Velký zahradní seriál – Krok za krokem 13

Přes zimu a časně z jara jsme na zahrádce zvládli mnoho věcí připravit. Využili jsme k tomu každou chvilku, kdy neležel sníh a nemrzlo. Záhony jsou zryté, nakypřené a konečně přichází doba sázení a vysévání. Zatímco na procházkách v přírodě se s hlavou vztyčenou nadechujeme jarního vzduchu, na zahrádce zavrtáme nos do hlíny.

Velký zahradní seriál – Krok za krokem 13
Velký zahradní seriál – Krok za krokem 13 (Zdroj: Lucie Peukertová)

Proměnit zatravněnou plochu ve venkovskou zahrádku plnou barev a vůní jste se rozhodli na podzim, stihli jste vysadit pár stromůkeřů, ale záhony jsou docela prázdné. Nebuďte z toho nešťastní, než se duben s říjnem sejde, podaří se vám nejspíš na nich vytvořit džungli nejrůznější vegetace. Zahradník začátečník totiž nezná míru, chce vidět kvést to a plazit se ono, tu se mu něco zalíbí v časopise, jindy zas při návštěvě zahradnictví. Sází a vysévá trochu bezhlavě, protože nemá ponětí, v jak vysoké a mohutné rostliny se dokážou některé drobné sazeničky proměnit. Netrapte se tím, jen se pokuste sázecí vášeň neproměnit v komické vrstvení. Takový netrpělivý začátečník totiž jeden týden vyseje do řádků semínka afrikánů, a protože jim to na jeho vkus dlouho trvá, než začnou rašit, za týden přes ně vyseje ještě řeřichu. Při troše štěstí mu dokonce sem tam nějaké semínko vzejde, je z toho ale prapodivný guláš. Zahradníka zkrátka zdobí trpělivost a jako pomůcku najde na sáčcích se semínky dobu klíčivosti, které by měl důvěřovat. Také se sazeničkami odborník poradí a řekne vám, jak vysoké a široké trsy z nich budou. Vůbec nevadí, že řada tařiček bude zpočátku řídká, za pár týdnů se vzrostlé rostliny propojí. Dodržujte tedy při výsadbě doporučené rozestupy, pak se sazenicím bude dobře dařit.

Začněte trvalkami

Tak jako stromykeře jsou pilíři celé zahrady, tak trvalky tvoří základ venkovského záhonu. Vyzkoušet můžete nejrůznější keříky, růžové stromky, kvetoucí polštáře, vysoké cibuloviny a hlíznaté druhy i okrasné traviny. Trend venkovské zahrádky dnes povoluje volnější uspořádání, nedbá na nějaká přísná pravidla, takže splést se moc nemůžete. Zkuste hlavně ladit barvy a při výsadbě si usnadněte přístup k rostlinám dodržením několika pravidel. Úzké záhonky u zdi osazujte jen jedním druhem květin. Maximálně můžete těsně ke stěně umístit nějakou popínavku jako pozadí pro nízké poléhavé polštáře. Širší záhony u zdi, přístupné jen z jedné strany, osazujte tak, že u stěny začnete vysokými trvalkami a směrem ke kraji se porost bude snižovat. Vyniknou tak všechny rostliny zejména v květu. U velkých záhonů volně přístupných ze všech stran máte dvě možnosti. Klasické dobře přehledné uspořádání vznikne, když doprostřed umístíte nějaký ozdobný keřík, kolem něj pak budete osazovat nižší druhy a na lemu záhonu zakončíte polštáři nebo nízkými rostlinami ozdobnými listem. Venkovská zahrádka ale nabízí volnost a vzájemné prolínání, takže si můžete pohrát i jinak. Mezi do šířky rozrostlé nižší trsy vysaďte vysokou rostlinu, která se do šířky nebude rozrůstat. Co je důležité? Aby vás záhon bavil celý rok. Vybírejte tedy druhy, které budou rozkvétat postupně od jara do podzimu a nezapomeňte na rostliny ozdobné listem až do sněhu. Nezáleží na tom, jestli vám pokvetou přesné pruhy, kola či vlnovky, hlavní je, aby záhon byl stále pestrý a upravený. Odkvétající druhy tedy zastřihujte a ponechte prostor těm, které teprve podle ročního období přijdou na řadu. Ideální je ponechat si trochu místa pro letničky, ty doplní pestrými květy záhon trvalek v nejžhavější sezóně.

