Okrasná zahrada na jaře září modře

Nejznámější jarní modré květy jsou pomněnky, které v květnu zdobí právě tak louky jako zahrady. Jestli máte modrou v zahradě rádi a chcete bohatě kvetoucí porost, nezapomeňte vysadit barvínky a pupkovec.

Okrasná zahrada na jaře září modře
Okrasná zahrada na jaře září modře (Zdroj: shutterstock.com)

Snad v každé zahradě se najde místo, které místo trávy chceme nechat porůst rostlinou, která zabrání množení plevelů, bude po celý rok pěkně zelená a ještě nám udělá radost květy. Barvínky se hodí i na větší plochy, během několika let vytvoří hustý porost i na málo přístupných plochách, nepotřebují tam prakticky žádnou úpravu, plazí se do šířky a při vhodném umístění také bohatě pokvetou. Pupkovec je vhodnější jako polštářová rostlina na menší plochy, krásně bude vypadat mezi kameny skalky i v lemu záhonů, trsy se budou vyjímat i uprostřed trvalek podobného vzrůstu.

Barvínek menší (Vinca minor) u nás roste i divoce, do zahrady je ale lepší si pořídit některou šlechtěnou odrůdu, například Bowles. Má větší květy a kvete bohatěji než planý barvínek. Existují i zcela netradiční hybridy s květy bílými nebo dokonce plnokvěté temně růžové, také listy mohou být žlutě nebo bíle panašované. Hustý barvínkový porost tak můžete proložit několika sazenicemi s takovými květy nebo listy, získáte tak nečekaný efekt ostrůvků jiných barev mezi modrou záplavou. Barvínku se říká také brčál – jeho listy jsou sytě zelené po celý rok, opadají jen málo tam, kde původní rostlina začne dřevnatět. Protože ale vyhání dlouhé šlahouny, které vypustí kořínky a volně zakořeňují, bývá celý porost hustě olistěný. Jiné rostliny se s barvínkem moc nepřátelí, jeho schopnost růstu je totiž velká a jiné rostliny mu těžko konkurují při spotřebovávání živin z půdy. Snesou se s ním dobře snad jen jarní cibuloviny, které rychle narostou, vykvetou a stáhnou se zpět do cibule. Pár tulipánůnarcisů mezi barvínkem dodá květnové zahradě krásný pestrý ráz. Barvínek nejbohatěji kvete v květnu až červnu, dokvétá ale až do září. Vysazování jiných druhů – barvínku většího (Vinca major) nebo barvínku nebo barvínku bylinného (Vinca herbacea), který na zimu zatahuje pod zem, je u nás možné jen v teplejších oblastech, jsou choulostivé na vymrzání. Ideální jsou zkrátka odrůdy barvínku menšího. Půda pro pěstování barvínku by měla být mírně suchá až vlhká. Barvínek snese chladná, vlhká místa s kyprou a humózní půdou. Aby hojně kvetl, žádá si ale dostatek slunce. Na podzim můžete přihnojit vrstvou zralého kompostu.

Pupkovec jarní (Omphalodes verna) má široké osrstěné listy, které u této trvalky jen velmi málo opadávají. Vytváří husté široké polštáře, i když neodnožuje tak daleko jako barvínky. Naroste do výšky asi 15 cm. Jeho blankytně modré kvítky (vzácně také bílé nebo narůžovělé) připomínají pomněnky. Vyšlechtěny byly i jinak probarvené kvítky, zajímavá je třeba odrůda Starry Eyes s modrobílými květy. Nejlépe se rostlině daří pod vysokými stromy, kde jsou po většinu dne přistíněné. Jako ozdobu skalky ho proto vysaďte do stínu některého většího keře. Půda pro pupkovec by měla být čerstvá až vlhká, snáší také mokré půdy, kypré, humózní, vápencové. Na jaře můžeme pohnojit vrstvou kompostu. Zálivka je třeba jen při dlouhodobém suchu. Když chcete polštářům pupkovce udržet pěkný tvar, je třeba je tvarpovat zastřihováním okrajů po odkvětu, jinak se výhony nekontrolovaně rozběhnout do stran, kde hledají možnost k zakořenění.

Text: Gabriela Koulová

Publikováno: 10.03.2019

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

ČTĚTE DÁLE

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu
Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu

Zahrada

Svíčkovec na zahradě patří mezi nenáročné trvalky, které kvetou po celé léto až do prvních mrazů. Jeho kvítky připomínají drobné motýlky.

Jak se zbavit pařezů na zahradě
Jak se zbavit pařezů na zahradě

Zahrada

Potřebujete-li odstranit ze zahrady pařezy, po přestárlých nebo nemocných stromech, které jste museli porazit, máte několik možností. Můžete je zdolat pomocí těžké techniky, nebo je umně zamaskovat a využít jako neotřelé dekorace. Kterou variantu zvolíte?

Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?
Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?

Zahrada

Zařizujete dílnu a nevíte, co všechno do ní pořídit, aby sloužila jako dobré zázemí pro dům či zahradu? Poradíme vám!

Přírodní zahrada může být i ta vaše
Přírodní zahrada může být i ta vaše

Zahrada

Chcete poznat principy přírodní zahrady? Jsou jednoduché a možná už některé z nich provádíte v praxi. Co je tedy přírodní zahrada a jak jí dosáhnout?

Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika
Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika

Zahrada

Dnešní uspěchaná doba nemusí znamenat nepořádek a chaos na pozemku kolem domu. Na zahradu patří technika. Ruční nářadí nahradily zahradní stroje.

Malý balkón jako mini relaxační zóna
Malý balkón jako mini relaxační zóna

Zahrada

Vlastníte malý balkón, který téměř nevyužíváte? Můžete si z něj vytvořit příjemné místo na relaxaci. Stačí několik málo úprav a vhodná zeleň.

Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť
Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť

Zahrada

Klíšťata nežijí pouze v lesích, ale vyskytují se i na našich zahradách. Zde se však můžeme chránit a vysadit na pozemku rostliny odpuzující klíšťata.

Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady
Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady

Zahrada

Kromě zahradního domku na nářadí, který opravdu využije každý, kdo na zahradě rád pracuje a vlastní zahradní techniku či nářadí, využije každý milovník zahradničení také pařník nebo skleník. Právě skleník může mít mnoho podob a na výběr máme z mnoha materiálů, rozhodně není k mání pouze tradiční sklo. Vůbec dokonce není pravda, že se skleník vejde jen na velkou zahradu, i na malých pozemcích totiž můžete zvolit stavbu o půdorysu několika málo metrech čtverečních nebo dokonce variantu přistavěnou ke stěně domu nebo jiné zahradní stavby.

Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu
Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu

Zahrada

V lesích zůstávají doupné stromy ponechány přesto, že bývají napadené, odumřelé, skácené atd. Existují nejrůznější projekty na ochranu doupných stromů, které jsou podporovány hlavně společností Lesy České republiky. I my však na našich zahradách můžeme ptactvo podporovat právě tím, že jim zde nějaké stromy k hnízdění a přebývání ponecháme.

Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?
Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?

Zahrada

Jaro zaklepe na dveře ani ne za měsíc a s ním ožijí naše chaty, chalupy a zahradní kolonie. Na zimu jste jistě víkendové domy důkladně zazimovali, ale i tak vás na jaře čeká hromada práce, než se budete moci usadit od křesla a užívat si venkovský klid. Vyhrňte si rukávy, jdeme na to!