Bohyška – královna listových trvalek

Hosta, bohyška nebo funkie – tři názvy, pod kterými najdete stejnou rostlinu, jejíž oblíbenost v posledních letech stále stoupá. Není u nás sice žádnou novinkou, množství moderních barevných variet ovšem její popularitu násobí.

Bohyška – královna listových trvalek
Bohyška – královna listových trvalek (Zdroj: shutterstock.com)

Trvalky, které rostou skoro samy, potřebují minimální péči a zdobí zahradu od jara do podzimu –  sen každého zahradníka, zvláště v případě, že se může zahrádce věnovat jen po chvilkách a o víkendu. Bohyšky tyto požadavky splňují na sto procent, stačí je vysadit na správné místo. Jejich ctitelů proto přibývá stejně jako šlechtěných odrůd a variet. I u nás dnes existují sběratelé bohyšek a jejich zahony rozhodně nejsou nudné.

Pestrobarevné listy a půvabné květy

V přírodě se vyskytuje něco přes čtyřicet druhů rodu bohyška (Hosta), jejich hlavním domovem je ostrovní Japonsko, některé jsou rozšířené také v Číně. Jejich rozšíření do ostatního světa bylo ovšem natolik bezproblémové, že dnes je najdeme prakticky všude. Ani u nás není výjimkou, že na opuštěných zahradách nebo v pozůstatcích po zrušených zahradách najdeme trsy efektních listů, každoročně na jaře vyrážejících z podzemních oddenků. Dlouhověkost a snadné dělení trsů umožňují pěstitelům využívat bohyšky v nejrůznějších formacích, kombinacích s jinými rostlinami, jako podrost stromů i na trvalkových záhonech. Z botanických druhů je u nás nejčastější bohyška jitrocelová, vzhledem k množství šlechtěných kultivarů se ovšem většina milovníků bohyšek podle původního druhu neorientuje. Spíše je zajímá zbarvení listů. Zhruba je možno typy rozdělit na zelené, panašované a žlutolisté. Probarvení je ale tolik, že toto dělení pro nás také postrádá význam. Existují hosty s listy téměř modrými, světle zelenými i žlutými, žilkování může být kontrastní bílé nebo žluté na zelné ploše, ale také jen světle zelné na tmavé. Tečkování neboli panašování, kontrastní okraje, mramorování – co odrůda, to jiná barva. Také tvary listů jsou různé – od drobných asi deseticentimetrových srdčitých zašpičatělých lístků až po okrouhlé až čtyřiceticentimetrové obry. Nesmíme zapomenout ani na květy, které vyrazí na stvolech v průběhu léta. Hroznovitá květenství připomínají shluk droboučkých lilií, jsou fialková, růžová nebo bílá. Odkvět je ale poměrně rychlý. Bohyšky se zkrátka pěstují hlavně kvůli listům – ze země vyrazí v průběhu dubna až května, rostlina naroste rychle a až do podzimu je stále stejně krásná. S prvními mrazy listy zavadnou, pak je třeba je ostříhat a nechat bohyšku odpočinout pod zemí.

Bloudivý stín

Většina druhů nemá ráda přímé slunce, snadno spálí velkou plochu listů. Pár hodin sluníčka ale přece jen rostliny uvítají, a tak je ideálním místem pro jejich pěstování záhon, přes který přechází stín od domu, pergoly nebo vzrostlých stromůkeřů. Dospělé asi tříleté rostliny tvoří trsy zabírající až metr čtvereční plochy. Listy vyrůstají nahloučené z oddenků a bohyška má tak pěkný okrouhlý tvar. Pamatujete při jejím vysazování na dostatečně velký prostor, aby půvab jejích listů mohl vyniknout. Také ovšem můžete každoročně trsy zmenšit, rozdělit – nejlépe brzy zjara, než listy vyrazí ze země. Pro pěkné listy potřebují bohyšky humózní zahradní zeminu, raději mírně kyselou, rozhodně ne vápenitou. Když je na jaře přihnojíte hnojivem pro tvorbu listů, porostou ještě mohutněji. Zálivku potřebují běžnou, umí si poradit s každou kapkou, kterou jim příroda dodá. Jejich listy mají žlábek vedoucí po řapíku k zemi, takže i kapka rosy sklouzne pěkně ke kořenům. Nepřítelem hosty jsou slimáci a myši. Ti první dovedou listy okousat během vegetace až z rostliny nic nezbude. Bojujte s nimi mulčováním ostrými kousky kůry a sběrem a likvidací, jakmile se dospělí jedinci objeví. Myši řádí hlavně v zimě na kořenech a oddencích, většinou ale naštěstí nedokážou dospělou rostlinu úplně zdecimovat, jen ji pro další sezónu podstatně zmenší.

