Bohyška – královna listových trvalek

Hosta, bohyška nebo funkie – tři názvy, pod kterými najdete stejnou rostlinu, jejíž oblíbenost v posledních letech stále stoupá. Není u nás sice žádnou novinkou, množství moderních barevných variet ovšem její popularitu násobí.

Bohyška – královna listových trvalek
Bohyška – královna listových trvalek (Zdroj: shutterstock.com)

Trvalky, které rostou skoro samy, potřebují minimální péči a zdobí zahradu od jara do podzimu –  sen každého zahradníka, zvláště v případě, že se může zahrádce věnovat jen po chvilkách a o víkendu. Bohyšky tyto požadavky splňují na sto procent, stačí je vysadit na správné místo. Jejich ctitelů proto přibývá stejně jako šlechtěných odrůd a variet. I u nás dnes existují sběratelé bohyšek a jejich zahony rozhodně nejsou nudné.

Pestrobarevné listy a půvabné květy

V přírodě se vyskytuje něco přes čtyřicet druhů rodu bohyška (Hosta), jejich hlavním domovem je ostrovní Japonsko, některé jsou rozšířené také v Číně. Jejich rozšíření do ostatního světa bylo ovšem natolik bezproblémové, že dnes je najdeme prakticky všude. Ani u nás není výjimkou, že na opuštěných zahradách nebo v pozůstatcích po zrušených zahradách najdeme trsy efektních listů, každoročně na jaře vyrážejících z podzemních oddenků. Dlouhověkost a snadné dělení trsů umožňují pěstitelům využívat bohyšky v nejrůznějších formacích, kombinacích s jinými rostlinami, jako podrost stromů i na trvalkových záhonech. Z botanických druhů je u nás nejčastější bohyška jitrocelová, vzhledem k množství šlechtěných kultivarů se ovšem většina milovníků bohyšek podle původního druhu neorientuje. Spíše je zajímá zbarvení listů. Zhruba je možno typy rozdělit na zelené, panašované a žlutolisté. Probarvení je ale tolik, že toto dělení pro nás také postrádá význam. Existují hosty s listy téměř modrými, světle zelenými i žlutými, žilkování může být kontrastní bílé nebo žluté na zelné ploše, ale také jen světle zelné na tmavé. Tečkování neboli panašování, kontrastní okraje, mramorování – co odrůda, to jiná barva. Také tvary listů jsou různé – od drobných asi deseticentimetrových srdčitých zašpičatělých lístků až po okrouhlé až čtyřiceticentimetrové obry. Nesmíme zapomenout ani na květy, které vyrazí na stvolech v průběhu léta. Hroznovitá květenství připomínají shluk droboučkých lilií, jsou fialková, růžová nebo bílá. Odkvět je ale poměrně rychlý. Bohyšky se zkrátka pěstují hlavně kvůli listům – ze země vyrazí v průběhu dubna až května, rostlina naroste rychle a až do podzimu je stále stejně krásná. S prvními mrazy listy zavadnou, pak je třeba je ostříhat a nechat bohyšku odpočinout pod zemí.

Bloudivý stín

Většina druhů nemá ráda přímé slunce, snadno spálí velkou plochu listů. Pár hodin sluníčka ale přece jen rostliny uvítají, a tak je ideálním místem pro jejich pěstování záhon, přes který přechází stín od domu, pergoly nebo vzrostlých stromůkeřů. Dospělé asi tříleté rostliny tvoří trsy zabírající až metr čtvereční plochy. Listy vyrůstají nahloučené z oddenků a bohyška má tak pěkný okrouhlý tvar. Pamatujete při jejím vysazování na dostatečně velký prostor, aby půvab jejích listů mohl vyniknout. Také ovšem můžete každoročně trsy zmenšit, rozdělit – nejlépe brzy zjara, než listy vyrazí ze země. Pro pěkné listy potřebují bohyšky humózní zahradní zeminu, raději mírně kyselou, rozhodně ne vápenitou. Když je na jaře přihnojíte hnojivem pro tvorbu listů, porostou ještě mohutněji. Zálivku potřebují běžnou, umí si poradit s každou kapkou, kterou jim příroda dodá. Jejich listy mají žlábek vedoucí po řapíku k zemi, takže i kapka rosy sklouzne pěkně ke kořenům. Nepřítelem hosty jsou slimáci a myši. Ti první dovedou listy okousat během vegetace až z rostliny nic nezbude. Bojujte s nimi mulčováním ostrými kousky kůry a sběrem a likvidací, jakmile se dospělí jedinci objeví. Myši řádí hlavně v zimě na kořenech a oddencích, většinou ale naštěstí nedokážou dospělou rostlinu úplně zdecimovat, jen ji pro další sezónu podstatně zmenší.

