Okrasná zahrada na jaře září modře

Nejznámější jarní modré květy jsou pomněnky, které v květnu zdobí právě tak louky jako zahrady. Jestli máte modrou v zahradě rádi a chcete bohatě kvetoucí porost, nezapomeňte vysadit barvínky a pupkovec.

Okrasná zahrada na jaře září modře
Okrasná zahrada na jaře září modře (Zdroj: shutterstock.com)

Snad v každé zahradě se najde místo, které místo trávy chceme nechat porůst rostlinou, která zabrání množení plevelů, bude po celý rok pěkně zelená a ještě nám udělá radost květy. Barvínky se hodí i na větší plochy, během několika let vytvoří hustý porost i na málo přístupných plochách, nepotřebují tam prakticky žádnou úpravu, plazí se do šířky a při vhodném umístění také bohatě pokvetou. Pupkovec je vhodnější jako polštářová rostlina na menší plochy, krásně bude vypadat mezi kameny skalky i v lemu záhonů, trsy se budou vyjímat i uprostřed trvalek podobného vzrůstu.

Barvínek menší (Vinca minor) u nás roste i divoce, do zahrady je ale lepší si pořídit některou šlechtěnou odrůdu, například Bowles. Má větší květy a kvete bohatěji než planý barvínek. Existují i zcela netradiční hybridy s květy bílými nebo dokonce plnokvěté temně růžové, také listy mohou být žlutě nebo bíle panašované. Hustý barvínkový porost tak můžete proložit několika sazenicemi s takovými květy nebo listy, získáte tak nečekaný efekt ostrůvků jiných barev mezi modrou záplavou. Barvínku se říká také brčál – jeho listy jsou sytě zelené po celý rok, opadají jen málo tam, kde původní rostlina začne dřevnatět. Protože ale vyhání dlouhé šlahouny, které vypustí kořínky a volně zakořeňují, bývá celý porost hustě olistěný. Jiné rostliny se s barvínkem moc nepřátelí, jeho schopnost růstu je totiž velká a jiné rostliny mu těžko konkurují při spotřebovávání živin z půdy. Snesou se s ním dobře snad jen jarní cibuloviny, které rychle narostou, vykvetou a stáhnou se zpět do cibule. Pár tulipánůnarcisů mezi barvínkem dodá květnové zahradě krásný pestrý ráz. Barvínek nejbohatěji kvete v květnu až červnu, dokvétá ale až do září. Vysazování jiných druhů – barvínku většího (Vinca major) nebo barvínku nebo barvínku bylinného (Vinca herbacea), který na zimu zatahuje pod zem, je u nás možné jen v teplejších oblastech, jsou choulostivé na vymrzání. Ideální jsou zkrátka odrůdy barvínku menšího. Půda pro pěstování barvínku by měla být mírně suchá až vlhká. Barvínek snese chladná, vlhká místa s kyprou a humózní půdou. Aby hojně kvetl, žádá si ale dostatek slunce. Na podzim můžete přihnojit vrstvou zralého kompostu.

Pupkovec jarní (Omphalodes verna) má široké osrstěné listy, které u této trvalky jen velmi málo opadávají. Vytváří husté široké polštáře, i když neodnožuje tak daleko jako barvínky. Naroste do výšky asi 15 cm. Jeho blankytně modré kvítky (vzácně také bílé nebo narůžovělé) připomínají pomněnky. Vyšlechtěny byly i jinak probarvené kvítky, zajímavá je třeba odrůda Starry Eyes s modrobílými květy. Nejlépe se rostlině daří pod vysokými stromy, kde jsou po většinu dne přistíněné. Jako ozdobu skalky ho proto vysaďte do stínu některého většího keře. Půda pro pupkovec by měla být čerstvá až vlhká, snáší také mokré půdy, kypré, humózní, vápencové. Na jaře můžeme pohnojit vrstvou kompostu. Zálivka je třeba jen při dlouhodobém suchu. Když chcete polštářům pupkovce udržet pěkný tvar, je třeba je tvarpovat zastřihováním okrajů po odkvětu, jinak se výhony nekontrolovaně rozběhnout do stran, kde hledají možnost k zakořenění.

Text: Gabriela Koulová

Publikováno: 10.03.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Vánoční rostliny

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Vánoční rostliny

Prima Nápady - Barvínek

Sháníte rostlinu, která nepotřebuje tolik zalévat a může být na přímém slunci? Můžete si pořídit rostlinu zvanou barvínek, která se hodí přesně na tyto místa a stačí ji jednou za 14 dní přihnojovat.

Rostliny s vánoční symbolikou

Rostliny s vánoční symbolikou.

Výsadba okrasných keřů do svahu

Sázení keřů ve svahu je obtížná činnost. Blíže nás s ní seznámí zahradnice Jana Nováková.

Dušičkové zvyky

Dušičky jsou svátkem zesnulých. Většinou je uctíme položením květiny na hrob a zapálením svíčky. Tradic se ale udržuje mnohem víc.

Řízkování stálezelených rostlin

O možnostech řízkování stálezelených půdopokryvných rostlin.

ČTĚTE DÁLE

Jak zjistit a ovlivnit kvalitu vody?
Jak zjistit a ovlivnit kvalitu vody?

Zahrada

Voda je nezbytná pro veškeré formy života. Bohužel, znečištění vody je stále rostoucím problémem, který ohrožuje jak ekosystémy, tak lidské zdraví.

Použití rostlin se zajímavou texturou
Použití rostlin se zajímavou texturou

Zahrada

Rostliny s jedinečnou texturou přinášejí do zahradního designu a interiérů zcela nový rozměr. Dokážou okouzlit a přidat do prostoru zajímavý vizuální prvek.

Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma
Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma

Zahrada

Pěstování chilli papriček je zábavné a přináší řadu výhod – budete mít po ruce čerstvé domácí papričky a můžete si vybrat z široké škály odrůd.

Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou
Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou

Zahrada

Porozumění procesům gutace a transpirace je zásadní pro pochopení, jak rostliny regulují svou vodní bilanci a jak reagují na různé environmentální podmínky.

Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady
Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady

Zahrada

Vytvoření relaxační zahrady ve vašem malém venkovním prostoru může být úžasným způsobem, jak si užít klid a pohodu bez ohledu na velikost vašeho pozemku.

Co dělat s nerovnou plochou trávníku
Co dělat s nerovnou plochou trávníku

Zahrada

Trávník je základní prvek mnoha zahrad a venkovních prostorů i místo pro odpočinek. Co dělat, když se naše zahrada nebo dvůr potýká s nerovnou plochou?

I balkon můžete zalévat pohodlně
I balkon můžete zalévat pohodlně

Zahrada

I závlaha na balkoně může být snadná. Můžete si sem pořídit šikovné pomocníky, kteří vám pomůžou s tím, abyste s konví nemuseli běhat moc často.

Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči
Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči

Zahrada

Samozavlažovací květináč je skvělým pomocníkem při pěstování na balkonu i terase, ale i doma či na zahradě. Jaké výhody vám tyto speciální nádoby přinesou?

Vyberte rostlinám nádoby na míru
Vyberte rostlinám nádoby na míru

Zahrada

Víte, jaká je vhodná velikost nádoby na rostliny? Užitkové rostliny na balkoně či terase vyžadují vhodně velké nádoby, které jim dodají vše, co potřebují.

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu
Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu

Zahrada

Svíčkovec na zahradě patří mezi nenáročné trvalky, které kvetou po celé léto až do prvních mrazů. Jeho kvítky připomínají drobné motýlky.