Na několik let

Možná budete muset některé trvalky zlikvidovat nebo je přemístíte jinam, protože na záhonu příliš rozbují. Přesto se ve slově trvalka skrývá i princip vysazování – na záhonu budou tyto druhy několik let, ať už jsou i přes zimu ozdobné (traviny, keříky, skalníky, poléhavé floxy, hvozdíky, tařičky) nebo na zimu zatahují pod zem (kopretiny). Aby se jednotlivým dobře rostlo, dbejte na správné umístění na slunci či v polostínu až stínu a na to, abyste do jednoho místa shromáždily vápnomilné a do jiného vřesovištní, kyselou půdu vyžadující druhy. Při výsadbě je přihnojte kvalitním humusem a v zejména než pevně zakoření, dbejte o mírnou pravidelnou zálivku. Na jaře pozor, mohou přijít ranní mrazíky, choulostivější druhy tedy na noc překryjte fólií.

TIP

Nezapomeňte na pivoňky

Nízké i středně vysoké byliny nebo spíše polokeře jsou typickou jarní rostlinou severní polokoule. Do českých venkovských zahrad patří stejně neodmyslitelně jako kopretiny, astry nebo floxy. Na vybranou máte z bylinných nebo dřevitých druhů, ty první po odkvětu směrem k podzimu postupně zasychají a na jaře znovu vyrážejí z pupenu. Dřevité pivoňky jsou opadavé keře, ozeleňující se velmi časně z jara. Pivoňky dobře zakořeněné v kontejnerech můžete vysazovat i na jaře, letos se ale květů nedočkáte. Raději tedy vysazujte v srpnu, na větších keřích se už v příštím roce dočkáte poupat. Bohatě kvetou od asi šestého roku věku. Na výběr máte z více než 3000 šlechtěných odrůd, všechny milují slunce a nemají rády přesazování. Na jednom stanovišti mohou kvést i desítky let.

Text: Gabriela Koulová

Publikováno: 16.03.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Pnoucí pokojové rostliny

Jaké konstrukce použít na pnoucí pokojové rostliny ví Dáša Kouřilová.

Množení pokojových rostlin

Množení pokojových rostlin je velmi užitečné. Zjistíte, jaké možnosti existují, jaké jsou jejich výhody a jak funguje technika řízkování.

Jak připravit zahradní rostliny na zimu

S příchodem zimy nás čeká stejná péče o rostliny a stromy, jako je tomu na jaře. Pouze vykováváme jiné činnosti.

Akvarijní rostliny a péče o ně

Péče o rostliny v akváriu. Dodávání živin, hnojení, správné nasvícení akvária.

Škůdci na pokojových rostlinách

Jan Kopřiva radí jak na likvidaci škůdců na pokojových rostlinách.

ČTĚTE DÁLE

Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma
Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma

Zahrada

Pěstování chilli papriček je zábavné a přináší řadu výhod – budete mít po ruce čerstvé domácí papričky a můžete si vybrat z široké škály odrůd.

Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou
Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou

Zahrada

Porozumění procesům gutace a transpirace je zásadní pro pochopení, jak rostliny regulují svou vodní bilanci a jak reagují na různé environmentální podmínky.

Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady
Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady

Zahrada

Vytvoření relaxační zahrady ve vašem malém venkovním prostoru může být úžasným způsobem, jak si užít klid a pohodu bez ohledu na velikost vašeho pozemku.

Co dělat s nerovnou plochou trávníku
Co dělat s nerovnou plochou trávníku

Zahrada

Trávník je základní prvek mnoha zahrad a venkovních prostorů i místo pro odpočinek. Co dělat, když se naše zahrada nebo dvůr potýká s nerovnou plochou?

I balkon můžete zalévat pohodlně
I balkon můžete zalévat pohodlně

Zahrada

I závlaha na balkoně může být snadná. Můžete si sem pořídit šikovné pomocníky, kteří vám pomůžou s tím, abyste s konví nemuseli běhat moc často.

Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči
Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči

Zahrada

Samozavlažovací květináč je skvělým pomocníkem při pěstování na balkonu i terase, ale i doma či na zahradě. Jaké výhody vám tyto speciální nádoby přinesou?

Vyberte rostlinám nádoby na míru
Vyberte rostlinám nádoby na míru

Zahrada

Víte, jaká je vhodná velikost nádoby na rostliny? Užitkové rostliny na balkoně či terase vyžadují vhodně velké nádoby, které jim dodají vše, co potřebují.

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu
Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu

Zahrada

Svíčkovec na zahradě patří mezi nenáročné trvalky, které kvetou po celé léto až do prvních mrazů. Jeho kvítky připomínají drobné motýlky.

Jak se zbavit pařezů na zahradě
Jak se zbavit pařezů na zahradě

Zahrada

Potřebujete-li odstranit ze zahrady pařezy, po přestárlých nebo nemocných stromech, které jste museli porazit, máte několik možností. Můžete je zdolat pomocí těžké techniky, nebo je umně zamaskovat a využít jako neotřelé dekorace. Kterou variantu zvolíte?

Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?
Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?

Zahrada

Zařizujete dílnu a nevíte, co všechno do ní pořídit, aby sloužila jako dobré zázemí pro dům či zahradu? Poradíme vám!