Velký zahradní seriál – zahrada krok za krokem 17

Intenzivním pěstováním se půda vyčerpává, žádný zahradník se tedy nevyhne hnojení. Ideální je vracet do země to, co jsme z ní vzali, pokud ale chcete mít pěknou zeleninu, ovoce, ale i bohatě kvetoucí truhlíky, bude to přece jen chtít sem tam i minerální hnojivo.

Velký zahradní seriál – zahrada krok za krokem 17
Velký zahradní seriál – zahrada krok za krokem 17 (Zdroj: Lucie Peukertová)

Přírodní cyklus je uzavřený kruh – rostliny se rodí, rostou, plodí a odumírají. Některé to zvládnou během jediného roku, jiné žijí dlouhá desetiletí i staletí. Rostou tam, kde pro to mají dobré podmínky, tedy i půdu. Na zahradě je to jiné – chceme, aby nám tu rostlo to, co se nám líbí, a to ve velkém množství. Proto musíme půdu vylepšovat, často na různých místech a záhonech různým způsobem. Před výsadbou tak musíme půdu dobře připravit a během života rostlin zásoby živin obnovovat.

Organická hnojiva

Bez hnojení se neobejde dokonce ani trávník, i když se zdá, že tráva roste všude. Vy ovšem budete chtít mít trávník hebký, bez plevelů a bez trsů pýru nebo ostřice. Kromě pravidelného sekání mu tedy musíte přidávat živiny především pro tvorbu listu – kvetení a plození není většinou možné, protože trávník udržujeme stále krátký. Rostliny se tak mohou množit jen vegetativně, rozrůstáním kořenového systému a odnožováním, přirozené dosévání se nekoná. Od jara do podzimu je tedy třeba trávník pravidelně přihnojovat. Dobrou metodou je mulčování posekanou rozdrcenou trávou – zůstává v trávníku, rychle se rozkládá a vrací do půdy to, co si rostliny vzaly. Přesto nejspíš bude vhodné přidat i trochu dusíkatého hnojiva, aby byl trávník hustý. Posekanou trávu ovšem můžete také dávat na kompost. Ten by měl každý dobrý zahradník pečlivě zakládat a ošetřovat, vždyť v něm zetleje téměř všechen organický odpad ze zahrady i domácnosti. Humus z kompostu je pro rostliny vynikající výživa, obsahuje vyrovnané množství organické hmoty, dusíku, fosforu i draslíku – základních prvků potřebných pro růst rostlin. Organická hnojiva, která si sami nejspíš „nevyrobíte“, jsou také chlévský nebo koňský hnůj, močůvka, kdo má slepice, využije i jejich trus. Hnůj je třeba zapravit do půdy několik týdnů před výsadbou, rozloží se a dlouhodobě pak poskytuje bohatství živin. Prodává se i granulovaný, jeho rozložení trvá ale ještě o něco déle. Pro pěstování zeleninybrambor je prohnojení chlévským hnojem ideální. Slepičí trus je plný dusíku, jako jeho zdroj je výborný, je třeba ho ředit vodou a přihnojovat s ním jen velmi opatrně, abyste rostliny nespálili. Můžete si připravit i jiná organická hnojiva – například nálevy z nerozkvetlých rostlin. Výborně se k tomu hodí kopřivy, záštipky z rajčat, heřmánek, listy cibulovin, kopretiny, vratič. Posekané rostliny zalijete vodou a necháte asi dva týdny zkvasit. Takto připravenou jíchu naředíte vodou asi 1:10 a zaléváte s zhruba jednou týdně záhony. Rostliny nemůžete spálit a dostanou zásobu dusíku, vápníku, železa i dalších potřebných stopových prvků.

Minerální hnojiva

Nejběžnější je kombinované NPK – dusík-fosfor-draslík. Na začátku vegetace můžete toto hnojivo zarýt ke kořenům (oblíbený Ceretit) nebo v tekuté podobě zalévat podle návodu. Pro dobrý růst je třeba dodat dusík, pro bohaté kvetení a plození fosfor. Různé rostliny potřebují různé množství jednotlivých prvků, nejlépe je tedy poradit se při nákupu se zahradníkem nebo alespoň dobře prostudovat návody. V nich najdete nejen jak hnojivo používat, ale také pro které druhy rostlin je určené.

