Co udělat na jaře pro krásný trávník

Pokud je vaším snem hladký zelený koberec, musíte mu věnovat dostatečnou péči. I přesto se na něm mohou objevit úkazy, které vás příliš nepotěší – nerovnosti terénu, problem s růstem nebo nepěkné zbarvení trávy. Naštěstí se však většinou jedná o problémy, které můžeme poměrně jednoduše vyřešit. Jen je třeba znát jejich příčinu a možná řešení.

Co udělat na jaře pro krásný trávník
Co udělat na jaře pro krásný trávník (Zdroj: Lucie Peukertová)

Nerovnosti zasypejte

Jedna z věcí, které vám mohou vadit na zahradním „greenu“, jsou drobné nerovnosti terénu. Inu, co se jednomu líbí, to jiný nemůže vystát. A jaro je ten pravý čas něco s tím udělat. Mnohem lepší, než nájezd s parním válcem, je vybrat si některý z jednodušších způsobů řešení. Ověřeným postupem je zaplnění prohlubní půdou. „Ta by měla mít podobnou texturu jako půda stávajícího trávníku,“ radí odborník Radovan Bureš.  Vhodnou chvílí na rovnání terénu je například jarní provzdušňování. Nebo můžete terén srovnat mechanicky od základu a pak můžete učinit i další zásadní úpravy. „Je to dobrá příležitost provést i mnohé další zásahy do terénu jako je například jeho odvodnění,” zmiňuje možnosti Bureš. Pokud již trávník vystrkuje růžky a jedná se o nerovnost na relativně malé ploše, lze také opatrně vyjmout plochu trávníku a vyrovnat půdu pod ním. Pak travní dlaždici opět opatrně uložte na své místo.

Poznejte typ půdy – lépe porozumíte jejím potřebám

S půdou souvisí i další rada – pokud neznáte její typ, zjistěte jej. Jen tak budete vědět, jaké látky jí mohou chybět a které je potřeba doplnit. Podle toho vybíráme například typ hnojiva. Nejúplnější informace získáte z pedologické laboratoře, ale  základní orientaci získáte z hrsti hlíny v dlani.

Písčitá půda se mezi prsty jemně sype, nelepí se a nedrží pohromadě. Jílovitá půda zase obsahuje hodně jemných složek, dobře se drolí v ruce a po zvlhčení se ji lze hníst a drží pak tvar. Hlinitá půda drží pohromadě a je lepivá, dobře se tvaruje v ruce. Rašelinitá půda je na stisk pružná. Tolik nejstručnější definice jednotlivých půdních typů.

Provzdušněte

Tam, kde trávník vykazuje nějaké znaky strádání, zaryjte rýč asi 10 cm hluboko. „Pokud je půda tvrdá a neprostupná, je zcela nutné ji prokypřit. Tento problem mívají nejčastěji jílovité typy půd. Přílišné stlačení zeminy však může nastat u každého půdního typu – zejména v oblastech, kde se často chodí,“ upozorňuje Radovan Bureš.

Dalším znakem nutnosti provzdušnění jsou krátké a tlusté travní kořínky. Pokud je najdete ve vyrýpnutém vzorku půdy, znamená to, že se trávě nedaří dobře právě kvůli nadměrnému stlačení. Provzdušnění čili aerifikaci menších ploch zvládnete s rýčem nebo rycími vidlemi a hráběmi, ale na větší plochy se vyplatí přizvat na pomoc válec s jehlicemi nebo motorový aerifikátor. Do trávníku vyryjeme hustou síť děr a vzniklé otvory můžeme zasypat pískem, který do půdy propouští vzduch, vodu a živiny. Půda se tak konečně nadechne a brzy poznáte, jak jí to udělá dobře.

Chcete-li green, pak hnojte

Pokud toužíte po krásném okrasném trávníku, který bude hustý a sytě zelený, potřebuje dodávat především dusík a další živiny. Hnojení trávě také pomáhá, aby se prosadila proti rozpínavému plevelu a mechu. Rovněž ji posílí a bude odolná vůči problémům s travními chorobami. Pravidelné hnojení vám pomůže vypěstovat hustý, zdravý trávník. Nejdůležitější je hnojení prováděné hned na jaře, na začátku vegetačního období.

