Připravujeme zahradní jezírko na novou sezonu

Jakmile se začne oteplovat, nevíme, kam na zahradě dřív skočit, zda pečovat o rostliny, nářadí nebo stromy. Důležitou částí zahrady mnoha z nás, však je i jezírko, zdroj energie a oživení zeleného prostoru. Ani na to při jarní údržbě nesmíme zapomenout. Samozřejmě volíme odlišné postupy, pokud máme jezírko pro ryby nebo jezírko pouze s rostlinami.

Připravujeme zahradní jezírko na novou sezonu
Připravujeme zahradní jezírko na novou sezonu (Zdroj: shutterstock.com)

Jezírko nejprve vyčistíme od případných zbytků vodních rostlin a napadaného listí. Příliš zakalenou vodu můžeme zhruba z jedné třetiny vyměnit.

Ze všeho nejdůležitější však bude vyčištění filtru. Propláchneme ho vodou, ale nedezinfikujeme, zničili bychom tak potřebné užitečné bakterie. Z nádrže odstraníme usazeniny, otevřeme ventily, které taktéž překontrolujeme. Pročistíme vodotrysky a další zařízení. Poté zapneme čerpadlo a celý systém uvedeme opět do provozu.

Rostliny zatím nedělíme ani nesázíme, v chladnější vodě by se špatně ujímaly. Až za teplejšího počasí můžeme začít vysazovat a také hnojit speciálními hnojivy k tomu určenými.

Pokud máme v jezírku ryby, nesmíme zapomenout, že potřebují dostatečné množství kyslíku. Pokud náhodou ještě napadne sníh, odmetáme ho. Důvod je jednoduchý: stěny nádrže jsou porostlé řasami, které při nedostatku světla spotřebovávají kyslík, čili disimilují, a naopak. Pokud mají světla dostatek, vytvářejí ho, čili asimilují. A okysličená voda je pro ryby základní podmínkou přežití. Pro zajištění dostatečného množství kyslíku nejen pro ryby, ale i pro rostliny, které jsou jistě také umístěny v jezírkách, je ve většině případů potřeba  provést v jezírku filtraci a také do něj přivádět dostatečné množství kyslíku za pomoci čerpadla.

Kvalitní a spolehlivá čerpadla vám zajistí v rybníčku cirkulaci vody a všech vodních prvků. Pro výběr toho správného čerpadla musíte znát požadované množství vody a výšku, do které bude voda vyčerpávána.  Vybírat můžete z malých dekorativních vodotrysků až po výkonná čerpadla, která přečerpávající několik tisíc litrů za hodinu. Pamatujte, že je lepší jezírkové čerpadlo lehce předimenzovat a mít dostatečnou rezervu ve výkonu.

Krásně osazené jezírko bude jistě chloubou vaší zahrady. Proto do něj pečlivě vybírejte rostliny, které celou plochu výrazně oživí. Do příslušných zón vybírejte různé rostliny. Při jejich nákupu kontrolujte, zda mají zelené a svěží stonky a listy, nekupujte vodní rostliny povadlé nebo zažloutlé. U zdravé rostliny by měl být kořenový bal pevně držící pohromadě a kořeny v žádném případě nesmějí zahnívat. Hlavním výsadbovým obdobím vodních rostlin je jaro. Ale pokud zatoužíte přidat do svého jezírka další rostlinu, která vás čímkoli zaujme, můžete tak učinit kdykoli v průběhu vegetační sezony.

Text: Zuzana Bohdalová

ČTĚTE DÁLE

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Jak se zbavit pařezů na zahradě
Jak se zbavit pařezů na zahradě

Zahrada

Potřebujete-li odstranit ze zahrady pařezy, po přestárlých nebo nemocných stromech, které jste museli porazit, máte několik možností. Můžete je zdolat pomocí těžké techniky, nebo je umně zamaskovat a využít jako neotřelé dekorace. Kterou variantu zvolíte?

Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?
Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?

Zahrada

Zařizujete dílnu a nevíte, co všechno do ní pořídit, aby sloužila jako dobré zázemí pro dům či zahradu? Poradíme vám!

