Velký zahradní seriál 15 – zahrada krok za krokem

Zahrada rovná jako mlat se sice dobře udržuje, po čase ale začne být trochu fádní, takže oko zahradníka začne vybírat místo, kde by navršil nějaký ten alespoň malý kopeček vyzdobený kameny. Zahrada se svažitým terénem či dokonce na terasách s téměř kolmými předěly si o skalku přímo říká.

Velký zahradní seriál 15 – zahrada krok za krokem
Velký zahradní seriál 15 – zahrada krok za krokem (Zdroj: shutterstock.com)

V zahrádkářské literatuře najdete většinou doporučení zakládat skalku na podzim, to ovšem platí jen pro takovou, kde provede vše v jednom zátahu od úpravy terénu, nevezení zeminy až po uložení kamenů a osázení. Takhle čítankové to ale se skalkou většinou nebývá a zahradníka, který rád tvoří a postupně upravuje svou malou krajinu kolem domu, se takový postup vlastně ani nehodí. Skalka neboli alpinum totiž neupomíná na jen tak nějaké kamínky, ale na miniaturu velehor a skalnatého terénu, kterou na zahrádce vytvoříte. To pak platí i pro osázení.

Koupit nebo hledat?

Ono to zpravidla začíná na jarní procházce. Když sejde sníh a krajina je ještě holá a omytá odtékajícími potůčky, objevíte při cestě kámen, kterému prostě nelze odolat. Ten musím mít na zahradě, začne ho zahradník obcházet ze všech stran a promýšlí, jak ho dostat domů. Když je kámen volně ložený, zato hromsky velký, je třeba povolat na pomoc i několik párů silných paží, alespoň přibližně spočítat,  kolik může takový balvan vážit a na co se tedy dá naložit. V mnoha oblastech u nás jsou staré již nepoužívané malé kamenné lomy, kde se pořád ještě dá najít mnoho pokladů. Jak už totiž máte na zahradě jeden, začnete přemýšlet, kam s ním, jak ho stabilizovat a hlavně – jaké mu pořídit bratříčky. Z pátrání po kamenech stane se tak zahradníkova posedlost, zastavuje autem během rodinného výletu i služebních cest na naprosto nečekaných místech, přitesává sochory, zvyšuje nosnost ručního vozíku i tažného zařízení za autem. Mezitím na zahradě připravuje terén, tu překryje hromadu suti zeminou a jme se do ní osazovat kameny, tam zase strhne drn ze srázu a předěluje ho starými kamennými patníky či kvádry z lomu. Je to práce namáhavá, lopotná, těžké velké kameny je třeba alespoň polovinou zahrabat do země, aby byly stabilní, vše promyslet, aby se to nesouvalo, nebortilo a nepropadalo. Zahradníkovi přibývají svaly na rukou a zároveň v něm roste pýcha na to, co se mu podařilo vytvořit. Jistě, můžete si kameny objednat, firma vám je doveze, skalku odborně založí a vy ji jen osázíte, ale řekněte, je to pak nějaké dobrodružství?

Miniskalka pro méně náročné

Netoužíte po alpských štítech, ale skalničky pěstovat chcete? Na malé zahrádce si vystačíte s navršeným kopcem, jehož vnitřek může klidně tvořit třeba zbytek suti ze stavby. Musí být ale řádně udusaná, nejlépe třeba dva roky stará, protože ta je už propršená a sesutá tak, že se nebude propadat. Na ni rozhrnete alespoň dvacet centimetrů zeminy, postupně ji opět řádně udusáte, aby se při první dešti nesplavila a dobře zajistíte kameny. Nemusí být veliké, stačí třeba i štípané pískovcové nebo břidlicové placáky, je třeba je ale dobře usadit do půdy, aby se nehýbaly a zároveň byly rozmístěné tak, že zabrání splavování zeminy. Většina skalniček nepotřebuje velké množství zeminy a jsou to druhy suchomilné nebo alespoň sucho dobře snášející, takže písek a cihlová suť jako podloží jim bude vyhovovat, jsou dobře propustné. I při skládání takové skalky si užijete kreativního tvoření miniaturní alpinkové krajinky. K tomu můžete do trávníku usadit třeba nějaký ten opravdu veliký kámen, který koupíte v lomu a necháte si ho jeřábem složit na předem vybrané a vykopané místo v zahradě.