Text: Gabriela Koulová

Publikováno: 13.03.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Nové agresivní plevele

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Nové agresivní plevele

Biologická aktivace trávníku

Ivana Ocásková představí a názorně předvede biologickou aktivaci trávníku

Lov plevele v trávníku

Chcete mít na zahradě hezký trávník? Nechte si poradit jaký plevel odstranit a jaký nechat.

Jak aplikovat herbicidy

Jak aplikovat herbicidy

Druhy plevele, jak škodí a jak ho hubit

Druhy plevele na našich zahradách a záhoncích nám představí pan Ing. Jan Mikulka

Co je nejlepší pěstovat na předzahrádce

Co je nejlepší a nejvhodnější pěstovat na předzahrádce, zda je lepší květinová předzahrádka nebo trávník, jaké druhy rostlin je vhodné na ní vysázet.

ČTĚTE DÁLE

Orchideje závislé na houbách
Orchideje závislé na houbách

Zahrada

Jsou nenápadné, nemají listy a ztratily zelené barvivo. Pokud žádné takové orchideje neznáte, pravděpodobně patříte k většině. O orchidejích je sice obecně známo, že naprostá většina z nich se ve svém životě bez hub neobejde, ale u některých druhů orchidejí tato závislost trvá po celý život.

Lobelky vnesou do zahrady záplavu barev a květů
Lobelky vnesou do zahrady záplavu barev a květů

Zahrada

Lobelky jsou jedny z nejoblíbenějších letniček vysazovaných do truhlíků a nádob. Skvěle vypadají v nejrůznějších závěsných nádobách.

Jak zjistit a ovlivnit kvalitu vody?
Jak zjistit a ovlivnit kvalitu vody?

Zahrada

Voda je nezbytná pro veškeré formy života. Bohužel, znečištění vody je stále rostoucím problémem, který ohrožuje jak ekosystémy, tak lidské zdraví.

Použití rostlin se zajímavou texturou
Použití rostlin se zajímavou texturou

Zahrada

Rostliny s jedinečnou texturou přinášejí do zahradního designu a interiérů zcela nový rozměr. Dokážou okouzlit a přidat do prostoru zajímavý vizuální prvek.

Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma
Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma

Zahrada

Pěstování chilli papriček je zábavné a přináší řadu výhod – budete mít po ruce čerstvé domácí papričky a můžete si vybrat z široké škály odrůd.

Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou
Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou

Zahrada

Porozumění procesům gutace a transpirace je zásadní pro pochopení, jak rostliny regulují svou vodní bilanci a jak reagují na různé environmentální podmínky.

Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady
Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady

Zahrada

Vytvoření relaxační zahrady ve vašem malém venkovním prostoru může být úžasným způsobem, jak si užít klid a pohodu bez ohledu na velikost vašeho pozemku.

Co dělat s nerovnou plochou trávníku
Co dělat s nerovnou plochou trávníku

Zahrada

Trávník je základní prvek mnoha zahrad a venkovních prostorů i místo pro odpočinek. Co dělat, když se naše zahrada nebo dvůr potýká s nerovnou plochou?

I balkon můžete zalévat pohodlně
I balkon můžete zalévat pohodlně

Zahrada

I závlaha na balkoně může být snadná. Můžete si sem pořídit šikovné pomocníky, kteří vám pomůžou s tím, abyste s konví nemuseli běhat moc často.

Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči
Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči

Zahrada

Samozavlažovací květináč je skvělým pomocníkem při pěstování na balkonu i terase, ale i doma či na zahradě. Jaké výhody vám tyto speciální nádoby přinesou?

Vyberte rostlinám nádoby na míru
Vyberte rostlinám nádoby na míru

Zahrada

Víte, jaká je vhodná velikost nádoby na rostliny? Užitkové rostliny na balkoně či terase vyžadují vhodně velké nádoby, které jim dodají vše, co potřebují.

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.