Velký zahradní seriál – zahrada krok za krokem 19

Mšice, puklice, bělásci a jejich housenky, slimáci, to je neplecha drobná, zahradník s ní bojuje mnohdy často s lupou a pinzetou, ale prostředků je celkem dost. Navíc koho trápí zahubit plzáka španělského, který u nás v přírodě vůbec nemá co dělat? Krtek s hebkým kožíškem, to je ovšem něco docela jiného.

Velký zahradní seriál – zahrada krok za krokem 19
Velký zahradní seriál – zahrada krok za krokem 19 (Zdroj: shutterstock.com)

Hromádky vyhrabané zeminy, objevující se zejména po ránu uprostřed trávníkůzáhonů, signalizují zahradníkovi na první pohled, že se u něj zabydlel krtek obecný, jeden z asi třiceti druhů rodu krtek, rozšířených s výjimkou krajin pokrytých ledem prakticky po celé planetě. Zahradníka pojme zlost a hrůza – zbavit se krtka totiž není vůbec snadné. Buďte k němu ale trochu smířlivější, to, že se mu u vás líbí, znamená mimo jiné, že vaše zahrada je zdravá, žije v ní pod zemí i nad zemí mnoho žížal, larev, brouků, slimáků, drobných žab a myší, kterých krtek dokáže zkonzumovat každý den tolik, kolik sám váží. Zatímco vy honíte krtka, on se vám stará o likvidaci jiných škůdců, takže by se skoro chtělo říct: Nech krtka žít. Skoro… Nebýt totiž těch krtin.

Nejhůř to odnáší trávník

Krtek si několik decimetrů pod zemí vytváří systém chodeb, jednak obytných, jednak zásobovacích. Lov pod zemí mu ale nestačí, zejména v noci se vydává na povrch na slimáky a jinou havěť a po sobě nechává ony pověstné hromádky, které zároveň fungují jako ventilace v chodbách. Zahradníka asi nikdo nenaučí milovat krky, přesto se málokterý odhodlá je vraždit. Ani by to nebylo správné, krtek je opravdu podzemní zahradní policie, jeho užitečnost vyrovnává zápolení s krtinci. Metod, co s nimi udělat, se každoročně objevuje skoro tolik, co krtin samotných. Zvlášť majitelé pěstěných trávníků si rvou vlasy zoufalstvím. Nezbývá než smířit se s tím, že krtka (či spíše krtčí rodinu) ze zahrady trvale nevyženete. Vrátí se, nebo je vystřídá nový. Všelijaká pískátka, ať solární či bateriová, větrníčky nebo plastové lahve na tyčích, páchnoucí odpuzovače v podobě syrečků, kočičích výkalů, rybích hlav nebo zakoupených aromatických kuliček nastrkaných do děr – vše má účinek jen krátkodobý. Celkem spolehlivě pomůže na několik týdnů přípravek Mauwurf Stop, biologicky odbouratelné nejedovaté granule, které se sypou do děr. Nejnovějším hitem je pak hnojivo na trávník odpuzující krtky. Používá se jednou měsíčně, dodá trávníku potřebné živiny a jeho součástí je zeolit, drobné krystalky nasáklé aromatickou látkou, která krtky donutí se vystěhovat. Zároveň zeolit pomáhá provzdušňování trávníku a protože váže velké množství vody, reguluje přísun vláhy a hnojiva ke kořenům. Na reklamu nedejte – definitivně vás ani tento přípravek krtků ze zahrady nezbaví, určitě ale pomůže od jara do podzimu, kdy krtince hyzdí vaši travnatou chloubu.

Co krtky v záhonech

Trpělivý zahradník usedá k čerstvé krtině, čeká, až krtek vykoukne (prý je to v liché hodiny, jenže co ví krtek o letním čase…) a odchytí ho do zavařovací lahve. Pak se vydá na procházku do polí, daleko, předaleko od svého ráje květinzeleniny černouška vypustí, laskavě ho pohladí po hlavičce a doporučí mu, ať žije tady, protože se mu tu určitě bude líbit. Pár dnů bude mít nejspíš pokoj, pak si mazlíček najde cestu zpět nebo ho nahradí jiný. Tak se daří i méně trpělivým, kteří líknou pasti, do kterých se krtek chytí živý (nehumánní vraždící pasti přece na to miloučké zvířátko nepoužijete…). Pak je tu další „zaručený“ prostředek – dýmovnice, které do chodbiček rozšiřují ricinový olej. Neškodí nijak přírodě, ale krtkům vytvoří v chodbách kluzký povrch, kudy nemohou projít. Výborný nápad, pád méně zdatných jedinců to určitě odradí. Jenže – ti odolnější se prostě pustí do vyhrabání nového labyrintu, proces je tak nutno poměrně často opakovat, než (snad) krtky ze zahrady (na čas) opravdu vyženete. Co doporučit? Krtiny v záhonech denně zašlapávat a znepříjemňovat tak krtkům život. Zkoušet granule, dýmovnice, pořídit si kocoura – lovce (upřednostní sice myši, ale krtek mu občas také padne za oběť). Naučit se zeminu z krtin v trávníku, krásně nakypřenou a plnou živin, používat do květináčůtruhlíků. Prostě s krtky žít. A nezapomeňte na příslušná diskusní fóra přidat nějakou svou zaručenou radu – každý bojovník s krtkem si rád osvěží život zkoušením něčeho nového.

