Velký zahradní seriál – zahrada krok za krokem 17

Intenzivním pěstováním se půda vyčerpává, žádný zahradník se tedy nevyhne hnojení. Ideální je vracet do země to, co jsme z ní vzali, pokud ale chcete mít pěknou zeleninu, ovoce, ale i bohatě kvetoucí truhlíky, bude to přece jen chtít sem tam i minerální hnojivo.

Velký zahradní seriál – zahrada krok za krokem 17
Velký zahradní seriál – zahrada krok za krokem 17 (Zdroj: Lucie Peukertová)

Přírodní cyklus je uzavřený kruh – rostliny se rodí, rostou, plodí a odumírají. Některé to zvládnou během jediného roku, jiné žijí dlouhá desetiletí i staletí. Rostou tam, kde pro to mají dobré podmínky, tedy i půdu. Na zahradě je to jiné – chceme, aby nám tu rostlo to, co se nám líbí, a to ve velkém množství. Proto musíme půdu vylepšovat, často na různých místech a záhonech různým způsobem. Před výsadbou tak musíme půdu dobře připravit a během života rostlin zásoby živin obnovovat.

Organická hnojiva

Bez hnojení se neobejde dokonce ani trávník, i když se zdá, že tráva roste všude. Vy ovšem budete chtít mít trávník hebký, bez plevelů a bez trsů pýru nebo ostřice. Kromě pravidelného sekání mu tedy musíte přidávat živiny především pro tvorbu listu – kvetení a plození není většinou možné, protože trávník udržujeme stále krátký. Rostliny se tak mohou množit jen vegetativně, rozrůstáním kořenového systému a odnožováním, přirozené dosévání se nekoná. Od jara do podzimu je tedy třeba trávník pravidelně přihnojovat. Dobrou metodou je mulčování posekanou rozdrcenou trávou – zůstává v trávníku, rychle se rozkládá a vrací do půdy to, co si rostliny vzaly. Přesto nejspíš bude vhodné přidat i trochu dusíkatého hnojiva, aby byl trávník hustý. Posekanou trávu ovšem můžete také dávat na kompost. Ten by měl každý dobrý zahradník pečlivě zakládat a ošetřovat, vždyť v něm zetleje téměř všechen organický odpad ze zahrady i domácnosti. Humus z kompostu je pro rostliny vynikající výživa, obsahuje vyrovnané množství organické hmoty, dusíku, fosforu i draslíku – základních prvků potřebných pro růst rostlin. Organická hnojiva, která si sami nejspíš „nevyrobíte“, jsou také chlévský nebo koňský hnůj, močůvka, kdo má slepice, využije i jejich trus. Hnůj je třeba zapravit do půdy několik týdnů před výsadbou, rozloží se a dlouhodobě pak poskytuje bohatství živin. Prodává se i granulovaný, jeho rozložení trvá ale ještě o něco déle. Pro pěstování zeleninybrambor je prohnojení chlévským hnojem ideální. Slepičí trus je plný dusíku, jako jeho zdroj je výborný, je třeba ho ředit vodou a přihnojovat s ním jen velmi opatrně, abyste rostliny nespálili. Můžete si připravit i jiná organická hnojiva – například nálevy z nerozkvetlých rostlin. Výborně se k tomu hodí kopřivy, záštipky z rajčat, heřmánek, listy cibulovin, kopretiny, vratič. Posekané rostliny zalijete vodou a necháte asi dva týdny zkvasit. Takto připravenou jíchu naředíte vodou asi 1:10 a zaléváte s zhruba jednou týdně záhony. Rostliny nemůžete spálit a dostanou zásobu dusíku, vápníku, železa i dalších potřebných stopových prvků.

Minerální hnojiva

Nejběžnější je kombinované NPK – dusík-fosfor-draslík. Na začátku vegetace můžete toto hnojivo zarýt ke kořenům (oblíbený Ceretit) nebo v tekuté podobě zalévat podle návodu. Pro dobrý růst je třeba dodat dusík, pro bohaté kvetení a plození fosfor. Různé rostliny potřebují různé množství jednotlivých prvků, nejlépe je tedy poradit se při nákupu se zahradníkem nebo alespoň dobře prostudovat návody. V nich najdete nejen jak hnojivo používat, ale také pro které druhy rostlin je určené.

Text: Gabriela Koulová

Publikováno: 13.03.2019

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

ČTĚTE DÁLE

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu
Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu

Zahrada

Svíčkovec na zahradě patří mezi nenáročné trvalky, které kvetou po celé léto až do prvních mrazů. Jeho kvítky připomínají drobné motýlky.

Jak se zbavit pařezů na zahradě
Jak se zbavit pařezů na zahradě

Zahrada

Potřebujete-li odstranit ze zahrady pařezy, po přestárlých nebo nemocných stromech, které jste museli porazit, máte několik možností. Můžete je zdolat pomocí těžké techniky, nebo je umně zamaskovat a využít jako neotřelé dekorace. Kterou variantu zvolíte?

Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?
Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?

Zahrada

Zařizujete dílnu a nevíte, co všechno do ní pořídit, aby sloužila jako dobré zázemí pro dům či zahradu? Poradíme vám!

Přírodní zahrada může být i ta vaše
Přírodní zahrada může být i ta vaše

Zahrada

Chcete poznat principy přírodní zahrady? Jsou jednoduché a možná už některé z nich provádíte v praxi. Co je tedy přírodní zahrada a jak jí dosáhnout?

Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika
Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika

Zahrada

Dnešní uspěchaná doba nemusí znamenat nepořádek a chaos na pozemku kolem domu. Na zahradu patří technika. Ruční nářadí nahradily zahradní stroje.

Malý balkón jako mini relaxační zóna
Malý balkón jako mini relaxační zóna

Zahrada

Vlastníte malý balkón, který téměř nevyužíváte? Můžete si z něj vytvořit příjemné místo na relaxaci. Stačí několik málo úprav a vhodná zeleň.

Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť
Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť

Zahrada

Klíšťata nežijí pouze v lesích, ale vyskytují se i na našich zahradách. Zde se však můžeme chránit a vysadit na pozemku rostliny odpuzující klíšťata.

Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady
Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady

Zahrada

Kromě zahradního domku na nářadí, který opravdu využije každý, kdo na zahradě rád pracuje a vlastní zahradní techniku či nářadí, využije každý milovník zahradničení také pařník nebo skleník. Právě skleník může mít mnoho podob a na výběr máme z mnoha materiálů, rozhodně není k mání pouze tradiční sklo. Vůbec dokonce není pravda, že se skleník vejde jen na velkou zahradu, i na malých pozemcích totiž můžete zvolit stavbu o půdorysu několika málo metrech čtverečních nebo dokonce variantu přistavěnou ke stěně domu nebo jiné zahradní stavby.

Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu
Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu

Zahrada

V lesích zůstávají doupné stromy ponechány přesto, že bývají napadené, odumřelé, skácené atd. Existují nejrůznější projekty na ochranu doupných stromů, které jsou podporovány hlavně společností Lesy České republiky. I my však na našich zahradách můžeme ptactvo podporovat právě tím, že jim zde nějaké stromy k hnízdění a přebývání ponecháme.

Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?
Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?

Zahrada

Jaro zaklepe na dveře ani ne za měsíc a s ním ožijí naše chaty, chalupy a zahradní kolonie. Na zimu jste jistě víkendové domy důkladně zazimovali, ale i tak vás na jaře čeká hromada práce, než se budete moci usadit od křesla a užívat si venkovský klid. Vyhrňte si rukávy, jdeme na to!