Velký zahradní seriál 14 – Zahrada krok za krokem

Jarní týdny utíkají zahradníkovi až nepříjemně rychle, musí toho tolik stihnout! Zvlášť když poprvé osazuje záhony, pobíhá mezi vysazováním trvalek, hlídáním předpěstovaných letniček a sháněním nových semínek toho, co se mu na poslední chvíli zalíbilo někde na obrázku.

Velký zahradní seriál 14 – Zahrada krok za krokem
Velký zahradní seriál 14 – Zahrada krok za krokem (Zdroj: shutterstock.com)

Vysazování trvalek jsme probrali posledně, hodně z toho je použitelné i pro letničky – harmonie barev, vysévání rostlin různého vzrůstu na různá místa. Letničky a dvouletky, předpěstované v loňském roce do podoby sazenic, které letos pokvetou, mají ovšem jednu velkou výhodu. Nemusíte se trápit tím, když se vám napoprvé nepodaří jim dát místo, kde správně vyniknou. Jejich život je krátký a příští rok je můžete vysít jinam. Potřebují jen dobře připravenou půdu, aby si z ní rychle vytáhly dostatek živin na růst, květ i tvorbu semen.

Život na jedno léto

U většiny letniček platí, že je můžete nechat dožít až do konce, semínka sesbíraná z těch nejzdravějších a nejkrásněji kvetoucích rostlin si pak nasbíráte pro příští rok. Některé druhy se hojně vysemeňují samy, vy pak budete spíš bojovat s množstvím nečekaných sazeniček, které se příští rok na jaře na záhonu objeví. Měsíčky, ostrožky, kosmatec, sluncovky, slunečnice nebo černuchy tak ale dávají zahrádce ve venkovském stylu její typický ráz. Objevují se volně vysemeněné na nejrůznějších místech v zahradě. Určitě pár takových divoce rostoucích rostlin ponechte, jejich květy se na vás usmějí z prostředku záhonu i z okraje cestičky a připomenou vám, že příroda si dokáže najít cestu pro život svobodně a vždy s půvabem.

Postupné vysévání

Letničky citlivé na mráz je lépe předpěstovat v pařeništi a v průběhu dubna a května pak na záhony vysazovat již vyjednocené zesílené sazenice. Tak vám nejlépe vykvetou hledíky, hvozdík čínský, fialy nebo plamenka Drummondova. Přímo na záhon můžete vysévat už v polovině dubna odolné měsíčky zahradní, ostrožky, sluncovky, slunečnice a černuchy, popínavé hrachory nebo lichořeřišnice. S jinými druhy je třeba počkat až po „zmrzlých“, tedy do poloviny května, protože jejich semínka a klíčky by přízemní mrazíky zahubily. Astra čínská, kosmatec, zářivka, afrikány, šrucha, ostálky nebo jazylka budou tedy vyrůstat později, zato jejich květy prodlouží léto na záhonu až do konce září.

Hlíznaté rostliny

Patří vlastně mezi trvalky, protože hlízy je třeba na podzim ze země vyjmout a znovu zasadit až v dubnu a květnu, při výsadbě s nimi nakládáme spíš jako s letničkami. Jeden rok tu, druhý rok na jiném místě – také proto, že potřebují změnu půdy, aby je neničily choroby a škůdci. Jako solitéry i v řadové výsadbě u plotů a podíl domu vyniknou jiřiny. Jejich výběr je velice široký, barevná škála i tvary květů velice pestré. Nízké se hodí i do skalek nebo lemů záhonů, vysoké, jejichž květy vám budou zdobit zahradu i vázy až do pozdního října, mohou mít svůj vlastní záhon nebo doplňovat trvalky, jejichž doba květu již v létě skončila, jsou ale ozdobné zelení listů. Hlíznaté begónie se na záhony příliš nehodí, jsou velice křehké a vítr a déšť je snadno polámou. Zato v květináčích a truhlících ozdobí schodiště k domu i okna překrásnými letními květy v mnoha barvách i velikostech. Z méně často pěstovaných, ale velice dekorativních hlíznatých rostlin nezapomeňte také na vznosné montbrécie, acidanthery, dosny, tygřice nebo nízké šťavely, kterými můžete olemovat záhon.