TIP
Zámecké zahradnictví Ctěnice, půvabné místo, kde se několika nadšencům podařilo obnovit formu klasického českého zahradnictví s předváděním výpěstků na překrásných záhonech v parku, se na hosty specializuje již několik let. V jejich sbírce je na 1200 odrůd, zájemcům o pěstování jich nabízejí okolo sedmi set. Při zahradnictví funguje také neformální Hosta klub, poskytující milovníkům těchto trvalek pravidelně čerstvé informace. 9. a 10. června se sem můžete vypravit na prezentaci novinek v pěstování bohyšek a pro podzimní výsadbu si objednat ty odrůdy, které vám padnou do oka.

Text: Gabriela Koulová

Publikováno: 13.03.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Jak používat smáčedlo

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Jak používat smáčedlo

Choroby a poruchy pokojových rostlin

Choroby a poruchy pokojových rostlin.

Nové druhy pokojových rostlin

Nové druhy pokojových rostlin

Jak pěstovat tořivku

Tořivka je rostlina, která je příbuzná africké fialce. Pokud nevíte, jak ji můžete pěstovat, poradíme vám.

Přírodní sladidlo Stévie

Přírodní sladidlo: Stévie - pěstování, množení a využití

Houbová onemocnění rostlin

Na jaře sice vše začíná kvést, ale zároveň se na rostlinách vyskytují i houbová onemocnění. Prozradíme, jaká onemocnění existují, jak je poznáme a jak jim předcházet.

ČTĚTE DÁLE

Lobelky vnesou do zahrady záplavu barev a květů
Lobelky vnesou do zahrady záplavu barev a květů

Zahrada

Lobelky jsou jedny z nejoblíbenějších letniček vysazovaných do truhlíků a nádob. Skvěle vypadají v nejrůznějších závěsných nádobách.

Jak zjistit a ovlivnit kvalitu vody?
Jak zjistit a ovlivnit kvalitu vody?

Zahrada

Voda je nezbytná pro veškeré formy života. Bohužel, znečištění vody je stále rostoucím problémem, který ohrožuje jak ekosystémy, tak lidské zdraví.

Použití rostlin se zajímavou texturou
Použití rostlin se zajímavou texturou

Zahrada

Rostliny s jedinečnou texturou přinášejí do zahradního designu a interiérů zcela nový rozměr. Dokážou okouzlit a přidat do prostoru zajímavý vizuální prvek.

Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma
Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma

Zahrada

Pěstování chilli papriček je zábavné a přináší řadu výhod – budete mít po ruce čerstvé domácí papričky a můžete si vybrat z široké škály odrůd.

Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou
Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou

Zahrada

Porozumění procesům gutace a transpirace je zásadní pro pochopení, jak rostliny regulují svou vodní bilanci a jak reagují na různé environmentální podmínky.

Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady
Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady

Zahrada

Vytvoření relaxační zahrady ve vašem malém venkovním prostoru může být úžasným způsobem, jak si užít klid a pohodu bez ohledu na velikost vašeho pozemku.

Co dělat s nerovnou plochou trávníku
Co dělat s nerovnou plochou trávníku

Zahrada

Trávník je základní prvek mnoha zahrad a venkovních prostorů i místo pro odpočinek. Co dělat, když se naše zahrada nebo dvůr potýká s nerovnou plochou?

I balkon můžete zalévat pohodlně
I balkon můžete zalévat pohodlně

Zahrada

I závlaha na balkoně může být snadná. Můžete si sem pořídit šikovné pomocníky, kteří vám pomůžou s tím, abyste s konví nemuseli běhat moc často.

Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči
Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči

Zahrada

Samozavlažovací květináč je skvělým pomocníkem při pěstování na balkonu i terase, ale i doma či na zahradě. Jaké výhody vám tyto speciální nádoby přinesou?

Vyberte rostlinám nádoby na míru
Vyberte rostlinám nádoby na míru

Zahrada

Víte, jaká je vhodná velikost nádoby na rostliny? Užitkové rostliny na balkoně či terase vyžadují vhodně velké nádoby, které jim dodají vše, co potřebují.

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.