Jaké kameny vybrat

Jsme stále na české zahradě ve venkovském stylu. Ta by všemi prvky měla zapadnout do okolní krajiny. Kameny by tedy měly být takové, jaké se nacházejí v nejbližším okolí. Naše krajina ale nabízí v tomto směru velkou pestrost. V okolí pískovcových skal se tedy přidržíte pískovce, v oblastech se žulovými valouny budou tyto i základem vaší skalky. Proměnlivost podloží a bludné ledovcové balvany zatoulané až hluboko do nížin ovšem nabízejí možnost umístit i do zahrady sem tam něco, co se běžně v okolí nevyskytuje. Vyvarujte se především kamenů nějak zásadně otesávaných (kromě kvádrů na prahy ve srázu) a pohrajte si s jejich přírodními tvary tak, aby skalka skutečně napodobovala malé hory. Jestli to budou Alpy s ostrými štíty, Prachovské skály s vysokými pilíři nebo Šumava s oblými kopečky, to je už jen na vás.

TIP

Pro milovníky miniatur

Rádi si hrajete s maličkostmi? Nebo prostě musíte omezovat své zahradničení na maličký prostor předzahrádky, terasy nebo balkonu? I tak můžete mít skalku, stačí osázet kamenné korýtko, větší květináč, klidně i staré vědro alpinkami a proložit je kameny a kamínky.

Text: Gabriela Koulová

Publikováno: 16.03.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Pohádková skalka

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Nápad na pohádkovou skalku.

Skalka na skále

Co dělá skalku skalkou kromě krásných kamenů? Jaké rostliny pro skalku použít a jak se o ni starat.

Suťoviště

Kateřina Dušková si povídá s odborníkem o pěstování skalniček v suťovišti.

Jak správně vybudovat skalky

Tip na vybudování nevšední skalky z dřevin.

Jak si vybudovat okrasnou skalku

Reportáž s Danou Hradeckou a ukázka okrasných skalek, které si na zahradě vytvořili.

Jak se postarat o skalku na jaře

Jiří Šourek popovídá o tom jak se postarat o skalku po zimě

ČTĚTE DÁLE

I balkon můžete zalévat pohodlně
I balkon můžete zalévat pohodlně

Zahrada

I závlaha na balkoně může být snadná. Můžete si sem pořídit šikovné pomocníky, kteří vám pomůžou s tím, abyste s konví nemuseli běhat moc často.

Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči
Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči

Zahrada

Samozavlažovací květináč je skvělým pomocníkem při pěstování na balkonu i terase, ale i doma či na zahradě. Jaké výhody vám tyto speciální nádoby přinesou?

Vyberte rostlinám nádoby na míru
Vyberte rostlinám nádoby na míru

Zahrada

Víte, jaká je vhodná velikost nádoby na rostliny? Užitkové rostliny na balkoně či terase vyžadují vhodně velké nádoby, které jim dodají vše, co potřebují.

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu
Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu

Zahrada

Svíčkovec na zahradě patří mezi nenáročné trvalky, které kvetou po celé léto až do prvních mrazů. Jeho kvítky připomínají drobné motýlky.

Jak se zbavit pařezů na zahradě
Jak se zbavit pařezů na zahradě

Zahrada

Potřebujete-li odstranit ze zahrady pařezy, po přestárlých nebo nemocných stromech, které jste museli porazit, máte několik možností. Můžete je zdolat pomocí těžké techniky, nebo je umně zamaskovat a využít jako neotřelé dekorace. Kterou variantu zvolíte?

Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?
Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?

Zahrada

Zařizujete dílnu a nevíte, co všechno do ní pořídit, aby sloužila jako dobré zázemí pro dům či zahradu? Poradíme vám!

Přírodní zahrada může být i ta vaše
Přírodní zahrada může být i ta vaše

Zahrada

Chcete poznat principy přírodní zahrady? Jsou jednoduché a možná už některé z nich provádíte v praxi. Co je tedy přírodní zahrada a jak jí dosáhnout?

Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika
Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika

Zahrada

Dnešní uspěchaná doba nemusí znamenat nepořádek a chaos na pozemku kolem domu. Na zahradu patří technika. Ruční nářadí nahradily zahradní stroje.

Malý balkón jako mini relaxační zóna
Malý balkón jako mini relaxační zóna

Zahrada

Vlastníte malý balkón, který téměř nevyužíváte? Můžete si z něj vytvořit příjemné místo na relaxaci. Stačí několik málo úprav a vhodná zeleň.

Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť
Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť

Zahrada

Klíšťata nežijí pouze v lesích, ale vyskytují se i na našich zahradách. Zde se však můžeme chránit a vysadit na pozemku rostliny odpuzující klíšťata.