TIP

Místo pro mečíky

Oblíbená hlíznatá květina k řezu na zahradě vlastně moc parády nenadělá. Štíhlé vysoké listy poléhají, stonek s květy je těžký a snadno se vylamuje. Přesto není třeba se mečíků vzdávat, vždyť výzdoba pokoje těmito postupně nakvétajícími kráskami patří k nejkrásnějším. Hlízy mečíků vysaďte třeba mezi zeleninu na užitkovou zahrádku. Ke každé rostlině zapíchněte alespoň metr a půl vysokou pevnou tyčku, ke které budete křehkou těžkou květinu vyvazovat.

Text: Gabriela Koulová

Publikováno: 16.03.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Pnoucí pokojové rostliny

Jaké konstrukce použít na pnoucí pokojové rostliny ví Dáša Kouřilová.

Množení pokojových rostlin

Množení pokojových rostlin je velmi užitečné. Zjistíte, jaké možnosti existují, jaké jsou jejich výhody a jak funguje technika řízkování.

Jak připravit zahradní rostliny na zimu

S příchodem zimy nás čeká stejná péče o rostliny a stromy, jako je tomu na jaře. Pouze vykováváme jiné činnosti.

Akvarijní rostliny a péče o ně

Péče o rostliny v akváriu. Dodávání živin, hnojení, správné nasvícení akvária.

Škůdci na pokojových rostlinách

Jan Kopřiva radí jak na likvidaci škůdců na pokojových rostlinách.

ČTĚTE DÁLE

Orchideje závislé na houbách
Orchideje závislé na houbách

Zahrada

Jsou nenápadné, nemají listy a ztratily zelené barvivo. Pokud žádné takové orchideje neznáte, pravděpodobně patříte k většině. O orchidejích je sice obecně známo, že naprostá většina z nich se ve svém životě bez hub neobejde, ale u některých druhů orchidejí tato závislost trvá po celý život.

Lobelky vnesou do zahrady záplavu barev a květů
Lobelky vnesou do zahrady záplavu barev a květů

Zahrada

Lobelky jsou jedny z nejoblíbenějších letniček vysazovaných do truhlíků a nádob. Skvěle vypadají v nejrůznějších závěsných nádobách.

Jak zjistit a ovlivnit kvalitu vody?
Jak zjistit a ovlivnit kvalitu vody?

Zahrada

Voda je nezbytná pro veškeré formy života. Bohužel, znečištění vody je stále rostoucím problémem, který ohrožuje jak ekosystémy, tak lidské zdraví.

Použití rostlin se zajímavou texturou
Použití rostlin se zajímavou texturou

Zahrada

Rostliny s jedinečnou texturou přinášejí do zahradního designu a interiérů zcela nový rozměr. Dokážou okouzlit a přidat do prostoru zajímavý vizuální prvek.

Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma
Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma

Zahrada

Pěstování chilli papriček je zábavné a přináší řadu výhod – budete mít po ruce čerstvé domácí papričky a můžete si vybrat z široké škály odrůd.

Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou
Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou

Zahrada

Porozumění procesům gutace a transpirace je zásadní pro pochopení, jak rostliny regulují svou vodní bilanci a jak reagují na různé environmentální podmínky.

Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady
Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady

Zahrada

Vytvoření relaxační zahrady ve vašem malém venkovním prostoru může být úžasným způsobem, jak si užít klid a pohodu bez ohledu na velikost vašeho pozemku.

Co dělat s nerovnou plochou trávníku
Co dělat s nerovnou plochou trávníku

Zahrada

Trávník je základní prvek mnoha zahrad a venkovních prostorů i místo pro odpočinek. Co dělat, když se naše zahrada nebo dvůr potýká s nerovnou plochou?

I balkon můžete zalévat pohodlně
I balkon můžete zalévat pohodlně

Zahrada

I závlaha na balkoně může být snadná. Můžete si sem pořídit šikovné pomocníky, kteří vám pomůžou s tím, abyste s konví nemuseli běhat moc často.

Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči
Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči

Zahrada

Samozavlažovací květináč je skvělým pomocníkem při pěstování na balkonu i terase, ale i doma či na zahradě. Jaké výhody vám tyto speciální nádoby přinesou?

Vyberte rostlinám nádoby na míru
Vyberte rostlinám nádoby na míru

Zahrada

Víte, jaká je vhodná velikost nádoby na rostliny? Užitkové rostliny na balkoně či terase vyžadují vhodně velké nádoby, které jim dodají vše, co potřebují.

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.