Malý balkón jako mini relaxační zóna
Malý balkón jako mini relaxační zóna

Zahrada

Vlastníte malý balkón, který téměř nevyužíváte? Můžete si z něj vytvořit příjemné místo na relaxaci. Stačí několik málo úprav a vhodná zeleň.

Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť
Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť

Zahrada

Klíšťata nežijí pouze v lesích, ale vyskytují se i na našich zahradách. Zde se však můžeme chránit a vysadit na pozemku rostliny odpuzující klíšťata.

Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady
Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady

Zahrada

Kromě zahradního domku na nářadí, který opravdu využije každý, kdo na zahradě rád pracuje a vlastní zahradní techniku či nářadí, využije každý milovník zahradničení také pařník nebo skleník. Právě skleník může mít mnoho podob a na výběr máme z mnoha materiálů, rozhodně není k mání pouze tradiční sklo. Vůbec dokonce není pravda, že se skleník vejde jen na velkou zahradu, i na malých pozemcích totiž můžete zvolit stavbu o půdorysu několika málo metrech čtverečních nebo dokonce variantu přistavěnou ke stěně domu nebo jiné zahradní stavby.

Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu
Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu

Zahrada

V lesích zůstávají doupné stromy ponechány přesto, že bývají napadené, odumřelé, skácené atd. Existují nejrůznější projekty na ochranu doupných stromů, které jsou podporovány hlavně společností Lesy České republiky. I my však na našich zahradách můžeme ptactvo podporovat právě tím, že jim zde nějaké stromy k hnízdění a přebývání ponecháme.

Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?
Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?

Zahrada

Jaro zaklepe na dveře ani ne za měsíc a s ním ožijí naše chaty, chalupy a zahradní kolonie. Na zimu jste jistě víkendové domy důkladně zazimovali, ale i tak vás na jaře čeká hromada práce, než se budete moci usadit od křesla a užívat si venkovský klid. Vyhrňte si rukávy, jdeme na to!

Indiánský banán: exotické ovoce i do našich zahrad. Vyzkoušejte!
Indiánský banán: exotické ovoce i do našich zahrad. Vyzkoušejte!

Zahrada

Tak jako většina exotických rostlin i Asimina triloba získala mnoho odlišných názvů. U nás se dá tento poměrně málo známý exotický strom pěstovat také. Zajímavé je, že kvalita a chuť plodů je přitom naprosto srovnatelná s plody, které rostou v tropickém prostředí.

Výsadba vodních rostlin, a tentokrát už bez substrátu
Výsadba vodních rostlin, a tentokrát už bez substrátu

Zahrada

Každý majitel okrasného nebo koupacího jezírka sní o čisté a až na dno průzračné vodě, která se bude čistit pomocí technologie a vodních rostlin. Ne vždy děláme vše pro to, aby fungovaly všechny přirozené čistící procesy ve vodě. Ba naopak těmto přírodním procesům doslova házíme klacky pod nohy. Vodu si totiž často zamoříme živinami a organickými látkami již při samotné výsadbě vodních rostlin a tím dáme řasám a sinicím zelenou pro vstup do vodního ekosystému.

Jehličnany mohou být pro zahradu záchrana i zkáza
Jehličnany mohou být pro zahradu záchrana i zkáza

Zahrada

Jen málokterá skupina dřevin je tolik opředená různými mnohdy i nesprávnými domněnkami, jako jsou jehličnany. Jejich použití je ovšem spojeno s celou řadou specifik, a pokud se nechcete dočkat celoročně téměř neproměnné zahrady, určitě byste to s nimi neměli moc přehánět. Přesto tato skupina dřevin může z vaší zahrady udělat překrásnou kompozici okrasných rostlin, ale její použití je závislé na mnoha ohledech.

Krása a tradice vřesovištních rostlin na rodinné zahradě
Krása a tradice vřesovištních rostlin na rodinné zahradě

Zahrada

Vřesovištní rostliny nás zaujmou svou nevšední krásou nejen na podzim, ale i během zimy či na jaře. Pokud vám na zahradě chybí barevný ohňostroj, který na sebe připoutá veškerou pozornost, vřesovištními rostlinami určitě neprohloupíte. Jak samotné vřesoviště, tak i výsadby kyselomilných azalek a pěnišníků vám do zahrady přinesou nezapomenutelnou atmosféru, která stojí opravdu za to.