Začali jste náš seriál číst až teď? Nevadí, zde jsou všechny předchozí díly:

Velký zahradní seriál – zahrada krok za krokem 1
Velký zahradní seriál – zahrada krok za krokem 2
Velký zahradní seriál – zahrada krok za krokem 3
Velký zahradní seriál – zahrada krok za krokem 4
Velký zahradní seriál – zahrada krok za krokem 5
Velký zahradní seriál – zahrada krok za krokem 6
Velký zahradní seriál – zahrada krok za krokem 7
Velký zahradní seriál – zahrada krok za krokem 8
Velký zahradní seriál – zahrada krok za krokem 9
Velký zahradní seriál – zahrada krok za krokem 10
Velký zahradní seriál – zahrada krok za krokem 11
Velký zahradní seriál – zahrada krok za krokem 12
Velký zahradní seriál – zahrada krok za krokem 13
Velký zahradní seriál – zahrada krok za krokem 14
Velký zahradní seriál – zahrada krok za krokem 15
Velký zahradní seriál – zahrada krok za krokem 16
Velký zahradní seriál – zahrada krok za krokem 17
Velký zahradní seriál – zahrada krok za krokem 18

Text: Gabriela Koulová
Foto: CC BY 3.0/Zoph, CC BY 3.0/PRA, essexmoles.co.uk, naturgut.de, biozahrada, zpabrno

Publikováno: 10.03.2019

Mohlo by vás dále zajímat

HELUZ: Video seriál - Hrubá stavba domu, 5. díl - Stavba stěn

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Při stavbě stěn je nezbytné neustále kontrolovat správnou polohu zdiva s pomocí vodováhy či olovnice. Jak postupovat při stavbě stěn a na co si dát pozor?

Etažér na věci po ruce

Návod na výrobu etažéru

Etažér na věci po ruce

Návod na výrobu etažéru

Vychytaný stojánek na fotečky z dovolené

Návod na výrobu stojánku na fotky

14. díl, série 3 - Andres Nunez Castellon - Výrobce čepic a klobouků

Andres Nunez Castellon pochází z Kuby a jako mladý procestoval celý svět. Zakotvil ale v Česku, kde společně se svou ženou vedou firmu na výrobu kvalitních čepic a klobouků Aksana. Jejich výrobky nosí nejen spoustu spokojených zákazníků, ale objevily se i

ČTĚTE DÁLE

Použití rostlin se zajímavou texturou
Použití rostlin se zajímavou texturou

Zahrada

Rostliny s jedinečnou texturou přinášejí do zahradního designu a interiérů zcela nový rozměr. Dokážou okouzlit a přidat do prostoru zajímavý vizuální prvek.

Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma
Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma

Zahrada

Pěstování chilli papriček je zábavné a přináší řadu výhod – budete mít po ruce čerstvé domácí papričky a můžete si vybrat z široké škály odrůd.

Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou
Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou

Zahrada

Porozumění procesům gutace a transpirace je zásadní pro pochopení, jak rostliny regulují svou vodní bilanci a jak reagují na různé environmentální podmínky.

Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady
Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady

Zahrada

Vytvoření relaxační zahrady ve vašem malém venkovním prostoru může být úžasným způsobem, jak si užít klid a pohodu bez ohledu na velikost vašeho pozemku.

Co dělat s nerovnou plochou trávníku
Co dělat s nerovnou plochou trávníku

Zahrada

Trávník je základní prvek mnoha zahrad a venkovních prostorů i místo pro odpočinek. Co dělat, když se naše zahrada nebo dvůr potýká s nerovnou plochou?

I balkon můžete zalévat pohodlně
I balkon můžete zalévat pohodlně

Zahrada

I závlaha na balkoně může být snadná. Můžete si sem pořídit šikovné pomocníky, kteří vám pomůžou s tím, abyste s konví nemuseli běhat moc často.

Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči
Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči

Zahrada

Samozavlažovací květináč je skvělým pomocníkem při pěstování na balkonu i terase, ale i doma či na zahradě. Jaké výhody vám tyto speciální nádoby přinesou?

Vyberte rostlinám nádoby na míru
Vyberte rostlinám nádoby na míru

Zahrada

Víte, jaká je vhodná velikost nádoby na rostliny? Užitkové rostliny na balkoně či terase vyžadují vhodně velké nádoby, které jim dodají vše, co potřebují.

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu
Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu

Zahrada

Svíčkovec na zahradě patří mezi nenáročné trvalky, které kvetou po celé léto až do prvních mrazů. Jeho kvítky připomínají drobné motýlky.

Jak se zbavit pařezů na zahradě
Jak se zbavit pařezů na zahradě

Zahrada

Potřebujete-li odstranit ze zahrady pařezy, po přestárlých nebo nemocných stromech, které jste museli porazit, máte několik možností. Můžete je zdolat pomocí těžké techniky, nebo je umně zamaskovat a využít jako neotřelé dekorace. Kterou variantu zvolíte?