TIP
Zámecké zahradnictví Ctěnice, půvabné místo, kde se několika nadšencům podařilo obnovit formu klasického českého zahradnictví s předváděním výpěstků na překrásných záhonech v parku, se na hosty specializuje již několik let. V jejich sbírce je na 1200 odrůd, zájemcům o pěstování jich nabízejí okolo sedmi set. Při zahradnictví funguje také neformální Hosta klub, poskytující milovníkům těchto trvalek pravidelně čerstvé informace. 9. a 10. června se sem můžete vypravit na prezentaci novinek v pěstování bohyšek a pro podzimní výsadbu si objednat ty odrůdy, které vám padnou do oka.

Text: Gabriela Koulová

Publikováno: 13.03.2019

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

ČTĚTE DÁLE

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu
Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu

Zahrada

Svíčkovec na zahradě patří mezi nenáročné trvalky, které kvetou po celé léto až do prvních mrazů. Jeho kvítky připomínají drobné motýlky.

Jak se zbavit pařezů na zahradě
Jak se zbavit pařezů na zahradě

Zahrada

Potřebujete-li odstranit ze zahrady pařezy, po přestárlých nebo nemocných stromech, které jste museli porazit, máte několik možností. Můžete je zdolat pomocí těžké techniky, nebo je umně zamaskovat a využít jako neotřelé dekorace. Kterou variantu zvolíte?

Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?
Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?

Zahrada

Zařizujete dílnu a nevíte, co všechno do ní pořídit, aby sloužila jako dobré zázemí pro dům či zahradu? Poradíme vám!

Přírodní zahrada může být i ta vaše
Přírodní zahrada může být i ta vaše

Zahrada

Chcete poznat principy přírodní zahrady? Jsou jednoduché a možná už některé z nich provádíte v praxi. Co je tedy přírodní zahrada a jak jí dosáhnout?

Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika
Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika

Zahrada

Dnešní uspěchaná doba nemusí znamenat nepořádek a chaos na pozemku kolem domu. Na zahradu patří technika. Ruční nářadí nahradily zahradní stroje.

Malý balkón jako mini relaxační zóna
Malý balkón jako mini relaxační zóna

Zahrada

Vlastníte malý balkón, který téměř nevyužíváte? Můžete si z něj vytvořit příjemné místo na relaxaci. Stačí několik málo úprav a vhodná zeleň.

Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť
Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť

Zahrada

Klíšťata nežijí pouze v lesích, ale vyskytují se i na našich zahradách. Zde se však můžeme chránit a vysadit na pozemku rostliny odpuzující klíšťata.

Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady
Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady

Zahrada

Kromě zahradního domku na nářadí, který opravdu využije každý, kdo na zahradě rád pracuje a vlastní zahradní techniku či nářadí, využije každý milovník zahradničení také pařník nebo skleník. Právě skleník může mít mnoho podob a na výběr máme z mnoha materiálů, rozhodně není k mání pouze tradiční sklo. Vůbec dokonce není pravda, že se skleník vejde jen na velkou zahradu, i na malých pozemcích totiž můžete zvolit stavbu o půdorysu několika málo metrech čtverečních nebo dokonce variantu přistavěnou ke stěně domu nebo jiné zahradní stavby.

Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu
Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu

Zahrada

V lesích zůstávají doupné stromy ponechány přesto, že bývají napadené, odumřelé, skácené atd. Existují nejrůznější projekty na ochranu doupných stromů, které jsou podporovány hlavně společností Lesy České republiky. I my však na našich zahradách můžeme ptactvo podporovat právě tím, že jim zde nějaké stromy k hnízdění a přebývání ponecháme.

Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?
Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?

Zahrada

Jaro zaklepe na dveře ani ne za měsíc a s ním ožijí naše chaty, chalupy a zahradní kolonie. Na zimu jste jistě víkendové domy důkladně zazimovali, ale i tak vás na jaře čeká hromada práce, než se budete moci usadit od křesla a užívat si venkovský klid. Vyhrňte si rukávy, jdeme na to!