Připravujeme zahradní jezírko na novou sezonu

Jakmile se začne oteplovat, nevíme, kam na zahradě dřív skočit, zda pečovat o rostliny, nářadí nebo stromy. Důležitou částí zahrady mnoha z nás, však je i jezírko, zdroj energie a oživení zeleného prostoru. Ani na to při jarní údržbě nesmíme zapomenout. Samozřejmě volíme odlišné postupy, pokud máme jezírko pro ryby nebo jezírko pouze s rostlinami.

Připravujeme zahradní jezírko na novou sezonu
Připravujeme zahradní jezírko na novou sezonu (Zdroj: shutterstock.com)

Jezírko nejprve vyčistíme od případných zbytků vodních rostlin a napadaného listí. Příliš zakalenou vodu můžeme zhruba z jedné třetiny vyměnit.

Ze všeho nejdůležitější však bude vyčištění filtru. Propláchneme ho vodou, ale nedezinfikujeme, zničili bychom tak potřebné užitečné bakterie. Z nádrže odstraníme usazeniny, otevřeme ventily, které taktéž překontrolujeme. Pročistíme vodotrysky a další zařízení. Poté zapneme čerpadlo a celý systém uvedeme opět do provozu.

Rostliny zatím nedělíme ani nesázíme, v chladnější vodě by se špatně ujímaly. Až za teplejšího počasí můžeme začít vysazovat a také hnojit speciálními hnojivy k tomu určenými.

Pokud máme v jezírku ryby, nesmíme zapomenout, že potřebují dostatečné množství kyslíku. Pokud náhodou ještě napadne sníh, odmetáme ho. Důvod je jednoduchý: stěny nádrže jsou porostlé řasami, které při nedostatku světla spotřebovávají kyslík, čili disimilují, a naopak. Pokud mají světla dostatek, vytvářejí ho, čili asimilují. A okysličená voda je pro ryby základní podmínkou přežití. Pro zajištění dostatečného množství kyslíku nejen pro ryby, ale i pro rostliny, které jsou jistě také umístěny v jezírkách, je ve většině případů potřeba  provést v jezírku filtraci a také do něj přivádět dostatečné množství kyslíku za pomoci čerpadla.

Kvalitní a spolehlivá čerpadla vám zajistí v rybníčku cirkulaci vody a všech vodních prvků. Pro výběr toho správného čerpadla musíte znát požadované množství vody a výšku, do které bude voda vyčerpávána.  Vybírat můžete z malých dekorativních vodotrysků až po výkonná čerpadla, která přečerpávající několik tisíc litrů za hodinu. Pamatujte, že je lepší jezírkové čerpadlo lehce předimenzovat a mít dostatečnou rezervu ve výkonu.

Krásně osazené jezírko bude jistě chloubou vaší zahrady. Proto do něj pečlivě vybírejte rostliny, které celou plochu výrazně oživí. Do příslušných zón vybírejte různé rostliny. Při jejich nákupu kontrolujte, zda mají zelené a svěží stonky a listy, nekupujte vodní rostliny povadlé nebo zažloutlé. U zdravé rostliny by měl být kořenový bal pevně držící pohromadě a kořeny v žádném případě nesmějí zahnívat. Hlavním výsadbovým obdobím vodních rostlin je jaro. Ale pokud zatoužíte přidat do svého jezírka další rostlinu, která vás čímkoli zaujme, můžete tak učinit kdykoli v průběhu vegetační sezony.

Text: Zuzana Bohdalová

Publikováno: 16.03.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Pnoucí pokojové rostliny

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Jaké konstrukce použít na pnoucí pokojové rostliny ví Dáša Kouřilová.

Množení pokojových rostlin

Množení pokojových rostlin je velmi užitečné. Zjistíte, jaké možnosti existují, jaké jsou jejich výhody a jak funguje technika řízkování.

Jak připravit zahradní rostliny na zimu

S příchodem zimy nás čeká stejná péče o rostliny a stromy, jako je tomu na jaře. Pouze vykováváme jiné činnosti.

Akvarijní rostliny a péče o ně

Péče o rostliny v akváriu. Dodávání živin, hnojení, správné nasvícení akvária.

Škůdci na pokojových rostlinách

Jan Kopřiva radí jak na likvidaci škůdců na pokojových rostlinách.

Zazimování letněných pokojových rostlin

Reportáž o zazimování letněných pokojových a teplomilných rostlin, jak je správně očistit, ošetřit proti škůdcům, jak je správně připravit přezimování v bytě.

ČTĚTE DÁLE

Použití rostlin se zajímavou texturou
Použití rostlin se zajímavou texturou

Zahrada

Rostliny s jedinečnou texturou přinášejí do zahradního designu a interiérů zcela nový rozměr. Dokážou okouzlit a přidat do prostoru zajímavý vizuální prvek.

Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma
Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma

Zahrada

Pěstování chilli papriček je zábavné a přináší řadu výhod – budete mít po ruce čerstvé domácí papričky a můžete si vybrat z široké škály odrůd.

Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou
Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou

Zahrada

Porozumění procesům gutace a transpirace je zásadní pro pochopení, jak rostliny regulují svou vodní bilanci a jak reagují na různé environmentální podmínky.

Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady
Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady

Zahrada

Vytvoření relaxační zahrady ve vašem malém venkovním prostoru může být úžasným způsobem, jak si užít klid a pohodu bez ohledu na velikost vašeho pozemku.

Co dělat s nerovnou plochou trávníku
Co dělat s nerovnou plochou trávníku

Zahrada

Trávník je základní prvek mnoha zahrad a venkovních prostorů i místo pro odpočinek. Co dělat, když se naše zahrada nebo dvůr potýká s nerovnou plochou?

I balkon můžete zalévat pohodlně
I balkon můžete zalévat pohodlně

Zahrada

I závlaha na balkoně může být snadná. Můžete si sem pořídit šikovné pomocníky, kteří vám pomůžou s tím, abyste s konví nemuseli běhat moc často.

Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči
Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči

Zahrada

Samozavlažovací květináč je skvělým pomocníkem při pěstování na balkonu i terase, ale i doma či na zahradě. Jaké výhody vám tyto speciální nádoby přinesou?

Vyberte rostlinám nádoby na míru
Vyberte rostlinám nádoby na míru

Zahrada

Víte, jaká je vhodná velikost nádoby na rostliny? Užitkové rostliny na balkoně či terase vyžadují vhodně velké nádoby, které jim dodají vše, co potřebují.

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu
Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu

Zahrada

Svíčkovec na zahradě patří mezi nenáročné trvalky, které kvetou po celé léto až do prvních mrazů. Jeho kvítky připomínají drobné motýlky.

Jak se zbavit pařezů na zahradě
Jak se zbavit pařezů na zahradě

Zahrada

Potřebujete-li odstranit ze zahrady pařezy, po přestárlých nebo nemocných stromech, které jste museli porazit, máte několik možností. Můžete je zdolat pomocí těžké techniky, nebo je umně zamaskovat a využít jako neotřelé dekorace. Kterou variantu zvolíte?