dvojnásob.

Text: Zuzana Bohdalová

Publikováno: 16.03.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Jak si vybudovat okrasnou skalku

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Reportáž s Danou Hradeckou a ukázka okrasných skalek, které si na zahradě vytvořili.

Likvidace plevelů ve skalce

Likvidace plevelů je sama o sobě náročná, natož když se usadí v náročných místech, jako třeba na skalkách. Jak tedy použít hebricid v gelové formě, aby jste se plevelu zbavili?

Suťoviště

Kateřina Dušková si povídá s odborníkem o pěstování skalniček v suťovišti.

Jak se postarat o skalku na jaře

Jiří Šourek popovídá o tom jak se postarat o skalku po zimě

Neobyčejná zahrada plná různých rostlin

Inspirace, jak lze vybudovat zahradu podle vlastních představ s paní Helenou Brabcovou

Návštěva u Miroslava Líznera

Dnes se opět podíváme k Miroslavu Líznerovi. Povíme si, co se od minule změnilo.

ČTĚTE DÁLE

Orchideje závislé na houbách
Orchideje závislé na houbách

Zahrada

Jsou nenápadné, nemají listy a ztratily zelené barvivo. Pokud žádné takové orchideje neznáte, pravděpodobně patříte k většině. O orchidejích je sice obecně známo, že naprostá většina z nich se ve svém životě bez hub neobejde, ale u některých druhů orchidejí tato závislost trvá po celý život.

Lobelky vnesou do zahrady záplavu barev a květů
Lobelky vnesou do zahrady záplavu barev a květů

Zahrada

Lobelky jsou jedny z nejoblíbenějších letniček vysazovaných do truhlíků a nádob. Skvěle vypadají v nejrůznějších závěsných nádobách.

Jak zjistit a ovlivnit kvalitu vody?
Jak zjistit a ovlivnit kvalitu vody?

Zahrada

Voda je nezbytná pro veškeré formy života. Bohužel, znečištění vody je stále rostoucím problémem, který ohrožuje jak ekosystémy, tak lidské zdraví.

Použití rostlin se zajímavou texturou
Použití rostlin se zajímavou texturou

Zahrada

Rostliny s jedinečnou texturou přinášejí do zahradního designu a interiérů zcela nový rozměr. Dokážou okouzlit a přidat do prostoru zajímavý vizuální prvek.

Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma
Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma

Zahrada

Pěstování chilli papriček je zábavné a přináší řadu výhod – budete mít po ruce čerstvé domácí papričky a můžete si vybrat z široké škály odrůd.

Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou
Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou

Zahrada

Porozumění procesům gutace a transpirace je zásadní pro pochopení, jak rostliny regulují svou vodní bilanci a jak reagují na různé environmentální podmínky.

Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady
Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady

Zahrada

Vytvoření relaxační zahrady ve vašem malém venkovním prostoru může být úžasným způsobem, jak si užít klid a pohodu bez ohledu na velikost vašeho pozemku.

Co dělat s nerovnou plochou trávníku
Co dělat s nerovnou plochou trávníku

Zahrada

Trávník je základní prvek mnoha zahrad a venkovních prostorů i místo pro odpočinek. Co dělat, když se naše zahrada nebo dvůr potýká s nerovnou plochou?

I balkon můžete zalévat pohodlně
I balkon můžete zalévat pohodlně

Zahrada

I závlaha na balkoně může být snadná. Můžete si sem pořídit šikovné pomocníky, kteří vám pomůžou s tím, abyste s konví nemuseli běhat moc často.

Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči
Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči

Zahrada

Samozavlažovací květináč je skvělým pomocníkem při pěstování na balkonu i terase, ale i doma či na zahradě. Jaké výhody vám tyto speciální nádoby přinesou?

Vyberte rostlinám nádoby na míru
Vyberte rostlinám nádoby na míru

Zahrada

Víte, jaká je vhodná velikost nádoby na rostliny? Užitkové rostliny na balkoně či terase vyžadují vhodně velké nádoby, které jim dodají vše, co potřebují.

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.