Naostřete nože

V neposlední řadě ovlivňuje vzhled trávníku i to, jestli jsou čepele nožů na vaší sekačce dostatečně ostré. Druhý den po sekání trávy se na ní podívejte zblízka. „Vršek trávy by měl být čistě seříznutý. Pokud jsou vršky kostrbaté, měli byste nechat ostří sekačky nabrousit” říká odborník na zahradní techniku. Tupá čepel totiž trávník spíše trhá než seká, čímž dává možnost škůdcům a nemocem.

Zdroj: Briggs & Stratton

Publikováno: 16.03.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Pec na pizzu či chleba

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Kdo by nechtěl mít doma pec na pizzu či chleba a vyrábět si chutné dobroty kdykoliv si vzpomene? Tak se do toho pusťte s naším návodem.

Smaltované ozdoby na dům

Akademická malířka Eva Heřmanská vypráví o výrobě smaltovaných ozdob.

Zahradní kuchyně a pec na pizzu

Podívejte se jak si můžete i vy upéct pizzu na zahradě.

Pečené jablko

Dnes nám paní Ludmila Dušková ukáže zajímavou věc. Je to malá pec na pečení jablka.

Přívěsek ve tvaru ptáčka

Návod na výrobu přívěsku.

Návštěva ve starém mlýnu s pecí na chléb

Exkluzivní návštěva ve starém mlýnu s pecí na chléb

ČTĚTE DÁLE

Jak zjistit a ovlivnit kvalitu vody?
Jak zjistit a ovlivnit kvalitu vody?

Zahrada

Voda je nezbytná pro veškeré formy života. Bohužel, znečištění vody je stále rostoucím problémem, který ohrožuje jak ekosystémy, tak lidské zdraví.

Použití rostlin se zajímavou texturou
Použití rostlin se zajímavou texturou

Zahrada

Rostliny s jedinečnou texturou přinášejí do zahradního designu a interiérů zcela nový rozměr. Dokážou okouzlit a přidat do prostoru zajímavý vizuální prvek.

Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma
Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma

Zahrada

Pěstování chilli papriček je zábavné a přináší řadu výhod – budete mít po ruce čerstvé domácí papričky a můžete si vybrat z široké škály odrůd.

Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou
Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou

Zahrada

Porozumění procesům gutace a transpirace je zásadní pro pochopení, jak rostliny regulují svou vodní bilanci a jak reagují na různé environmentální podmínky.

Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady
Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady

Zahrada

Vytvoření relaxační zahrady ve vašem malém venkovním prostoru může být úžasným způsobem, jak si užít klid a pohodu bez ohledu na velikost vašeho pozemku.

Co dělat s nerovnou plochou trávníku
Co dělat s nerovnou plochou trávníku

Zahrada

Trávník je základní prvek mnoha zahrad a venkovních prostorů i místo pro odpočinek. Co dělat, když se naše zahrada nebo dvůr potýká s nerovnou plochou?

I balkon můžete zalévat pohodlně
I balkon můžete zalévat pohodlně

Zahrada

I závlaha na balkoně může být snadná. Můžete si sem pořídit šikovné pomocníky, kteří vám pomůžou s tím, abyste s konví nemuseli běhat moc často.

Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči
Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči

Zahrada

Samozavlažovací květináč je skvělým pomocníkem při pěstování na balkonu i terase, ale i doma či na zahradě. Jaké výhody vám tyto speciální nádoby přinesou?

Vyberte rostlinám nádoby na míru
Vyberte rostlinám nádoby na míru

Zahrada

Víte, jaká je vhodná velikost nádoby na rostliny? Užitkové rostliny na balkoně či terase vyžadují vhodně velké nádoby, které jim dodají vše, co potřebují.

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu
Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu

Zahrada

Svíčkovec na zahradě patří mezi nenáročné trvalky, které kvetou po celé léto až do prvních mrazů. Jeho kvítky připomínají drobné motýlky.